دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیشتر زنان نشانه‌های اندکی از نارسایی پیشرس تخمدان دارند

نارسایی پیشرس تخمدان [نارسایی زودرس تخمدان] - که به نام عدم کفایت اولیه تخمدان نیز شناخته می‌شود - از دست رفتن عملکرد نرمال تخمدان‌های زنان پیش از سن 40 سالگی است. اگر تخمدان‌ها دچار نارسایی شوند دیگر مقادیر نرمال هورمون استروژن را برای رهش منظم تخمک تولید نمی‌کنند. ناباروری یکی از تبعات شایع این وضعیت است. نارسایی پیشرس تخمدان گاهی از اوقات به عنوان یائسگی زودرس شناخته می‌شود اما این دو اختلال یکی نیستند. زنان دچار نارسایی پیشرس تخمدان ممکن است تا سال‌ها پریود نامنظم یا پریودهای گهگاهی داشته باشند و حتی احتمال باردار شدن آنان وجود دارد. زنان مبتلاء به یائسگی زودرس دیگر پریود ندارند و نمی‌توانند باردار شوند.

زنان در طول بارداری تغییرات جسمانی و عاطفی متعددی را تجربه می‌کنند

زنان در طول بارداری تغییرات جسمانی و عاطفی متعددی را تجربه می‌کنند. افزایش وزن در سه ماهه سوم بارداری یک بخش مهم از اواخر بارداری است و به طور معمول علتی برای نگرانی ندارد. بسیاری از مادران باردار در طول سه ماهه سوم بارداری با افزایش وزن سریع مواجه می‌شوند. بر مبنای اعلام "اداره بهداشت زنان" (OWH) علت آن است که جنین به طور معمول در این برهه زمانی بیشترین افزایش وزن را دارد. مقدار وزنی که زنان در طول بارداری اضافه می‌کنند به چند عامل شامل موارد زیر بستگی دارد: شاخص توده بدن (BMI) زن پیش از بارداری، تعداد بارداری‌ها، میزان فعالیت جسمانی، عادات غذایی. مقدار وزنی که زنان باید انتظار داشته باشند تا در طول بارداری افزایش یابد به BMI پیش از بارداری مرتبط است.

در میان حدود نیمی از موارد علت مرده‌زایی ناشناخته باقی می‌ماند

مرده‌زایی زایمان نوزاد مرده پس از هفته 20 بارداری است. از دست دادن نوزاد پیش از هفته بیستم بارداری سقط جنین ناخواسته [از دست دادن بارداری] نامیده می‌شود. در هر 200 مورد بارداری در حدود 1 مورد آن با تولد نوزاد مرده همراه است. از آنجا که بسیاری از موارد مرده‌زایی در بارداری‌های به ظاهر نرمال رخ می‌دهد این واقعه می‌تواند برای والدین بسیار آسیب زننده باشد. بسیاری از زنان دچار مرده‌زایی این امکان را دارند که در بارداری بعدی خود نوزاد زنده و سالم به دنیا بیاورند. اگر مرده‌زایی بر اثر برخی مشکلات کروموزومی یا مشکل مربوط به بند ناف باشد

زنان در هر سنی ممکن است دچار درد واژن شوند

علایم خاص درد و ناراحتی واژن بر مبنای علت زیربنایی بروز درد متفاوتند. برای مثال وستیبولیت مادگی (وستیبولیت وُلوار) اختلالی است که فقط هنگامی باعث ایجاد درد می‌شود که واژن تحت فشار قرار گیرد. در مقابل ولوودینیا اختلالی است که می‌تواند درد مزمن مداوم ایجاد کند. بسته به اختلال خاص مبتلابه زنان، آنان ممکن است یکی از علایم زیر یا تعداد بیشتری از آنها را به همراه درد واژن تجربه کند: سوزش، خارش، زخم، حالت نیش خوردن، خفقان، حالت چاییدن، درد در هنگام مقاربت جنسی. اگر درد واژن نتیجه یک عفونت باشد زن ممکن است دچار ترشحات واژن غیر نرمال شود. 

هر دو نوع IUD می‌توانند بلافاصله پس از جاگذاری سبب ایجاد خونریزی شدید یا بی‌نظمی در خونریزی پریود شوند

دستگاه داخل رحمی (IUD) یک وسیله فیزیکی برای پیشگیری از بارداری است که داخل رحم قرار می‌گیرد. IUD یک ابزار پیشگیری از بارداری مؤثر و و دارای کاربرد طولانی مدت است. دو نوع IUD در دسترس است که به انواع هورمونی و غیر هورمونی معروفند. هر دو نوع با ترشح موادی به داخل سیستم تولید مثل زنان از بارداری پیشگیری می‌کنند. IUD هورمونی باعث ترشح هورمون‌های صناعی می‌شود، حال آنکه IUD غیر هورمونی مقادیر کمی مس ترشح می‌کند. IUDs می‌توانند به طرق مختلف بر چرخه پریود زنان تأثیر بگذارند. هر دو نوع IUD می‌توانند بلافاصله پس از جاگذاری سبب ایجاد خونریزی شدید یا بی‌نظمی در خونریزی پریود شوند.

علایم آزردگی مادگی بر مبنای علت تحریک متفاوت است

والوا [مادگی، فرج، شرمگاه، ماداله] بخش بیرونی ناحیه تناسلی زنان است. مادگی ناحیه بسیار حساسی در پوست است که زنان باید برای پیشگیری از آزردگی یا تحریک آن مراقبت محتاطانه‌ای را اعمال کنند. آزردگی مادگی چندین علت بالقوه می‌تواند داشته باشد. این علل طیفی از اختلالات خوش‌خیم مثل درماتیت تماسی تا اختلالات شدید را شامل می‌شوند. زنان به طور معمول می‌توانند آزردگی مادگی را با درمان خانگی برطرف کنند. به هر حال، اگر آزردگی برطرف نشود یا تشدید شود زن باید به پزشک مراجعه کند. در برخی موارد امکان آن هست که تحریک مزبور با استفاده از مداوای خانگی برطرف شود. اگر زنی در مورد آزردگی مادگی نگران است باید به دکتر مراجعه کند.

خارش مادگی می‌تواند ناراحت کننده بوده و باعث مختل شدن خواب شبانه شود

خارش مادگی [فرج، عورت زن، شرمگاه زن] می‌تواند ناراحت کننده بوده و باعث مختل شدن خواب شبانه شود. اگرچه برخی اختلالات مسبب خارش مادگی ممکن است در طول شب تشدید شوند، بیشتر محتمل است که خارش به این دلیل در طول ساعات شب تشدید گردد که در طول شب عوامل منحرف کننده تمرکز بر موضوع کمترند. بدون موارد موجب انحراف حواس اوقات روز خارش ممکن است در طول شب شدیدتر به نظر برسد. اگر علایم پس از مدتی برطرف نشود یا در کنار آنها علایم دیگری بروز کند مردم باید به پزشک مراجعه کنند. در بیشتر موارد درمان می‌تواند به طور مؤثر عفونت اختلال را ریشه‌کن کرده و یا علایم خارش را کاهش دهد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.