plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

توهم با چشم بسته: علل، موارد نگرانی‌آور

جراحی, لیدوکائین, بی‌حسی کننده موضعی, بیماری پارکینسون, بیماری آلزایمر

امکان دچار شدن به توهم بصری در شرایط بسته بودن چشم‌ها نیز وجود دارد

توهم از سوی متخصصان سلامت روانی به عنوان تجاربی حسی تلقی می‌گردد که ممکن است واقعی به نظر برسد اما در حقیقت مخلوق ذهن ما است. توهم بصری، برای مثال، باعث دیدن تصاویر، افراد و اشیائی می‌شود که صرفاً خود شخص دچار توهم آنها را می‌بیند. اما در عین حال امکان دچار شدن به توهم بصری در شرایط بسته بودن چشم‌ها نیز وجود دارد. دیدن الگوها، نورها و رنگ‌هایی در زمان بسته بودن چشم‌ها یک پدیده طبیعی موسوم به توهم با چشم بسته است. به هر حال برخی علل ممکن است به اختلالات زمینه‌ای پزشکی مرتبط باشند.

بی‌حسی و کرخت شدن دهان: علل، تشخیص و درمان

سندرم دهان سوزان, آسیب عصب زبانی, دیابت, مالتیپل اسکلروزیس, سرطان دهان, الندرونات

علل بالقوه متعددی برای بی‌حسی دهان مطرح است

بسیاری از مردم احساس بی‌حسی دهان را با اقدامات دندان‌پزشکی مرتبط می‌کنند. در هر حال، علل بالقوه متعدد دیگری برای بی‌حس شدن دهان مطرحند. بی‌حسی دهان ممکن است توصیف‌گر فقدان کلی یا حدودی حس باشد. بی‌حسی قسمتی ممکن است با حس‌های مثل مور مور یا سوزن سوزن شدن همراه گردد. علل بالقوه متعددی برای بی‌حسی دهان مطرح است. مثال‌هایی در این مورد کمبودهای غذایی، آلرژی یا اختلالات زمینه‌ای پزشکی را شامل می‌شود. در صورت مواجه شدن با بی‌حسی پایدار در دهان یا اگر این بی‌حسی با علایم نگران کننده همراه باشد، مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

چرا شانه من بی‌حس شده است؟

دررفتگی شانه, اسپورهای استخوانی, شکستگی استخوان. دیابت, حمله قلبی, بارداری, استروک

صدمات عصب به دلایل متعدد ممکن است اتفاق بیفتد

اگر شانه کسی دچار بی‌حسی شده باشد احتمالاً مشکلی در مورد عصب‌های مفصل شانه مطرح است. عصب‌ها کار نقل و انتقال پیام‌ها بین بدن و مغز را بر عهده دارند. این کار به ما امکان می‌دهد تا حس‌های مختلف شامل درد و تغییرات حرارتی را درک کنیم. عصب‌ها از گردن و پشت (ستون فقرات) به شانه می‌رسند. آنها از طریق شانه و بازو راه خود را به سمت نوک انگشتان ادامه می‌دهند. صدمات عصب در شانه می‌تواند باعث بروز علایمی در دست و نواحی دیگر بدن شود. صدمه مفصل شانه می‌تواند باعث بی‌حسی همراه حس مور مور شبیه به خواب رفتن پا شود. شخص در عین حال ممکن است از دست دادن کامل حس در ناحیه شانه را تجربه کند. 

زاپ‌های مغزی

MDMA، سندرم ترک داروهای ضد افسردگی، درمان شناختی رفتاری

زاپ‌ مغزی حس‌ شوک الکتریکی در مغز است

زاپ‌ مغزی حس‌ شوک الکتریکی در مغز است. آنها در افرادی بروز می‌کنند که برخی داروهای مصرفی خود و مشخصاً داروهای ضد افسردگی را کاهش داده یا متوقف می‌کنند. زاپ‌های مغزی مضر نیستند و به مغز آسیب نمی‌زنند. به هر حال، زاپ‌های مغزی می‌توانند آزار دهنده، مغشوش کننده و مختل کننده خواب باشند. مردم می‌توانند از زاپ‌های مغزی با کاهش تدریجی دوز داروهای ضد افسردگی مصرفی خود پیشگیری کرده یا آنها را به حداقل برسانند. به هر حال، شخص باید همیشه برای توقف یا کاهش داروی مصرفی خود با پزشک مشورت کند. توقف ناگهانی یک داروی ضد افسردگی احتمال دچار شدن شخص به زاپ‌های مغزی و دیگر علایم را افزایش می‌دهد.

سودودیمنتیا، زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل

سودودیمنتیای افسردگی, اسکیزوفرنی, حافظه, کمبود مزمن ویتامین B12, کم‌کاری تیروئید

زوال عقل کاذب عموماً علل زمینه‌ای دیگری مثل افسردگی دارد

سودودیمنتیا [زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل] مجموعه‌ای از علایم است که با علایم مربوط به بیماری زوال عقل [دمانس، دیمنتیا] مشابهت دارند. به هر حال زوال عقل کاذب عموماً علل زمینه‌ای دیگری مثل افسردگی دارد. برای تشخیص و درمان کامل نیاز به ارزیابی جامع نیاز است. درمان مشکلات زمینه‌ای منجر به شبه زوال عقل همچنین ممکن است باعث کاهش خود این علایم گردد اگرچه درمان طولانی مدت و تغییرات سبک زندگی ممکن است بهترین چشم‌انداز را برای فرد مبتلاء ایجاد کنند.


سودودیمنتیا، زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل
دکتر نانسی هاموند، جون جانسون
ترجمۀ فرهنگ راد


⇐ سودودیمنتیا چیست؟
⇐ علل سودودیمنتیا
⇐ تشخیص و تست سودودیمنتیا
⇐ درمان سودودیمنتیا
⇐ سودودیمنتیا و زوال عقل
⇐ خلاصهسودودیمنتیا [زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل] مجموعه‌ای از علایم است که با علایم مربوط به زوال عقل [دمانس، دیمنتیا] مشابهت دارند. به هر حال زوال عقل کاذب عموماً علل زمینه‌ای دیگری مثل افسردگی دارد. برای تشخیص و درمان کامل نیاز به ارزیابی جامع نیاز است.
درمان مشکلات زمینه‌ای منجر به شبه زوال عقل همچنین ممکن است باعث کاهش خود این علایم گردد اگرچه درمان طولانی مدت و تغییرات سبک زندگی ممکن است بهترین چشم‌انداز را برای فرد مبتلاء ایجاد کنند.


سودودیمنتیا چیست؟
زوال عقل کاذب اختلالی است که به شکلی مشابه زوال عقل ظاهر می‌شود اما فاقد ریشه‌های مرتبط به تباهی نورولوژیک است. برخی از مردم این اختلال را سودودیمنتیای افسردگی می‌نامند، زیرا علایم آن اغلب از اختلالات مرتبط به خلق مثل افسردگی ناشی می‌شود.
علایم اصلی سودودیمنتیا شامل موارد زیر است:
⇐ مشکلات تکلم و زبان
⇐ لغزش‌ها یا کاستی‌های حافظه
⇐ مشکلات توجه یا تمرکز
⇐ دشواری تنظیم عواطف
⇐ مشکلات سازماندهی یا برنامه‌ریزی
این علایم در افراد دچار دمانس بسیار شایعند. بنابراین پزشک ممکن است این گروه از افراد را به روشی مشابه مبتلایان زوال عقل معالجه کند.
در هر حال، از آنجا که سودودیمنتیا اغلب با افسردگی مرتبط است، شخص در عین حال ممکن است دچار علایم به شرح زیر باشد:
⇐ فقدان علاقه به فعالیت
⇐ خلق افسرده‌ای که هر بار به مدت چند هفته ادامه می‌یابد
⇐ کناره‌جویی اجتماعی
⇐ افکار یا اقدام به خودکشی
اینسومنیا یا هیپرسومنیا
خستگی مفرط عمومی
⇐ بی‌اشتهایی یا پرخوری
این اختلال معمولاً در افرادی که پا به سن می‌گذارند بروز می‌کند. برخی چنین فرض کرده‌اند که اختلالات مرتبط به خلق مثل افسردگی ممکن است علت این تغییرات شناختی در مغز دچار سالخوردگی باشند.


