plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

COVID-19 اکنون پاندمیک است: بعد چه؟

COVID-19، پاندمیک، سازمان بهداشت جهانی، تدروس ادانوم گبریوسوس، Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus،  اپیدمی، آنفولانزا، (H1N1)pmd09، ARS-CoV-2

COVID-19 نخستین مورد پاندمیک ایجاد شده توسط یک کوروناویروس است.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• تغییر طبقه‌بندی به چه معنی است؟
• چه چیز باعث پاندمی می‌شود؟
• تفسیر کارشناسان در مورد پاندمیک COVID-19
• ‘جز و مد’
• محدودیت سفر، محدودسازی اجتماعی، و اضطرابدر 11 مارس 2020 [21 اسفند 1398] سازمان بهداشت جهانی (WHO) رسماً طبقه‌بندی مربوط به COVID-19 را از یک فوریت بین‌الملی برای سلامت عمومی به پاندمیک (پاندمی) تغییر داد.
COVID-19 نام یک بیماری سیستم تنفسی است که توسط کوروناویروس (کروناویروس) جدید، SARS-CoV-2، ایجاد شده است.

تغییر طبقه‌بندی به چه معنی است؟
در جریان یک نشست مطبوعاتی، دکتر تدروس ادانوم گبریوسوس / Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus، مدیر کل WHO توضیح داد که این سازمان "ساعت به ساعت در حال ارزیابی طغیان این بیماری است، و ما عمیقاً نگرانیم، هم در مورد سطح هشدار دهنده گسترش و شدت عفونت و هم در مورد میزان هشدارآمیز بی‌تحرکی در برابر آن. بنابراین ما به این ارزیابی رسیده‌ایم که COVID-19 می‌تواند دارای مشخصه‌های یک پاندمی باشد."
دکتر تدروس در ادامه توضیح داد، "پاندمیک کلمه‌ای نیست که سرسری یا با لاقیدی به کار برده شود. این اصطلاحی است که اگر درست به کار نرود می‌تواند باعث ایجاد ترس غیر عقلانی یا پذیرش غیر موجه این موضوع گردد که جنگ پایان گرفته، و به رنج و مرگ غیر ضروری منجر شود."
بنابراین اگر برنامه‌ریزی مطابق معمول برای کسب و کار است آیا باید در انتظار تغییرات بی‌نهایت بزرگ باشیم، و به عنوان کسانی که چشم‌انتظار چالش‌هایی هستند که پیش روی آنان است چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

چه چیز باعث پاندمی می‌شود؟
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) اصطلاح "اپیدمی" را در هنگام بحث از "یک مورد افزایش، اغلب ناگهانی، در تعداد موارد یک بیماری، بالاتر از آنچه به طور معمول انتظار می‌رود، در سطح جمعیت ساکن در ناحیه دچار بیماری" به کار می‌برد.
"پاندمیک" نوعی شدت‌گیری است و "به یک اپیدمی اشاره دارد که به چندین کشور یا قاره سرایت کرده و معمولاً مبتلابه جمعیت بزرگی از مردم می‌شود."
بسیاری از مردم ممکن است با اصطلاح پاندمی در موضوع آنفولانزا آشنا باشند.
CDC توضیح می‌دهد که پاندمی آنفولانزا زمانی اتفاق افتاد که یک نسخه جدید ویروس آنفولانزا مردم را به سادگی آلوده ‌کرد و به شکلی پایدار و مؤثر از فردی به فرد دیگر منتقل شد.
در طول قرن بیستم جهان شاهد 3 مورد آنفولانزای پاندمیک بود.
تخمین‌های مربوط به تعداد مرگ و میر ناشی از آنفولانزای اسپانیایی در سال 1918 میلادی در حدود 50 میلیون نفر در سطح جهان است. در سال‌های 1958-1957، آنفولانزای آسیایی باعث 1.1 میلیون مورد مرگ و میر شد، و در سال 1968 پاندمی آنفولانزای هنگ کنگی در حدود 1 میلیون نفر را کشت.
آخرین مورد پاندمیک مربوط به سال 2009 بود، که در آن یک گونه جدید آنفولانزا به نام (H1N1)pmd09 که بیشتر زیر عنوان آنفولانزای خوکی به آن اشاره می‌شود در سطح جهان گسترش پیدا کرد.
بر مبنای اعلام CDC در نخستین سال پس از بروز این ویروس، در ایالات متحد آمریکا در حدود 60.8 میلیون نفر به آن مبتلاء شدند، 274.304 بیمار در بیمارستان بستری گشتند و 12.469 نفر جان خود را از دست دادند.
بر مبنای تخمین CDC، در طول مدت مزبور در سطح جهانی 151.700 تا 575.400 مورد مرگ بر اثر بیماری مزبور ثبت شد.
در آن هنگام تعطیلی مدارس و جداسازی اجتماعی در کوشش برای کاستن از میزان سرایت ویروس درون جوامع و بین جوامع صورت گرفت.
توسعه واکسن به شکلی چشمگیر سریع بود و FDA در سپتامبر 2009 واکسن‌هایی را در مورد آنفولانزای H1N1 تأیید کرد.

تفسیر کارشناسان در مورد پاندمیک COVID-19
COVID-19 نخستین مورد پاندمیک ایجاد شده توسط یک کوروناویروس است. با وجود این گرچه این تغییر وضعیت ممکن است ما را نگران سازد، WHO و دیگر کارشناسان در حال ارزیابی حساب شده در مورد این اصطلاح هستند.
دکتر تدروس در ارزیابی خود از موقعیت کنونی شفاف عمل کرد:
"توصیف موقعیت به عنوان پاندمی ارزیابی سازمان بهداشت جهانی را از تهدید ناشی از این ویروس تغییر نمی‌دهد. این موضوع باعث تغییر آنچه WHO انجام می‌دهد نخواهد شد، و نیز آنچه را که کشورها باید انجام دهند تغییر نخواهد داد."
وی ادامه داد، "ما نمی‌توانیم این را با صدای به قدر کافی بلند، یا حتی به قدر کافی شفاف یا غالباً کافی بگوییم: تمامی کشورها هنوز می‌توانند مسیر این پاندمی را تغییر دهند."
بر این مبنا، دیگر کارشناسان در مورد این موقعیت چه واکنشی داشته‌اند؟
دکتر ناتالی مک‌درموت / Nathalie MacDermott، مدرس بالینی آکادمیک در بیماری‌های عفونی کودکان در کینگ کالج لندن، نوشته است، "[WHO] تصمیم گرفته است که اپیدمی SARS-CoV-2 اکنون شرایط لازم برای ارجاع به عنوان پاندمی را دارد. این تصمیم احتمالاً بر مبنای مشاهده سرایت فرد به فرد و چشمگیر SARS-CoV-2 در اکثر کشورهای جهان اتخاذ شده است."
خانم مک‌درموت اضافه می‌کند، "تغییر کلام هیچ چیز را در عمل تغییر نمی‌دهد، زیرا در سطح جهانی در طول چند هفته اخیر این هشدار داده شده بود که کشورها خود را برای یک پاندمیک بالقوه آماده کنند، و خوشبختانه این توصیه توسط اکثر آنها جدی گرفته شده است."
با وجود این خانم مک‌درموت می‌گوید، "به هر حال کاربرد اصطلاح پاندمیک اهمیت این موضوع را برجسته می‌کند که کشورهای سراسر جهان باید به شکل متحد و شفاف با یکدیگر کار کنند و مرز متحدی برای کوشش‌های ما در راستای تحت کنترل قرار دادن این وضعیت ایجاد شود."
در این اثناء پروفسور مارک وولهاوس / Mark Woolhouse، رییس بخش اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی در دانشگاه ادینبورگ، توضیح می‌دهد که COVID-19 احتمالاً اینجاست تا برای مدتی بماند.
وی گفت، "[سازمان بهداشت جهانی] اکنون تأیید کرده است که COVID-19 یک پاندمی است. بیانیه آن سازمان همچنین می‌گوید که این موضوع توصیه سازمان را در مورد چگونگی پاسخ دادن به کنش "عاجل و تهاجمی" مورد نیاز برای کشورهای دچار طغیان قابل توجه بیماری را تغییر نمی‌دهد."
"یک اصطلاح مهم گم شده از آن بیانیه کلمه "تاب آوردن" است. اکنون روشن است که COVID-19 زمان قابل توجهی با ما خواهد بود و رویکرد ما در مواجهه با این ویروس باید کنشی باشد که بتوانیم در یک بازه زمانی طولانی با این ویروس به زندگی خود ادامه دهیم."

‘جز و مد’
دکتر تدروس در نشست مطبوعاتی خود پیام‌های بسیار روشنی برای کشورهای سطح جهان به همراه داشت. او گفت، "حتی کشورهای دچار سرایت جمعی در مقیاس‌های بزرگ می‌توانند چرخش این ویروس را تغییر دهند. چندین کشور نشان داده‌اند که این ویروس را می‌توان سرکوب و کنترل کرد."
وی در ادامه گفت، "چالش پیش روی بسیاری از کشورهایی که اکنون در گیر و دار مقابله با ابتلاء توده‌های بزرگ مردم قرار دارند این نیست که آیا آنها می‌توانند اقدام مشابهی انجام دهند - این است که آیا چنین چیزی می‌خواهند. برخی کشورها با فقدان ظرفیت دست به گریبان هستند. بعضی کشورها با مشکل نبود منابع دست و پنجه نرم می‌کنند. برخی کشورها با فقدان راه‌حل در کش‌مکشند."
دکتر مایکل هد /Michael Head، پژوهشگر ارشد در بهداشت جهانی شاغل در دانشگاه سات‌همپتون، انگلستان، در این مورد می‌گوید، "[سازمان بهداشت جهانی] گفت که برخی کشورها نه فقط با مشکل فقدان منابع بلکه با "فقدان راه‌حل" روبه‌رو هستند. این موضوع به روشنی اشاره به آن دارد که آنان چنین تلقی می‌کنند که بسیاری کشورها در بالا بردن مقیاس پاسخ‌دهی خود کُند عمل کرده‌اند."
وی ادامه داد، "وجه مشخصه این موقعیت به عنوان یک پاندمی ممکن است به آن معنی باشد که ما کشورهایی را می‌بینیم که برای اجراء مداخلات بیشتر و بزرگ‌تر مثل محدود کردن اجتماعات عمومی تحریک شده‌اند، پیش از آنکه از جهات دیگر برای انجام چنین رویکردی آماده شده باشند."
دکتر تدروس برای آخرین بخش نشست مطبوعاتی خود چنین گفت، "توجه زیادی در مورد یک کلمه به وجود آمده است. اجازه دهید کلمات دیگری به کار ببرم که بسیار مهم‌تر و بسیار عملی‌ترند."
او چنین جمع‌بندی کرد، "پیشگیری. آمادگی. سلامت عمومی. رهبری سیاسی. و بیش از همه: مردم. ما در این مورد با هم هستیم - انجام کار درست در عین خونسردی و محافظت از شهروندان جهان. این شدنی است."

محدودیت سفر، محدودسازی اجتماعی، و اضطراب
دولت‌های مختلف در راستای پیشگیری از گسترش SARS-CoV-2 رویکردهای متفاوتی در پیش گرفته‌اند.
در حالی که ایالات متحد آمریکا ورود مسافران را از بسیاری کشورهای اروپایی از نیمه شب جمعه محدود کرد، مقامات رسمی چین بر این باورند که اوج عفونت جدید در چین سپری شده است و پاندمی شاید تا نیمه تابستان برطرف گردد.
در ایتالیا مقیاس جداسازی اجتماعی در بالاترین سطح خود اعمال می‌شود و بخش اعظم کشور تعطیل شده است. ایرلند همین امروز تعطیلی مدارس، کالج‌ها و مراکز مراقبت سرپایی را در کنار موزه‌ها، گالری‌ها و نقاط توریستی تا 29 مارس اعلام کرد.
در ایالت واشینگتن نیز مدارس در چندین بخش بسته شدند.
در پرتو این وقایع سریع، جای شگفتی ندارد که سطح اضطراب در بسیاری از مردم افزایش یافته است. اوایل هفته سازمان بهداشت جهانی راهنمایی را در مورد ملاحظات مربوط به دوره پاندمیک COVID-19 منتشر کرد.
در کنار سایر موارد این سازمان نکات زیر را به عموم مردم توصیه کرده است:
• از تماشا، خواندن، یا گوش دادن به اخباری که باعث نگرانی یا پریشان‌حالی شما می‌شوند خودداری کنید.
• در جستجوی اطلاعات عمدتاً عملی باشید - برای برنامه‌ریزی و محافظت از خود و عزیزان خویش.
• روزآمدهای اطلاعاتی را در اوقات خاصی دنبال کنید - یک یا دو بار در روز - جریان ناگهانی و نزدیک به دایمی اخبار در مورد یک اتفاق نامنتظره می‌تواند هر کسی را نگران کند.
• به دنبال واقعیات باشید - اطلاعات را به شکل منظم از وبسایت سازمان بهداشت جهانی و مقامات پزشکی محلی بگیرید تا به ایجاد تمایز میان حقیقت و شایعه کمک شود./


• دکتر یلا هیووینگ مارتین، جیانا د’امیلیو
• ترجمه دکتر علی‌رضا سلیمی، فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
COVID-19 is now a pandemic: What next?
Written by Yella Hewings-Martin, Ph.D.
On March 12, 2020 - Fact checked by Gianna D'Emilio
New

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده