plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری کراب چیست؟

بیماری کراب اختلالی نادر است که سیستم عصبی را درگیر می‌کند و معمولاً به مرگ بیمار منجر می‌شود. افراد مبتلاء به بیماری کراب دچار کمبود تولید گالاکتوسیلسر‌امیداز هستند، که نتیجه آن تباهی گسترده غلاف‌های میلین در اطراف عصب‌های مغز است.

در حدود 85 تا 90 درصد موارد بیماری کراب در دوره نوزادی (آغاز در سن 6 ماهگی) شروع می‌شود

بیماری کراب اختلالی نادر است که سیستم عصبی را درگیر می‌کند و معمولاً به مرگ بیمار منجر می‌شود. افراد مبتلاء به بیماری کراب دچار کمبود تولید گالاکتوسیلسر‌امیداز هستند، که نتیجه آن تباهی گسترده غلاف‌های میلین در اطراف عصب‌های مغز است. بدون این تولید میلین، سلول‌های مغز تباه خواهند شد و سیستم عصبی بدن به شکل کامل کار نخواهد کرد. در حدود 85 تا 90 درصد موارد بیماری کراب در دوره نوزادی (آغاز در سن 6 ماهگی) شروع می‌شود، اما امکان ایجاد این بیماری در مراحل بعدی زندگی نیز وجود دارد. در حال حاضر هیچ علاجی برای بیماری کراب وجود ندارد و اکثر بچه‌های مبتلاء به آن تا پیش از دو سالگی جان خود را از دست می‌دهند.

یازده بیماری نادر پوستی

 لاملار ایکتیوزیس, هرلکوئین ایکتیوزیس, سندرم استیونس-جانسون و نکروز اپیدرمال سمی, اپیدرمولیزیس بولوسا, کرومهیدروزیس, نکروبیوزیس لیپوئیدیکا

اکثریت اختلالات پوستی نادر دارای یک پیوند ژنتیکی هستند

پوست بزرگ‌ترین ارگان بدن انسان است. شماری از اختلالات وجود دارند که می‌توانند پوست را درگیر کنند. برخی از آنها شایع و مابقی نادرند. برای نمونه، بسیاری از مردم ممکن است دچار اگزما یا کهیر شوند. در هر حال برخی از بیماری‌های پوست تعداد کمی از مردم را درگیر می‌کنند. بسیاری از این بیماری‌ها اختلالات وراثتی هستند. اکثریت اختلالات پوستی نادر دارای یک پیوند ژنتیکی هستند و مردم به طریقی آنها را به ارث می‌برند. به هر حال این احتمال هست که شخص گاه در دوره‌های بعدی زندگی دچار این بیماری‌ها شود. افراد دچار نگرانی در مورد سلامت پوست خود باید با درماتولوژیست مشورت کنند. اگر کسی دچار مشکلی آزار دهنده روی پوست خود باشد موضوع ارزش مراجعه به پزشک را دارد.

دیستروفی عضلانی یا بیماری اتلاف عضلات

میوبلاست، ژن دیستروفین، پروتئین دیستروفین، میوتونیک، دیستروفی عضلانی مادرزادی، فاسیوکاپولوهومرال

دیستروفی عضلانی بیماری اتلاف عضله است که اشکال اصلی آن سالانه مبتلابه حدود 1 نفر از هر 1000 نفر جمعیت مذکر می‎شود

دیستروفی عضلانی اصطلاحی برای گروهی از اختلالات است که با کاهش پیشروندۀ تودۀ عضلانی و از دست دادن توان عضلات مشخص می‌شود. شایع‌ترین شکل دیستروفی عضلانی موسوم به دیستروفی عضلانی دوشن،  به طور معمول مبتلابه پسران جوان می‌شود اما دیگر اشکال این بیماری می‌تواند در دوران بزرگسالی ایجاد گردد. در حال حاضر هیچ علاجی برای دیستروفی عضلانی وجود ندارد، اما برخی درمان‌های پزشکی و فیزیکی می‌توانند علایم بیماری را بهبود ببخشند و پیشرفت آن را کُند کنند.

عجیب‌ترین بیماری‌های انسانی

بیماری‌های عجیب، سندرم مرد سنگی، بیماری‌های نادر

بر مبنای داده‌های سازمان ژن‌های جهانی 7000 نوع بیماری و اختلال نادر وجود دارد

باور شخص به اینکه مرده است، دست "بیگانة" غیر قابل کنترل؛ این وضعیت‌ها صحنه‌هایی از یک فیلم ترسناک نیستند. بنابراین ممکن است شگفت‌زده شوید اگر بدانید که اینها فقط دو مورد از هزارها بیماری واقعی و نادرند که می‌توانند تأثیری نابودکننده بر زندگی افراد داشته باشند. بر مبنای داده‌های سازمان ژن‌های جهانی / Global Genes – یک سازمان پیشتاز در حمایت از بیماران مبتلاء به بیماری‌های نادر – در حدود 7000 نوع بیماری و اختلال نادر وجود دارد، و تعداد بیشتری هم هر روزه آشکار می‌شوند.

زامبی واقعی چیست؟

اُفیکوردیسپس یونیلاترالیس سنسو لاتو، عنکبوت‌های زامبی، انیلوسیموس اکسیمیوس، ویروس احیاء شده، پیتوویروس سیبریکوم

زامبی در لغت به معنی مرده متحرک، جنازه احیاء شده و نامیرا است

زامبی‌ها به چهره‌هایی برجسته در فرهنگ عامه تبدیل شده‌اند و آخرالزمان زامبی استعاره‌ای است که در بسیاری از کتاب‌ها، فیلم‌ها، و سریال‌های تلویزیونی به کار می‌رود. اما آیا در عالم واقع موارد حقیقی زامبیسم (زامبیزم) در طبیعت وجود دارد؟ زامبی در لغت به معنی مرده متحرک، جنازه احیاء شده و نامیرا است. به هر نامی که آنها را بخوانید این مردگان از گور برمی‌خیزند تا راه بیفتند و جهان را از وحشت، و گاه از عفونت پُر کنند، و ساکنان جهان زامبی‌ها یکی از هیولاهای اصلی در فرهنگ عامه‌ محسوب می‌شوند. کلمه زامبی - که در ابتدا زومبای تلفظ می‌شد نخستین بار در سال‌های 1800 میلادی وارد زبان انگلیسی شد، زمانی که رابرت سوتی1 شاعر آن را در اثر خود به نام "تاریخ برزیل" آورد. 

عرق خون یا هماتی‌دروزیس - علل و درمان‎ها

هماتی‎دروزیس، هماتی‎دروز، هماتی‎هیدروزیس‎، همی‎هیدروز، عرق خون، تعریق خونی، خون‌شناسی، آتروپین، استرس فیزیکی، استرس عاطفی، عیسی مسیح، رگ‏های خونی

این موضوع برای پزشکان عادی شده است که به هیچ علت اصلی یا نهفته‎ای در مورد هماتی‌دروزیس دست پیدا نکنند

متون اساطیری و مذهبی پر از داستان‎های رهبران و قهرمانانی است که خون عرق می‎کنند. به هر جهت این پدیده خیالبافی محض نیست بلکه واقعیت دارد. همپای عرق خون مردم ممکن است بر اثر وضعیتی که به نام هماتی‎دروزیس شناخته می‎شود از چشم‎ها، بینی و دیگر غشاهای مخاطی خود خون جاری کنند. اغلب مطالعات عنوان کرده‎اند که استرس و واکنش‎های سیستم عصبی غیر ارادی سبب بروز هماتی‌دروزیس یا تعریق خون می‎شود. هماتی‌دروزیس به نام‎های هماتی‌هیدروزیس یا همی‌دروزیس نیز خوانده می‎شود.

سندرم دیوژن یا سندرم گدامنشی

دیوژنس حکیم، دیوژنز گدا، دیوژن رواقی، اختلالات ذهنی

سندرم دیوژن معمولاً به مثابة نوعی اختلال رفتاری در سالخوردگان دیده می‌شود

سندرم دیوژن نوعی اختلال رفتاری است که فهم اندکی در موردش وجود دارد و معمولاً با اختلالات دیگری نظیر زوال عقل همراهی می‌شود. افراد دچار این سندرم اغلب نسبت به وضعیت خود شدیداً بی‌اعتناء بوده، از اجتماع کناره‌گیری می‌کنند، شدیداً دچار عقدة احتکار اشیاء و چیزها هستند و ممکن است زندگی خود را در شرایط غیر بهداشتی بگذرانند. سندرم گدامنشی معمولاً به اختلالات دیگر مرتبط است و به طور کامل شناخته شده نیست، این اختلال در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات ذهنی، چاپ پنجم / (DSM V) به عنوان یک بیماری روان‌پزشکی فهرست نشده است.