plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اولسر گلو یا زخم گلو: علایم، علل، درمان، و مداوای خانگی

عفونت باکتریایی, عفونت ویروسی, سرطان, ریفلاکس اسید معده, عفونت مخمری , کاندیدا البیکانس

اولسر گلو بر اثر طیفی از اختلالات و درمان‌های پزشکی رخ می‌دهند

برخی مواقع مردم دچار اولسر یا زخمی در گلو، مری، یا حنجره می‌شوند که می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در خوردن، نوشیدن، جویدن، بلعیدن یا تکلم شود. چیزهای بسیاری شامل شیمی درمانی و اشعه درمانی، عفونت قارچی، عفونت باکتریایی، یا عفونت ویروسی، سرطان، ریفلاکس اسید معده، و اختلالات دیگر موجب التهاب و تحریک می‌توانند باعث این اولسرها [زخم‌ها] شوند. علایم همراه اولسر گلو ممکن است به علت زمینه‌ای مرتبط بوده و شامل موارد زیر باشند: گلودرد، تب و لرز، درد مفصل، دشواری بلع، درد در زمان بلع، بالا آوردن اسید معده، سوزش یا درد قفسه سینه (سوزش سر دل)، احساس اینکه گویی توده‌ای در گلو وجود دارد، تهوع، استفراغ خونی یا بدون خون، ...

ادنوئیدیت، عفونت بافت مسؤول مقابله با عفونت

عفونت گوش, موم گوش, سینوزیت, عفونت قفسه سینه, پنومونیا, آنتی‌بیوتیک

ادنوئیدیت ممکن است بر اثر یک مورد عفونت باکتریایی مثل عفونت با باکتری استرپتوکوکوس ایجاد شود

ادنوئیدیت التهاب ادنوئیدها بر اثر عفونت است. ادنوئیدها توده‌های بافت لنفاوی هستند که به بدن در مقابله با عفونت کمک می‌کنند. ادنوئیدها در گلو، که فارنکس نیز نامیده می‌شود، درست پشت بینی قرار دارند. ادنوئیدها در کنار لوزه‌ها خط مقدم دفاع در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها به شمار می‌روند. سیستم لنفاوی چندین نقش را برای کمک به محافظت در برابر عفونت بر عهده دارد. ادنوئیدها قسمتی از سیستم لنفی هستند. ادنوئیدها سلول‌های سفید خون و آنتی‌بادی‌ها را که به نابود کردن عفونت‌های تهدیدگر سلامت انسان کمک می‌کنند ذخیره می‌کنند. اگر ادنوئیدها ملتهب شوند ممکن است نتواند عملکرد کامل خود را ارائه دهند.

زخم دردناک داخل بینی: علل و درمان

سرطان سینوس پارانازال, سرطان حفره بینی, عفونت باکتریایی, آنتی‌بیوتیک, اکسیژن,

عفونت‌های مختلفی می‌توانند زخم دردناک داخل بینی ایجاد کنند

زخم دردناک داخل بینی می‌تواند ناراحت کننده باشد اما عموماً چیزی نیست که باعث نگرانی شود. به هر حال در موارد نادر این زخم‌ها نشانه‌ای از وجود یک مشکل سلامت زمینه‌ای هستند. زخم‌ها یا اولسرها ممکن است روی پوست بینی ایجاد شوند و اگر شخص قادر به دیدن آنها باشد به شکل جوش یا جرب به نظر می‌رسند. آنها ممکن است به رنگ قرمز، سفید یا زرد ظاهر شوند. هر عاملی که بتواند باعث تحریک پوست داخل بینی شود می‌تواند زخم‌های مزبور را ایجاد کند. در حالی که این زخم‌ها اغلب دردناک یا ناراحت کننده هستند معمولاً علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شوند. به هر حال در برخی موارد زخم داخل بینی می‌تواند نشان دهنده مشکلی زمینه‌ای در سلامت باشد.

درد گوش در کودکان و بزرگسالان: علل و درمان

اتیت مدیا, عفونت گوش میانی, تینیتوس, ورتیگو, پارگی پرده گوش, سینوزیت

درمان درد گوش به علت زمینه‌ای بستگی دارد.

اکثریت مردم رنجوری و درد گوش را اتفاقی مختص کودکان می‌دانند اما این مشکلی است که بزرگسالان نیز با آن مواجه می‌شوند. بر مبنای اعلام "کتابخانه ملی پزشکی" رنجوری گوش ممکن است یک گوش یا هر دو را درگیر کند. درد گوش ممکن است حالت مبهم، تند و تیز یا سوزان داشته و نیز ممکن است حالت مداوم داشته یا متناوب باشد. درد گوش ممکن است به علل متعدد ایجاد گردد. مایو کلینیک می‌گوید، این درد می‌تواند یک نشانه اولیه برای سرماخوردگی، آنفولانزا، یا عفونت گوش باشد. عفونت گوش می‌تواند باعث ایجاد تب و مشکلات شنوایی شود.

آبسه پری‌تونسیلار (پریتونسیلار): علل، تشخیص، و درمان

 آبسه رتروفارنژیال, آسپیراسیون , سوزن , پنی‌سیلین , اریترومایسین , آبسه پری‌تونسیلار، آبسه پریتونسیلار

آبسه‌های پریتونسیلار عموماً ناشایع هستند

آبسه پری‌تونسیلار (آبسه پریتونسیلار) در بافت‌های گلو و در مجاورت یکی از لوزه‌ها شکل می‌گیرد. آبسه تجمع چرک است که در نزدیکی یک ناحیه دچار عفونت پوست یا دیگر بافت‌های نرم ایجاد می‌شود. آبسه می‌تواند باعث درد، ورم، و در صورت شدید بودن سبب انسداد راه گلو شود. اگر گلو دچار انسداد گردد، عمل بلع، تکلم و حتی تنفس مشکل خواهد شد. وقتی عفونت لوزه (که به نام تونسیلیت شناخته می‌شود) گسترش یابد و باعث عفونت در بافت‌های نرم شود، نتیجه این روند ممکن است آبسه پریتونسیلار باشد. آبسه‌های پریتونسیلار عموماً ناشایع هستند. وقتی این آبسه‌ها بروز می‌کنند احتمال این بروز در بزرگسالان جوان، نوجوانان و کودکان بیشتر است.

خونریزی در گلو: علل و درمان

 عفونت ویروسی, موکوسیت, استوماتیت, اولسر مری, COPD, فیبروز کیستیک, تنگی دریچه میترال, ادم پولمونری, آمبولی پولمونری

خونریزی در گلو ممکن است نتیجه تروما یا جراحت باشد

خونریزی در گلو ممکن است بر اثر مشکلات خفیف مثل خراشیدگی یا عفونت یا به علل جدی‌تری که نیاز به مراقبت پزشکی دارند بروز کند. خونریزی ظاهراً نشأت گرفته از گلو ممکن است منشأ آن در ناحیه گلو یا حتی سیستم تنفسی نباشد. برای مثال این خونریزی ممکن است در دستگاه گوارش شکل گرفته باشد. خونریزی در گلو ممکن است بر اثر مشکلات خفیف مثل خراشیدگی یا عفونت یا به علل جدی‌تری که نیاز به مراقبت پزشکی دارند بروز کند. اگر کسی همراه سرفه خون بالا بیاورد - و علت آن آشکارا یک مورد جراحت خفیف مثل گاز گرفتن زبان یا داخل گونه نباشد - این خونریزی نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

کوردماغی چیست و چگونه بر حس بویایی تأثیر می‌گذارد؟

 تعریق, قهوه, سلول‌های عصبی, فیلتر HVAC, سلول‌های پیام‌رسان، نظافت محیط

کوردماغی متفاوت از انوزمیا (انوسمیا) است

کوردماغی بروز طبیعی و موقتی انطباق بدن شما است که به ناتوانی در تمیز یا تشخیص دادن بوهای متداول در محیط اطراف شما منجر می‌شود. به این وضعیت گاهی اوقات زیر عنوان خستگی بویایی یا انطباق بویایی اشاره می‌گردد. کوردماغی اغلب با آن نواحی در محیط زندگی ما مرتبط است که زمانی طولانی را در آنجا سپری می‌کنیم. علت آنکه ما اغلب برای تمیز دادن بوهای متداول در محیط خانه دچار مشکل می‌شویم همین است. در عین حال دلیل اینکه چرا همسایه مثال بالا در مورد بوی سگ‌های خود چنان بی‌اعتناء می‌نماید نیز به همین موضوع برمی‌گردد. این موضوع مهم است که به خاطر بسپریم که کوردماغی متفاوت از انوزمیا (انوسمیا) است، اختلالی که در آن کلیت حس بویایی شخص به میزان زیادی کاهش یافته یا حتی از دست می‌رود.

مقالات دیگر...