plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

کرخت یا بی‌حس شدن آلت تناسلی مردان

بیماری پیرونی، اختلال نعوظ، لباس تنگ، دوچرخه سواری،  دیابت، لوپوس، مالتیپل اسکلروزی، (MS)، سرطان، درمان سرطان

علایم بی‌حسی آلت تناسلی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر دانیل میورل، جون جانسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


وقتی مردی بخشی از / یا کل حس را در آلت تناسلی خود از دست می‌دهد این به معنی کرخت یا بی‌حس شدن آلت تناسلی است.
آلت تناسلی مردانه دارای پایانه‌های عصبی متعددی است و به طور معمول بسیار حساس است. بی‌حسی ممکن است زمانی بروز کند که فرد برای زمان طولانی در برخی وضعیت‌ها به حالت نشسته باقی می‌ماند. این وضعیت در عین حال ممکن است بر اثر کمبود میزان تستوسترون، دیگر مشکلات مرتبط به سلامت یا بروز آسیب دیدگی رخ دهد.
مردم در صورتی که آلت تناسلی یا بیضه آنان بدون دلیل مشخص دچار حالت کرختی یا بی‌حسی شده باشد باید به پزشک مراجعه کنند.


[مطالب این مقاله:]
• علایم کرخت یا بی‌حس شدن آلت تناسلی
• علل کرخت یا بی‌حس شدن آلت تناسلی
• درمان کرخت یا بی‌حس شدن آلت تناسلی
• دورنما


علایم کرخت یا بی‌حس شدن آلت تناسلی
آلت تناسلی زمانی بی‌حس محسوب می‌شود که مرد قادر به حس کردن آنچه پیشتر قادر به حس آن بوده، شامل احساس لمس یا تحریک، نباشد.
علایم بی‌حسی آلت تناسلی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. در مورد برخی افراد این بی‌حسی شبیه به خواب رفتن پا یا دست است. برای دیگران ممکن است القاء کننده این حس باشد که گویی جریان خون به ناحیه مورد بحث متوقف شده است.
برخی مردم دچار بی‌حسی آلت تناسلی خبر از ناچیز بودن مقدار تحریک می‌دهند در حالی که دیگران حتی در صورت تحریک زیاد باز چیزی احساس نمی‌کنند.
علایم دیگری نیز بسته به علت زیربنایی می‌تواند با بی‌حسی همراه باشد. این علایم شامل موارد زیرند:
• فقدان حس در بیضه، پرینیوم (میاندوراه) یا پوست اطراف آلت تناسلی مردانه
• حس سوزش یا مور مور، احساس سوزن سوزن شدن
• احساس سرما در آلت تناسلی یا ببیضه‌ها
• آبی یا بنفش شدن رنگ پوست


چه چیز باعث ایجاد آلت بی‌حس می‌شود؟
مشکلات مختلفی می‌توانند به فقدان حس منجر شوند و برخی فعالیت‌ها و عوامل مربوط به سبک زندگی می‌توانند ریسک وضعیت مزبور را افزایش دهند.
موارد زیر می‌توانند باعث ایجاد بی‌حسی در آلت تناسلی شوند.

آسیب دیدگی
بروز آسیب دیدگی در خود آلت تناسلی یا اطراف آن می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی در آلت تناسلی شود. این وضعیت می‌تواند بر اثر صدمه دیدن برخی عصب‌ها یا رگ‌های خونی ایجاد گردد.
به طور معمول حساسیت خیلی زود به آلت تناسلی برمی‌گردد؛ در غیر این صورت باید با پزشک مشورت شود.
موارد زیر می‌توانند به فشار بر آلت تناسلی یا کشاله ران یا صدمه دیدن آنها منجر شوند:
دوچرخه‌ سواری. پستی و بلندی‌ها و دست‌اندازهای  مسیر و سایش با زین دوچرخه می‌تواند باعث صدمه دیدن پرینیوم، ببیضه‌ها و آلت تناسلی شود. دوچرخه سواری در عین حال می‌تواند باعث فشار وارد شدن بر کشاله ران شده و به طور موقت عصب‌ها یا عروق خونی را محدود کرده به بی‌حسی آلت تناسلی منجر شود.
نشستن به مدت طولانی. نشستن در وضعیت ناراحت یا بر روی صندلی نامناسب در زمانی طولانی می‌تواند فشار کافی برای صدمه دیدن را به آلت تناسلی یا پرینیوم وارد کرده به آسیب دیدگی منجر شود. پرینیوم نباید وزن بدن را تحمل کند.
تحریک کلی. صابون‌ها و دیگر محصولات بهداشت شخصی احتمال دارد که باعث تحریک پوست حساس آلت تناسلی یا اطراف آن شوند. استفاده از صابون‌های ملایم و هیپوآلرژنیک می‌تواند در این مورد کمک کننده باشد.
سایش ناشی از لباس‌های تنگ و چسبان. لباس زیر تنگ یا زبر می‌توانند باعث تحریک آلت تناسلی شده سبب ایجاد حس خارش یا مور مور شوند. این نوع لباس در عین حال می‌تواند سبب سرخی پوست به ویژه در ناحیه اطراف سر آلت تناسلی شود.

صدمات ناشی از سکس یا خودارضائی
در طول فعالیت جنسی آلت تناسلی برافراشته انعطاف‌پذیر نیست. سختی ایجاد شده در آلت تناسلی می‌تواند آن را در خطر شکستگی یا کبودی قرار دهد که این خود می‌تواند باعث ایجاد درد، تحریک پذیری، حالت کرختی و تغییر رنگ شود.
سایش شدید یا بیش از حد ناشی از خودارضائی و دیگر اشکال فعالیت جنسی نیز می‌تواند به آسیب دیدگی آلت تناسلی و ایجاد بی‌حسی در آن منجر شود. اگر مردی متوجه کاهش حساسیت در آلت تناسلی خود شده باشد اجتناب از خودارضائی یا امتحان راه‌های دیگر برای وی رویکرد مفیدی محسوب می‌شود.
آسیب در عین حال ممکن است بر اثر استفاده از پمپ ایجاد شود که باعث مکش خون به درون آلت تناسلی برای رسیدن به نعوظ می‌شود. بی‌حسی، کبودی، پارگی، و بروز نقطه‌های قرمز یا بنفش رنگ موسوم به پتشی در این مورد مطرح است.
حلقه‌های آلت تناسلی مردانه می‌توانند برای برخی مردان دچار اختلال نعوظ مفید باشند، اما استفاده بیش از حد از این رینگ‌ها (حلقه‌ها) می‌تواند به بروز کبودی و دیگر انواع آسیب منجر گردد.

کمبود تستوسترون
تستوسترون یک هورمون مهم با طیف گسترده‌ای از اثرات شامل نقش داشتن در تنظیم توده عضلانی و میل جنسی است. پس از دوره بلوغ سطح تستوسترون به تدریج کاهش می‌یابد و مردان مسن ممکن است دچار کمبود تستوسترون شوند.
به هر حال امکان دچار شدن به کمبود تستوسترون در مورد افراد جوان نیز مطرح است.
وقتی سطح تستوسترون کاهش می‌یابد فرد ممکن است متوجه شود که از فعالیت جنسی لذت کمتری می‌برد. در نتیجه ممکن است این باور اشتباه در فرد ایجاد شود که دچار بی‌حسی آلت تناسلی شده است.
کمبود تستوسترون می‌تواند به بی‌حسی منجر شود، اما معمولاً نه در هنگامی که پای درد در میان است، بنابراین فرد در صورتی که برای مثال آلت تناسلی یا پوسته بیضه در وضعیت تنگنا قرار داشته باشد کماکان احساس مزبور را خواهد داشت.
دیگر علایم کمبود تستوسترون می‌تواند شامل تغییرات خلقی، کاهش میل جنسی و سطح انرژی باشد.

مشکلات عصب
مشکلات عصب در ناحیه آلت تناسلی می‌تواند سبب ایجاد بی‌حسی در بیضه‌ها، پرینیوم و آلت تناسلی شود.
برخی از مشکلات سلامت می‌توانند به عصب‌ها آسیب زده و باعث ایجاد بی‌حسی شوند. فرد ممکن است دچار احساس بی‌حسی در قسمت پایین تنه و کشاله ران گردد.
برخی از این مشکلات شامل موارد زیر است:
دیابت
لوپوس
مالتیپل اسکلروزیس (MS)
سرطان و درمان سرطان
• بیماری عروقی

بیماری پیرونی
بیماری پیرونی یک علت کمتر شایع بی‌حسی آلت تناسلی است.
تجمع بافت مجروح، موسوم به پلاک در ناحیه آلت تناسلی مردان وجه مشخصه این بیماری است. بافت مجروح ممکن است در مقایسه با بافت معمول آلت تناسلی از حساسیت کمتری برخوردار باشد و برخی مردم ممکن است دچار وضعیت حساسیت‌زدایی یا بی‌حسی شوند.

سرطان پروستات
پروستات نقشی مهم در سیستم تولید مثل بازی می‌کند. پروستات مایع حامل اسپرم را تولید کرده و به خروج پرفشار این مایع در هنگام انزال کمک می‌کنند.
آسیب دیدن پروستات برای مثال بر اثر وجود تومور می‌تواند به بروز بی‌حسی، مور مور و دیگر تغییرات در آلت تناسلی منجر شود.
همچنین فرد ممکن است در کنار سایر علایم دچار تکرر ادرار یا بروز مشکل در دفع ادرار گردد.


درمان بی‌حسی آلت تناسلی
وقتی بی‌حسی نتیجه وجود آسیب دیدگی باشد به طور معمول با التیام آسیب مزبور برطرف خواهد شد.
وقتی یک اختلال زیربنایی عامل ایجاد بی‌حسی در آلت تناسلی باشد، درمان یا مدیریت مشکل سلامت به طور معمول باعث برطرف شدن علامت خواهد شد.
روش‌های فهرست زیر می‌تواند باعث تخفیف بی‌حسی در آلت تناسلی شود.

تغییرات عادات سبک زندگی
از آنجا که نشستن در برخی حالات یا نشستن بر روی سطوح داررای سطح سخت و ناراحت می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی شود، دکتر ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
• ایجاد وقفه‌های کوتاه در نشستن در طول روز
• ایستادن، در هر زمانی که امکانش باشد
• تنظیم حالت نشستن
• تغییر مبل و صندلی
در مورد دوچرخه سواران استفاده از زین دوچرخه متفاوت برای پیشگیری از درد و بی‌حسی در اطراف کشاله ران پس از طی مسافت‌های طولانی مفید است.
تغییر زوایه نشیمنگاه دوچرخه نیز می‏تواند باعث جذب میزان بیشتری از شوک و فشار وارد شده از ناحیه مسیر دوچرخه سواری شود.

دارو
پزشک به طور معمول برای درمان اختلالات پزشکی درازمدت مثل دیابت، MS و بیماری پیرونی دارو تجویز می‌کند.
پایش و کنترل سطح قند خون می‌تواند به تخفیف علایم در مردم دچار دیابت، که نیاز به داروهای مکمل برای پیشگیری از آسیب دیدگی عصب دارند، منجر شود. در موارد پیشرفته بیماری، دیابت می‌تواند به ایجاد صدمات جدی بر عصب‌ها موسوم به نوروپاتی دیابتی منجر شود.
مردم دچار بیماری پیرونی می‌تواند داروهایی مصرف کنند که باعث از هم پاشیدن بافت مجروح و تشکیل کلاژن در آلت تناسلی می‌شود. این رویکرد می‌تواند به کنترل علایم منجر گردد.

بالا بردن سطح تستوسترون
فرد دچار کمبود تستوسترون ممکن است به درمان هورمونی نیاز داشته باشد که می‌تواند به شکل مصرف قرص، تزریق یا استفاده از پچ‌های پوستی انجام شود. مردم باید صرفاً زیر نظر دکتر به گرفتن هورمون اقدام کنند.


دورنما
بی‌حسی آلت تناسلی مردان اغلب نتیجۀ بروز جراحتی در ناحیه کشاله ران است. فرد ممکن است بر اثر صدمه دیدن ناشی از سکس شدید، دوچرخه سواری در مسافت‌های طولانی یا در نتیجه تروما دچار مشکل مورد بحث شود.
درمان به طور معمول کار نسبتاً ساده‌ای است. استراحت دادن به آلت تناسلی می‏تواند به رفع بی‌حسی ناشی از آسیب دیدگی منجر گردد.
اگر بی‌حسی ناشی از وضعیت یا اختلال مزمن یا اختلالات عصب باشد، دورنما متفاوت بوده اما به طور معمول خوب است.
اگر علایم پس از درمان نیز ادامه یابند باید به پزشک مراجعه کرد. فرد ممکن است پیش از یافتن راهکار مناسب ناچار از آزمودن راهکارهای متفاوت باشد./


Source:
Why has my penis gone numb?
Last reviewed Tue 7 August 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Daniel Murrell, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (7)

  1. کوروش

با سلام
آیا روش طبیعی برای بی حس کردن آلت تناسلی مرد در هنگام سکس وجود دارد؟
جواب: احتمالاً منظور شما بی‌حس کننده‌های بر پایه گیاهان دارویی است، که این مورد را می‌توانید از دست اندرکاران این حیطه سؤال بفرمایید

  پیوست ها
  1. رضا

سلام من دو هفته میشه آلت تناسلیم هیچ حسی نداره ی قرصم دکتر بهم داده برای مقوی جنسی اما باز هیچ حسی ندارم اگه میشه کمکم کنین ممنون
جواب. قرص تقویت قوای جنسی ارتباط مستقیمی به بی‌حسی در ناحیه مورد بحث ندارد. بی‌حسی یک چیز است و ناتوانی چیز دیگر....

سلام من دو هفته میشه آلت تناسلیم هیچ حسی نداره ی قرصم دکتر بهم داده برای مقوی جنسی اما باز هیچ حسی ندارم اگه میشه کمکم کنین ممنون
جواب. قرص تقویت قوای جنسی ارتباط مستقیمی به بی‌حسی در ناحیه مورد بحث ندارد. بی‌حسی یک چیز است و ناتوانی چیز دیگر. در صورت ادامه وضعیت باید به پزشک (ترجیحاً ارولوژیست) مراجعه کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  1. omer

سلام من چند مدت میشه خودارضایی میکنم یک بار الت تناسلیم بی حس شدن بو حالی دوباره این کار شدی چی کنم؟
جواب. اگر امکانش را دارید خود را کنترل کنید و اگر خیر و وضعیت برای شما مشکل ایجاد کرده باید به پزشک یا روان‌پزشک مراجعه کنید.

  پیوست ها
  1. علی

به علت خودارضایی دور کلاهک آلتم کاملا بی حس شده اما زیر آلتم هنوز حس داره مدت زیادی هم از بی حس شدنش گذشته اما خوب نشده آیا قابل درمان هست و اگر نه آیا میشه با همون قسمت سالم رابطه برقرار کرد
جواب. بهترین کار این است که برای بررسی دقیق و از...

به علت خودارضایی دور کلاهک آلتم کاملا بی حس شده اما زیر آلتم هنوز حس داره مدت زیادی هم از بی حس شدنش گذشته اما خوب نشده آیا قابل درمان هست و اگر نه آیا میشه با همون قسمت سالم رابطه برقرار کرد
جواب. بهترین کار این است که برای بررسی دقیق و از نزدیک وضعیت به یک اورولوژیست یا متخصص مجاری ادراری و تناسلی مراجعه کنید. درمان این اختلال به عوامل متعددی از جمله سن و طول مدت آن و نیز شدت و... اختلال بستگی دارد و در هر صورت بدون بررسی پزشکی نمی‌توان در این مورد اظهار نظر کرد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  1. مهدی

سلام من از ساختمون افتادم اسیب نخایی دیدم ولی راه میتونم برم ولی انگشت های پام و کف پام با التم بی حسه به نظر شما من چیکار کنم
جواب. سؤال اخیر شما را در همان مورد قبلی جواب داده‌ایم.

  پیوست ها
  1. مهدی

سلام من از ساختمون افتادم اسیب نخایی دیدم ولی راه میرم فقط کف پام بعضی از جاهاش بیحسه مخصوصا الت تناسلی و لگنام بی حسه چیکار کنم
جواب. شما این موضوع را باید با پزشک و به عبارت بهتر تیم درمانی خود دنبال بفرمایید. یعنی آنها باید برنامه ریکاوری و...

سلام من از ساختمون افتادم اسیب نخایی دیدم ولی راه میرم فقط کف پام بعضی از جاهاش بیحسه مخصوصا الت تناسلی و لگنام بی حسه چیکار کنم
جواب. شما این موضوع را باید با پزشک و به عبارت بهتر تیم درمانی خود دنبال بفرمایید. یعنی آنها باید برنامه ریکاوری و توان‌یابی بر مبنای شرایط خاص شما برایتان تدارک ببینند و اجرا کنند. موارد مرتبط به آسیب نخاعی چیزی نیست که کسی بخواهد بر مبنای سؤال و جواب در اینترنت دنبال راه حل برای آن بگردد. لطفاً کار درست را انجام دهید و با پزشک معالج خویش مشورت بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  1.    مهدی

مرسی ممنون درمیون گذاشتم ولی میخواستم ببینم درمانیم داره واسه برگردوندن حس التم

  پیوست ها
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده