plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم کوشینگ، افزایش بیش از حد هورمون کورتیزول

ACTH, تست کورتیزول, تست کورتیزول آزاد ادراری 24 ساعته, کورتیزول بزاقی انتهای شب

سندرم کوشینگ در زنان بیش از مردان شایع است

سندرم کوشینگ نوعی اختلال هورمونی است که بر اثر بالا بودن میزان هورمون کورتیزول در بدن ایجاد می‌گردد. سندرم کوشینگ همچنین به نام هیپرکورتیسولیزم [هیپرکورتیزولیسم] شناخته می‌شود. کورتیزول در غدد فوق کلیوی تولید می‌شود که در قسمت بالای کلیه‌ها قرار دارند. هورمون کورتیزول به بدن در موارد زیر کمک می‌کند: حفظ فشار خون، تنظیم قند خون، کاهش التهاب، تبدیل غذای خورده شده به انرژی. اما زمانی که مقدار کورتیزول در بدن بیش از حد افزایش یابد، این وضعیت می‌تواند دیگر سیستم‌های بدن را با مشکل مواجه کند. اکثریت موارد سندرم کوشینگ قابل درمان است اگرچه ممکن است برای برطرف شدن علایم به مقداری زمان نیاز باشد.

اثرات انسولین بر بدن

 گلیکوژن،  تری‌گلیسیرید، هیپرگلیسمی، هیپوگلیسمی، کنترل کتون، کتواسیدوز دیابتی، خشکی دهان، تهوع و استفراغ

انسولین یک بخش حیاتی متابولیسم محسوب می‌شود. بدون انسولین بدن از عملکرد خود بازمی‌ماند

انسولین یک هورمون طبیعی بدن است که به وسیله پانکراس (لوزالمعده) تولید می‌شود و چگونگی کاربرد و ذخیره قند خون (گلوکز) را کنترل می‌کند. انسولین مثل کلیدی است که امکان ورود گلوکز به درون سلول‌های سراسر بدن را فراهم می‌آورد. انسولین یک بخش حیاتی متابولیسم محسوب می‌شود. بدون انسولین بدن از عملکرد خود بازمی‌ماند. وقتی ما غذا می‌خوریم، لوزالمعده برای کمک به بدن در تولید انرژی از گلوکز، نوعی قند موجود در کربوهیدرات‌ها، انسولین ترشح می‌کند. انسولین همچنین به ذخیره انرژی کمک می‌نماید. در دیابت نوع 1، لوزالمعده دیگر قادر به تولید انسولین نیست. در دیابت نوع 2، لوزالمعده بدواً انسولین تولید می‌کند اما سلول‌های بدن قادر به کاربرد مناسب آن نیستند. این وضعیت مقاومت انسولین نامیده می‌شود.

هورمون استروژن

بلوغ، یائسگی، پیری، اضافه وزن، چاقی، آنورکسیا نرووسا

استروژن هورمونی است که نقش‌های مختلفی در بدن ایفاء می‌کند

استروژن هورمونی است که نقش‌های مختلفی در بدن ایفاء می‌کند. در زنان، این هورمون به پرورش و حفظ سیستم تولید مثل و مشخصات زنانه مثل پستان و موی زهاری کمک می‌نماید. استروژن به سلامت شناختی، سلامت استخوان، عملکرد سیستم قلبی عروقی و دیگر فرآیندهای حیاتی جسمانی یاری می‌دهد. به هر حال بیشتر مردم این هورمون را برای نقش آن در کنار پروژسترون در مسائل جنسی زنان و سلامت سیستم تولید مثل می‌شناسند. تخمدان‌ها، غدد فوق کلیوی، و بافت‌های چربی استروژن تولید می‌کنند. هم زنان و هم مردان این هورمون را دارند اما میزان تولید آن در زنان بیشتر است.

ماه‌صورتی و ارتباط آن با چاقی، سندرم کوشینگ

هیپرکورتیزولیسم، غدد ادرنال، هیپوفیز، لوزالمعده، تیموس، داروهای استروئیدی، پردنیزون

ماه‌صورتی زمانی بروز می‌کند که چربی اضافی در طرفین صورت انباشته می‌شود

اگر صورت کسی به تدریج ورم کرده شکل گرد به خود بگیرد، وی احتمالاً دچار ماه‌صورتی شده است. این وضعیت به طور معمول خطرناک نیست اما باعث می‌شود تا شخص نسبت به وضعیت خود حساس و خودآگاه گردد. ماه‌صورتی زمانی بروز می‌کند که چربی اضافی در طرفین صورت انباشته می‌شود. ماه‌صورتی اغلب به چاقی مرتبط است اما می‌تواند بر اثر سندرم کوشینگ نیز ایجاد گردد. علت اینکه چرا مردم برخی از اوقات آن را به عنوان ظاهر کوشینگوئیدی می‌نامند همین است. سندرم کوشینگ زمانی بروز می‌کند که بدن برای زمانی طولانی تحت تأثیر مقادیر بالای هورمون کورتیزول قرار گرفته باشد.

هورمون پروژسترون و پروژستین

نوسان خلق، تحریک‌پذیری، نگرانی بیش از حد، آبریزش بینی، عطسه، سرفه، ترشح واژن، مشکل درار کردن

پروژسترون با چرخه عادت ماهانه، بارداری، و رشد و نمو جنین مرتبط است

پروژسترون یک استروئید و یک هورمون است. پروژسترون نقش‌هایی مهم مشخصاً در فرآیند تولید مثل ایفاء می‌کند. پس از آغاز دوره بلوغ تخمدان‌ها هر ماه یک تخمک رها می‌کنند. این فرآیند تخمک‌گذاری نامیده می‌شود. تخمک از لوله فالوپ (لوله تخم‌بر) پایین می‌رود و در صورت رسیدن به اسپرم بارور می‌گردد. کورپوس لوتروم یک غده درون‌ریز یا تولید کننده موقتی هورمون است که پس از تخمک‌گذاری از فولیکول خالی تخمدانی شکل می‌گیرد. کورپوس لوتروم به منبع اصلی پروژسترون که برای حفظ بارداری پس از باروری و القاء نیاز است تبدیل می‌شود. اگر باروری اتفاق نیفتد، کورپوس لوتروم تجزیه می‌شود، پروژسترون کمتری تولید می‌گردد

تزریق تستوسترون در مردان و زنان

 بهبود عملکرد جنسی, افزایش توده عضلانی, قوای جسمی, بهبود خلق, بهبود عملکرد شناختی

FDA درمان جایگزینی تستوسترون را صرفاً برای مردان دچار کمبود تستوسترون به علت اختلالات بیضه‌ها، مغز، یا غده هیپوفیز تأیید کرده است

پزشکان ممکن است تزریق تستوسترون را برای درمان کمبود تستوسترون بر اثر برخی اختلالات پزشکی در مردان تجویز کنند. این روش درمانی باعث علاج اختلال زیربنایی نمی‌شود اما می‌تواند به تخفیف برخی علایم کمک کند. مردم در عین حال می‌توانند از روش مورد بحث برای درمان اختلال عملکرد جنسی ناشی از تغییرات جسمانی پس از یائسگی یا به عنوان بخشی از درمان هورمون ایجاد حالات مردانه استفاده کنند. مردم باید از عوارض جدی محتمل کاربرد تستوسترون هم در اشکال درازمدت و هم به صورت کوتاه مدت آگاه باشند. این موضوع مهم است که مردم برای کاهش هر گونه ریسکی دستورات دکتر را در تمامی موارد عمل نمایند.

علل و درمان پف کردن نوک پستان در مردان

استروژن، ژنیکوماستی، استروئید، جینجرلوس، زینگرون، فلاونوئید، لیپوساکشن،ماستکتومی، ژنیکوماستی، هیپوگونادیسم

داشتن مقادیر بالاتر از حد نرمال استروژن می‌تواند سبب رشد غدد پستانی شود

برخی از مردان ممکن است دچار ورم یا باد کردن نوک پستان شوند. عوامل متعددی شامل عدم تعادل هورمونی، برخی ورزش‌ها و چربی اضافی بدن می‌توانند باعث باد کردن نوک پستان در مردان گردند. اگرچه این مورد می‌تواند ناراحت کننده باشد، نوک پستان باد کرده به ندرت نشان دهنده یک مورد اورژانسی در پزشکی است. در بیشتر موارد، ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و ورزش‌های مرتبط کمک کننده خواهد بود. در هر حال، اگر این تغییرات مؤثر نباشند عمل جراحی برای کاهش ورم و برگشت نوک پستان به وضعیت پیشین خود ضروری است.

مقالات دیگر...