plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اسفیکسیشن، و ناکافی بودن اکسیژن دریافتی بدن

غرق شدن, احیاء قلبی ریوی, Epipen, آسفیکسی پری‌ناتال, اسفیکسیشن اتواروتیک

اسفیکسیشن زمانی ایجاد می‌شود که بدن به اکسیژن کافی دسترسی ندارد

اسفیکسیشن زمانی ایجاد می‌شود که بدن به اکسیژن کافی دسترسی ندارد. این وضعیت باعث مختل شدن تنفس نرمال می‌شود و ممکن است باعث گردد تا شخص دچار کاهش سطح هشیاری گردد. اختلال مزبور می‌تواند به مرگ منجر شود. وقتی شخص به شکل نرمال تنفس می‌کند، اکسیژن وارد ریه‌ها می‌شود. ریه‌ها در مرحله بعد اکسیژن را وارد جریان خون می‌کند که در آنجا به بافت‌های بدن وارد می‌شود. انوکسیا (انوکسی) یک اصطلاح تکنیکی برای تبیین فقدان اکسیژن است. اگر مغز به اکسیژن کافی دسترسی نداشته باشد، این وضعیت می‌تواند به از دست دادن هشیاری در طول چند ثانیه منجر شود.

حس سوزش ریه‌ها: علل شایع، و علل کمتر شایع

برونشیت, پنومونی, عفونت باکتریایی, آسم, آمبولی پولمونری, سرطان ریه, COVID-19

درد قفسه ممکن است مرتبط به هر ارگان و سیستمی باشد که در آن قسمت از بدن قرار دارد

علل متعددی در مورد حس سوزش در قفسه سینه مطرحند. اغلب آنها مثل سوزش سر دل علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شوند. به هر حال، برخی علل مثل حمله قلبی موارد اورژانسی محسوب می‌شوند. هر کسی که فکر می‌کند خودش یا دیگری دچار حمله قلبی شده است باید اورژانس خبر کند. پزشکان هنوز نمی‌دانند که آیا درد قفسه سینه یک علامت COVID-19 است اما برخی بر این باورند که چنین است. درد سوزان در ناحیه قفسه سینه می‌تواند نگران کننده باشد، به ویژه اگر علت مشخص نباشد. به هر حال، بسیاری از علل نسبتاً خوش‌خیم هستند.

نارسایی تنفسی حاد: علل، انواع، علایم، عوارض و درمان

اسکولیوز, COPD, آمبولی پولمونری, دیستروفی عضلانی, استروک, نارسایی تنفسی هیپوکسمیک

نارسایی تنفسی حاد می‌تواند کشنده باشد

وقتی کسی دچار نارسایی تنفسی حاد باشد تبادل معمول بین اکسیژن و دی‌اکسید کربن در ریه‌های وی صورت نمی‌گیرد. در نتیجه اکسیژن کافی به قلب، مغز یا دیگر قسمت‌های بدن شخص نمی‌رسد. این وضعیت می‌تواند باعث علایمی مثل تنگی نفسی، کبودی صورت یا لب، و گیجی شود. نارسایی تنفسی حاد علل بسیار زیادی ممکن است داشته باشد. علت ممکن مثل مورد پنومونی حاد بوده یا مثل مورد اسکلروزیس جانبی امیوتروفیک (ALS) مزمن باشد. نارسایی تنفسی حاد نوعی بیماری جدی است. اگر کسی در معرض ظن ابتلاء به آن قرار داشته باشد باید به فوریت مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد. 

سرماخوردگی سینه

سرماخوردگی سینه، برونشیت حاد، سرفه، ریه، باکتری، سیگار، پنومونی، برونشیت مزمن، آسپیرین، ایبوپروفن

"سرماخوردگی سینه" نام متداول برای برونشیت حاد است

"سرماخوردگی سینه" نام متداول برای برونشیت حاد است. این اختلال باعث ورم راه هوایی و تولید مخاط می‌شود، که به سرفه منجر می‌گردد. سرماخوردگی سینه همان سرماخوردگی نیست، که به شکلی متفاوت ریه‌ها را درگیر می‌کند. خلاف برونشیت مزمن، برونشیت حاد یک بیماری طولانی مدت نیست. برونشیت حاد معمولاً در طول 3 هفته خود به خود برطرف می‌شود. به هر حال، بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ریه" سرفه ممکن است بیش از علایم دیگر این بیماری طول بکشد. سرفه یک علامت شایع برونشیت حاد است. این سرفه به طور معمول ابتدا از نوع سرفه خشک است. به هر حال در ادامه این سرفه مقدار زیادی مخاط تولید می‌کند.

