دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لغت‌نامه

این جستجو 2274 نتیجه در بر داشت.
کلمه یا عبارت مورد نظر را برای جستجو وارد نمایید.
کلمه یا عبارت معنی و توضیحات
یوگا

یوگا
یوگا رویکردی ذهنی و جسمی است که بیش از 5000 سال در فلسفه هند باستان ریشه دارد. روش‌های مختلف یوگا حالات فیزیکی، تکنیک‌های تنفسی و مدیتیشن یا ریلکسیشن را تلفیق می‌کنند. در سالیان اخیر یوگا به مثابه تمریناتی جسمانی بر مبنای حالاتی که باعث بهبود کنترل بر ذهن و بدن و تقویت سلامت می‌شوند محبوبیت عمومی یافته است. چند نوع مختلف یوگا و نظم و انضباط بسیاری در تمرینات آن وجود دارد. در دنیای مدرن هنر جنوب آسیایی یوگا به تمامی کنار و گوشه‌های جهان گسترش یافته است. اگرچه اکنون یوگا به عنوان نوعی ورزش و مدیتیشن مطرح است وضعیت همیشه چنین نبوده است. مردان یوگادرمانکار به عنوان یوگی شناخته می‌شوند و زنان را یوگینی می‌نامند. آنان یوگا را زمانی دراز پیش از آنکه سخنی مکتوب از یوگا در میان باشد تمرین کرده و آموزش می‌دادند.
ادامه مطلب...

کلیک ها - 481
Synonyms - Yoga
یووئیت

یووئیت / Uveitis به التهاب هر نقطۀ محدود به بخش رنگی چشم اشاره دارد. این بخش چشم یوویا یا دستگاه یوویال نامیده می‎شود. این ناحیه بر اثر عفونت، آسیب دیدگی، با بیماری‎های خودایمنی ملتهب می‎شود. در برخی موارد، ممکن است است علت بروز التهاب ناشناخته باقی بماند. علایم یووئیت شامل موارد زیر است: درد چشم، سرخی چشم، کاهش دید یا تاری دید. یووئیت در طول یک معاینۀ چشم با استفاده از لامپ مخصوص چشم‌پزشکی قابل تشخیص است. یووئیت می‎تواند باعث آسیب دیدگی دایمی چشم شود بنابراین درمان آن در اسرع وقت ضروری است. درمان یووئیت معمولاً شامل استفاده از کورتیوکستروئیدها است که به طور معمول به شکل قطره به بیمار داده می‎شود. داروهایی برای اتساع مردمک چشم، دیگر داروها و حتی استفاده از جراحی ممکن است نیاز باشد.
برای مطالعه دقیق یووئیت روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1079
Synonyms - Uveitis
یوریپلاسما

یوریپلاسما / Ureaplasma نوعی باکتری است که معمولاً در دستگاه ادراری یا تناسلی انسان یافت می‎شود. یوریپلاسما انگلی است، بدین معنی است که برای بقاء نیاز به وجود میزبانی - انسان یا حیوان - دارد. باکتری‎های یوریپلاسما بخشی از جمعیت باکتریایی بدن هستند و در اغلب موارد در حالت متعادل و بدون ایجاد مشکل در بدن انسان زندگی می‎کنند. در هر حال، گاهی از اوقات آنها ممکن است از نظر تعداد افزایش یابند که این سبب بروز عفونت و مشکلاتی برای سلامت از جمله ناباروری و بیماری‌هایی در جنین و نوزاد می‎شود. 
برای مطالعه دقیق یوریپلاسما روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1680
Synonyms - Ureaplasma
یرقان نوزادان

یرقان نوزادان / Infant jaundice [زردی در نوزاد] اختلالی است که در آن پوست نوزاد و سفیدی چشم‎ها به رنگ زرد درمی‎آیند. یرقان اختلالی شایع در نوزادان است که بیش از 50 درصد آنان به آن مبتلاء می‎شوند. یرقان مشخصاً در نوزادان دچار تولد زودرس عمومیت دارد و میزان آن در پسران بیش از دختران است. یرقان به طور معمول در هفته نخست زندگی نوزاد بروز می‎کند. در نوزادان سالم از لحاظ دیگر و فول ترم ، یرقان نوزادان در موارد نادر علتی برای نگرانی محسوب می‎شود. در این موارد یرقان گرایش به رفع خود به خودی دارد. در هر حال، اگر به درمان نیاز باشد، گرایشی به جواب دادن به درمان‎های غیر تهاجمی در نوزادان دیده می‎شود. در موارد نادر یرقان نوزادان درمان نشده ممکن است به آسیب دیدگی مغزی و حتی مرگ نوزاد منتهی شود.
برای مطالعه دقیق یرقان نوزادان روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 973
Synonyms - Infant jaundice
یرقان

یرقان / Jaundice
اصطلاحی است که برای توصیف ته‎رنگ زرد روی پوست و سفیدی چشم‌ها به کار می‌رود. احتمال زرد شدن مایعات بدن نیز وجود دارد. بسته به میزان بیلی‌روبین (ماده زائد موجود در خون) رنگ پوست و سفیدی چشم‌ها متفاوت خواهد بود. میزان متوسط بیلی‌روبین به رنگ زرد منجر می‌شود حال آنکه مقادیر زیاد آن نمایی قهوه‌ای رنگ ایجاد می‌کند. در حدود 60 درصد نوزادان دچار یرقان می‌شوند. به هر حال، یرقان ممکن است در هر سنی ایجاد شود و به طور معمول نتیجه یک بیماری زیربنایی است. یرقان معمولاً نشان دهنده وجود مشکلی در کبد یا مجرای صفرا است.
برای مطالعه دقیق یرقان روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1109
Synonyms - Jaundice
یبوست در کودکان

یبوست در کودکان / Constipation in children مشکل شایعی است. کودک دچار یبوست فاقد حرکات مکرر روده یا دفع مدفوع خشک و سفت است. علل شایع در این مورد شامل تربیت اولیه برای استفاده از توالت و تغییرات رژیم غذایی است. خوشبختانه اغلب موارد بروز یبوست در کودکان موقتی است. تشویق کودکان به ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی، مثل خوردن غذاهای پرفیبر و میوه و سزیجات و نوشیدن مایعات بیشتر می‎تواند گام بلندی در راستای تخفیف یبوست باشد. اگر پزشک کودکان تأیید کند درمان کودک دچار یبوست با استفاده از ملین‎ها مجاز خواهد بود.
برای مطالعه دقیق یبوست در کودکان روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 966
Synonyms - Constipation in children
یبوست

یبوست / Constipation
یبوست اختلالی در سیستم گوارشی است که در آن فرد برای دفع مدفوع دچار مشکل می‌شود. در اغلب موارد این عارضه به این دلیل بروز می‌کند که رودۀ بزرگ به میزان بیش از حد آب موجود در پس ماندۀ غذای موجود در کولون (رودۀ بزرگ) را جذب کرده است. هر قدر حرکت غذا در دستگاه گوارش کندتر صورت گیرد، میزان بیشتری از آب موجود در آن توسط رودۀ بزرگ جذب خواهد شد. در این روند مدفوع خشک و سفت می‌شود. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد دفع مدفوع (تخلیۀ روده‌ها) ممکن است به کاری بسیار دردناک تبدیل شود. موارد زیر شایع‌ترین علل بروز یبوست محسوب می‌شوند: فقدان یا کمبود فیبر در رژیم غذایی، کمبود فعالیت جسمانی، برخی داروها، شیر، سندرم روده تحریک‌پذیر، بارداری، پیری، تغییر در روال متعارف زندگی، استفاده بیش از حد از ملین‌ها، نرفتن به توالت در زمان نیاز به آن، عدم نوشیدن آب به مقدار کافی (کم‌آبی بدن)، مشکلات مربوط به روده بزرگ یا راست روده، برخی بیماری‌ها و اختلالات (اختلالات مغز و اعصاب مثل مالتیپل اسکلروزیس (MS)، بیماری پارکینسون، سکته مغزی، جراحت‌های طناب نخاعی، شبه انسداد مزمن فاقد علامت روده‌ای)، اختلالات غدد درون‌ریز و متابولیک (اورمی، دیابت، هیپرکالمی، کنترل ضعیف گلیسمی، پرکاری تیروئید)، بیماری‌های سیستمیک (مثل لوپوس، اسکلرودرمی، و امیلوئیدوز) و سرطان. در اغلب موارد یبوست بدون نیاز به درمان یا ایجاد خطری برای سلامت خود به خود رفع می‌شود. به طور معمول ملین‌ها با موفقیت اغلب موارد یبوست را برطرف می‌کنند - اما باید در استفاده از آنها مراقب بود و فقط در صورت لزوم آنها را به کار برد. 
برای مطالعه دقیق یبوست روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 2126
Synonyms - Constipation
یائسگی زودرس

یائسگی زودرس / Early menopause به معنی رسیدن به یائسگی در سنین زیر چهل سال است. در حالی که اغلب زنان در اواخر سال‎های چهل و در طول سال‎های پنجاه زندگی دچار یائسگی می‎شوند، برخی از زنان پیش از این دوره عمر خود به یائسگی می‎رسند. اگر زنی پیش از رسیدن به چهل سالگی یائسه شود این وضعیت زیر عنوان یائسگی زودرس شناخته می‎شود. اگر زنی در فاصلۀ 40 تا 45 سالگی یائسه شود، وضعیت مزبور به عنوان یائسگی پیش‎هنگام مطرح است. یائسگی زودرس ممکن است بر اثر برخی درمان‎های پزشکی یا به عنوان یک عارضۀ جانبی آنها رخ دهد. در هر حال بعضی از زنان ممکن است بر اثر عوامل غیر قابل توضیح دچار یائسگی زودرس شوند. اگر زنی دارای علایم مرتبط به یائسگی زودرس باشد باید در این باره با پزشک مشورت کند زیرا این وضعیت می‎تواند بر سلامت زن تأثیر منفی داشته باشد.
برای مطالعه دقیق یائسگی زودرس روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1060
Synonyms - Early menopause
یائسگی در مردان

یائسگی در مردان / Male Menopause یا یائسگی مردانه مبحثی مناقشه‌برانگیز است. اغلب مردم با یائسگی در زنان آشنایی دارند، دوره‎ای در زندگی که در آن هورمون‎های جنسی تفییر می‎کنند و پایان سال‌های باروری را در زنان رقم می‎زنند. اما مردان نیز وقتی به اواخر سال‌های چهل تا اوایل سال‎های پنجاه زندگی خود می‎رسند ممکن است شاهد بروز تغییراتی در بدن خود باشند. این تغییرات امکان دارد شامل کاهش میزان شهوت جنسی، یا توان جنسی، اختلال نعوظ، افزایش وزن، خستگی مفرط، افسردگی و دیگر علایم عاطفی باشد که امکان آن هست که شبیه به تغییراتی باشد که زنان تجربه می‎کنند. این وضعیت گاهی از اوقات زیر عنوان اندروپوز یا یائسگی مردان مورد اشاره قرار می‎گیرد. اما آیا یائسگی در مردان افسانه است یا واقعیت دارد؟ بر مبنای یک مقاله به قلم الیزابت سیگل واتکینز / Elizabeth Siegel Watkins، که در "تاریخ اجتماعی و پزشکی" منتشر شد، یائسگی مردان یکی از سرفصل‎های بسیار مورد بحث در اواخر سال‎های 1930 و اواسط دهۀ 1950 بود، اما این مبحث در طول 40 سال اخیر عملاً ناپدید شده است. در اواخر سال‎های 1990 میلادی، رسانه‌های عامه‌پسند آمریکایی دوباره بحث یائسگی در مردان را در مرکز توجه قرار دادند، اما شواهد اندکی برای تأیید این موضوع در دسترس است که بر مبنای آنها بتوان یائسگی در مردان را یک وضعیت پزشکی دانست.
برای مطالعه دقیق یائسگی در مردان روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1490
Synonyms - Male Menopause
یائسگی

