plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

ورم چیست؟ و چه موقعی جدی است؟

 ورم صورت, ورم دست، ورم بازو، ورم پا یا ورم مچ پا, سونوگرافی داپلر, الکتروکاردیوگرام

ورم می‌تواند یک عارضه جانبی دارو یا علل زمینه‌ای جدی‌تری باشد

ورم زمانی بروز می‌کند که قسمتی از بدن عموماً بر اثر آسیب دیدگی، التهاب یا احتباس مایع دچار افزایش اندازه می‌شود. اصطلاح پزشکی ورم ادما (ادم) است. ورم وضعیتی شایع است. بسیاری از مردم به علل خوش‌خیم مثل ایستادن به مدت طولانی یا آسیب دیدگی دچار ورم می‌شوند. به هر حال در برخی موارد ورم می‌تواند یک عارضه جانبی دارو یا علل زمینه‌ای جدی‌تری باشد. شخص باید در مورد علت ورم و برداشتن گام‌های لازم برای درمان هر علت زمینه‌ای با پزشک مشورت کند. میزان مؤثر بودن درمان به سلامت عمومی شخص، سن وی، و این موضوع بستگی دارد که آیا اختلالی زمینه‌ای عامل ایجاد ورم است یا خیر. بیشتر افراد با تغییرات سبک زندگی و پیگیری توصیه‌های پزشک بهبود می‌یابند.

چطور بدانیم که سیستم ایمنی ضعیفی داریم؟

HIV، لوپوس، مالتیپل اسکلروزیس، ارتریت روماتوئید، سالخوردگی، ضعف تغذیه، بارداری

مهم است که بدانیم تضعیف سیستم ایمنی چه علتی دارد

اگر شما دچار اختلال سیستم ایمنی بدن باشید، باید گام‌هایی را در راستای محافظت از خود و حفظ سلامت خویش بردارید. آیا متوجه این موضوع شده‌اید که اغلب دچار ناخوشی ناشی از سرماخوردگی می‌شوید، یا ممکن است سرماخوردگی شما زمان زیادی طول بکشد؟ مریضی مداوم می‌تواند نگران کننده و یأس‌آور باشد، و شما باید در صدد بررسی کارآیی درست سیستم ایمنی خود برآیید. اما از کجا بدانیم سیستم ایمنی ما ضعیف‌تر از آن چیزی است که باید باشد؟ این موضوع مهم است که بدانیم تضعیف سیستم ایمنی چه علتی دارد و برای برخورداری از یک سیستم ایمنی در حد امکان چه باید کرد.

واکسن - اجزاء، مواد کمکی و موارد نگرانی

اسکالن، MF59، اکسیپینت، جیوه، پلی‌سوربات 80، واکسیناسیون

واکسن‌ها یک بازیگر کلیدی در مقابله ما با بیماری‌های عفونی هستند

ترکیب فعال موجود در یک واکسن به طور معمول از یک پاتوژن ویروسی یا باکتریایی ساخته می‌شود. دو رویکرد در این مورد وجود دارد که مبنی بر استفاده از پاتوژن زنده یا غیر فعال شده است. واکسن‌های دارای باکتری‌ها یا ویروس‌های زنده واکسن‌های ضعیف شده زنده نامیده می‌شوند. پاتوژن یا عامل بیماریزا برای پیشگیری از ایجاد بیماری ضعیف می‌شود اما کماکان می‌تواند برانگیزاننده یک پاسخ ایمنی قوی باشد. واکسن‌های ضعیف شده زنده بسیار خوب عمل می‌کنند، اما برای تمامی افراد قابل استفاده نیستند. اگر شخص دچار اختلال سیستم ایمنی باشد ممکن است از ناحیه واکسنی که قرار است عامل محافظت باشد دچار بیماری شدید گردد.

اختلالات کمبود ایمنی اولیه

نقایص فاگوسیت‌، واکسیناسیون، ایمونوگلوبولین تراپی، اینترفرون-گاما تراپی، عوامل رشد، پیوند سلول بنیادی

برخی اشکال کمبود ایمنی اولیه به قدری خفیفند که ممکن است تا سال‌ها بدون توجه به حال خود رها شوند

