plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

محدوده سردرد چه چیزی را به ما می‌گوید؟

هیپوتانسیون داخل جمجمه‌ای  خودبه‌خودی, آنوریسم, استروک, مننژیت, انسفالیت, تومور مغزی

ناحیه درد در سر می‌تواند چیزهایی در مورد سردرد مبتلابه شخص را مشخص کند

محدوده درد در سر می‌تواند یک سرنخ مهم در تعیین نوع سردرد و مداوای بالقوه برای آن باشد. سردرد بسیار شایع است. در واقع تخمین زده می‌شود که در حدود نیمی از بزرگسالان در طول یک سال گذشته برخی انواع سردرد را تجربه کرده‌اند. سردرد مزمن که به معنی 15 مورد یا بیشتر سردرد در هر ماه است مبتلابه 1.7 تا 4 درصد بزرگسالان است. سردرد کل سر ممکن است به این صورت احساس شود که گویی نواری سفت دور سر کشیده شده است. این وضعیت اغلب نشان دهنده سردرد تنشی است که شایع‌ترین اختلال سردرد اولیه محسوب می‌شود.

چطور بدانیم سردرد ما نشانه مشکلی جدی است؟

ضربه به سر, گرماسکته, پره‌اکلامپسی, دهیدراسیون, طب فوریت‌ها، مشکلات عروقی

اکثر موارد سردرد جدی نیستند

سردردها ناراحت کننده، دردناک و حتی ناتوانی‌آورند اما معمولاً نیازی به نگرانی در مورد آنها نیست. بیشتر سردردها نتیجه مشکلاتی جدی یا اختلالات سلامت نیستند. 36 نوع مختلف سردرد شایع وجود دارد. به هر حال، در برخی اوقات درد ناشی از سردرد نشانه‌ای از وجود یک مشکل است. این مقاله به علایم و نشانه‌هایی می‌پردازد که به ما کمک می‌کند تا سردردهای نگران کننده را بشناسیم. سردردهای نرمال معمولاً بر اثر دهیدراسیون، تنش عضلانی، درد عصب، تب، ترک کافئین، نوشیدن الکل، یا خوردن برخی غذاها ایجاد می‌شوند. این سردردها در عین حال ممکن است نتیجه درد دندان، تغییرات هورمونی یا بارداری یا یک عارضه جانبی داروها باشند.

درد پیشانی و درمان آن

 سردرد تنشی, سردردهای لوب فرونتال , تغییرات هورمونی, مننژیت, آنوریسم مغزی

نوع درد پیشانی چیزهای بسیاری را در مورد آنچه در سر می‌گذرد آشکار می‌کند

درد پیشانی می‌تواند ناراحت کننده، دردناک، و مغشوش کننده باشد. درد پیشانی می‌تواند تمرکز بر امور روزمره را دشوار کند. اما خبر خوب این است که این درد به ندرت نشانه یک مشکل جدی در سلامت است. در بسیاری موارد درد پیشانی پس از برطرف شدن مشکل زمینه‌ای خود به خود از بین می‌رود. اما اگر درد مداومت داشته یا اگر باعث ایجاد تداخل در توانایی شخص برای انجام امور روزمره شود این موضوع اهمیت دارد که شخص به دکتر مراجعه کند. برخی علل زمینه‌ای برای توقف علایم ناشی از آنها باید مورد درمان پزشکی قرار گیرند.

سردرد ترک کافئین

طب فشاری، بابا آدم جنگلی، کوآنزیم Q10، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، منیزیم، گل مینا

کافئین ممکن است به طرق مختلف باعث ایجاد سردرد یا عامل تقویت کننده آن باشد

کافئین ممکن است به طرق مختلف باعث ایجاد سردرد یا عامل تقویت کننده آن شود. یک آنالیز گزارش داده است که 50 درصد مردم در طول ترک کافئین دچار سردردهای خفقانی و گسترده می‌شوند. علت آن است که کافئین نوعی خاصیت وازوکانستراکتیو دارد، بدین معنی که رگ‌های خونی را باریک کرده و جریان خون را کاهش می‌دهد. در صورت مصرف منظم کافئین، رگ‌های خونی خود را با این محدودیت انطباق می‌دهند. کاهش کافئین می‌تواند محرک یک واکنش ریباند شده باعث اتساع رگ‌های خونی شود.

