دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
×

خطا

Page Not Found

لغت‌نامه

این جستجو 2274 نتیجه در بر داشت.
کلمه یا عبارت مورد نظر را برای جستجو وارد نمایید.
کلمه یا عبارت معنی و توضیحات
B-3 ویتامین

کمبود ویتامین B-3 می‌‏تواند چندین فرآیند را در بدن مختل کند و به بروز بیماری موسوم به پلاگر منجر گردد. ویتامین B-3 که به نام نیاسین نیز شناخته می‎شود، نقشی کلیدی در پوست، گوارش و سلامت روانی بر عهده دارد، و عملکرد بیش از 200 آنزیم را در بدن حمایت می‎کند.  ویتامین B-3 ترکیبی از دو مادۀ شیمیایی است: نیکوتینیک اسید و نیکوتینامید. بدن این مواد شیمیایی را برای تولید دو مادۀ شیمیایی دیگر شکسته و تجزیه می‎کند: NAD و VADP. این دو نقشی در طیفی از واکنش‌های شیمایی داخل بدن بر عهده دارند و نیز باعث تقویت سوخت و ساز یا متابولیسم سلولی می‎شوند. بنابراین مردمی که به اندازۀ کافی ویتامین B-3 ندارند طیفی از مشکلات سلامت و علایم اختلال سلامت، از مشکلات کوچک تا مسائل تهدیدگر حیات را تجربه خواهند کرد. مقدار مصرف روزانۀ ویتامین B-3 بر اساس سن، جنس، اهداف مد نظر سلامت، یا تاریخچۀ کمبود ویتامین B-3 متفاوت است. مقدار دریافتی ویتامین B-3 بر اساس معادل نیاسین (NE) اندازه‎گیری می‎شود. در مورد اغلب مردم، دستورالعمل مصرف روزانۀ ارائه شده در زیر از کمبود نیاسین پیشگیری می‎کند:
• نوزادان 6-0 ماهه: 2 NE
• نوزادان 12-7 ماهه: 4 NE
• کودکان 3-1 ساله: 6 NE
• کودکان 8-4 ساله: 8 NE
• کودکان 13-9 ساله: 12 NE
• کودکان 18-14 ساله: 16 NE برای پسران؛ 14 NE برای دختران
• بزرگسالان 19 ساله و بالاتر: 16 NE برای مردان؛ 14 NE برای زنان
• زنان باردار: 18 NE
• زنان شیرده: 17 NE

طیف گسترده‎ای از غذاها سرشار از نیاسین هستند. تعداد اندکی از گزینه‎ها و محتوی نیاسین آنها بر مبنای NE در زیر فهرست شده است:
• قارچ پورتوبلو: 6 NE در هر نصف پیمانه
• گوجه فرنگی پخته: 4-3 NE در هر گوجۀ دارای اندازۀ متوسط
• غلات سبوس‎دار 100%: 6-3 NE در هر 30 گرم
• غلات خانوادۀ گندم تُست شده: 4 NE در هر یک‎چهارم پیمانه
• بلغور جوی دو سر پخته: 5-3 NE در هر سه‎چهارم پیمانه
• پنیر خامه‎ای: 6-5 NE در هر پیمانه
• شیر سویا: 3 NE در هر فنجان
• کبد: 17-10 NE در هر سرویس به مقدار دو و نیم اونس
• ماهی تون پخته یا کنسروی: 20-10 NE در هر سرویس به میزان دو و نیم اونس
• برگرهای سویا: 10 NE در هر سرویس به میزان 2.5 اونس
• دانۀ کدو تنبل: 8 NE در هر یک‌چهارم پیاله
• نخود: 3 NE در هر سه‎چهارم پیاله
اگرچه بدن قادر به ساختن ویتامین B-3 نیست، می‎تواند آمینو اسیدی به نام تریپتوفان را به ویتامین B-3 تبدیل کند. غذاهای سرشار از تریپتوفان مثل بوقلمون و تخم مرغ، نیز حاوی مقدار زیادی ویتامین B-3 هستند، بنابراین اضافه کردن این غذاها به برنامۀ غذایی می‎تواند مانع از ایجاد کمبود ویتامین B-3 در بدن شود.

کلیک ها - 1804
Synonyms - Vitamin B-3
سردرد بستنی

چاییدن مغز (انجماد مغز) که زیر عنوان سردرد بستنی / Ice cream headache نیز شناخته می‌شود تحریک سردرد و گانگلیونورالژی اسفنوپلاتین توسط محرک‎های سرد است. این نوعی سردرد کوتاه مدت است که معمولاً به مصرف سریع بستنی، معجون‎های سرد یا نوشابه‎های بسیار سرد مرتبط است. چاییدن مغز وقتی بروز می‎کند که چیزی بیش از حد سرد کفۀ بالایی دهان یا سقف دهان را لمس می‌کند. این اتفاق معمولاً در هنگامی بروز می‎یابد که هوا بسیار گرم است و فرد چیزی سرد را با سرعت بسیار می‎خورد یا می‎نوشد. دانشمندان "دانشکدۀ پزشکی هاروارد" که در مورد علت بروز چاییدن مغز تحقیق کرده‎اند، بر این اعتقادند که یافته‌های آنها در نهایت می‎تواند راه را برای یافتن درمان‌های مؤثرتر برای انواع مختلفی از سردرد مثل سردردهای ناشی از میگرن یا درد ایجاد شده بر اثر صدمات مغز، هموار کند. موضوع فقط مربوط به بستنی نیست؛ و محرک‎های سرد می‎توانند سبب درد عصب شوند که نتیجۀ آن حس چاییدن مغز است. چاییدن مغز توسط موارد زیر ایجاد می‎شود: سرد شدن کاپیلاری‎های سینوس‎ها توسط یک محرک سرد که نتیجۀ آن وازوکانستریکشن (انقباض رگ‎های خونی) است. گرم شدن مجدد سریع توسط یک محرک گرم مثل هوا، که باعث بروز وازودیلیشن (اتساع رگ‎های خونی) می‎شود. تغییرات سریع نزدیک عصب‎های حساس در سقف دهان حس چاییدن مغز ایجاد می‎کند.  مجاورت عصب‎های بسیار حساس و تغییرات بیش از حد محرک آن چیزی هستند که سبب واکنش نشان دادن عصب‎ها می‎شوند.
برای مطالعه دقیق سردرد بستنی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 803
Synonyms - Ice cream headache
CT اسکن

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) [مقطع‎نگاری رایانه‎ای] یا توموگرافی محوری کامپیوتری / CT scan داده‎های اشعه X را برای ایجاد تصاویر دارای جزئیات از ساختارهای داخل بدن ترکیب می‎کند. اسکن‎های CT از تصاویر دو‌بُعدی "برش" یا بخش‎های بدن استفاده می‎کنند اما در عین حال می‌توان از آنها برای ایجاد تصاویر سه‌بعدی استفاده کرد. CT اسکن را می‌‏توان با مشاهدۀ یک برش از نان با کل قرص نان مقایسه کرد. CT اسکن‎ها در بیمارستان‎های سراسر جهان مورد استفاده قرار می‎گیرد. CT ابزاری مفید برای ارزیابی تشخیصی در پزشکی است اما در عین حال منبعی از اشعه یونیزه است و به شکل بالقوه می‎تواند باعث ایجاد سرطان شود. "انستیتو ملی سرطان" توصیه می‌کند که بیماران در مورد خطرات و فواید CT اسکن با پزشکان مشورت کنند.
برای مطالعه دقیق CT اسکن روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1712
Synonyms - CT scan
HCG

HCG
تست HCG بارداری میزان گونادوتروپین جفتی انسان را در خون یا ادرار بررسی می‌کند. این اندازه‌گیری بدان معنی است که HCG می‌تواند تعیین کند که زن باردار است و همچنین مشخص سازد که آیا میزان تولید هورمون‌های بارداری در بدن زن بالا است یا خیر. به طور معمول سطح HCG به شکل مداوم در طول سه ماهه اول بارداری افزایش می‌یابد و به اوج خود می‌رسد و سپس با پیشرفت بارداری در سه ماهه دوم و سوم به تدریج کاهش پیدا می‌کند. پزشکان ممکن است انجام چند تست خونی HCG را در طول چندین روز درخواست کنند تا تغییر سطوح آن پایش شود. این روند HCG می‌تواند به پزشکان در تعیین چگونگی پیشرفت بارداری کمک کند.
ادامه مطلب...

کلیک ها - 612
Synonyms - HCG
HIFU

HIFU
امواج فراصوت پرشدت متمرکز برای صورت یا به شکل خلاصه HIFU صورت، یک روش درمان غیر تهاجمی برای مقابله با سالخوردگی صورت است. این اقدام بخشی از گرایش رو به رشد برای درمان‌های ضد پیری است که برخی از فواید فیس لیفت را بدون نیاز به عمل جراحی تأمین می‌کند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی پلاستیک زیبایی" اقدامات غیر جراحی در سال 2017 با افزایش 4.2 درصدی در میزان محبوبیت مواجه بوده‌اند. این درمان‌های غیر تهاجمی در مقایسه با گزینه‌های جراحی از ریکاوری کوتاه‌مدت‌تری برخوردارند اما نتایج به دست آمده از آنها به اندازه گزینه‌های جراحی چشمگیر و طولانی مدت نیست. به همین علت متخصصان پوست HIFU را تنها برای نشانه‌های خفیف تا متوسط یا اولیه پیری توصیه می‌کنند.
برای مطالعه دقیق HIFU روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 506
Synonyms - HIFU
MRSA

MRSA (استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‎سلین) یک عفونت باکتریایی بالقوه جدی است. کودکان ممکن است از طریق تماس با دیگر کودکان، اغلب هنگامی که باکتری از طریق یک زخم یا خراش وارد بدن می‎شود، به این بیماری مبتلا گردند. استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‎سلین یا MRSA به شکل بالقوه یک عفونت باکتریایی کشنده است. سال‎ها پیش استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‎سلین عمدتاً یک مشکل مربوط به بیمارستان‎ها و مراکز مراقبت‎های پزشکی بود اما اکنون در سطح جامعه گسترش یافته است. کودکان، بچه‎های نوپا و نوزادان ممکن است از طریق تماس با دیگر همسن‎ و سال‎های خود به این باکتری مبتلاء شوند. درمان MRSA ممکن است دشوار باشد زیرا این بیماری در برابر انواع رایج آنتی‎بیوتیک‎ها مقاوم شده است. این بدان معنی است که داروها دیگر قادر به از بین بردن باکتری مورد بحث نیستند.
برای مطالعه دقیق MRSA روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 953
Synonyms - MRSA
pH واژن

حفظ تعادل اسیدیته واژن / Vaginal pH برای حفظ سلامت آن ضروری است. pH واژن زیر 7 اسیدی محسوب می‎شود در حالی که pH واژن بالای 7 بازی یا قلیایی است. pH نرمال واژن به طور معمول کمتر از 4.5 است. هر قدر عدد مزبور پایین‎تر باشد، محیط واژن اسیدی‎تر خواهد بود. پزشکان می‎توانند pH واژن را برای تعیین مقدار اسیدی بودن محیط واژن اندازه‎گیری کنند. در عین حال امکان انجام این تست به صورت خانگی وجود دارد. در محیط واژن، pH بالای واژن می‎تواند سبب ایجاد عفونت شود زیرا این وضعیت به باکتری‎ها و مخمرها ایجاد رشد و تکثیر می‎دهد.
برای مطالعه دقیق pH واژن روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1802
Synonyms - Vaginal pH
آئورت

آئورت / Aorta یا شاهرگ، مهم‎ترین سرخرگ بدن و متصل به بطن چپ قلب است و خون سرخرگی را از قلب به تمام بدن می‌رساند. آئورت سه لایۀ داخلی، میانی و خارجی دارد که از کُلاژن، اِلاستین و عضلات صاف ساخته شده‌اند.

کلیک ها - 1119
Synonyms - Aorta
آب

آب / Water
انواع مختلفی از آب در دسترس مردم است که هر یک از آنها مشخصات مربوط به خود را دارد. به طور کلی 9 نوع آب وجود دارد که عبارتند از: آب شیر (آب لوله‌کشی)، آب معدنی، آب سرچشمه یا آب یخچال طبیعی، آب گازدار، آب مقطر، آب تصفیه شده، آب طعم‌دار، آب قلیایی، آب چاه
برای مطالعه دقیق آب روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1346
Synonyms - Water
آب رز

آب رُز / Rose water مایعی برساخته از آب و گلبرگ گل رز است. این مایع به خاطر بوی خوشش به عنوان عطر استفاده می‎شده، اما در عین حال دارای ارزش‎های طبی و غذایی متعددی است. سنتی دیرینه در استفاده از آب رز در پزشکی وجود دارد که ایران و دیگر بخش‌های خاور میانه را شامل می‎شود و تاریخ این استفادۀ پزشکی از آب رُز به قرن هفتم میلادی برمی‎گردد. در عین حال شواهدی در این مورد وجود دارد که قبایل سرخ‌پوستان بومی آمریکای شمالی آب رز را برای درمان بیماری مورد استفاده قرار می‎داده‎اند. آب رز برای مشکلات مختلف مربوط به پوست، سیستم تنفسی، چشم، زخم، عفونت و مغز و دستگاه مورد استفاده قرار می‎گیرد.
برای مطالعۀ دقیق آب رز روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1703
Synonyms - Rose water
آب مروارید

کاتاراکت / Cataracts (آب مروارید) کدر یا تار شدن عدسی‌های چشم است که به صورت طبیعی شفافند. برای مردم دچار آب مروارید، دیدن چیزها از پشت عدسی‌های تار کمی شبیه به تماشای بیرون از پشت پنجره‌ای است که شیشه‌اش را بخار یا مه پوشانده باشد. تاری دید ناشی از کاتاراکت می‌تواند باعث دشوارتر شدن مطالعه، رانندگی (به ویژه در شب) یا مشخصات ظاهری چهرۀ یک دوست شود. در اغلب موارد کاتاراکت به تدریج شکل می‌گیرد و در اوایل ایجاد خود اختلالی در بینایی ایجاد نمی‌کند. اما به مرور زمان کاتاراکت در نهایت باعث ایجاد اختلال در بینایی فرد مبتلاء می‌شود. در ابتدا استفاده از نور قوی‌تر و عینک می‌توانند به مدارای بیمار با کاتاراکت کمک کند. اما اگر اختلال بینایی با فعالیت‌های روزمره بیمار تداخل یابد، در این صورت شخص نیاز به انجام عمل جراحی کاتاراکت خواهد داشت. خوشبختانه عمل جراحی کاتاراکت عموماً عملی ایمن و مؤثر است.
برای مطالعه دقیق کاتاراکت روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1752
Synonyms - Cataract
آبریزش بینی

آبریزش بینی / Runny nose
چیزی که باعث تحریک یا التهاب بافت بینی شود چیزی است که باعث آبریزش بینی می‌گردد. برای توقف آبریزش بینی شخص باید عامل آزردگی یا التهاب بینی را متوقف کند یا داروهایی را برای کاهش التهاب و تولید مخاط مصرف نماید. آبریزش بینی راهی است که بدن برای خلاص شدن از دست اجرام مسبب آزردگی یا التهاب خود به کار می‌برد. بینی مخاطی به رنگ شفاف تولید می‌کند، که ممکن است پس از گذشت چند روز رنگ آن به زرد یا سبز تغییر کند. در قاموس پزشکی، متخصصان آبریزش بینی را رینوریا می‌نامند. مردم ممکن است بر اثر ابتلاء به آلرژی به برخی چیزها، بر اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی، یا در نتیجه عوامل زیست محیطی مثل حرارت دچار آبریزش بینی شوند.
برای مطالعه دقیق آبریزش بینی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1006
Synonyms - Runny nose
آبسه دندان

آبسه دندان / Abscessed Tooth
آبسه دندان یک محفظه پر از چرک است که در اطراف ریشه دندان دچار عفونت ایجاد می‌شود. همه افراد، از کودکان گرفته تا سالمندان، ممکن است دچار آبسه دندان شوند. اگر کسی دچار آبسه دندان شود این اختلال خود به خود برطرف نخواهد شد. شخص نیاز به درمان توسط دندان‌پزشک یا اندودونتیست خواهد شد - متخصصی که می‌تواند برای سلامت دندان به شخص کمک کند. در صورت عدم درمان عفونت مورد بحث می‌تواند به وراء فک، به سمت گردن، سر یا دیگر نقاط بدن گسترش پیدا کند. دندان در قسمت بیرون نوعی جسم سخت است اما داخل آن با یک ماده خمیری متشکل از عصب، بافت همبند و رگ‌های خونی پر شده است. گاهی اوقات این بخش دچار عفونت می‌شود.
ادامه مطلب...

کلیک ها - 462
Synonyms - Abscessed Tooth
آبسه ریه

آبسه ریه / Lung Abscess عفونتی باکتریایی است که در بافت ریه بروز می‌کند. عفونت باعث از بین رفتن بافت شده و چرک در فضای مورد اشاره انباشته می‌شود. درمان آبسه ریه ممکن است چالش‌برانگیز باشد و نیز این اختلال می‌تواند به تهدیدی برای زندگی تبدیل شود. آبسه‌های ریوی به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شوند. این آبسه‌ها از گونه‌های مختلف باکتری نشأت می‌گیرند و علل مختلفی دارند. آبسه‌های اولیه بر اثر عفونت و پنومونی در ریه‌ها بروز می‌کنند. پنومونی آسپیراسیون عفونتی است که در آن به دنبال ورود غذا از دهان، معده یا سینوس‌ها از طریق استنشاق، غذا به جای مری به درون ریه وارد می‌شود. پنومونی آسپیراسیون یک علت بسیار شایع آبسه‌های اولیه است.
برای مطالعه دقیق آبسه ریه روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 958
Synonyms - Lung Abscess
آبسه مقعد

آبسه مقعد / Anal Abscess یا آبسه راست روده هنگامی ایجاد می‎گردد که حفره‎ای در مقعد با چرک پر می‎شود. این آبسه باعث ایجاد درد شدید، خستگی مفرط، ترشحات راست روده و تب می‎گردد. در برخی موارد آبسه مقعد می‌‏تواند به ایجاد فیستول‎های دردناک در مقعد منجر شود. این وضعیت هنگامی ایجاد می‌شود که آبسه‎ها التیام پیدا نمی‎کنند و روی سطح پوست باز می‎شوند. اگر آبسه مقعد التیام نیابد می‎تواند درد زیادی ایجاد کند و ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد. انسداد غده‎ای در مقعد، عفونت‎های واگیردار جنسی، یا وجود یک درز یا شکاف عفونی در مقعد می‎تواند سبب ایجاد آبسه مقعد شود. برخی از دیگر ریسک فاکتورها در این مورد عبارتند از: بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو، دیابت، مختل شدن سیستم ایمنی بدن بر اثر بیماری‎هایی مثل HIV یا AIDS، سکس مقعدی که باعث افزایش خطر آبسه مقعد هم در زنان و هم در مردان می‎شود و...
برای مطالعه دقیق آبسه مقعد روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 932
Synonyms - Anal Abscess
آبسه هاله پستان

آبسه هاله پستان / Subareolar Breast Abscess یکی از انواع عفونت پستان که امکان بروز آن در زنان غیر شیرده وجود دارد است. آبسه‎های هاله پستان توده‎هایی هستند که در محدودۀ هاله پستان، ناحیۀ رنگی دور نوک پستان ظاهر، می‎شوند. آبسه ناحیۀ متورمی در بدن است که از مایع یا چرک پر می‎شود. چرک مایعی پر از سلول‎های سفید خون مرده است. ورم و چرک بر اثر عفونت‎های موضعی ایجاد می‎شوند. عفونت موضعی در آنجا مطرح است که باکتری‎ها به یک منطقه خاص در بدن حمله می‎کنند و همان جا باقی می‎مانند. در عفونت موضعی باکتری‎ها به دیگر نقاط بدن سرایت نمی‎کنند. در گذشته این عفونت‌های موضعی زیر عنوان "لاسیفروس فیستولاس" یا "بیماری زوسکا" نامیده می‎شدند که نام پزشکی بود که برای اولین بار در این موارد ادبیات نوشتاری ارائه داد.
برای مطالعه دقیق آبسه هاله پستان روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1564
Synonyms - Subareolar Breast Abscess
آبسه پریتونسیلار

آبسه پریتونسیلار / Peritonsillar Abscess
آبسه پری‌تونسیلار (آبسه پریتونسیلار) در بافت‌های گلو و در مجاورت یکی از لوزه‌ها شکل می‌گیرد. آبسه تجمع چرک است که در نزدیکی یک ناحیه دچار عفونت پوست یا دیگر بافت‌های نرم ایجاد می‌شود. آبسه می‌تواند باعث درد، ورم، و در صورت شدید بودن سبب انسداد راه گلو شود. اگر گلو دچار انسداد گردد، عمل بلع، تکلم و حتی تنفس مشکل خواهد شد. وقتی عفونت لوزه (که به نام تونسیلیت شناخته می‌شود) گسترش یابد و باعث عفونت در بافت‌های نرم شود، نتیجه این روند ممکن است آبسه پریتونسیلار باشد. آبسه‌های پریتونسیلار عموماً ناشایع هستند. وقتی این آبسه‌ها بروز می‌کنند احتمال این بروز در بزرگسالان جوان، نوجوانان و کودکان بیشتر است. نخستین علامت آبسه پریتونسیلار به طور معمول گلودرد است.
ادامه مطلب...

کلیک ها - 343
Synonyms - Peritonsillar Abscess
آبسه پوست

آبسه پوست / Skin Abscess که زیر عنوان دُمل نیز شناخته می‎شود، نوعی توده یا برآمدگی است که درون یا زیر سطح پوست ظاهر می‎شود. این توده معمولاً پر از چرک یا مایعی به رنگ شفاف است. آبسه معمولاً بر اثر عفونت‌های باکتریایی به وجود می‎آید. آبسه پوست ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شود. به هر حال، بیشترین میزان بروز آبسه‎ها مربوط به برخی نواحی بدن مثل پشت، صورت، قفسه سینه یا باسن است. آبسه‌های پوستی در عین حال ممکن است در آن نواحی که مو رشد می‎کند، مثل زیر بغل یا کشاله ران، نیز ایجاد شوند. بیشتر آبسه‌های پوست بی‌ضررند و این احتمال وجود دارد که خود به خود از بین بروند. کرم‎ها و داروهای غیر نسخه‌ای ممکن است همۀ آن چیزی باشد که برای سرعت گرفتن فرآیند درمان آبسه خفیف مورد نیاز است. برخی اوقات درمان آبسه‎های پوستی دشوارتر است و ممکن است به پاره کردن یا تخلیۀ آنها نیاز باشد. مواردی وجود دارد که در آنها آبسه می‎تواند در صورت عدم درمان به عارضه‎ای جدی و بالقوه کشنده تبدیل شود.
برای مطالعه دقیق آبسه پوست روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 928
Synonyms - Skin abscess
آبسه کبد

آبسه کبد / Liver abscess یک کیسه کوچک پر از مایع یا چرک است که در کبد تشکیل می‎شود. عفونت ناشی از برخی اجرام مثل باکتری‎ها یا قارچ‎ها می‎توانند سبب ایجاد آبسه شوند. آبسه می‎تواند سبب آسیب دیدن بافت‎های مجاور، ایجاد خونریزی، عفونت‎های بیشتر و حتی مرگ گردد. درمان می‎تواند شامل مصرف داروهای آنتی‎بیوتیک یا داروهای ضد قارچ باشد و نیز ممکن است آبسه تخلیه شود. تست‎های تصویربرداری پیگیری برای اطمینان از برطرف شدن آبسه و عدم وجود صدمه پایدار معمولاً انجام می‎شود.

کلیک ها - 1579
Synonyms - Liver abscess
آبله میمون

آبله میمون
آبله میمون یک ویروس زونوتیک است که بیماری را از حیوانات به انسان‌ انتقال می‌دهد. موارد ابتلا به طور معمول در جنگل‌های بارانی مجاور مناطق استوایی بروز می‌کنند، که محل زندگی حیوانات حامل ویروس است. ویروس آبله میمون یک عضو خانواده ارتوپوکسویروس است. این گونه همچنین دو شاخه ژنتیکی متمایز یا کلاد دارد: کلاد آفریقای مرکزی (حوضه کنگو) و کلاد آفریقای غربی. ویروس حوضه غربی به عنوان گونه‌ای با سرعت گسترش بیشتر و علایم شدیدتر محسوب می‌شود. آبله میمون به شکل طبیعی در آفریقا، مشخصاً در کشورهای منطقه آفریقای مرکزی و غربی، بروز می‌کند. موارد این بیماری در ایالات متحد آمریکا نادر بوده و با مسافرت‌های بین‌المللی در منطاقی که بیماری در آنجاها شیوع بیشتری دارد مرتبط است. علایم و نشانه‌های آبله میمون شامل سردرد، راش پوستی، تب، درد جسمانی، لرز، ورم گره‌های لنفاوی، و خستگی شدید است. این بیماری علایمی شبیه به آبله اما خفیف‌تر ایجاد می‌کند. زمان بین شروع علایم عفونت، که به آن زیر عنوان دوره نهفتگی اشاره می‌شود، می‌تواند بین 5 تا 21 روز متغیر باشد. این بیماری معمولاً در فاصله 2 تا 4 هفته برطرف می‌شود. موارد شدید آبله میمون در افراد دچار نقص سیستم ایمنی و کودکان شایع‌تر است. در دوره‌های اخیر نرخ مرگ و میر ناشی از آبله میمون در حدود 3 تا 6 درصد بوده است. انتقال ویروس آبله میمون در میان انسان‌ها محدود است اما این ویروس می‌تواند از طریق تماس پوستی، ذرات معلق در هوا، مایعات بدنی و اشیاء آلوده به ویروس منتقل شود. اکثریت موارد اخیر آبله میمون در انگلستان و کانادا در میان پذیرش شدگان سرویس‌های خدمات بهداشت جنسی در کلینیک‌های سلامت در میان مردانی بوده که با مردان روابط جنسی داشته‌اند.

کلیک ها - 315
Synonyms - Monkeypox
آتاکسی

آتاکسی / Ataxia
اتاکسیا (آتاکسی) توصیف‌گر فقدان کنترل بر عضله یا هماهنگی حرکات ارادی مثل راه رفتن یا برداشتن اشیاء است. آتاکسی به عنوان یک نشانه وجود مشکلی زیربنایی می‌تواند بر حرکات مختلفی تأثیر گذاشته مشکلاتی در مورد تکلم، حرکات چشم و عمل بلع ایجاد کند. آتاکسی دایمی به طور معمول نتیجه آسیب دیدگی بخشی از مغز است که هماهنگی عضلانی را کنترل می‌کند (مخچه). اختلالات بسیاری شامل سوءمصرف الکل، برخی داروها، استروک، تومور، فلج سربرال (مغزی)، تباهی مغز و مالتیپل اسکلروزیس می‌توانند باعث ایجاد آتاکسی شوند. ژن‌های معیوب ارثی نیز می‌توانند آتاکسی ایجاد کنند. درمان آتاکسی به علت آن بستگی دارد. دستگاه‌های انطباقی مثل واکر یا عصا، می‌توانند به حفظ استقلال بیمار کمک کنند. فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و تمرینات منظم اروبیک نیز می‌توانند کمک کننده باشند.
برای مطالعه دقیق آتاکسی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 709
Synonyms - Ataxia
آترزی

آترزی / Atresia
اتریزیا (آترزی) یک اصطلاح پزشکی برای تبیین مواردی است که در آن یک ورودی، لوله، یا معبر یا گذرگاه در بدن به شکلی که باید شکل بگیرد شکل نگرفته است. برای مثال آترزی گوش زمانی بروز می‌کند که مجرای گوش به طور کامل باز نمی‌شود یا به طور کامل رشد و نمو نیافته است. بیشتر مردم دچار آترزی با این اختلال متولد می‌شوند. برخی انواع آن در زمان تولد آشکارند. انواع دیگر آترزی در دوره‌های کودکی یا حتی در دوران بزرگسالی خود را نشان می‌دهند. آترزی ممکن است در هر قسمتی از بدن بروز کند. هر نوع آترزی اختلال جداگانه‌ای است که نیاز به درمان متفاوتی دارد. برخی انواع بر اثر اختلالات ژنتیکی رخ می‌دهند در حالی که انواع دیگر به ژن‌ها مرتبط نیستند.
برای مطالعه دقیق آترزی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 682
Synonyms - Atresia
آتروفی بیضه‌ها

آتروفی بیضه‌ها / Testicular atrophy هنگامی رخ می‎دهد که بیضه‎ها تحلیل رفته و کوچک می‎شوند. بیضه‎ها دو غدۀ تولید مثل هستند که درون کیسه بیضه و درست زیر آلت تناسلی مردانه قرار دارند. این غده‎ها مسؤول ایجاد اسپرم محسوب می‎شوند. دلایل بالقوه متعددی برای شامل افزایش سن، اختلالات زیربنایی پزشکی و انواع عفونت برای چروک خوردن و کوچک شدن بیضه‎ها مطرح است.
برای مطالعه دقیق آتروفی بیضه‌ها رویه مین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1523
Synonyms - Testicular atrophy
آتروفی واژینال

آتروفی واژینال / Vaginal atrophy التهاب، خشکی و باریک شدن دیوارة واژن است. این اختلال همچنین تحت عنوان واژینیت آتروفیک نیز شناخته می‌شود.
درمان‌های متعددی برای آتروفی واژینال وجود دارد. آتروفی واژینال می‌تواند در هر سنی بروز کند، با وجود این اغلب اوقات در زنان سنین پس از یائسگی یعنی وقتی که میزان تولید استروژن در تخمدان‌ها کاهش می‌یابد دیده می‌شود. استروژن یک هورمون زنانه است که مسؤوول رشد جنسی زنان محسوب می‌شود و به آنها در کنترل چرخة عادت ماهانه کمک می‌کند. این هورمون به تقویت سلامت استخوان کمک می‌کند و می‌تواند بر پوست و دیگر بافت‌های بدن تأثیر بگذارد. استروژن همچنین می‌تواند بر مغز تأثیر کند و بر خلق و خوی فرد مؤثر باشد. زنان در دورة پیش از یائسگی که دچار مشکلات پزشکی مؤثر بر میزان استروژن هستند نیز ممکن است دچار آتروفی واژینال شوند. علت اصلی آتروفی واژینال کاهش میزان استروژن است. پزشکان برای توصیف آتروفی واژینال و علایم همراه آن از اصطلاح "سندرم تناسلی-ادراری یائسگی" (GSM) استفاده می‌کنند.
برای مطالعه دقیق آتروفی واژینال روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 923
Synonyms - Vaginal atrophy
آتروفی کلیتورال

آتروفی کلیتورال
کلیتوریس [چوچوله] یک ارگان جنسی زنانه است که در قسمت بالای مادگی (فرج) قرار دارد. کلیتوریس از دو قسمت تشکیل شده است: قسمت بیرونی و قابل رویت که غده کلیتوریس نامیده می‌شود و قسمت داخلی آن که شفت کلیتوریس نام دارد. کلیتوریس نسبت به برانگیختگی و تحریک جنسی بسیار حساس است. در طول برانگیختگی جنسی قسمت غده ممکن است متورم شده بزرگ شود. گاهی اوقات کلیتوریس به تحریک جنسی پاسخ نمی‌دهد و شروع به کوچک شدن می‌کند و حتی ممکن است ناپدید شود. پزشکان به این وضعیت زیر عنوان آتروفی کلیتورال اشاره می‌کنند. آتروفی کلیتورال به علل متعددی شامل بدکاربرد، تغییرات هورمونی و کاهش جریان خون به کلیتوریس ممکن است رخ دهد.
ادامه مطلب...

کلیک ها - 370
Synonyms - Clitoral atrophy
آدنیت مزانتریک

آدنیت مزانتریک / mesenteric adenitis یا لنفادنیت مزانتریک، التهاب گره‌های لنفاوی مزانتری است. مزانتری، روده را به دیوارۀ شکم متصل می‎کند و آن را سر جایش نگه می‎دارد. به طور معمول، لنفادنیت مزانتریک بر اثر بروز عفونت در روده ایجاد می‎شود. عفونت به طور معمول خفیف است و بدون درمان و به خودی خود رفع می‎شود. احتمال اشتباه گرفتن لنفادنیت مزانتریک با آپاندیسیت وجود دارد. احتمال آسیب رساندن این بیماری به افراد زیر 16 سال بیشتر است. اگر غدد لنفاوی مزانتری به عفونت پدید آمده در شکم یا روده واکنش نشان دهند، متورم و دردناک می‎شوند، که این سبب ناراحتی شکمی می‌شود. آدنیت مزانتریک معمولاً بر اثر عفونت‎های ویروسی یا باکتریایی ایجاد می‎شود. این بیماری همچنین امکان دارد که با برخی از انواع سرطان یا بیماری التهابی روده (IBD) بروز کند. علایم آدنیت مزانتریک بسیار شبیه علایم آپاندیسیت است اما این بیماری به اندازۀ آپاندیسیت جدی و خطرناک نیست. آدنیت مزانتریک معمولاً خفیف است و فقط تا چند روز ادامه دارد. در اغلب موارد مشکل بدون مداخلۀ تخصصی پزشکی رفع می‎شود.

برای مطالعۀ دقیق آدنیت مزانتریک روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 2894
Synonyms - Mesenteric adenitis
آربوویروس

آربوویروس / Arboviruses اصطلاحی است که در توصیف گروهی از عفونت‎های ویروسی منتقله به انسان توسط گروهی از حشرات موسوم به ارتروپادها به کار می‎رود. نژادهای مختلفی از آرتروویروس‌ها وجود دارد. این ویروس‎ها از نظر علایم طیفی از فاقد علامت تا علایم شبه آنفولانزای خفیف تا علایم بسیار شدید را ایجاد می‎کنند. اجتناب از نیش حشرات کلید پیشگیری از این عفونت‎های آزاردهنده است. حشراتی که می‎توانند انسان را به آربوویروس‎ها آلوده کنند شامل کک‌ها، کنه‌ها و پشه‎ها هستند. انواع مختلفی از آربوویروس‌ها وجود دارد. انواع آربوویروس به دسته‎های خاصی تقسیم می‎شود. سه دستۀ اصلی آربوویروس که می‎توانند سبب بروز عفونت در انسان شوند شامل موارد زیرند: فلاویویروس، تاگاویروس، بونیاویروس. انواع فلاویویروس شامل موارد زیر است: تب زرد، ویروس نیل غربی، ویروس زیکا، تب دنگ (دنگی)، آنسفالیت ژاپنی. انواع تاگاویروس شامل موارد زیر است: ویروس رود راس، ویروس ایکوآین شرقی، ویروس ایکوآین غربی. انواع بونداویروس شامل موارد زیرند: آنسفالیت کالیفرنیا، ویروس لا کروس، ویروس تنگه جیمزتاون. آربوویروس عمدتاً از طریق نیش حشرات گسترش پیدا می‎کند. بیشترین انتقال آربوویروس‎ها از طریق نیش پشه‎ها رخ می‎دهد. به هر جهت، این بیماری از طریق گزیده شدن توسط کک‌ها و کنه‎ها نیز قابل انتقال به انسان است.
برای مطالعۀ دقیق آربوویروس‌ها روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 935
Synonyms - Arboviruses
آروغ زدن

آروغ زدن / Burping [آروق هم نوشته می‌شود] عمل دفع هوای درون معده از طریق دهان است. آروغ زدن به طور معمول زمانی بروز می‌کند که معده بر اثر هوای زیادی که بلعیده شده است متسع شده یا بیش از حد باد می‌کند. آروغ زدن هوا را خارج کرده و باعث کاهش میزان بادکردگی معده می‌شود. دیگر نام‌های آروغ زدن باد معده یا باد گلو است. دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد که چرا باید هوا به میزان بیش از حد نرمال وارد معده شود. شایع‌ترین دلایل در این مورد عبارتند از: خوردن یا نوشیدن خیلی سریع، نوشیدن نوشابه‌های گازدار، اضطراب. نوزادان و کودکان خردسال ممکن بی‎آنکه درکی از موضوع داشته باشند مقدار زیادی هوا را ببلعند. نوزادان کمی پس از نوشیدن شیر پستان یا شیر خشک آروغ می‌زنند تا هوای اضافی را که در خلال تغذیه بلعیده‌اند از راه دهان دفع کنند.
برای مطالعه دقیق آروغ زدن روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1074
Synonyms - Burping
آریتمی

آریتمی / Arrhythmia یا شکل کامل اصطلاح به صورت آریتمی قلبی / Cardiac arrhythmia به معنی غیر طبیعی بودن ضربآهنگ یا ریتم قلب است. چهار نوع اصلی آریتمی وجود دارد: ضربان اضافی، تاکی‌کاردی فوق بطنی، آریتمی بطنی و برادی‌کاردی. برادی‎کاری، کندی ریتم قلب و تاکی‎کاردی نقطۀ مقابل برای‎کاردی یعنی تندی ریتم قلب است. برادی‎کاردی گاه فیزیولوژیک است مانند مورد ورزشکاران و گاهی از اوقات پاتولوژیک است مانند برادی‎کاردی ناشی از سکته قلبی. تاکی‎کاردی نیز همین وضعیت را دارد.
برای مطالعه دقیق آریتمی، انواع، تشخیص و درمان آن روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1312
Synonyms - Arrhythmia
آزردگی مادگی

آزردگی مادگی / Irritated vulva
والوا [مادگی، فرج، شرمگاه، ماداله] بخش بیرونی ناحیه تناسلی زنان است. مادگی ناحیه بسیار حساسی در پوست است که زنان باید برای پیشگیری از آزردگی یا تحریک آن مراقبت محتاطانه‌ای را اعمال کنند. آزردگی مادگی چندین علت بالقوه می‌تواند داشته باشد. این علل طیفی از اختلالات خوش‌خیم مثل درماتیت تماسی تا اختلالات شدید را شامل می‌شوند. زنان به طور معمول می‌توانند آزردگی مادگی را با درمان خانگی برطرف کنند. به هر حال، اگر آزردگی برطرف نشود یا تشدید شود زن باید به پزشک مراجعه کند.
برای مطالعه دقیق آزردگی مادگی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 678
Synonyms - Irritated vulva
آزمایش خون

آزمایش خون / Blood tests
تست‌ خون [آزمایش خون] یک بخش استاندارد مراقبت بهداشتی روتین و پیشگیرانه محسوب می‌شود. پزشکان اغلب پیش از معاینه بالینی بیمار یا پس از آن یک آزمایش خون درخواست می‌کنند. پزشکان در عین حال ممکن است برای ارزیابی وضعیت یک اختلال یا بیماری خاص آزمایش خون را در دستور کار قرار دهند. در طول یک بررسی فیزیکی روتین پزشک ممکن است یکی از تست‌های زیر را درخواست کند: شمارش کامل خون (CBC) طیفی از اجزاء خون مثل موارد مندرج در زیر را اندازه‌گیری می‌کند: سلول‌های قرمز خون (RBC)، سلول‌های سفید خون (WBC)، هموگلوبین (Hb)، پلاکت‌ها (PLT)، میانگین حجم گویچه‌ای (MCV) - که به معنی اندازه متوسط سلول‌های قرمز خون در فرد است، هماتوکریت (HCT). تست شمارش کامل خون به دکتر کمک می‌کند تا اختلالات یا بیماری‌هایی مثل آنمی، مشکلات لخته شدن خون، التهاب، عفونت، یا اختلالات سیستم ایمنی را شناسایی کند.
برای مطالعه دقیق آزمایش خون روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 660
Synonyms - Blood tests
آستیگماتیسم

آستیگماتیسم / Astigmatism یکی از نفایص بزرگمربوط به بینایی محسوب می‎شود. علت آن معمولاً نامنظم بودن شکل و انحنای قرنیه است و گاهی از اوقات نیز علت آستیگماتیسم اثر بی‎نظمی شکل و انحنای لنز است که در پشت عنبیه قرار دارد. اگر چشم را نوعی کروی‎شکل تصور کنیم، هرگاه این عدسی از حالت کروی خارج گردد و حالتی شبه بیضی پیدا کند، در این صورت دارای دو کانون خطی به جای یک کانون نقطه‌ای خواهد بود. در نتیجه تصاویر به دلیل شکست نامتساوی در قسمت‌های مختلف قرنیه کاملاً بر روی شبکیۀ چشم متمرکز نمی‌شوند و تصاویر چه دور باشند و چه نزدیک، تار دیده می‌شوند. بنابراین افرادی که دچار آستیگماتیسم شدید هستند نه تنها همانند افراد نزدیک‌بین اشیاء دور را تار می‌بینند، بلکه دید آنها در مورد اشیاء و مناظر نزدیک نیز همین گونه است.
برای مطالعه دقیق آستیگماتیسم روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1024
Synonyms - Astigmatism
آسم

آسم / Asthma  یکی از بیماری‎های التهابی شایع و مزمن راه‎های هوایی سیستم تنفسی است که ویژگی‌های آن عبارتند از: نشانه‎های متغیر و عود کننده، انسداد برگشت‎پذیر جریان هوا و اسپاسم برونش‌ها. علایم شایع این بیماری عبارتند از: صدای خس خس سینه، تنگی نفس و سرفه. تصور بر این است که آسم ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. آسم همچنین بر اساس اتوپیک (بیرونی) یا غیر اتوپیک (درونی) بودن عامل ایجاد آن نیز طبقه‌بندی می‌شود. علایم آسم معمولاً شب‌ها و اوایل صبح و یا هنگام ورزش یا در هوای سرد تشدید می‌شود. عوامل محیط نظیر آلودگی هوا، مواد آلرژی‌زا، سیگار و... در شیوع بیشتر آسم در دهه‎های اخیر نقش مهمی دارند. بر مبنای مطالعات عوامل محیطی می‎توانند هم موجب آسم و هم سبب تشدید علایم آن شوند.
برای مطالعه دقیق آسم روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 2071
Synonyms - Asthma
آسم در بزرگسالان

آسم با آغاز در بزرگسالی / Adult-onset asthma آسمی است که در بزرگسالان ایجاد می‌شود. در اغلب موارد، مردم در دوران کودکی دچار آسم می‌شوند اگرچه احتمال ایجاد آسم در هر سنی وجود دارد. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ریه" (ALA) از هر 12 فرد بزرگسال 1 نفر دچار آسم است. آسم یک بیماری مزمن ریه است که به مشکلات تنفسی منجر می‌شود. آسم باعث باریک شدن و التهاب راه‌های هوایی شده و میزان تولید مخاط را افزایش می‌دهد. پزشکان در مورد ایجاد آسم در برخی از بزرگسالان مطمئن نیستند اما بعضی عوامل مثل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا تحریک کننده در محیط کار می‌تواند سبب آغاز آسم در بزرگسالان شود.
برای مطالعه دقیق آسم در بزرگسالان روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 876
Synonyms - Adult-onset asthma
آسم در کودکان

آسم در کودکان / Childhood asthma نوعی آسم متفاوت از آسم بزرگسالان نیست، اما کودکان ممکن است در این بیماری با چالش‌های منحصر به فردی مواجه باشند. آسم در کودکان یک عامل اصلی در مراجعه به بخش اورژانش، بستری شدن کودکان در بیمارستان و از دست رفتن روزهای تحصیل محسوب می‎شود. بدبختانه آسم در کودکان قابل علاج نیست، و علایم بیماری ممکن است تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا کنند. اما در صورت برخورداری از درمان درست، والدین و کودک می‎توانند علایم بیماری را تحت کنترل قرار دهند و از آسیب‎دیدگی ریه‎های در حال رشد کودک پیشگیری کنند. در آسم دوران کودکی ریه‎ها و راه‎های هوایی در صورت قرار گرفتن در معرض برخی محرک‎ها مثل استنشاق گرده‎های معلق در هوا یا سرماخوردگی یا ابتلاء به دیگر عفونت‎های سیستم تنفسی به آسانی ملتهب می‎شوند. آسم در کودکان می‎تواند باعث بروز علایم آزاردهنده در زندگی روزمره شده و در بازی، ورزش، تحصیل و خواب کودکان اختلال ایجاد کند. در مورد برخی کودکان آسم کنترل نشده می‎تواند به حملات خطرناک آسم منجر شود.
برای مطالعه دقیق آسم در کودکان روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 870
Synonyms - Childhood asthma
آسم شبانه

آسم شبانه
آسم یک بیماری ریوی مزمن است که مردم را در تمامی سنین درگیر می‌کند. افراد دچار آسم شبانه علایم آسم را در شب تجربه می‌کنند که می‌تواند باعث اختلال در خواب آنان گردد. برخی آمارها عنوان می‌کنند که در حدود 60 درصد مبتلایان به آسم ادامه‌دار در برخی مواقع دچار علایم شبانه می‌شوند و در حدود 30 تا 70 درصد بیماران مبتلاء به آسم خبر از علایم آسم شبانه دستکم یک بار در ماه می‌دهند. علایم متداول شامل خس خس سینه و تنگی نفس است. اگرچه علت آسم شبانه روشن نیست، ممکن است با تغییرات نوروهورمونی بدن در شب مرتبط باشد.
ادامه مطلب...

کلیک ها - 433
Synonyms - Nocturnal asthma
آسپیراسیون

آسپیراسیون / Aspiration ریوی اصطلاح پزشکی برای مواردی است که در آنها شخص به شکل تصادفی شیء یا مایعی را از طریق استشناق وارد نای یا ریه‌های خود می‌کند. این وضعیت می‌تواند به سرفه، مشکلات تنفسی، ناراحتی و گاهی از اوقات به خفگی منجر شود. اغلب مردم گهگاه، هنگامی که چیزی را می‌خورند یا می‌نوشند که "مسیر اشتباهی را در بدن طی می‌کند" دچار آسپیراسیون ریوی می‌شوند. یا این امکان وجود دارد که آسپیراسیون یک مشکل مداوم باشد که بر اثر وجود معضلی زیربنایی در سلامت ایجاد می‌شود. اصطلاح آسپیراسیون در عین حال ممکن است برای یک اقدام پزشکی به کار برود که در آن پزشک از یک لوله ساکشن یا سرنگ برای خارج کردن مایعات غیر ضروری موجود در بخشی از بدن استفاده می‌کند.
برای مطالعه دقیق آسپیراسیون روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1034
Synonyms - Aspiration
آسپیرین

آسپیرین / Aspirin نام تجاری اسید استیل سالیسیک است که یک گیرنده ضعیف آروماتاز محسوب می‌شود. آسپرین که به طور طبیعی در پوست درخت بید وجود دارد به گروه داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی /  NSAIDs تعلق دارد. آسپیرین یکی از پر طرفدارترین و پرمصرف‌ترین داروها در دنیاست. آسپرین علاوه بر ویژگی مسکن بودن خود، تب‌بُر و ضد التهاب نیز است. مطالعات اثرات پیشگیرانه آسپیرین را در مورد بیماری‎های قلبی عروقی، سرطان، ورم مفاصل، سردرد، دردهای جسمانی در سطح وسیع مورد بررسی و تأیید قرار داده‌اند.
برای مطالعه دقیق آسپیرین روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1930
Synonyms - Aspirin
آسکاریس

آسکاریس / Ascariasis [اسکارایسیس] یک عفونت روده کوچک است که توسط اسکاریس لومریکوئیدس (ای. لوبریکوئیدس) یک گونه از کرم حلقوی ایجاد می‎شود. کرم‌های حلقوی نوعی کرم انگلی محسوب می‎شوند. عفونت‎های ناشی از کرم‎های حلقوی نسبتاً شایع است. آسکاریس شایع‎ترین نوع عفونت کرم حلقوی محسوب می‎شود. بر مبنای اعلام WHO در حدود ده درصد مردم در کشورهای در حال توسعه دچار کرم‎های روده‎ای هستند. آسکاریس در جاهایی بیشترین شیوع را دارد که از امکانات بهداشتی دنیای مدرن محرومند. مردم از طریق مصرف آب و غذای ناسالم دچار این عفونت می‎شوند. عفونت مزبور به طور معمول باعث ایجاد هیچ علامتی نمی‎شود اما افزایش تعداد کرم‎های حلقوی (هجوم سنگین‎تر) می‎تواند به مشکلاتی در ریه‎ها یا روده‎ها منجر شود. مردم ممکن است در صورت خوردن تصادفی تخمک‎ کرم حلقوی ای. لومبرکوئیدس دچار آسکاریس شوند. این تخمک‎ها ممکن است در خاک آلوده به مدفوع انسان یا غذای نپخته آلوده به خاک حاوی تخمک‎ها کرم حلقوی وجود داشته باشند. بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی کودکان اغلب اوقات پس از بازی کردن در خاک آلوده و گذاشتن دست در دهان خود دچار این عفونت می‎شوند. آسکاریس در عین حال می‎تواند به طور مستقیم از یک فرد به دیگری منتقل گردد.
برای مطالعه دقیق آسکاریس روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 901
Synonyms - Ascariasis
آسیب تروماتیک پستان

آسیب تروماتیک پستان / Trauma to the breast ممکن است نتیجۀ هر چیزی باشد که سبب آسیب دیدن بافت پستان می‎شود. در اغلب موارد آسیب تروماتیک پستان باعث عوارض جانبی جدی نمی‎شود، اما عوارض نادر می‎تواند شامل خونریزی شدید باشد. هیچ تحقیقی تاکنون این ادعا را مطرح نکرده است که صدمات پستان می‎توانند به سرطان منجر شود. علامت بلافاصله آسیب تروماتیک پستان درد است. آسیب تروماتیک پستان می‎تواند سبب بروز درد ناشی از ضربه شود که با کبودی دنبال می‎گردد که به نوبه خود می‎تواند سبب درد و ناراحتی شود. در عین حال امکان بروز عوارض جانبی در کنار خونریزی مثل بروز برآمدگی پستان به علت خود آسیب یا فرآیند التیام آن وجود دارد. این برآمدگی‎ها ممکن است در ابتدا نگرانی‎آور باشند اما آنها سبب ایجاد سرطان نمی‎شوند.
برای مطالعه دقیق آسیب تروماتیک پستان روی هیمن سطر کلیک کنید

کلیک ها - 832
Synonyms - Trauma to the breast