علل سودودیمنتیا
اختلالات مرتبط به خلق مثل افسردگی برخی علل بالقوه برای ایجاد زوال عقل کاذب محسوب می‌شوند. اگرچه بعضی علل برای ایجاد سودودیمنتیا مطرحند افسردگی ممکن است شایع‌ترین آنها باشد.
همچنان که یک مقاله مطالعاتی در "سالنامه آکادمی هندی نورولوژی" می‌نویسد ارتباط میان افسردگی و سودودیمنتیا پیچیده است. افسردگی خود ممکن است باعث ایجاد اختلال شناختی گردد. به همین صورت زوال عقل نیز ممکن است با علایم افسردگی همراه باشد.
به همین علت بسیاری از پزشکان سودودیمنتیا را تا زمانی که زوال عقل و دیگر علل بالقوه اختلالات مورد اشاره را از تشخیص خارج نکرده باشند تشخیص سودودیمنتیا را در دستور کار قرار نمی‌دهند.
در سالمندان، افسردگی می‌تواند باعث اختلال شناختی قابل ملاحظه‌ای گردد که قادر است به علایم همراه سودودیمنتیا منجر شود.
حتی با وجودی که این اختلال بیشتر مواقع با افسردگی همراه است دیگر اختلالات سلامت روانی مثل اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) یا اختلال جدایی ممکن است باعث ایجاد علایم مشابهی گردند. اینها ممکن است سبب بروز علایم منحصر به فرد اضافی در کنار علایم مشابه زوال عقل شوند.


تشخیص و تست سودودیمنتیا
تمایز بین سودودیمنتیا و زوال عقل ممکن است مشکل باشد. در واقع بسیاری از پزشکان موافق استفاده از اصطلاح سودودیمنتیا نیستند، و بیشتر آن را به چشم توصیفی از علایم می‌بینند تا یک تشخیص خودبسنده.
به همین علت، پزشکان باید بسیار دقت کنند تا پیش از رسیدن به تشخیص، هر علت بالقوه مطرح دیگری را از تشخیص خارج سازند.
از آنجا که علایم سودودیمنتیا عموماً در سالمندان بروز می‌کند، چالش‌هایی در مورد تشخیص کامل این وضعیت وجود دارد.
برای مثال، پیری خود باعث تغییراتی کلی در شناخت و عملکرد مغز می‌شود. این تغییرات ممکن است بسیار اساسی باشند، و احتمال دارد تمایز قایل شدن بین تغییرات مربتط به سن و نشانه‌های اولیه زوال عقل یا افسردگی کار دشواری باشد.
مشکل دیگر در تشخیص سودودیمنتیا این است که علایم افسردگی و بسیاری از اختلالات پیشرونده مغز و اعصاب اغلب در سالمندان همپوشانی دارند.
در عین حال کاملاً محتمل است که شخص واحد همزمان دچار افسردگی و زوال عقل شود.
به همین دلیل، تشخیص زوال عقل کاذب ممکن است زمان‌بر باشد. پزشک در صدد خواهد بود تا زوال عقل و دیگر اختلالات شناختی را پیش از رفتن به سوی دیگر علل محتمل از تشخیص خارج کند.
تشخیص کامل معمولاً نیاز به چند تست دارد. ارزیابی‌های در محدوده مطب می‌تواند به پزشک ایده‌ای در مورد وضعیت روان‌شناختی فرد و محل وجود مشکل به دست دهد.
ارزیابی مورد بحث ممکن است شامل موارد زیر باشد:
⇐ حافظه
⇐ درک بصری
⇐ کاربرد زبان و تکلم
⇐ حل مسائل
⇐ سازماندهی
⇐ توجه
⇐ واکنش‌ها
⇐ حرکت و تعادل
این تست‌ها می‌توانند به پزشک در تعیین ناحیه آسیب دیده در مغز و هدایت به سوی تست‌های تکمیلی کمک کنند.
پزشک همچنین ممکن است تست‌های خون را برای بررسی نشانه‌های اختلالات یا کمبودهای زمینه‌ای در دستور کار قرار دهد. برای مثال، افراد دچار کمبود مزمن ویتامین B12 یا کم‌کاری تیروئید ممکن است علایم مشابهی داشته باشند. در موارد دیگر، پزشک ممکن است پروتئین‌ها یا ترکیبات خاصی را در خون کاوش کند.
در بسیاری موارد تست‌های تصویربرداری نیز ابزاری مهم در کمک به تشخیص سودودیمنتیا محسوب می‌شوند. در موارد زوال عقل اسکن‌های تصویربرداری می‌توانند راهبردی به علل زمینه‌ای بوده یا اثرات انحطاط در مغز را نشان دهند.


درمان سودودیمنتیا
درمان زوال عقل کاذب می‌تواند زمان‌بر باشد و افراد مختلف ممکن است به درمان‌های متفاوتی جواب دهند.
اگر پزشک علل دیگر را کنار گذاشته و ظن به سودودیمنتیا داشته باشد، درمان توصیه شده بر مداوای علت زمینه‌ای متمرکز خواهد شد.
در بسیاری موارد این رویکرد شامل درمان افسردگی است که به علایم منجر می‌شود. درمان افسردگی بر اساس شخص مبتلاء و علت زمینه‌ای متفاوت است اما به طور معمول شامل ترکیبی از روان‌درمانی و دارودرمانی خواهد بود.
داروهای افسردگی ممکن است شامل داروهای ضد افسردگی و مهار کننده‌های یازجذب انتخابی سروتونین باشد. اگر این داروها کارآیی داشته باشند بیمار شاهد کاهش قابل توجهی در علایم بیماری خود خواهد بود.
تیمار بر سلامت روانی یا دیگر جنبه‌های مهم درمان افسردگی متمرکز می‌شود. اشکالی از روان‌درمانی مثل درمان شناختی رفتاری یا درمان بین فردی ممکن است باعث بهبود علایم و برطرف شدن علت زمینه‌ای گردند.
حتی در افرادی که افسردگی آنان به درمان خوب جواب می‌دهد علایمی مثل اختلال شناختی ممکن است ادامه یابند. این علایم همچنین ممکن است با گذشت زمان برگشت کنند.
این موضوع مهم است که هر شخص دچار افسردگی با یک متخصص سلامت روانی به مرور زمان کار کند تا درمان درازمدت دارای کارآیی پیدا شود.


سودودیمنتیا و زوال عقل
سودودیمنتیا ممکن است شبیه به زوال عقل به نظر برسد یا حس شود، اما آنها دو مشکل بسیار متفاوتند.
وجه تمایز اصلی بین آنها این است که سودودیمنتیا باعث تباهی واقعی در مغز نمی‌شود حال آنکه زوال عقل چنین پیامدی دارد.
بنابراین، سودودیمنتیا و زوال عقل علی‌رغم علایم بسیار مشابه خود در اسکن‌های مغزی نمای متفاوتی دارند.
این تفاوت‌ها ممکن است در تست‌ها نیز بروز یابند. برای مثال، شخص دچار زوال عقل اغلب متوجه خواهد شد که دچار مشکلاتی با حافظه است اما در تست‌های شناختی عملکرد خوبی نخواهد داشت. شخص دچار افسردگی که باعث علایم شناختی می‌شود ممکن است تجربه متضادی داشته باشد. وی ممکن است از مشکلات حافظه شکایت کند اما در تست‌های شناختی عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد.
به علاوه، سودودیمنتیا اغلب به درمان جواب می‌دهد. در سودودیمنتیای مرتبط به افسردگی، درمان افسردگی زمینه‌ای اغلب باعث می‌شود تا علایم به شکل چشمگیری بهبود یابند.
در موارد زوال عقل واقعی، درمان ممکن است بر مدیریت علایم متمرکز گردد، زیرا در حال حاضر هیچ علاجی برای خود این بیماری وجود ندارد. درمان ممکن است کم و بیش بر مبنای مرحله زوال عقل مبتلابه شخص و شدت علایم در گذشته صورت گیرد.
در زمان تشخیص زوال عقل کاذب، پزشکان می‌توانند برای کمک به از تشخیص خارج کردن دمانس و شناسایی علت واقعی تفاوت‌های مزبور را در ذهن داشته باشند.