سردرد گرما

 تهوع, سرگیجه, کرامپ عضلانی, ضعف یا احساس خستگی, غش کردن, گیجی, ضعف, سرگیجه

سردرد گرما نامحتمل است که نتیجه خود گرما باشد.

سردرد گرما اغلب زمانی بروز می‌کند که هوا بسیار گرم است یا اینکه شخص فعالیتی جسمانی انجام می‌دهد که باعث افزایش دمای بدن می‌شود. در بیشتر موارد شخص اگر خود را از محیط گرم دور کند می‌تواند با نوشیدن مایعات بیشتر سردرد خود را علاج کند. داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای می‌توانند در تسکین درد مؤثر باشند. مردم دچار میگرن باید در مورد راهکارهای درمانی با پزشک مشورت کنند. این راهکارها اغلب بر درمان میگرن و کمک به پیشگیری از بروز حملات بعدی بیماری متمرکز می‌شوند. اگر حرارت، آفتاب یا دیگر عوامل زیست‌محیطی محرک‌های تازه‌ای هستند، شخص باید در مورد راهکارهای مکمل برای پیشگیری از سردردهای میگرنی با دکتر مشورت کند.

سردرد شبانه

فلوناریزین، ایندومتاسین، کربنات لیتیم، وراپامیل، متیسرجید، لیتیم، کورتیکوستروئیدها، ارگوتامین، توپیرامات

بعضی انواع سردرد فقط شب‌ها بروز می‌کنند

مردم در صورت مواجه شدن با سردرد شبانه شدید یا سردرد مکرر باید به دکتر مراجعه کنند. پزشک می‌تواند تست‌هایی را برای بررسی علل زیربنایی انجام داده و نوع سردرد مبتلابه شخص را مشخص کند. در صورت مواجهه با هر یک از علایم غیر معمول مثل موارد فهرست شده در زیر نیز مردم باید به پزشک مراجعه کنند: دچار شدن به موارد تازه سردرد پس از پنجاه سالگی، تغییر وضعیت شخصیتی یا روانی، دچار شدن به سردرد پس از آسیب دیدن سر، سردردهایی که انجام فعالیت روزمره آنها را متوقف می‌کند، خستگی مفرط یا ضعف عضلانی.

سردرد هیپنیک، سردرد ساعت آماده‌باش

کافئین، کربنات لیتیم، آسپیرین، فروواتریپتان،  سوماتریپتان، اتنولول، بلادونا، فنوباربیتال، فلوناریزین، لاموتریجین

مردمی که دچار این نوع سردرد می‌شوند به طور معمول بیش از 10 بار در هر ماه آن را تجربه می‌کنند

سردردهای هیپنیک به نام "سردرد ساعت آماده‌باش" نیز شناخته می‌شوند زیرا آنها معمولاً در بازه زمانی ثابتی در شب بروز می‌کنند، که اغلب بین ساعات 1 تا 3 بامداد است. این سردردها به شکل نادر در زمان قیلوله یا چرت زدن روزانه ایجاد می‌شوند. درد ناشی از این نوع سردردها در طیفی شامل خفیف تا شدید بروز می‌کند. شدیدترین درد ناشی از آنها زیر عنوان درد خفقان‌آور توصیف می‌شود. شخص در عین حال ممکن است به موارد زیر دچار شود: حساسیت به نور یا صدا، تهوعسندرم سردرد هیپنیک اختلالی است که فقط در زمان خواب بروز می‌کند و عمدتاً مبتلابه زنان سنین بالای 50 است. مردمی که دچار این نوع سردرد می‌شوند به طور معمول بیش از 10 بار در هر ماه آن را تجربه می‌کنند.

مقالات دیگر...