نارسایی تنفسی مزمن - علایم، علل، درمان و عواقب

تست گاز خون شریانی, برونکوسکپی, اکسیژن درمانی, تراکئوستومی, تهویه مکانیکی, BiPAP , CPAP

این بیماری به تدریج و در گذر زمان ایجاد می‌شود و به درمان طولانی مدت نیاز دارد

نارسایی تنفسی زمانی بروز می‌کند که سیستم تنفسی قادر نیست در حد لازم دی‌اکسید کربن را از خون خارج کند، که این وضعیت باعث انباشت گاز مزبور در بدن می‌شود. این اختلال در عین حال ممکن است بر اثر عدم توانایی بدن در گرفتن اکسیژن کافی بروز کند که منجر به کاهش اکسیژن خون در سطوح خطرناک می‌گردد. نارسایی تنفسی ممکن است حاد یا مزمن باشد. نارسایی تنفسی حاد یک اختلال کوتاه مدت است. این بیماری به شکل ناگهانی ایجاد می‌شود و به عنوان یک موقعیت اورژانسی مورد درمان قرار می‌گیرد. در هر حال نارسایی تنفسی مزمن یک بیماری مزمن است. این بیماری به تدریج و در گذر زمان ایجاد می‌شود و به درمان طولانی مدت نیاز دارد.

کبودی ریه (کوفتگی ریوی) چیست؟

سندرم دیسترس تنفسی حاد, سیانوز, هموپتیزیس, هموتوراکس, پنوموتوراکس, حمایت تنفسی

کبودی ریه (کوفتگی ریوی) اغلب پس از اصابت ضربه به قفسه سینه ایجاد می‌شود

کبودی ریه (کوفتگی ریوی) اغلب پس از اصابت ضربه به قفسه سینه ایجاد می‌شود. ضربه شدید می‌تواند باعث آسیب دیدن رگ‌های خونی شده سبب انباشت خون و مایع در ریه‌ها شود. وجود مایع اضافی در ریه‌ها می‌تواند مقدار اکسیژن دریافتی بدن را کاهش دهد. کوفتگی ریوی (کوفتگی پولمونری) شایع‌ترین آسیب ریه در افراد دچار ترومای ناش از ضربه به قفسه سینه است. کبودی ریه همچنین کوفتگی پولمونری نامیده می‌شود. در صورت رها شدن بدون بررسی کبودی ریه می‌تواند پیامدهای مهلک در پی داشته باشد. کبودی ریه نتیجه آسیب دیدگی رگ‌های کوچک خونی ریه است. این اختلال به پارگی‌های بافت ریه مرتبط نیست.

هیپوپ‌نیا (هیپوپنه)

درمان فشار مثبت مداوم راه هوایی، سندرم آپنه - هیپوپنه خواب انسدادی، چاقی، هیپوتیروئیدیسم

آپنه خواب و هیپوپنه ورسیون‌های مختلفی از یک اختلال خواب مشابه هستند

هیپوپ‌نیا (هیپوپنه) با آپنه خواب مرتبط است و قسمتی از همان گروه اختلالات خواب محسوب می‌شود. در هیپوپنه، کاهش جریان هوا به میزان حداقل 10 ثانیه در عمل دم، 30 درصد کاهش در تهویه، و کاهش میزان اشباع اکسیژن مطرح است. این وضعیت باعث کاهش مقدار اکسیژن دریافتی سلول‌های قرمز خون می‌شود. هیپوپنه اغلب شب‌ها و زمانی که شخص در خواب است اتفاق می‌افتد، اما احتمال بروز آن در طول روز و ساعات بیداری شخص نیز وجود دارد. دو نوع اصلی هیپوپنه وجود دارد اما وقتی تنفس به طور کامل متوقف می‌شود تمیز دادن آنها از آپنه به صورت بالینی دشوار است. آپنه خواب و هیپوپنه ورسیون‌های مختلفی از یک اختلال خواب مشابه هستند.

مقالات دیگر...