خلاصه
سودودیمنتیا اشاره به چیدمانی از علایم دارد که با علایم زوال عقل شبیهند، اما در بیماری مورد اشاره معمولاً انحطاطی در مغز دیده نمی‌شود.
افسردگی در سالمندان می‌تواند علایم مشابهی ایجاد کند، اگرچه پزشکان مراقب خواهند بود تا ارزیابی کاملی انجام دهند و پیش از کار بر روی درمان مشکل را کشف کنند.
درمان سودودیمنتیا مستلزم درمان هر اختلال زیربنایی است که شخص دچار آن است.
کار طولانی مدت یا متخصص سلامت روانی می‌تواند به پیشگیری از علایم و اطمینان از برخورداری شخص از درمان مناسب برای بیماری وی کمک کننده باشد./


Source:
Medical News Today
What to know about pseudodementia
Medically reviewed by Nancy Hammond, M.D. —
Written by Jon Johnson
On July 10, 2020

عدم تعادل شیمیایی مغز - افسانه و واقعیت

 افسردگی سایکوتیک، افسردگی پس از زایمان، اختلال افسردگی فصلی، ختلال دوقطبی، اضطراب

این افسانه محبوبی است که عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز به تنهایی مسؤول اختلالات سلامت روانی است

عدم تعادل شیمیایی مغز زمانی بروز می‌کند که شخص در مورد برخی پیام‌رسان‌های عصبی (نوروترانسمیترها) دچار کمبود یا افزایش بیش از حد باشد. نوروترانسمیترها پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند که اطلاعات را بین سلول‌های عصبی رد و بد می‌کنند. مثال‌هایی در مورد این پیام‌رسان‌ها سروتونین، دوپامین، و نوراپی‌نفرین را شامل می‌شود. مردم گاهی از اوقات به علت نقشی که سروتونین و دوپامین در تنظیم خلق و عواطف ایفاء می‌کنند آنها را "هورمون‌های شادی" می‌نامند. یک فرضیه پرطرفدار این است که اختلالات مربوط به سلامت روانی مثل افسردگی و اضطراب در نتیجه عدم تعادل شیمیایی مغز بروز می‌کنند.

ناهنجاری کیاری، ورود بافت مغز به کانال نخاعی

 هیدروسفالوس، اسپاینا بیفیدا، سایرینگومیلیا، سندرم طناب تترد

بسیاری از افراد دچار ناهنجاری کیاری نشانه یا علامتی ندارند

ناهنجاری کیاری اختلالی است که در آن بافت مغز به داخل کانال نخاعی گسترش پیدا می‌کند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که جمجمه به شکل غیر نرمال کوچک یا دچار اختلال شکل است و به مغز فشار آورده و آن را به سمت پایین می‌راند. ناهنجاری کیاری ناشایع است اما افزایش کاربرد تست‌های تصویربرداری به موارد بیشتر تشخیص منجر شده است. پزشکان ناهنجاری کیاری را بسته به آناتومی بافت مغزی که تغییر جا داده و وارد کانال نخاعی شده و اینکه ناهنجاری‌های رشد مغز یا ستون فقرات وجود داشته باشد به سه نوع تقسیم‌بندی می‌کنند.

مقالات دیگر...

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده