دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اثرات شبه مواد مخدر در مرکز پاداش مغز است

بدن بیش از هر ارگان دیگر در بدن انرژی مصرف می‌کند و گلوکز (قند) منبع اولیه تأمین این انرژی است. اما وقتی مغز بر مبنای استاندارد تغذیه آمریکایی در معرض مقادیر بیش از حد قند قرار گیرد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ در این مورد، مقدار بیشتر قطعاً به معنی بهتر نیست. در محدوده مغز قند اضافی هم مهارت‌های شناختی و هم کنترل بر خود را مختل می‌کند. در مورد بسیاری از مردم وجود مقدار کمی قند باعث تحریک ولع غذایی بیشتر می‌شود. قند دارای اثرات شبه مواد مخدر در مرکز پاداش مغز است. دانشمندان به این فرضیه رسیده‌اند که غذاهای شیرین در کنار غذاهای نمک‌دار و غذاهای چرب می‌توانند اثرات شبه اعتیاد در مغز انسان ایجاد کنند

سندرم تغذیه مجدد یک اختلال جدی و بالقوه مهلک است

تغذیه مجدد فرآیند تحویل مجدد غذا پس از سوء تغذیه یا گرسنگی است. سندرم تغذیه مجدد یک اختلال جدی و بالقوه مهلک است که امکان بروز آن در طول ازسرگیری تغذیه وجود دارد. سندرم تغذیه مجدد به علت تغییرات ناگهانی در الکترولیت‌هایی که به متابولیزه شدن غذا در بدن کمک می‌کنند رخ می‌دهد. تعیین میزان شیوع سندرم تغذیه مجدد دشوار است، زیرا تعریف استانداردی در این مورد وجود ندارد. سندرم تغذیه مجدد می‌تواند هر کسی را دچار کند. به هر حال این سندرم به دنبال یک دوره از موارد زیر رخ می‌دهد: سوءتغذیه، روزه، رژیم غذایی بیش از حد، قحطی، گرسنگی 

ممکن است دانستن اینکه کدام پروبیوتیک برای چه موردی بهترین گزینه است مشکل باشد

انواع مختلف پروبیوتیک و بسیاری برندها برای انتخاب وجود دارد. به همین دلیل ممکن است دانستن اینکه کدام پروبیوتیک برای چه موردی بهترین گزینه است مشکل باشد. پروبیوتیک‌ها "میکروارگانیسم‌های زنده" هستند که در صورت ارائه در مقدار مناسب باعث فوایدی برای سلامت میزبان می‌شوند." بدن انسان دارای میلیون‌ها باکتری زنده است. بسیاری از این باکتری‌ها در روده وجود دارند. باکتری روده "میکروبیوم" انسان را تشکیل می‌دهد. میکروبیوم مزبور در مورد هر انسانی منحصر به فرد است، و مطالعات نشان داده‌اند که این وضعیت پیش از تولد مشخص می‌شود. تحقیقات می‌گویند که میکروبیوم در سراسر زندگی انسان بر اساس رژیم غذایی، سبک زندگی و قرار گرفتن در معرض تأثیرات زیست‌محیطی دستخوش تغییر می‌شود.

تشنگی بیش از حد مکرر که قابل فرونشاندن نیست می‌تواند علامت برخی اختلالات پزشکی جدی باشد

تشنگی پس از خوردن غذاهای ادویه‌دار یا انجام ورزش سنگین به ویژه در هوای گرم، نرمال است. به هر حال گاهی از اوقات تشنگی‌تر بیشتر از حالت معمول است و پس از نوشیدن مایعات نیز ادامه پیدا می‌کند. شخص ممکن است حتی دچار تاری دید و خستگی مفرط شود. اینها علایم تشنگی بیش از حد هستند که پیامی در مورد وجود یک اختلال پزشکی زیربنایی جدی محسوب می‎شود. وقتی مردم در صدد فرونشاندن تشنگی بیش از حد باشند این امکان وجود دارد که بیش از حد مایعات بنوشند. نوشیدن مایع به میزان بیش از آنچه بدن دفع می‌کند سیراب‌سازی بیش از حد بدن نامیده می‌شود. این اختلال زمانی بروز می‌کند که میزان مایعات دریافتی بدن بیش از آن چیزی است که برای جبران آب از دست رفته لازم است. اشباع آب در عین حال ممکن است بر اثر اختلالات کلیه، کبد، یا قلب رخ دهد.

اغلب موارد روزه آب بین 24 تا 72 ساعت ادامه پیدا می‌کند

روزه گرفتن، که روشی برای محدود کردن میزان مصرف غذا است، از هزاران سال پیش وجود داشته است. روزه آب نوعی روزه است که مصرف همه چیز مگر آب را محدود می‌کند. روزه آب در سالیان اخیر به عنوان روشی سریع برای کاهش وزن محبوبیت یافته است. مطالعات نشان داده‌اند که روزه آب می‌تواند دارای فوایدی باشد. برای مثال این روش می‌تواند خطر بعضی بیماری‌های مزمن را کاهش دهد و اتوفاژی را که فرآیندی است که به بدن در تجزیه و بازیافت بخش‌های پیر شده سلول‌ها کمک می‌کند، تحریک نماید. گفته می‌شود که مطالعات بر روی مدل‌های انسانی در مورد روزه آب بسیار محدود است.

تورین نقشی حیاتی در چند عملکرد اساسی بدن بر عهده دارد

تورین یک آمینو اسید است که به شکل طبیعی در بدن وجود دارد. آمینو اسیدها سنگ بنای پروتئین‌ها هستند. بدن از پروتئین‌ها برای رشد و ترمیم بافت‎ها استفاده می‌کند. تورین به شکل طبیعی در برخی غذاها مثل گوشت قرمز و ماهی وجود دارد. تورین همچنین به ترکیب برخی نوشابه‌های انرژی‌زا افزوده می‌شود. برخی از مردم نیز از تورین به عنوان مکمل غذایی استفاده می‌کنند. تورین در جامعه سلامت به خاطر کمک آن به تحریک متابولیسم مقبولیت دارد. برخی مطالعات مقدماتی نیز عنوان می‌کنند که تورین دارای فوایدی برای بدن مثل محافظت از مغز، قلب و سیستم ایمنی است. به هر حال هر کسی که در صدد است تا از تورین به عنوان مکمل غذایی استفاده کند باید پیشاپیش با پزشک مشورت نماید. تحقیق در مورد فواید بالقوه و خطرات تورین هنوز در مراحل مقدماتی قرار دارد.

وقتی کسی بیشتر از مقدار توصیه شده ویتامین C مصرف می‌کند، دچار مشکلات خفیف دستگاه گوارش می‌شود

خوردن مکرر غذاهای دارای ویتامین C باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامت نمی‌شود. به هر حال خوردن مقادیر زیاد این ویتامین به واسطه مکمل‌های ویتامین می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. در بزرگسالان "مقدار مجاز توصیه شده در رژیم غذایی" (RDA) ویتامین C 90 میلی‌گرم برای مردان و 75 میلی‌گرم برای زنان است. بزرگسالانی که روزانه بیش از 2000 میلی‌گرم ویتامین C مصرف می‌کنند ممکن است دچار عوارض جانبی شوند. وقتی کسی بیشتر از مقدار توصیه شده ویتامین C مصرف می‌کند، دچار مشکلات خفیف دستگاه گوارش می‌شود. این اثرات ممکن است در صورتی که بدن نتواند تحریک کننده‌های دستگاه گوارش را جذب کند ایجاد گردد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.