plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لیپودیستروفی اکتسابی، و اختلال ذخیره و کاربرد چربی در بدن

 لیپودیستروفی اکتسابی قسمتی, لیپودیستروفی پیشرونده, هورمون لپتین, کلسترول, تری‌گلیسیرید, مترلپتین

از آنجا که این بیماری بر ظاهر بیمار تأثیر می‌گذارد مراقبت و همدلی هم‌اندازه دارو اهمیت دارند.

لیپودیستروفی مشکلی در مورد روش کاربرد و ذخیره چربی توسط بدن است. این اختلال زمانی که شخص با آن به دنیا نیامده باشد اکتسابی خوانده می‌شود. لیپودیستروفی اغلب به چربی زیر پوست آسیب می‌زند بنابراین نمای ظاهری شخص مبتلاء را تغییر می‌دهد. این بیماری در عین حال می‌تواند تغییرات دیگری در بدن ایجاد کند. برخی مبتلایان به HIV دچار لیپودیستروفی (LD-HIV) می‌شوند. این ممکن است مربوط به داروهایی باشد که شخص برای بیماری خود مصرف می‌کند. دیگر انواع لیپودیستروفی اکتسابی عبارتند از: لیپودیستروفی اکتسابی فراگیر (AGL) یا سندرم لاورنس، لیپودیستروفی اکتسابی قسمتی (APL)، لیپودیستروفی موضعی

بیماران دیابتی روزانه چقدر کربوهیدرات باید مصرف کنند؟

هیپرگلیسمی,  کتواسیدوز دیابتی, هیپوگلیسمی, پیش‌دیابت, غلات کامل، پاستا، کالری، انرژی

هر قدر کسی فعال‌تر باشد کالری بیشتری برای تأمین انرژی نیاز خواهد داشت

پایش میزان کربوهیدرات دریافتی یکی از راه‌های کلیدی کنترل میزان قند خون در مورد مردم دچار دیابت است. مبتلایان به دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 باید تأمین 45 درصد کالری روزانه خود از منبع کربوهیدرات را هدف قرار دهند. این توصیه از سوی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها عنوان شده است. کربوهیدرات در بسیاری غذاها شامل غلات کامل، میوه، سبزیجات و غذاهای پخته وجود دارد. با خوردن مقدار سالم کربوهیدرات شخص دچار دیابت خواهد توانست: زمان طولانی‌تری سالم بماند، کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشد، ریسک پیامدهای دیابت را کاهش دهد

بیماری قلبی و دیابت چه ارتباطی دارند؟

امپاگلیفلوزین، استاتین،  دیورتیک‌، بتا بلوکر، حمله قلبی، نارسایی قلبی

در مورد افراد دچار دیابت نوع 2، بیماری قلبی شایع‌ترین علت مرگ و میر محسوب می‌شود

بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی قلب" اگر کسی به دیابت مبتلاء باشد ریسک ابتلاء به بیماری قلبی عروقی در مورد وی بیش از دو برابر جمعیت عمومی است. در مورد افراد دچار دیابت نوع 2، بیماری قلبی شایع‌ترین علت مرگ و میر محسوب می‌شود. کارهایی هست که مردم می‌توانند برای کاهش ریسک بیماری قلبی انجام دهند. درک ارتباط بین دیابت و بیماری قلب گام اول به سوی پیشگیری از آن است. اگر کسی دچار دیابت باشد، قند می‌تواند در جریان خون بماند و از کبد به داخل خون نشت کند و در ادامه باعث آسیب رساندن به رگ‌های خونی و عصب‌های کنترل کننده آنها گردد.

گلایکوسوریا یا افزایش قند در ادرار

 سندرم فانکونی، دیابت نوع 1، دیابت نوع 2،دیابت بارداری

گلایکوسوریا به علت بالا بودن سطح قند خون یا صدمات کلیه ایجاد می‌شود

گلایکوسوریا [گلیکوزوریا، گلیکوزوری] وضعیتی است که در آن میزان قند یا گلوکز ادرار در شخص بیش از میزانی است که باید باشد. گلایکوسوریا به علت بالا بودن سطح قند خون یا صدمات کلیه ایجاد می‌شود. گلایکوسوریا یک علامت شایع دیابت نوع 1 و نیز دیابت نوع 2 است. گلایکوسوریای کلیوی (رنال) زمانی بروز می‌کند که کلیه‌ها آسیب دیده باشند. گلایکوسوریای کلیوی اختلال نادری است که وقتی بروز می‌کند که سطح قند خون شخص نرمال است اما در عین حال کلیه‌ها قادر به حفظ گلوکز نیستند. در نتیجه گلوکز (قند) در مقادیر بالا به داخل ادرار نشت می‌کند. این مقاله به بحث در مورد علایم، علل و درمان گلایکوسوریا و ارتباط آن با دیابت اختصاص دارد.

شوک انسولین

 اضطراب, تحریک‌پذیری, تند شدن ضربان قلب, کربوهیدرات, سردرد, گیجی, غش کردن

داشتن انسولین بسیار زیاد در خون می‌تواند به کمبود شدید گلوکز منجر شود

شوک انسولین زمانی ایجاد می‌شود که شخص دارای مقدار بیش از حد انسولین در خون خود باشد. این وضعیت می‌تواند به هیپوگلیسمی که افت قند خون نیز خوانده می‌شود منجر گردد. شوک انسولین ممکن است در صورت مواجهه شخص با موارد زیر بروز کند: نادیده گرفتن هیپوگلیسمی خفیف، گرفتن مقدار بسیار زیاد انسولین بر اثر اشتباه، نادیده گرفتن یک وعده غذایی کامل، انجام ورزش شدید بدون تغییر مقدار گرفتن الکترولیت‌ها. شوک انسولین یک فوریت پزشکی در دیابت است. در صورت عدم درمان، شوک انسولین می‌تواند به کمای دیابتی، صدمات مغزی و حتی مرگ منجر گردد.

سندرم هیپراسمولار دیابتی

خشکی پوست، گرمی پوست، تب، خواب‌آلودگی، گیجی، توهم، کاهش میزان بینایی، تشنج، کما (کوما)

سندرم هیپراسمولار دیابتی یک اختلال جدی است که بر اثر افزایش بیش از حد سطح قند خون ایجاد می‌شود

سندرم هیپراسمولار دیابتی یک اختلال جدی است که بر اثر افزایش بیش از حد سطح قند خون ایجاد می‌شود. این بیماری عموماً در مردم مبتلاء به دیابت نوع 2 مشاهده می‌گردد. سندرم هیپراسمولار دیابتی اغلب به تحریک بیماری یا عفونت بروز می‌کند. در نتیجه بروز سندرم هیپراسمولار دیابتی بدن بیمار سعی می‌کند تا خود را با رها کردن قند خون اضافی به درون ادرار از شر این قند خلاص کند. در صورت عدم درمان، سندرم هیپراسمولار دیابتی به دهیدراسیون مهلک منجر خواهد شد. درمان پرشکی صحیح و فوری ضروری است. سندرم هیپراسمولار دیابتی ممکن است برای بروز به روزها یا هفته‌ها زمان نیاز داشته باشد. کنترل روزانه و مناسب دیابت می‌تواند از بروز سندرم هیپراسمولار دیابتی پیشگیری کند.

دیابت چگونه باعث درد مفصل می‌شود؟

انگشت ماشه، تاندینیت شانه گردان، مفصل شارکو، ارتروپاتی نوروپاتیک، ارتریت روماتوئید، استئوارتریت، پیش‌دیابت

بر مبنای اعلام "بنیاد ارتریت"، مردم مبتلاء به دیابت تقریباً دو برابر بیش از دیگران در معرض خطر ابتلاء به ارتریت قرار دارند

وقتی کسی از درمان مؤثر محروم باشد دیابت می‌تواند در او سبب درد مفاصل شود. دیابت از راه‌های مختلف، شامل آسیب زدن به مفاصل و عصب‌ها، می‌تواند درد مفصل ایجاد کند. دیابت همچنین با دو نوع ارتریت مرتبط است. به مرور زمان دیابت کنترل نشده می‌تواند بر عضلات و ساختار اسکلتی تأثیر منفی بگذارد و به درد مفاصل، صدمات عصب و دیگر علایم منجر شود. همچنین بر مبنای اعلام "بنیاد ارتریت"، مردم مبتلاء به دیابت تقریباً دو برابر بیش از دیگران در معرض خطر ابتلاء به ارتریت قرار دارند.

مقالات دیگر...