یائسگی /Menopause یکی از دوره‌های طبیعی در زندگی اغلب زنان است. در یائسگی عادت ماهانه به طور کامل متوقف می‌گردد و زنان توان بارداری و بچه‎دار شدن را از دست می‎دهند. یائسگی به طور معمول در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی آغاز می‌شود اگرچه محدودۀ وقوع آن در نژادها و قومیت‎های متفاوت تا حدودی تفاوت دارد. در این زمان تخمدان‎ها به میزان کمتری هورمون‌های زنانه، به ویژه استروژن ترشح می‎کنند و سبب بروز علائم یائسگی می‌شوند. یائسگی به شکل ناگهانی بروز نمی‌کند. در ابتدا عادت ماهانۀ زن نامرتب شده و سپس به طور کامل قطع می‌شود. زنانی که به مدت یک سال عادت ماهانه نداشته باشند یائسه محسوب می‌‎گردند. یائسگی با برخی تغییرات جسمانی و روانی همراه است. برخی از علائم همراه یائسگی مانند گُرگرفتگی، تپش قلب، تعریق، اضطراب و اختلال خواب در دورۀ ابتدای یائسگی شدت بیشتری دارند، اما به مرور زمان بهبود می‌یابند. بعد از دورۀ یائسگی خطر ابتلا به اختلالاتی نظیر پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی عروقی، بی‌اختیاری ادراری، کاهش ترشحات زنانه و نیز افسردگی افزایش می‌یابد.
برای مطالعۀ دقیق یائسگی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1462
Synonyms - Menopause
گیک

گیک / Geek در لغت به معنی کسی است که دارای رفتارهای نامتعارف است ولی این لغت معنای گسترده‎ای را تحت پوشش قرار می‌دهد که از جمله می‎توان به موارد زیر اشاره کرد: متخصص یا مشتاق کامپیوتر، کسی که کارها را بر مبنای میل درون به پیش می‎برد، کسی که افعال و رفتارش به تحریک کسب پول یا کسب ثروت صورت نمی‌گیرد، کسی که دارای روابط اجتماعی متعدد نیست، اصل به کسی با رفتار های عجیب و غیر متعارف گفته می‌شود. 

کلیک ها - 1252
Synonyms - Geek
گوش شناگر

گوش شناگر / Swimmer’s Ear یک شکل شایع اتیت خارجی / Otitis externa یا عفونت گوش خارجی / Outer Ear Infection، عفونتی در دهانه بیرونی گوش و کانال یا مجرای آن است که قسمت خارجی گوش را به پرده گوش متصل می‌کند. این نوع عفونت در پزشکی زیر عنوان اتیت خارجی (اوتیت خارجی) شناخته می‌شود. این عفونت گوش خارجی اغلب بر اثر قرار گرفتن در معرض رطوبت ایجاد می‌شود. گوش شناگر در کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که زمان زیادی را به شنا کردن یا درون آب می‌گذرانند شایع است. در سطح ایالات متحد آمریکا گوش شناگر سالانه به 2.4 میلیون مراجعه به پزشک منجر می‌شود. شنا (یا احتمالاً غوطه‌ور شدن مکرر در آب یا دوش گرفتن مکرر) می‎تواند به عفونت گوش خارجی منجر شود. آب به جا مانده در کانال گوش به محیط مناسبی برای باکتری‎ها بدل می‎گردد. عفونت در عین حال ممکن است در صورت مجروح شدن لایه پوستی جدار کانال گوش ایجاد شود. خارش دادن شدید، استفاده از هدفون یا استفاده از گوش‌پاک‎کن می‎تواند به این لایه پوست ظریف آسیب برساند. 
برای مطالعه دقیق اتیت خارجی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 950
Synonyms - Swimmer’s Ear
گوز

