plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد مژه چشم: علل، درمان، و پیشگیری

شپش مژه, پتوسیس مژه, دیستیکیاسیس, اکستنشن مژه, پرمترین, روغن درخت چای, قطره چشمی

اختلالات متعددی می‌توانند باعث درد مژه شوند

درد مژه علل محتمل متعددی دارد. به هر حال، این درد از ناحیه زیر و اطراف مژه نشأت می‌گیرد و نه از خود مژه‌ها. مژه‌های چشم قادر به حس درد نیستند. علت آن است که آنها از سلول‌های مرده تشکیل شده‌اند که عمدتاً حامل کراتین هستند. سیگنال‌های عصبی از این سلول‌ها عبور نمی‌کنند. در عوض پایه هر مژه پوشیده از الیاف عصبی است. وقتی این عصب‌ها احساس درد می‌کنند، ممکن است چنین حس شود که خود مژه‌ها صدمه دیده‌اند. اختلالات متعددی می‌توانند باعث درد مژه شوند بنابراین این موضوع مهم است که سایر علایم را به خاطر بسپریم.

راش اطراف چشم چه علتی دارد؟

 بلفاریت سبورئیک, پسوریازیس, پسوریازیس پلاکی , سلولیت اربیتال, عفونت باکتریایی

به علت کثرت اختلالات مسبب راش در اطراف چشم‌ها ممکن است تشخیص مشکلات پوستی مسبب این اختلال دشوار باشد.

راش به دلایل مختلفی شامل اختلالات پوستی و انواع عفونت ممکن است در اطراف چشم‌ها ظاهر شود. مثال‌هایی در این مورد درماتیت اتوپیک، پسوریازیس (سوریازیس) و سلولیت را شامل می‌شود. به علت کثرت اختلالات مسبب راش در اطراف چشم‌ها ممکن است تشخیص مشکلات پوستی مسبب این اختلال دشوار باشد. برای تشخیص راش اطراف چشم پزشکان نیاز به معاینه کامل ناحیه آسیب دیده و گرفتن شرح حال پزشکی کامل دارند.

ورم لکه زرد شبکیه چشم بر اثر دیابت [ورم ماکولای دیابتی]

استروئید, قند خون, توموگرافی انسجام چشمی, تصویربرداری فوندوس, انژیوگرافی فلورسکین, دیابت

ورم لکه زرد شبکیه چشم بر اثر دیابت یک اختلال قابل مدیریت است

ورم لکه زرد شبکیه بر اثر دیابت [ورم ماکولای دیابتی] (DME) یکی از پیامدهای دیابت است. افراد مبتلاء به دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 ممکن است به ورم ماکولای دیابتی دچار شوند. ورم ماکولای دیابتی زمانی بروز می‌کند که مایع اضافی شروع به انباشته شدن در لکه زرد چشم (ماکولا) می‌کند. لکه زرد چشم به ما امکان تمرکز و مشاهده جزئیات را می‌دهد. ماکولا در مرکز شبکیه چشم قرار دارد، جداری در قسمت عقب چشم که پر از رگ‌های خونی است. وقتی مایع اضافی در ماکولا انباشته شود این وضعیت باعث مشکلاتی برای بینایی می‌شود.

ارکوس قرنیه یا حلقه‌های آبی رنگ دور عنبیه چشم چرا ایجاد می‌شود؟

هیپرکلسترولمیا, هیپرکلسترولمی, نشانه لیمبوس, کلسیم, پیری چشم، حلقه آبی‌رنگ دور عنبیه

ارکوس قرنیه دارای مشابهت‌هایی با یک وضعیت دیگر چشم به نام نشانه لیمبوس است

وقتی پا به سن می‌گذاریم ساختار و نمای ظاهری بدن ما دستخوش تغییر می‌شود. این موضوعی طبیعی است و معمولاً علتی برای نگرانی نیست. همان گونه که پوست، ساختار استخوانی، و رنگ موهای ما به علت پیری تغییر می‌کنند چشم‌ها نیز ممکن است در معرض چنین تغییری قرار گیرند. نامعمول نیست که حلقه‌ای با ته رنگ آبی دور عنبیه چشم ظاهر شود که قسمت رنگین چشم محسوب می‌گردد. این وضعیت ارکوس قرنیه نامیده می‌شود. ممکن است ارتباطی میان آغاز زودهنگام ارکوس قرنیه (که ارکوس سنیلیس نیز نامیده می‌شود) و بیماری قلبی عروقی وجود داشته باشد.

هرپس چشمی یا تبخال چشمی: انواع، علل، تشخیص و درمان

کراتیت اپیتلیال, اسیکلوویر, کراتیت استرومال, داروهای استروئید, تبخال تناسلی، هرپس

هرپس چشمی شایع‌ترین منبع کوری مسری در جهان غرب است

هرپس چشمی [تبخال چشمی]، که هرپس اکولار نیز نامیده می‌شود اختلالی در چشم است که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. شایع‌ترین نوع هرپس چشمی کراتیت اپیتلیال نام دارد. این بیماری به قرنیه چشم آسیب می‌رساند. در اشکال خفیف خود هرپس چشمی باعث موارد زیر می‌شود: درد، التهاب، سرخی، پارگی سطح قرنیه. HSV لایه‌های عمیق‌تر میانی قرنیه - موسوم به استروما - می‌تواند باعث صدمات شدید و به کاهش بینایی و کوری منجر گردد. در واقع هرپس چشمی شایع‌ترین علت کوری مرتبط به صدمات قرنیه در ایالات متحد آمریکا و شایع‌ترین منبع کوری مسری در جهان غرب است.

هایفیما یا خونریزی چشم

 بیماری فن ویلبراند, فشار داخل چشم, آسپیرین, ناپروکسن, ایبوپروفن, گلوکوما

70 درصد موارد هایفیما در کودکان به ویژه در پسران 10 تا 20 ساله رخ می‌دهد.

صدمات و جراحات می‌توانند باعث ایجاد خونریزی در قسمت جلو چشم (محفظه قدامی)، بین قرنیه و عنبیه شود. این خونریزی هایفیما (هایفما) نامیده می‌شود. این قسمت از چشم مایعی شفاف به نام ایکوئیس هیومور را در خود نگه می‌دارد. شکن‌های پشت چشم (یا محفظه خلفی) که فرآیندهای سیلیاری نامیده می‌شوند این مایع را می‌سازند. این مایع در مرحله بعد از مردمک گذشته وارد محفظه قدامی می‌شود. هایفیما یک فوریت پزشکی است. در صورت دچار شدن به هایفیما بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر پزشک در دسترس نباشد شخص باید به بیمارستان اورژانس مراجعه کند.

آلرژی چشم یا ورم ملتحمه آلرژیک

عفونت باکتریایی, عفونت ویروسی, هیستامین, آلرژیست, آنتی‌هیستامین, لوراتادین, دکونژستانت‌, استروئید, اُلاپاتادین هیدروکلراید

آلرژی چشم بر اثر یک واکنش منفی سیستم ایمنی به برخی آلرژی‌زاها ایجاد می‌شود

آلرژی چشم که به نام ورم ملتحمه آلرژیک نیز شناخته می‌شود نوعی پاسخ منفی ایمنی است که زمانی بروز می‌کند که چشم در تماس با ماده‌ای تحریک کننده قرار می‌گیرد. این ماده به عنوان آلرژی‌زا (آلرژن) شناخته می‌شود. آلرژی‌زاها ممکن است شامل گرده گیاهان، گرد و غبار و دود سیگار باشند. برای دفع بیماری سیستم ایمنی به طور معمول برای دفاع در برابر مهاجمان مضر مثل باکتری‌ها و ویروس‌ها وارد عمل می‌شود. به هر حال در افراد دچار آلرژی، سیستم ایمنی ماده آلرژی‌زا را با مواد خطرناک اشتباه می‌گیرد. این باعث می‌شود تا سیستم ایمنی مواد شیمیایی را برای مقابله با آلرژن تولید کند، حتی با وجودی که این ماده ممکن است از لحاظ دیگر بی‌ضرر باشد.

مقالات دیگر...