plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا حبس گاز روده باعث خروج آن از راه دهان می‌شود؟

 باکتری‌ها روده, نفخ, آروغ زدن, ورم شکم , نفخ شکم , دیورتیکولیت

اگر کسی به حبس باد شکم اقدام کند بخشی از گاز مزبور مجدداً در سیستم گردش خون جذب خواهد شد

تقریباً هر کسی در موقعیتی قرار گرفته است که در آن دفع گاز روده (گاز شکم) عملی شرم‌آور می‌توانسته باشد. گزینه "حبس گوز" یا تأخیر در دفع باد روده اغلب کاری مؤدبانه است که می‌توان انجام داد. اما نگه داشتن طولانی مدت گاز روده برای بدن انسان خوب نیست. اگر کسی به حبس باد شکم اقدام کند بخشی از گاز مزبور مجدداً در سیستم گردش خون جذب خواهد شد. از اینجا به بعد این گاز برای تبادل گاز در کل سیستم ریوی به ریه‌ها می‌رود و از طریق تنفس از راه دهان خارج می‌شود. اگرچه این مورد "گوز دهانی" نیست، در هر حال گازی از گوز است که از راه دهان بیرون می‌آید.

آنچه باید در مورد گاز روده یا باد شکم در شب بدانیم

بلع هوا, عدم تحمل لاکتوز, بیماری سلیاک, حساسیت غذایی, استاتین‌ها،

اغلب مردم روزانه 660 تا 700 میلی‌لیتر گاز دفع می‌کنند و دفع گاز در حدود 14 بار در هر روز رخ می‌دهد

هر کسی گاز (هوا) دفع می‌کند و دفع گاز در شب نرمال است. به هر حال اگر کسی همزمان دچار علایم دیگری باشد این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل گوارشی تلقی شود. داشتن گاز در سیستم گوارش بخشی نرمال از فرآیند گوارش است. بدن از طریق آروغ زدن یا گوزیدن خود را از شر گاز مزبور خلاص می‌کند. اگر گاز روده مداوماً در بدن حرکت کند یا اگر این گاز در بدن محبوس شود شخص دچار درد خواهد شد. افزایش میزان گاز یا درد ممکن است بر اثر خوردن غذاهای دارای احتمال ایجاد گاز بیشتر بروز کند. در این مورد، ایجاد برخی تغییرات غذایی می‌تواند به تخفیف گاز منجر شود.

روابط جنسی و ریفلاکس اسید چه ارتباطی دارند؟

محدودیت ازوفاژیال, اولسرهای ازوفاژیال, ازوفاگوس بارت, سکس, شریک جنسی

برخی غذاها، داروها، نوشابه‌ها و فعالیت‌ها اغلب محرک علایم بیماری ریفلاکس معده به مری هستند

برای بسیاری از افراد سکس یک فعالیت فیزیکی است که می‌تواند محرک علایم بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) باشد. این وضعیت می‌تواند پیش از مقاربت جنسی یا در کوران آن باعث ایجاد سوزش سر دل، ریفلاکس اسید، و تنگی نفس شود. چنین شرایطی می‌تواند باعث کاهش لذت ناشی از سکس گردد. بیماری ریفلاکس معده به مری عموماً یک اختلال گوارشی مزمن است که می‌تواند باعث گردد تا اسید معده یا محتویات آن به عقب برگشته وارد مری شوند. این وضعیت زیر عنوان ریفلاکس اسید شناخته می‌شود. ریفلاکس به عنوان نتیجه سوء عملکرد اسفنکتر تحتانی مری (LES) بروز می‌کند. اسفنکتر تحتانی مری لوله‌ای عضلانی است که بین مری و معده جای گرفته است.

پروکتوسکپی و تشخیص مشکلات مقعد و راست روده

سیگموئیدوسکپی ریجید, هموروئید, پولیپ‌, سرطان رکتال, پروکتوسکپ, پارگی رکتوم

پروکتوسکپی را می‌توان در بیمارستان یا در کلینیک‌های بیماران سرپایی انجام داد

پروکتوسکپی اقدامی است که برای تشخیص مشکلات ناحیه راست روده (رکتوم) و مقعد به کار می‌رود. راست روده انتهای روده بزرگ (کولون) است. مقعد دهانه راست روده است. وسیله مورد استفاده برای انجام پروکتوسکپی یک لوله توخالی به نام پروکتوسکپ است. چراغ و عدسی داخل وسیله مزبور به دکتر امکان بررسی داخل راست روده را می‌دهد. این اقدام سیگموئیدوسکپی ریجید نیز نامیده می‌شود. پروکتوسکپی متفاوت از سیگموئیدوسکپی انعطاف‌پذیر است، که نوع دیگری از اقدام مورد استفاده برای تشخیص مشکلات قسمت پایینی کولون محسوب می‌شود.

انوسکپی (آنوسکپی)، و تشخیص مشکلات مقعد و راست روده

آبسه مقعدی, شقاق مقعد, هموروئید, پولیپ مقعدی, سرطان مقعد، سرطان راست روده

انوسکپی می‌تواند چند اختلال و بیماری مختلف تأثیرگذار بر قسمت تحتانی روده‌ها را شناسایی کند

انوسکپی (آنوسکپی) یک اقدام ساده پزشکی است که به پزشک در شناسایی ناهنجاری‌های دستگاه معده‌ای - روده‌ای مشخصاً در ناحیه مقعد و راست روده (رکتوم) کمک می‌کند. برای انجام انوسکپی پزشک وسیله‌ای به نام انوسکپ را وارد مقعد شخص می‌‎کند. انوسکپ معمولاً از جنس پلاستیک (یک بار مصرف) یا فولاد ضد زنگ (قابل استریل شدن) است. انوسکپ به دکتر امکان می‌دهد تا نگاهی دقیق به بافت محدوده مقعد - راست روده شخص بیندازد. انوسکپی می‌تواند چند اختلال و بیماری مختلف تأثیرگذار بر قسمت تحتانی روده‌ها را شناسایی کند که عبارتند از: سرطان، شقاق مقعد، هموروئید (ورم وریدها در اطراف مقعد و / یا راست روده)، پولیپ‌های راست روده

علل بیماری کرون بر مبنای آخرین یافته‌ها

ویروس، باکتری، انگل, دخانیات, داروهای خوراکی پیشگیری از بارداری, باکتری‌های روده

ژنتیک نقشی مهم در ایجاد بیماری کرون بازی می‌کند

زمانی این اعتقاد وجود داشت که رژیم غذایی و استرس مسؤول ایجاد بیماری کرون هستند. به هر حال اکنون این را می‌دانیم که ریشه‌های این بیماری بسیار پیچیده‌ترند و اینکه کرون یک علت مستقیم ندارد. تحقیق عنوانگر آن است که فعل و انفعال ریسک فاکتورها - ژنتیک، سوءکارکرد پاسخ سیستم ایمنی، و محیط زیست - احتمالاً همگی نقشی در ایجاد بیماری کرون ایفاء می‌کنند. به هر حال حتی در صورت وجود تمامی این ریسک فاکتورها شخص ضرورتاً دچار بیماری کرون نمی‌شود. دانشمندان متقاعد شده‌اند که ژنتیک نقشی مهم در ایجاد بیماری کرون بازی می‌کند.

گاستروپاتی یا بیماری‌های معده

هیلکوباکتر پیلوری, سرطان معده, گاستروپاتی هیپرتنسیو پورتال, اندوسکپی, تخلیه گاستریک, بیوپسی, پایلوپلاستی

گاستروپاتی به علل محتمل متعددی ایجاد می‌شود

گاستروپاتی اصطلاحی پزشکی برای تبیین بیماری‌های معده به ویژه آن دسته از بیماری‌ها است که به جدار مخاطی معده آسیب می‌رسانند. انواع مختلفی از گاستروپاتی وجود دارد که برخی از آنها بی‌ضرر بوده و موارد دیگر بیماری‌هایی جدی محسوب می‌شوند. اگر کسی دچار مشکلات ادامه‌دار معده باشد، بهترین رویکرد مراجعه به پزشک خواهد بود. پزشک می‌تواند در تعیین علت زمینه‌ای کمک کند به شکلی که بتوان برای بیماری درمان مناسب را آغاز کرد. بسته به علت، گاستروپاتی می‌تواند طیفی از علایم ایجاد کند.

مقالات دیگر...