plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

چرا عفونت‌های منتقل شده از حیوانات مثل کوروناویروس جدید برای انسان اینقدر خطرناکند؟

ویروس، پاتوژن، سیر تکاملی، جهش ژنتیک

کوروناویروس جدید ممکن است چند منبع جانوری مختلف داشته باشد

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ویروس‌های جانوری و سیستم ایمنی انسان
• یک ‘مسابقه تسلیحاتی تکاملی’
• خفاش‌ها و ایمنی "بسیار هوشمند" آنها
• از قدرت تا قدرت
• COVID-19: خفاش‌ها، پانگولین‌ها، یا مارها؟
• دو سناریوی جایگزین برای COVID-19در بحبوحه پاندمی فراگیر COVID-19، که با جهش ویروس ARS-CoV-2 از حیوانات به انسان منتقل آغاز شد، سؤالی مهم برای ما مطرح می‌‌شود - چرا عفونت‌های با منشأ حیوانات چنین برای سلامت انسان خطرناکند؟
در حالی که هنوز روشن نیست که چه حیوانی منبع کوروناویروس جدید بوده است - خفاش؟ پانگولین؟ یا هر دو؟ - دانشمندان مطمئن هستند که SARS-CoV-2، ویروس مسبب COVID-19، از حیوانات نشأت گرفته است.
تعداد موارد تأیید شده COVID-19 در سطح جهان سرسام‌آور است.
اما بیماری‌های زونوتیک - که بیماری‌های منتقل شده از حیوانات محسوب می‌شوند - تعداد زیادی از مردم را پیش از آنکه COVID-19 در مرکز توجه قرار گیرد مبتلاء ‌کرده‌اند.
برای مثال، یک گزارش بین‌المللی از سال 2012، عنوان می‌کند که مجموع 56 مورد از این بیماری‌ها هر ساله مسؤول 2.5 میلیارد مورد بیماری و 2.7 میلیون مورد مرگ و میر در سطح کره زمین هستند. این بیماری‌ها هاری، توکسوپلاسموز، تب Q، تب دنگه، آنفولانزای پرندگان، ابولا، و سیاه‌زخم را شامل می‌شوند.
از این گذشته بیماری‌های شبه آنفولانزا با منشأ حیوانات در طول قرن گذشته ویرانگر ظاهر شده‌اند. آنفولانزای اسپانیایی باعث 50 میلیون مورد مرگ و میر در سال 2018 شد، و آنفولانزای هنگ کنگی در سال 1968 700.000 نفر را کشت.
بنابراین سؤال این است که چرا بیماری‌های ناشی از حیوانات تا به این حد برای انسان خطرناکند؟ بخشی از موضوع به سیستم ایمنی ما انسان‌ها مرتبط است. بخشی از آن مربوط به انتخاب طبیعی است. حیوانات خاصی که ویروس را انتقال می‌دهند نیز ممکن است نقشی داشته باشند.

ویروس‌های جانوری و سیستم ایمنی انسان
یک دلیل بیش از حد خطرناک بودن ویروس‌های نشأت گرفته از حیوانات برای نوع انسان این است که انسان راهی برای مقابله با این ویروس‌ها ندارد. سیستم ایمنی ما هرگز به این ویروس‌های جدید ‘معرفی’ نشده است، بنابراین این سیستم نمی‌داند چگونه باید به این میهمان ناخوانده پاسخ دهد.
پژوهشگران می‌گویند که اکثریت ویروس‌های وارد شده به بدن انسان به شکلی موفقیت‌آمیز توسط سیستم ایمنی نابود شده یا از طریق سیستم گوارش دفع می‌شوند. به هر حال، گاه و بیگاه، یک ویروس با منشأ حیوانی می‌تواند عمل تکثیر خود در بدن میزبان را سازماندهی کند.
لحظه‌ای که در آن ویروس حیوانی در بدن نخستین میزبان از نوع انسان تکثیر می‌شود لحظه‌ای حیاتی است. در این نقطه بحرانی، ویروس مزبور می‌تواند جهش کرده و "زیر محدودیت‌های انتخابی بدن انسان برای اولین بار" تحول یافته، "خود را برای تکثیر در این میزبان تازه منطبق کرده و بهبود ببخشد."
وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد سیستم ایمنی انسان باید تلافی کند. این سیستم نیاز دارد تا با تحول ویروس انطباق یابد و پاسخ ایمنی جدیدی ایجاد کند. بدن انسان پیشتر هرگز با این تهدید مواجه نبوده است، و بنابراین در زرادخانه خود هیچ سلاح ایمنی از پیش موجودی ندارد - پس باید به سرعت چنین سلاحی را بسازد.
بنابراین، این دفاع - بخشی از انطباق سیستم ایمنی - به روزهایی چند یا بیشتر برای فعال شدن نیاز دارد. در این اثناء، ویروس مورد بحث ممکن است باز هم متحول شده سریع‌تر تکثیر گردد یا حتی از پاسخ جبرانی سیستم ایمنی فرار کند.

یک ‘مسابقه تسلیحاتی تکاملی’
به عبارت دیگر ویروس جانوری و سیستم ایمنی بدن انسان وارد یک "مسابقه تسلیحاتی" شده‌اند - و همانند هر مسابقه تسلیحاتی دیگری، یکی از طرفیق مسابقه باید بتواند پیروز شود یا هر دو رقیب به بن‌بست برسند.
مدیکال نیوز تودی با دکتر کریستوفر کولمن / Christopher Coleman، استادیار ایمنولوژی عفونی در دانشگاه ناتینگهام، انگلستان، در مورد ویروس‌های حیوانی، میزبان انسانی، و نقش تکامل و انتخاب طبیعی صحبت کرده است.
کولمن توضیح داد، "فرضیه کلی بر آن است که وقتی ویروس‌ها در میزبان تکامل می‌یابند، برای میزبان کم-خطرتر می‌شوند (آنها می‌خواهند از انتقال خود مطمئن گردند بنابراین نمی‌خواهند پیش از آنکه شانسی برای [تکثیر شدن] داشته باشند به سرعت میزبان خود را از بین ببرند)."
کریستوفر کولمن می‌گوید، "این مورد [همیشه] صادق نیست، اما ویروسی که خود را با میزبان انسانی انطباق داده باشد در درازمدت کمتر خطرناک است زیرا ‘مسابقه تسلیحاتی تکاملی’ بین ویروس و میزبان به نوعی بن‌بست رسیده است که در آن هیچ‌یک از رقبا کاملاً پیروز نیست، و هیچ‌یک نیز از بین نرفته است."
کولمن در ادامه می‌گوید، به علاوه، یک "ویروس که به طور کامل با یک میزبان جانوری منطبق شده است ممکن است برای انسان بی‌ضرر باشد."
این دانشمند - که تحقیق اصلی وی بر "کوروناویروس‌های انسانی بسیار پاتوژنیک" متمرکز شده است مثال‌هایی از ویروس‌های حیوانی مهاجم در خانواده کوروناویروس ارائه می‌دهد. این شامل "ویروس برونشیت عفونی" مرغ‌ها، ‘ویروس پریتونیت عفونی گربه‌ای’ در گربه‌سانان، یا ‘ویروس گاستروانتریت واگیر’ می‌شود که در بچه‌خوک‌ها تقریباً صد در صد کشنده است."
کولمن می‌گوید، "هیچ‌یک از این [ویروس‌ها] باعث ایجاد عفونت یا مسبب هر نوع بیماری در انسان" شناخته نمی‌شود.
"از سوی دیگر، ویروسی که در حیوانات تکامل می‌یابد اما در عین حال توانایی عفونت‌زایی در انسان را دارد ممکن است وقتی انسان را آلوده می‌کند کشنده‌تر باشد."
این موضوع به ویژه زمانی ممکن است درست باشد که سیستم ایمنی جانور بسیار متفاوت از انسان باشد، یا زمانی که حیوانات دارای مکانیسم‌های دفاعی خاصی باشند که انسان‌ها فاقد آنند."

خفاش‌ها و ایمنی "بسیار هوشمند" آنها
برای مثال، این واقعیت که بسیاری از ویروس‌های مضر مثل SARS، MERS و ابولا همگی از خفاش‌ها ریشه گرفته‌اند این سؤال را مطرح می‌کند که: خفاش‌ها چه چیزی دارند که ما نداریم؟
چگونه خفاش‌ها حامل ویروس‌هایی هستند که در برخی موارد برای انسان بسیار کشنده‌اند (مثل ابولا)، اما به نظر نمی‌رسد که این ویروس‌ها کمترین ضرری برای موجودات مورد بحث داشته باشند؟
یک مطالعه تازه به رهبری کارا بروک / Cara Brook، فوق دکتری همکار میلر در دانشگاه کالیفرنیا برکلی، به این پرسش بسیار مطرح پرداخته است. تحقیق مزبور نشان می‌دهد که چگونه توانایی‌های منحصر به فرد سیستم ایمنی خفاش به این حیوان امکان آن را می‌دهد که حجم بالایی از ویروس‌ها را حمل و حفظ کند بی‌آنکه این شرایط باعث بیماری خود حیوان شود.
بروک و همکاران در مقاله خود توضیح می‌دهند، "برخی خفاش‌ها دارای یک پاسخ ایمنی ضد ویروسی به نام مسیر اینترفرون هستند که همیشه در حالت فعال قرار دارد."
بروک و همکاران می‌نویسند، "در اغلب جانوران دیگر داشتن چنین پاسخی ایمنی بسیار حساس می‌تواند باعث بروز التهاب مضر شود. به هر حال خفاش‌ها به چنان روندهای ضد التهابی مجهز شده‌اند که آنها را از چنین ضرری مصون نگه می‌دارد."

از قدرت تا قدرت
این به تمامی اخباری عالی برای خفاش‌ها محسوب می‌شود، اما در مورد سایر پستانداران وضعیت چگونه است؟ متأسفانه در مورد آنها چنین نیست. این واقعیت که خفاش‌ها دارای چنین سد دفاعی خوبی هستند به این معنی است که ویروس تمامی پشتوانه لازم برای تکثیر سریع‌تر را دارد."
توانایی‌های ایمنی منحصر به فرد خفاش‌ها در نهایت ویروس‌ها را قوی‌تر می‌کند. این مثل تمرین کردن با یک حریف توانمند است که در نتیجه باعث قوی‌تر شدن خود فرد می‌شود.
بروک و تیم وی آزمایش‌هایی را با استفاده از خطوط سلولی برگرفته از دو گونه خفاش‌ها انجام دادند. نتایج نشان داد که در "هر دو گونه خفاش‌ها، با قوی‌ترین پاسخ‌های ضد ویروسی از طریق گسترش سریع‌تر ویروس از سلولی به سلول دیگر مقابله می‌شود."
بروک و همکاران می‌نویسند، "این موضوع عنوانگر آن است که دفاع ایمنی خفاش‌ها می‌تواند محرک تکامل ویروس‌های با قدرت انتقال سریع‌تر باشد، و در حالی که خفاش‌ها به خوبی در برابر اثرات مضر ویروس‌های پرکار خود محافظت می‌شوند، موجودات دیگر، شامل انسان، چنین مزیتی ندارند."
بروک می‌گوید، "سیستم ایمنی ما در صورت تلاش برای استفاده از راهکار ضد ویروسی مشابه با حجم گسترده‌ای از التهاب مواجه خواهد شد. اما به نظر می‌رسد که خفاش‌ها به شکلی یگانه برای اجتناب از تهدیدهای ایمونوپاتولوژی مجهز شده‌اند."

COVID-19: خفاش‌ها، پانگولین‌ها، یا مارها؟
در مورد کوروناویروس جدید، چند نظریه مختلف در مورد حیوان خاصی که SARS-CoV-2 را به انسان انتقال داده‌ مطرح است. دانشمندان پانگولین‌ها یا حتی مارها را به عنوان حاملان محتمل در نظر گرفته‌اند.
مشخص کردن پستانداران خاص در این مورد حیاتی است زیرا این موضوع می‌تواند دیدگاهی در مورد ساختار ژنتیکی ویروس و راه‌های دفع آن به دست دهد. به هر حال، نباید این موضوع را نادیده گرفت که احتمال دارد کوروناویروس جدید ممکن است چند منبع جانوری مختلف داشته باشد.
کولمن در تفسیر نظریه مربوط به انتقال SARS-CoV-2 به انسان از طریق پانگولین‌ها، گفت، "این نظریه به اندازه هر نظریه دیگری خوب است [...] البته این بدان معنی نیست که پانگولین‌ها تنها منبع هستند - شاید منابع دیگر هم دخیل باشند."
"برای مثال، در مورد SARS-CoV "اصلی"، گربه‌های زباد مشهورترین گونه شناخته شده بودند، اما پستانداران کوچک دیگری هم بودند که آلوده می‌شدند. همچنین اگچه شترهای جمازه منبع MERS-CoV به حساب می‌آمدند، شواهد قوی در این مورد وجود دارد که ‘دیگر شترسانان’ نیز آلوده شده‌اند."
فارغ از این موضوع که کدام حیوانات به طور خاص عامل انتقال کوروناویروس جدید به انسان بوده‌اند، شاید مهم‌تر آن باشد که بپرسیم این ویروس کجا و چه زمانی جهش پیدا کرده است؟

دو سناریوی جایگزین برای COVID-19
در یک مطالعه اخیر، محققانی به رهبری دکتر کریستین اندرسن / Kristian Andersen، استادیار ایمونولوژی و میکروبیولوژی در انستیتو تحقیقاتی اسکریپس در لایولا، کالیفرنیا، از داده‌های ژنومی در دسترس برای تعیین این موضوع استفاده کردند که آیا منشأ کوروناویروس جدید طبیعی بوده یا ساخته دست انسان.
با تعیین اینکه ویروس مورد بحث نتیجه تکامل طبیعی بوده است نویسندگان مطالعه توضیح می‌دهند که بسته به حفظ انطباق این ویروس در شکل فعلی خود در حیوانات و انسان، دوره پاندمی کوروناویروس جدید می‌تواند کاملاً متفاوت باشد.
نویسندگان در ژورنال نیچر چنین نوشته‌اند، "اگر SARS-CoV-2 در گونه‌های جانوری انطباق یافته باشد آنگاه ریسک برگشت بروز آن در آینده وجود خواهد داشت."
به عبارت دیگر اگر این ویروس در جانوران به وضعیت فعلی متحول شده باشد، آنگاه حیوانات انتقال آن را بین یکدیگر ادامه خواهند داد و این ویروس در هر مقطعی می‌تواند دوباره به انسان جهش یابد.
به علاوه محققان می‌گویند که این سناریو می‌تواند سرعت بالای گسترش ویروس مورد بحث را توضیح دهد. با مشاهده اینکه ویروس مزبور تاکنون روندهای پاتوژنیک خود را در حیوانات توسعه داده، SARS-CoV-2 پیشتر "آموزش لازم" را برای گسترش و تکثیر سریع در زمان وارد شدن به اولین میزبان انسانی خود پشت سر گذاشته است.
اندرسن و همکاران می‌نویسند، "از سوی دیگر اگر فرآیند انطباق در انسان بروز کرده باشد، آنگاه حتی در صورت تکرار بروز انتقال [حیوان به انسان]، کمتر احتمال دارد که ویروس بتواند بدون یک سری جهش‌های مشابه بروز کند،" بنابراین شانس طغیانی دیگر در حداقل میزان خود خواهد بود.
در حال حاضر ناممکن است که بدانیم کدام‌یک از دو نظریه مزبور بیشتر محتملند. فقط زمان و تحقیق بیشتر می‌تواند به این موضوع جواب دهد./


• دکتر آنا ساندویو، دکتر یلا هیووینگ-مارتین
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
Zoonotic diseases: Why are infections from animals so dangerous to humans?
Written by Ana Sandoiu on March 30, 2020 –
Fact checked by Yella Hewings-Martin, Ph.D.
New

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده