دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بروز همزمان تهوع و درد پشت می‌تواند علامت یک مشکل زیربنایی پزشکی باشد

وقتی درد پشت و تهوع به شکل همزمان بروز کنند این مشکل می‌تواند ناخوشایند یا حتی ناتوان کننده باشد. برخی از اوقات، این علایم خود به خود از بین می‌روند. اگر چنین نشود، مراجعه به پزشک مهم خواهد بود زیرا علایم مورد اشاره هم در اختلالات خفیف و هم در بیماری‌های شدید بروز می‌کنند. همچنین نادیده نگرفتن حالت تهوع ادامه‌دار به مدت چند روز به ویژه اگر تهوع با علایم دیگری همراه باشد، اهمیت دارد. وقتی درد از معده به پشت سرایت می‌کند این می‌تواند پیامی از وجود مشکلی در یک دستگاه بدن مثل کبد یا کلیه‌ها باشد.

اگر درد بازوی چپ به شکل ناگهانی بروز کند می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل پزشکی جدی‌ باشد

احساس درد و رنج خفیف در بازوی چپ اغلب بخشی نرمال از پیری است. در هر حال، اگر درد بازوی چپ به شکل ناگهانی بروز کند می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل پزشکی جدی‌تری باشد. درد بازوی چپ می‌تواند یک آسیب‌دیدگی نیازمند درمان یا در بدترین حالت علامت حمله قلبی باشد. آگاهی از علل محتمل و مشخصات درد بازوی چپ می‌تواند به شخص در شناسایی نوع واکنش بدن و تعیین زمان مراجعه به پزشک کمک کند. اگرچه درد بازوی چپ همیشه نشانه‌ای از حمله قلبی یا آنژین نیست، این دو بیماری خطرناک‌ترین علل بروز علامت مورد بحث محسوب می‌شوند. 

در مورد اغلب زنان درد رحم در اوایل بارداری یک ناراحتی موقتی است که حالت متناوب دارد

درد رحم یا درد زهدان در اوایل بارداری یک مشکل شایع زنان باردار بوده و طیفی از علل محتمل در مورد آن مطرح است. در حالی که اغلب این علل جدی نیستند برخی از آنها نیاز به مراقبت پزشکی دارند. در طول اوایل بارداری رحم بسیار کوچک‌تر از میزانی است که در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری مشاهده می‌شود. بنابراین، درد در این قسمت از بدن نامحتمل است که بر اثر فشار ناشی از رحم بر دیگر قسمت‎های بدن یا خستگی مفرط یا وزن اضافی در رحم ایجاد شود. به هر حال درد رحم، کماکان یکی از شایع‌ترین علایم اوایل بارداری باقی می‌ماند. در مورد اغلب زنان درد رحم در اوایل بارداری یک ناراحتی موقتی است که حالت متناوب دارد.

درد اطراف یا پشت ابرو به علل مختلف شامل سردرد، انواع عفونت، یا اختلالات درگیر کننده عصب‌های صورت رخ می‌دهد

مردم به دلایل متعددی ممکن است در قسمت پشت یا اطراف ابرو دچار درد شوند. انسداد سینوس‌ها یا سردرد می‌تواند به افزایش فشار و درد در اطراف ابروها منجر شود، که این درد و فشار باید پس از رفع علت برطرف گردد. در موارد دیگر درد اطراف ابرو نتیجه علل زیربنایی مثل گلوکوما است. اگر مردم به شکل مکرر دچار درد شدید در اطراف ابروهای خود باشند یا متوجه وجود علایم دیگر شوند باید به دکتر مراجعه کنند. درد اطراف یا پشت ابرو به علل مختلف شامل سردرد، انواع عفونت، یا اختلالات درگیر کننده عصب‌های صورت رخ می‌دهد.

درد میاندوراه می‌تواند هم مردان و هم زنان را درگیر کند

پرینیوم [میاندوراه، عجان، پرینه] ناحیه بین بخش تناسلی و سوراخ مقعد است. این قسمت از بدن به علل مختلفی ممکن است دچار درد شود. درد میاندوراه می‌تواند هم مردان و هم زنان را درگیر کند. در مردان، پرینیوم درست پشت کیسه بیضه قرار دارد و تا سوراخ مقعد ادامه پیدا می‌کند. در زنان، پرینیوم در قسمت جلو مادگی (فرج) شروع می‌شود و تا سوراخ مقعد ادامه دارد. درد در ناحیه میاندوراه در زنانی که در طول زایمان و پس از آن دچار صدماتی می‌شوند عمومیت دارد. احتمال بروز این درد هنگامی بیشتر می‌شود که وضع حمل بچه اول زمان درازی ادامه یافته باشد.

درد تشخیص داده نشده و فاقد درمان می‌تواند تهدیدی برای زندگی بچه باشد

درد شکم در کودکان یکی از شایع‌ترین علل ارجاع کودکان به پزشک از سوی والدین است. پیش‌آگهی در مورد درد شکم در کودکان به علت آن بستگی دارد. درد شکم در کودکان در صورت شناسایی و درمان زودهنگام در مجموع پیش‌آگهی خوبی دارد. در هر حال، درد تشخیص داده نشده و فاقد درمان می‌تواند تهدیدی برای زندگی بچه باشد. بنابراین از همان ابتدای بیماری بچه والدین یا پرستاران بچه باید با متخصص بیماری‌های کودکان و بیمارستان در راستای اطمینان از برخورداری بچه از مراقبت درست همکاری کنند.

درد رکتال به علل متعددی ایجاد می‌شود که این علل طیفی از علل کوچک تا جدی را شامل می‌شوند

راست روده قسمت تحتانی روده بزرگ است و به سوراخ مقعد منتهی می‌شود. صدمات، التهاب و انواع عفونت تأثیرگذار بر مقعد و راست روده می‌توانند باعث درد رکتال [درد راست روده و مقعد] شوند. برخی سرنخ‌ها می‌توانند به پزشک در تعیین علت درد رکتال کمک کنند. برای مثال مشخص شدن زمان بروز درد - مثل زمان نشستن یا در طول تخلیه روده - و روشن شدن هر علامت اضافی می‌تواند به باریک‌تر کردن محدوده تعیین علت کمک کند. دیگر علایم شایع شامل خارش، حالت نیش زدن، خونریزی، و کرامپ معده [شکم] است. درد رکتال به علل متعددی ایجاد می‌شود که این علل طیفی از علل کوچک تا جدی را شامل می‌شوند. از آنجا که درد مزبور به علل متعددی امکان بروز دارد رسیدن به تشخیص کامل در مورد آن مهم است.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.