اختلالات کمبود ایمنی اولیه که به نام اختلالات ایمنی اولیه یا کمبود ایمنی اولیه نیز شناخته می‌شوند سیستم ایمنی را ضعیف کرده به عفونت‌ها و دیگر مشکلات سلامت امکان آن را می‌دهند که به سهولت بیشتری بروز کنند. بسیاری از مردم دچار کمبود ایمنی اولیه با فقدان برخی دفاع‌های ایمنی بدن یا با سیستم ایمنی فاقد کارآیی کامل متولد می‌شوند، که باعث می‌شود تا آنان در مقابل اجرام مسبب انواع عفونت آسیب‌پذیرتر باشند. برخی اشکال کمبود ایمنی اولیه به قدری خفیفند که ممکن است تا سال‌ها بدون توجه به حال خود رها شوند. برخی دیگر آنقدر شدیدند که کمی پس از تولد نوزاد مبتلاء تشخیص داده می‌شوند. انواع درمان می‌توانند سیستم ایمنی را در بسیاری از انواع اختلالات کمبود ایمنی اولیه تقویت کنند.

چه چیز باعث ورم گره‌های لنفاوی کشاله ران می‌شود؟

پای ورزشکار، برخی انواع سرطان، سرخی، ورم، گرما، حالت افتادگی، تب، لرز، خستگی مفرط

ورم گره‌های لنفاوی کشاله ران عموماً نشانه وجود عفونت است

گره‌های لنفاوی غدد کوچکی هستند که در نقاط مختلف بدن شامل سر، گردن، زیر بغل و کشاله ران وجود دارند. گره‌های لنفاوی یک بخش حیاتی سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند. آنها ویروس‌ها، باکتری‌ها، و دیگر میکرب‌های مهاجم را به دام می‌اندازند. در مرحله بعد برخی سلول‌های سفید داخل گره‌های لنفاوی این مهاجمان را از بین می‌برند. گره‌های لنفاوی درون کشاله ران همچنین گره‌های لنفاوی فمورال یا اینگوینال نامیده می‌شوند. در اکثریت موارد مردم نمی‌توانند گره‌های لنفاوی خود را ببینند یا حس کنند. به هر حال، اگر این گره‌ها متورم شوند ممکن است حساس یا دردناک گردند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد عموماً نشانه آن است که بدن در حال مقابله با یک بیماری یا التهاب است.

پمفیگوس

کورتیکوستروئید، ازاتیوپرین، آیموران، ازاسان، میکوفنولات، سلسپت، سیکلوفسفامید، اپسون، ایمنوگلوبولین، ریتوکسیمب

پمفیگوس ممکن است در هر سنی مردم را مبتلاء کند

پمفیگوس نوعی بیماری است که باعث ایجاد تاول و زخم بر روی پوست یا غشاهای مخاطی مثل دهان یا روی ناحیه تناسلی می‌شود. پمفیگوس ممکن است در هر سنی مردم را مبتلاء کند، اما اکثراً در افراد میانسال یا پیر دیده می‌شود. پمفیگوس گرایشی به ایجاد حالت مزمن دارد و برخی انواع آن در صورت عدم درمان می‌توانند تهدیدی برای زندگی شخص بیمار باشند. درمان با دارو به طور معمول می‌تواند این بیماری را کنترل کند. پمفیگوس باعث ایجاد تاول بر روی پوست و غشاهای مخاطی می‌شود. تاول‌ها به سادگی پاره می‌شوند، و زخم‌های باز بجا می‌گذارند، که ممکن است ترشح داشته و عفونی شوند.

بیماری بهجت و التهاب رگ‌های خونی

ازاتیوپرین، سیکلوسپورین، سیکلوسفامید، اینترفرون آلفا-2b، عامل نکروز دهنده تومور ، اینفلکسیمب، ادالیمومب

مردم ساکن کشورهای واقع در منطقه خاور میانه و شرق آسیا، شامل ترکیه، ایران، ژاپن و چین، بیشتر به بیماری بهجت مبتلاء می‌شوند

بیماری بهجت که به نام سندرم بهجت نیز شناخته می‌شود اختلال نادری است که باعث التهاب رگ‌های خونی در سراسر بدن می‌شود. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد شمار زیادی علایم و نشانه شود که در ابتدا بی‌ارتباط با هم به نظر می‌رسند. این علایم زخم‌های دهان، التهاب چشم، راش‌ها ضایعات پوستی و زخم‌های تناسلی را شامل می‌شوند. درمان بیماری بهجت شامل مصرف برخی داروها برای کاهش نشانه‌ها و علایم بیماری و پیشگیری از عوارض جدی مثل کوری است. علایم بیماری بهجت از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است و علایم ممکن است به مرور زمان پنهان و پیدا شده یا شدت آنها تغییر کند.

مقالات دیگر...

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده