plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

درمان بیماری کوروناویروس (COVID-19)

لوپیناویر، ریتوناویر، APN01، فاویلاویر، تب، سرفه، تنگی نفس، خستگی مفرط

چین داروی فاویلاویر را برای درمان علایم COVID-19 تأیید کرده است

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• چه نوع درمانی برای کوروناویروس جدید در دسترس است؟
• برای یافتن درمان مؤثر چه کاری در دست انجام است؟
• در صورت داشتن علایم COVID-19 چه باید کرد؟
• چه زمانی به مراقبت پزشکی نیاز است؟
• چگونه از ابتلاء به کوروناویروس اجتناب کنیم
• پیام همراهCOVID-19 یک بیماری عفونی ناشی از نوع جدیدی از کوروناویروس (کروناویروس) است که پس از شیوع در ووهان، چین، در دسامبر 2019 کشف شد.
از زمان شیوع اولیه این کوروناویروس به نام SARS-CoV-2، به بیش از 100 کشور در سطح جهان گسترش یافته و هزاران نفر را مبتلاء کرده است.
این بیماری بیشتر محتمل است که باعث ایجاد علایمی در سالمندان و افراد دچار مشکلات زیربنایی سلامت شود. اکثریت مبتلایان به COVID-19 علایم زیر را تجربه می‌کنند:
تب
سرفه
تنگی نفس
خستگی مفرط
در حال حاضر هیچ نوع واکسنی برای این کوروناویروس جدید وجود ندارد. محققان در حال حاضر برای تولید یک واکسن اختصاصی برای این ویروس و همچنین درمان‌های بالقوه برای COVID-19 کار می‌کنند.

چه نوع درمان‌هایی برای کوروناویروس جدید در دسترس است؟
در حال حاضر هیچ واکسنی برای مقابله با ایجاد COVID-19 وجود ندارد. آنتی‌بیوتیک‌ها نیز در این مورد بی‌اثرند زیرا COVID-19 یک عفونت ویروسی است و نه باکتریایی.
اگر علایم مبتلابه بیمار شدید باشد، درمان‌های حمایتی در محیط بیمارستانی در اختیار بیمار قرار می‌گیرد. این نوع درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• مایعات برای کاهش خطر دهیدراسیون
• دارو برای کاهش تب
• اکسیژن کمکی برای موارد شدیدتر بیماری
افراد دچار دشواری در تنفس خودبخودی بر اثر ابتلاء به COVID-19 به تنفس مصنوعی نیاز دارند.

برای یافتن درمان مؤثر چه کاری در دست انجام است؟
هم‌اکنون در سطح جهان تحقیقاتی برای یافتن گزینه‌های درمانی برای COVID-19 در دست انجام است. شواهدی وجود دارد که برخی داروها ممکن است پتانسیل اثربخشی برای پیشگیری از بیماری یا مداوای علایم COVID-19 را داشته باشند.
در هر حال پیش از آنکه واکسن‌های بالقوه و دیگر داروها در دسترس عموم قرار گیرد نیاز است تا محققان آزمون‌هایی بالینی را در مورد انسان انجام دهند. این فرآیند ممکن است به چند ماه یا بیشتر زمان نیاز داشته باشد.
در اینجا چند گزینه درمانی که در حال حاضر برای محافظت در برابر SARS-CoV-2 و درمان علایم COVID-19 در دست تحقیق قرار دارد فهرست می‌شود:

رمدسیویر 
رمدسیویر (Remdisivir) یک داروی ضد ویروسی با اثربخشی طیف وسیع است که در ابتدا برای مقابله با ابولا طراحی شد.
محققان پی برده‌اند که رمدسیویر برای مقابله با کوروناویروس جدید در سلول‌های ایزوله شده بسیار مؤثر است.
این دارو هنوز برای استفاده در انسان مورد تأئید نیست، اما دو آزمون بالینی برای رمدسیویر در چین اجراء شده است. یک آزمون بالینی نیز اخیراً توسط FDA در ایالات متحد آمریکا تأیید شد.

کلروکین
کلوروکین (Chloroquine) دارویی است که برای مقابله با مالاریا و انواع بیماری خودایمنی به کار می‌رفت. این دارو بیش از 70 سال مورد استفاده قرار داشته و ایمن تلقی می‌شود.
پژوهشگران کشف کرده‌اند که داروی مزبور در مطالعات انجام شده در محیط آزمایشگاهی برای مقابله با ویروس SARS-CoV-2 مؤثر است.
در حال حاضر دستکم 10 آزمون بالینی برای پی بردن به کاربرد بالقوه کلورکین به عنوان یک گزینه درمانی برای مقابله با کوروناویروس جدید در دست انجام است.

لوپیناویر و ریتوناویر
لوپیناویر (Lopinavir) و ریتوناویر (Ritonavir) تحت نام کالترا فروخته می‌شوند و برای درمان HIV طراحی شده‌اند.
در کره جنوبی به یک مرد 54 ساله ترکیبی از دو داروی مزبور داده شد و کاهش محسوسی در سطح کوروناویروس مشاهده گشت.
بر مبنای اعلام WHO، ممکن است استفاده از کالترا در کنار داروهای دیگر سودمند باشد.

APN01
یک آزمون کارآزمایی بالینی در چین برای بررسی پتانسیل داروی موسوم APN01 برای مقابله با کوروناویروس جدید تدارک دیده شده است.
دانشمندانی که ابتدا APN01 را در اوایل سال‌های 2000 توسعه دادند کشف کردند که یک پروتئین موسوم به ACE2 در عفونت‌های SARS دخالت دارد. این پروتئین همچنین به ریه‌ها برای محافظت در برابر دیسترس تنفسی کمک می‌کند.
بر مبنای تحقیق جدید معلوم شد که کوروناویروس 2019 مثل سارس (SARS) از پروتئین ACE2 برای ایجاد عفونت در انسان استفاده می‌کند.
این تحقیق یک هفته‌ای به اثر داروی مزبور بر 24 پروتئین خواهد پرداخت. نیمی از نمونه‌های آزمون داروی APN01 خواهند گرفت و به نمونه‌های دیگر دارونما داده خواهد شد. اگر نتایج آزمون نویدبخش باشد آزمون‌های بالینی بزرگ‌تری انجام خواهد شد.

فاویلاویر
چین داروی فاویلاویر (Favilavir) را برای درمان علایم COVID-19 تأیید کرده است. این دارو ابتدا برای درمان التهاب بینی و گلو توسعه داده شد.
اگرچه نتایج مطالعه مورد اشاره هنوز منتشر نشده است، گمان می‌رود که داروی مزبور برای درمان علایم COVID-19 در آزمون بالینی انجام شده بر روی 70 نفر مؤثر بوده است.

در صورت داشتن علایم COVID-19 چه باید کرد؟
تمامی افراد مبتلاء به عفونت SARS-CoV-2 احساس ناخوشی نمی‌کنند. برخی از مردم حتی ممکن است مبتلاء به این ویروس شوند اما دچار علامتی نباشند. وقتی علایم وجود داشته باشند، عموماً حالت خفیف دارند و گرایشی به بروز تدریجی و آهسته از خود نشان می‌دهند.
چنین به نظر می‌رسد که COVID-19 در سالمندان و مردم دچار مشکلات زمینه‌ای سلامت مثل ناراحتی قلبی و اختلالات ریوی مزمن علایم شدیدتری ایجاد می‌کند.
اگر در مورد خود شک ابتلاء به COVID-19 وجود دترید باید از دستورالعمل زیر پیروی کند:
1. میزان بیماری خود را بسنجید. از خود بپرسید که چقدر محتمل است که با کوروناویروس جدید تماس یافته باشید. اگر در ناحیه‌ای دچار شیوع این عفونت زندگی می‌کنید یا اگر اخیراً سفری به خارج داشته‌اید ریسک ابتلاء به عفونت مزبور در مورد شما بیشتر خواهد بود.
2. با دکتر تماس بگیرید. اگر دچار علایم خفیف هستید دکتر خبر کنید. برای کاهش خطر انتقال ویروس بسیاری از کلینیک‌ها مردم را به جای مراجعه به کلینیک به تماس تلفنی با پزشک یا مراوده آنلاین تشویق می‌کنند. پزشک علایم بیماری را ارزیابی کرده و با مقامات محلی و مسؤول برای تعیین نیاز شما به انجام تست مشورت خواهد کرد.
3. در خانه بمانید. اگر دچار علایم COVID-19 یا نوع دیگری از عفونت ویروسی هستید، در خانه بمانید و در حد امکان استراحت کنید. خود را از دیگر افراد دور نگه نگه دارید و از استفاده مشترک از وسایلی مثل لیوان، ظروف غذاخوری، صفحه کلید کامپیوتر و تلفن خودداری کنید.

چه زمانی به مراقبت پزشکی نیاز است؟
در حدود 80 درصد افراد بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا درمان اختصاصی از COVID-19 بهبود می‌یابند.
اگر شما فردی جوان و صرفاً دچار علایم خفیف بیماری هستید، دکتر احتمالاً توصیه خواهد کرد که خود را در خانه قرنطینه کرده و تماس خود را با دیگر افراد خانواده محدود کنید. پزشک احتمالاً استراحت، سیراب نگه داشتن بدن و پایش از نزدیک علایم را به شما توصیه می‌کند.
اگر سالمند هستید، دچار اختلالاتزمینه‌ای سلامت بوده‌اید یا با نقص و ضعف سیستم ایمنی بدن مواجهید، باید به محض مواجه شدن با علایم بیماری با پزشک تماس بگیرید. پزشک به شما در مورد بهترین رویکرد در این مورد توصیه‌های لازم را ارائه خواهد داد.
در صورتی که علایم مبتلابه شما با مراقبت خانگی رو به وخامت بگذارند، این موضوع اهمیت خواهد داشت که تحت مراقبت پزشکی قرار گیرید. در این وضعیت با بیمارستان نزدیک به محل زندگی خود، کلینیک یا مراقبت اورژانس تماس بگیرید و مراجعه خود را اطلاع دهید و در هنگام خروج از خانه ماسک صورت استفاده کنید.

چگونه از ابتلاء به کوروناویروس اجتناب کنیم
کوروناویروس جدید مقدمتاً از طریق فرد به فرد منتقل می‌شود. در حال حاضر بهترین راه برای پیشگیری از ابتلاء به این عفونت اجتناب از تماس با مردمی است که با ویروس مزبور تماس داشته‌اند.
به علاوه بر مبنای اعلام CDC، مردم می‌توانند برای کاهش خطر ابتلاء به عفونت موارد زیر را در مد نظر قرار دهند:
• دست‌های خود را به طور کامل به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید.
• در صورت در دسترس نبودن صابون از مواد ضد عفونی کننده برای دست دارای حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید.
• از لمس صورت خود خودداری کنید مگر اینکه پیشتر دست‌های خود را شسته باشید.
• از مردمی که سرفه و عطسه می‌کنند فاصله بگیرید. CDC توصیه می‌کند که مردم حداقل 180 سانتی‌متر از افرادی که بیمار به نظر می‌رسند فاصله داشته باشند.
• در حد امکان از حضور در مکان‌های شلوغ و پرازدحام خودداری نمایید.
افراد سالمند در بالاترین ریسک ابتلاء به این عفونت قرار دارند و برای اجتناب از ابتلاء به بیماری مورد بحث باید بیشترین احتیاط‌های ضروری در مورد آنان صورت گیرد.

خلاصه
در حال حاضر هیچ واکسنی برای محافظت از کوروناویروس جدید که به نام SARS-CoV-2 شناخته می‌شود، وجود ندارد. در عین حال هیچ داروی اختصاصی برای درمان علایم SARS-CoV-2 در دسترس نیست.
محققان در اطراف جهان با تمام قوا در حال کار بر روی واکسن‌های و درمان‌های بالقوه برای این بیماری هستند.
شواهدی در دست است که برخی داروها ممکن است پتانسیل درمان علایم COVID-19 را داشته باشند. تست‌های در مقیاس بزرگ برای تعیین ایمن بودن این داروها نیاز است. تحقیقات بالینی روی این داروها ممکن است به ماه‌ها زمان نیاز داشته باشد./


• دکتر مردیت گودوین، دنیل یتمن
• ترجمۀ دکتر علی‌رضا سلیمی، فرهنگ راد


Source:
Healthline
Treatment for Coronavirus Disease (COVID-19)
Medically reviewed by Meredith Goodwin, MD, FAAFP
On March 12, 2020
New —
Written by Daniel Yetman

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده