دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مدفوع در نوزادان دارای تغذیه شیر مادر - چه زمانی باید نگران باشیم؟

مدفوع، نوزادان دارای تغذیه شیر، بافت مدفوع، بوی مدفوع، تواتر مدفوع، غذای جامد، آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان، نارنجی، سبز، آبی، مکونیوم

در طول هفته‌های اول زندگی نوزاد هنوز در حال ایجاد عادت‌های مربوط به تغذیه و دفع مدفوع خود است

مدفوع نرمال نوزاد دارای تغذیه از شیر پستان رنگ زرد متمایل به قهوه‌ای یا سبز، حالت دانه دانه، و گاهی از اوقات اندکی شُل و ول دارد. در هفته‌های اول زندگی نوزاد، این موضوع شایع است که والدین و مراقبان بچه نگران سالم بودن نوزاد، کافی بودن تغذیه وی و حساس بودن به شیر خشک یا شیر پستان باشند. در چند روز اول پس از وضع حمل، نوزاد ممکن است مدفوع متراکم، و سیاه با قوامی شبیه به قیر داشته باشد. پزشکان این مدفوع را مکونیوم می‌نامند، و اغلب در طول چند روز ناپدید می‌شود. در طول هفته‌های اول زندگی نوزاد هنوز در حال ایجاد عادت‌های مربوط به تغذیه و دفع مدفوع خود است.

انتروکولیت نکروز دهنده و مشکلات روده در نوزادان نارس

انتروکولیت نکروز دهنده، نوزادان نارس، نوزاد فول-ترم، شیر خشک، مدفوع خونی، تست اشعه X، استومی، پروبیوتیک، باکتری

دکترها در مورد علت انتروکولیت نکروز دهنده مطمئن نیستند

انتروکولیت نکروز دهنده نوعی بیماری جدی است که روده نوزادان نارس را درگیر می‌کند. این بیماری معمولاً در طول دو هفته اول زندگی نوزادانی بروز می‌کند که به جای شیر پستان از شیر خشک تغذیه می‌شوند. در این وضعیت باکتری‌ها به دیواره روده هجوم می‌برند. این می‌تواند باعث ایجاد یک ترک یا شکاف شود که امکان می‌دهد تا اجرام بیماریزا به داخل شکم نشت کنند. در صورت عدم درمان وضعیت مورد اشاره می‌تواند به عفونت جدی و مرگ منتهی شود. دکترها در مورد علت انتروکولیت نکروز دهنده مطمئن نیستند. آنان اکنون این را می‌دانند که نوزاد نارس دارای ریه‌ها و روده‌هایی است که ضعیف‌تر از نوزادان فول-ترم هستند.

مخاط در مدفوع نوزاد - علل و درمان

مخاط در مدفوع نوزاد، اسهال، باکتری، ویروس، رژیم غذایی، آلرژی، تغذیه با شیر پستان، خونریزی، استئاتوره، مدفوع چرب

بیشتر تغییرات ایجاد شده در مدفوع نوزادان موقتی است

در صورت عدم وجود علایم دیگر بودن مقدار کمی مخاط در مدفوع نوزاد علتی برای نگرانی ندارد. به هر حال، وجود مقادیر بالای مخاط، مشاهده مخاط در چند بار مدفوع کردن متوالی، یا همراه بودن آن با نشانه‌های اسهال می‌تواند نشانه‌ای از وجود آلرژی، عفونت دستگاه گوارش یا یا مشکلی دیگر باشد. روده‌ها به شکل طبیعی برای پوشاندن دستگاه روده، هضم غذا و دفع مدفوع مخاط تولید می‌کنند. برخی از اوقات، مقداری از این مخاط در مدفوع وارد می‌شود. وجود مقدار کمی مخاط در یک یا دو پوشک، به ویژه اگر با علایم دیگری همراه نباشد معمولاً نشانه‌ای از بیماری نیست. گاهی از اوقات، مخاط در مقادیر زیاد بروز کرده یا در چند روز متوالی دیده می‌شود. در این مورد احتمال وجود مشکلی زیربنایی در نوزاد مطرح است.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا گهواره‌مرگی

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، گهواره‌مرگی، نقایص مغز، وزن کم هنگام تولد، عفونت تنفسی، نوزاد نارس، ایمنی‌زایی، واکسیناسیون

تلفیقی از عوامل فیزیکی و زیست محیطی می‌توانند باعث آسیب‌پذیری بیشتر نوزاد در مقابل سندرم مرگ ناگهانی نوزاد شوند

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مرگ غیر قابل توضیح، و معمولاً در طول خواب نوزاد به ظاهر سالم با سن کمتر از یک سال است. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد گاهی از اوقات مرگ در گهواره [گهواره‌مرگی] شناخته می‌شود زیرا نوزادان اغلب در گهواره یا ننو می‌میرند. اگرچه علت در این مورد ناشناخته مانده است به نظر می‌رسد که سندرم مرگ ناگهانی نوزاد با نقایصی در بخشی از مغز نوزاد که کنترل تنفس و برخاستن از خواب را کنترل می‌کند مرتبط است. محققان برخی عوامل را کشف کرده‌اند که می‌توانند نوزادان را در معرض افزایش خطر مزبور قرار دهند. 

خون در مدفوع نوزاد - مشکلی جدی است؟

بسیاری از نوزادان دستکم یک بار در طول دوره نوزادی دچار وجود خون در مدفوع می‌شوند. زور زدن برای دفع مدفوع، هموروئیدهای کوچک، و دیگر اختلالات خفیف ممکن است باعث ایجاد خون در مدفوع نوزاد شوند. به هر حال مشکلات جدی‌تر - مثل خونریزی روده - نیز ممکن است باعث بروز خون در مدفوع شوند. بنابراین، در حالی که مردم نباید از دیدن خون در مدفوع نوزاد مضطرب گردند، ایده خوبی خواهد بود که برای تشخیص صحیح و درمان درست نوزاد خود را به پزشک ارجاع دهند. اگر مدفوع نوزاد سرخ‌رنگ باشد همیشه به این معنی نیست که او خون دفع می‌کند. 

رنگ مدفوع نوزاد - علل، و زمان نیاز به دکتر

مدفوع نوزاد در طول روزها، هفته‌ها و ماه‌های اول زندگی دچار تغییر می‌شود، و طیفی گسترده از رنگ‌ها در این مورد نرمال محسوب می‌گردد. در اطفال سن، رژیم غذایی و وضعیت سلامت دلایل اصلی تغییرات رنگ مدفوع محسوب می‌شوند. رنگ مدفوع در نوزادگان [نوزاد تازه به دنیا آمده] تقریباً سیاه است، در حالی که نوزادان بزرگ‌تر دارای مدفوع زرد رنگ یا قهوه‌ای هستند. تغذیه با شیر پستان و شیر خشک نیز بر رنگ مدفوع تأثیرگذار است.عوامل مختلفی می‌توانند باعث تغییر رنگ مدفوع نوزاد شوند.

آنچه باید در مورد احتقان در نوزادان بدانیم

احتقان بینی، انحراف تیغه بینی، آلرژی، آسم،  آنفولانزا، پنومونی، 	فیبروز کیستیک، احتقان نوزادی، نوزادان، اشعه X قفسه سینه، احتقان

احتقان (گرفتگی) در نوزادان شایع است

احتقان (گرفتگی) در نوزادان شایع است. احتقان نوزادی به طور معمول بی‌ضرر است، اما گاهی از اوقات ناراحت کننده بوده سبب گرفتگی بینی و تنفس پر سر و صدا یا سریع می‌شود. نوزادان ممکن است احتقان را در ناحیه بینی تجربه کنند (که احتقان بینی نامیده می‌شود) یا ممکن است صدای ایجاد شده به گونه‌ای باشد که گویی احتقان در قفسه سینه وجود دارد. علایم بسته به محل بروز احتقان متفاوت خواهد بود. احتقان بینی بیشتر شایع است، و اگر نوزاد خوش‌خلق بوده به خوبی قادر به تغذیه باشد، وضعیت مورد بحث نرمال بوده و احتمالاً حال بچه خوب است. به هر جهت پرستاران بچه می‌توانند او را با استفاده از یک مکنده پلاستیکی برای خارج کردن مخاط اضافی راحت‌تر کنند.

مقالات دیگر...