گوز / Fart
گوز که اغلب به نام گاز یا باد شکم نیز شناخته می‌شود تجمع گازها در رودۀ کوچک بر اثر هضم و تنفس است. گوز یک بخش نرمال از چگونگی کارکرد بدن است و اغلب اوقات یک نگرانی برای سلامت محسوب نمی‌شود. در اغلب موارد گوزها بی‎سر و صدا هست و بدون ایجاد توجه در می‌شوند. در دیگر موارد آنها ممکن است پر سر و صدا و بدبو باشند. فرد ممکن است دچار مقداری نفخ و احساس فشار پیش از دفع گاز شود. علل باد شکم متفاوت است. غذاها، داروها و عوامل متعدد دیگری هستند که می‌توانند بر میزان و چگونگی بوی گاز در دستگاه گوارش تأثیر بگذارند. یک گوز متعارف از چند گاز مختلف تشکیل شده است. اغلب این گازها بدبو نیستند. به طور معمول بوی بد بر اثر انواع ترکیبات سولفور که در برخی سبزیجات و تخم مرغ نیز وجود دارند ایجاد می‎گردد. اینکه دقیقاً در این مورد پای چه گازهایی در میان است به میزان زیادی به عوامل زیر بستگی دارد: چه مقدار هوا یا گاز در طول غذا بلعیده می‌شود، واکنش‎های شیمیایی باکتری‌ها و میکرب‎ها در روده، فرد چه غذایی را خورده است.
برای مطالعه دقیق گوز روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 664
Synonyms - Fart
گواتر

گواتر / Goiter، بزرگ شدن غده تیروئید است که سبب ایجاد ورم در گردن می‎شود. علل بالقوه متعددی برای بروز گواتر وجود دارد. تیروئید غده‎ای است که در جلو نای جای گرفته و مسؤول تولید و ترشح هورمون‏هایی است که تنظیم رشد و سوخت و ساز را بر عهده دارند. میزان ورم و شدت علایم ایجاد شده توسط گواتر بسته به شخص مبتلا متفاوت است. در برخی موارد ورم کوچکی بروز می‎کند، در حالی که در موارد دیگر تورم قابل ملاحظه‌ای ایجاد می‎شود که در عمل باعث محدود شدن راه هوایی و مشکلات تنفشی می‌گردد. اغلب موارد گواتر به عنوان گواترهای ‘ساده’ دسته‌بندی می‎شوند که موجب بروز التهاب یا هر گونه اختلال تأثیرگذار بر عملکرد تیروئید نمی‎شوند و علایمی ندارند و نیز اغلب بدون علت خاصی ایجاد می‎گردند. کمبود ید علت اصلی بروز گواتر است اما این در کشورهای توسعه یافته که در آنها ید به طور روتین به نمک افزوده می‎شود علت نادری برای این عارضه است. علت اصلی بروز گواتر در کشورهای توسعه یافته بیماری خودایمنی است. زنان در سنین بالای 40 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به گواتر قرار دارند و نیز همین موضوع در مورد افراد دارای تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به این اختلال مصداق دارد. هیپرتیروئیدیسم - یا پرکاری تیروئید - یک علت دیگر بروز گواتر است و در آن هورمون تیروئید بیش از حد تولید می‎شود.
برای مطالعه دقیق گواتر روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1762
Synonyms - Goiter
گل‌مژه

گل‌مژه / Stye (هوردئولوم) عفونت یک غده در پلک چشم است. شایع‌ترین نوع گل‎مژه غدد اشکی را که در قسمت پایۀ مژه‎ها قرار دارند، عفونی می‎کند. گل‌مژه‌ها گاهی از اوقات به علت عفونت غدد روغنی در بخش داخلی پلک چشم بروز می‎کنند. گل‎مژه معمولاً به صورت یک تودۀ قرمز، خارش‎دار، دردناک و متورم بروز می‎کند. در طول یک دورۀ چند ساعته یا چند روزه، آنها شبیه به جوش یا کورک می‎شوند. برخی از گل‎مژه‎ها دارای سری سفید رنگ هستند. در اغلب موارد، عفونت فقط به یک غدۀ روغنی یا اشکی آسیب می‎زند و نیاز به درمان ندارد. کمپرس گرم می‎تواند به تخفیف درد کمک کند. افراد دچار گل‎مژه باید از مصرف محصولات چشمی مثل مواد آرایش چشم و کرم‎های چشمی تا هنگام ناپدید شدن گل‎مژه خودداری کنند. آنها همچنین باید از فشردن و ترکاندن گل‎مژه خودداری ورزند زیرا این کار می‎تواند باعث گسترش عفونت و آسیب زدن به چشم شود. 

کلیک ها - 1013
Synonyms - Stye
گل‌مژه

گل‌مژه / Stye التهاب پلک چشم همراه مقدار کمی چرک است. در اغلب موارد، این عفونت توسط باکتری استافیلوکوکوس ایجاد می‎شود. گل‎مژه گاهی از اوقات به نام هوردئولوم شناخته می‎شود. اگرچه اختلالی ناراحت کننده و به شکلی باور نکردنی شایع است، گل‎مژه معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اغلب اوقات برآمدگی قرمز رنگ و دردناک است و مثل یک جوش یا کورک به نظر می‎رسد. اگرچه اکثر گل‎مژه‎ها در بخش خارجی پلک چشم شکل می‎گیرند، برخی از آنها نیز در بخش داخلی پلک چشم ایجاد می‎شوند. در اکثر موارد گل‎مژه در طول یک هفته بدون هر گونه مداخلۀ پزشکی بهبود پیدا می‎کند. گل‎مژه‌های خارجی یا آنهایی که در بیرون پلک شکل می‎گیرند، ممکن است رنگ زرد پیدا کنند و چرک از آنها ترشح نماید. گل‎مژه‎های داخلی که داخل پلک چشم بروز می‎کنند گرایش بیشتری به ایجاد درد نشان می‎دهند.
برای مطالعۀ دقیق گل‎مژه روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 466
Synonyms - Stye
گلوکوم

گلوکوما (گلوکوم) / Glaucoma اصطلاحی عمومی برای شماری از بیماری‎ها است که به عصب بینایی صدمه می‎زنند. عصب بینایی خوشه‎ای از فیبرهای عصبی است که شبکیه یعنی بافت حساس به نور چشم را به مغز مرتبط می‎کند. صدمۀ عصب بینایی نقل و انتقال پیام‎های بصری به مغز را مختل می‎کند، که این می‎تواند به کاهش بینایی و در نهایت به کوری منجر شود. گلوکوم غالباً از طریق ایجاد فشار چشم پدید می‎آید که می‎تواند به عصب بینایی آسیب بزند. به هر جهت، ساز و کارهای دقیقی که با آن آسیب عصب بینایی بروز می‎کند ناشناخته باقی مانده‎اند.

برای مطالعه دقیق گلوکوم روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1266
Synonyms - Glaucoma
گلوسیت

گلوسیت / Glossitis [گلوسایتیس] معمولاً با التهاب زبان مشخص می‎گردد. گلوسیت می‎تواند تغییراتی در بافت و رنگ زبان ایجاد کند. در کنار ورم، گلوسیت می‎تواند رنگ، و بافت سطحی زبان را تغییر دهد زیرا باعث بروز توده‎های کوچکی بر سطح زبان می‎شود که فشرده شده، و سطحی قرمز رنگ و صیقلی ایجاد می‎کنند.
موارد شدید گلوسیت می‎توانند دردناک بوده و بر شیوه غذا خوردن یا حرف زدن فرد تأثیر بگذارند. انواع مختلفی از گلوسیت شامل موارد زیر وجود دارد: گلوسیت حاد، گلوسیت مزمن، گلوسیت اتروفیک که در عین حال گلوسیت هانتر نیز نامیده می‏شود، گلوسیت رومبوئید میانی.
برای مطالعه دقیق گلوسیت روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1862
Synonyms - Glossitis
گلودرد

گلودرد / Sore Throat احساس درد، خشکی یا خراشیدگی در گلو است. اغلب موارد گلودرد بر اثر عفونت یا به علت عوامل زیست محیطی مثل خشکی هوا ایجاد می‎شود. اگرچه گلودرد عارضه ناراحت کننده‌ای است به طور معمول خود به خود از بین می‌رود. گلودردها بر مبنای بخشی از گلو که درگیر آن می‌شود به انواع مختلف تقسیم می‌شوند: فارنژیت به قسمت سمت راست زیر دهان آسیب می‌زند. تونسیلیت ورم و سرخی لوزه‎ها است، بافت نرمی که در قسمت پشت دهان قرار دارد. لارنژیت ورم و سرخی حنجره یا لارنکس است. علایم گلودرد بر مبنای علت آن می‌تواند اشکال مختلف داشته باشد و چنین احساس شود: حالت خراشیدگی، سوزش، زمختی، خشکی، افتادگی، تحریک.
برای مطالعه دقیق گلودرد روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1244
Synonyms - Sore Throat
گلوتن

گلوتن / Gluten پروتئینی است که در  گندم، چاودار و جو وجود دارد. گلوتن به عنوان یک منبع پروتئینی، هم در غذاهایی که مستقیماً از منابع حاوی گلوتن تهیه می‌شوند و هم به عنوان مادۀ افزودنی به غذاهای کم‌پروتئین، مطرح است. بر مبنای یک تحقیق جدید غذاهای فاقد گلوتن بخش مهمی از ارزش تغذیه‎ای خود را از دست می‎دهند. مبتلایان به بیماری سلیاک که یک بیماری خودایمنی و مبتلابه حدود یک‌صدم جمعیت جهان است باید از خوردن غذاهای گلوتن‎دار بپرهیزند، و همچنین برخی افراد دچار اختلال عدم تحمل گلوتن هستند. تفاوت مورد اخیر با بیماری سلیاک در این است که عدم تحمل گلوتن باعث آسیب‌دیدگی رودۀ کوچک نمی‌شود.

برای مطالعۀ دقیق در مورد گلوتن و عدم تحمل گلوتن روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1260
Synonyms - Gluten
گلوتامین

گلوتامین / Glutamine یکی از اسیدهای آمینه است. اسید آمینۀ گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمونیاک و مصرف تری‎فسفات آدنوزین ایجاد می‌شود که فراوان‌ترین اسید آمینۀ آزاد در خون انسان است. گلوتامین نقشی کلیدی در ایمنی، عملکرد مغز و گوارش بر عهده دارد.

کلیک ها - 1654
Synonyms - Glutamine
گلوبوس حنجره

گلوبوس حنجره / Globus pharyngeus باعث می‎شود که گلو بخشاً دچار احساس انسداد شود. مردم دچار این حس اغلب آن را به وجود یک توده در گلو تشبیه می‎کنند. برخی دیگر آن را به عنوان احساس خراش، خفگی، تنش، یا شبیه به اینکه قرصی به گلویشان چسبیده است تشبیه می‌نمایند. این حس دردناک نیست اما می‎تواند آزاردهنده باشد. یک تفاوت بنیادی میان گلوبوس حنجره و دیگر مشکلات گلو این است که در فرد دچار گلوبوس حنجره هیچ تودۀ واقعی در گلوی وی وجود ندارد. گلوبوس حنجره با دیسفاژی متفاوت است، که دشواری بلع محسوب می‎شود. به هر جهت، برخی افراد دچار گلوبوس حنجره ممکن است خبر از دشواری بلع در مورد خود بدهند یا در این مورد نگران باشند که بلع غذا می‎تواند سبب خفگی آنها شود. بسیاری از مردم دچار گلوبوس حنجره متوجه می‎شوند که علایم این اختلال پس از نوشیدن مایعات و گاهی اوقات پس از خوردن غذا موقتاً رفع می‎شود. اضطراب و علایم روان‌شناختی می‎توانند سبب گلوبوس حنجره شوند. این اختلال زمانی گلوبوس هیستریک نامیده می‎شد، و دکترهای به قدمت عصر بقراط گمان می‎کردند که افراد دچار تجربۀ علایم این مبتلا به اختلال "هیستریک" هستند. حس گلوبوس می‎تواند هم دلایل روان‌شناختی و هم علل فیزیکی داشته باشد و مردم در مورد حس مبتلابۀ خود جعل نمی‎کنند – حتی اگر هیچ علت فیزیکی نیز وجود نداشته باشد. در بسیاری موارد، دکتر قادر به یافتن هیچ علت خاصی برای این حس نیست. اغلب اوقات، گلوبوس حنجره به علت التهاب‎های کوچک در گلو یا در قسمت عقب دهان رخ می‎دهد. عضلات گلو و غشاهای مخاطی ممکن است در صورت خشکی گلو دچار احساس فشار شوند، که این باعث پدید آمدن این حس می‎شود که گویی چیزی به گلو چسبیده است. داروها و برخی اختلالات پزشکی می‎توانند سبب بروز خشکی گلو شوند. یکی از شایع‎ترین علل خشکی گلو بلع مکرر به علت اضطراب است. از آنجا که برخی از مردم به حس گلوبوس با تکرار مکرر عمل بلع پاسخ می‎دهند، اضطراب در مورد حس گلوبوس می‎تواند باعث تشدید علایم آن شود. دیگر علل بالقوۀ این التهاب عبارتند از: بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)، مشکلات سلامت روانی یا تغییرات خلقی، اختلالات اسکلتی عضلانی، ازوفاژی ائوزینوفیلیک، دیورتیکولوم زینکر.

برای مطالعه دقیق گلوبوس حنجره روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1143
Synonyms - Globus pharyngeus
گلایکوسوریا

گلایکوسوریا / Glycosuria
گلایکوسوریا [گلیکوزوریا، گلیکوزوری] وضعیتی است که در آن میزان قند یا گلوکز ادرار در شخص بیش از میزانی است که باید باشد. گلایکوسوریا به علت بالا بودن سطح قند خون یا صدمات کلیه ایجاد می‌شود. گلایکوسوریا یک علامت شایع دیابت نوع 1 و نیز دیابت نوع 2 است. گلایکوسوریای کلیوی زمانی بروز می‌کند که کلیه‌ها آسیب دیده باشند. گلایکوسوریای کلیوی اختلال نادری است که وقتی بروز می‌کند که سطح قند خون شخص نرمال است اما در عین حال کلیه‌ها قادر به حفظ گلوکز نیستند. در نتیجه گلوکز (قند) در مقادیر بالا به داخل ادرار نشت می‌کند.
برای مطالعه دقیق گلایکوسوریا روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 797
Synonyms - Glycosuria
گریپ واتر

گریپ واتر / Gripe Water ترکیبی از آب، جوش شیرین، و برخی گیاهان است که بسیاری از والدین برای تسکین کولیک و آشوب معده در نوزادان مورد استفاده قرار می‎دهند. اغلب گریپ واتر در دسترس به صورت بازاری شامل ترکیبی از گیاهان مندرج در فهرست زیر است: رازیانه، زنجبیل، بابونه، بادرنجبویه. بسیاری از والدینی که از گریپ واتر برای تسکین کولیک استفاده می‎کنند، بر این باورند که کولیک بر اثر مشکلات معده یا گاز معده در نوزاد ایجاد می‎شود. از لحاظ نظری گیاهان فهرست بالا می‎توانند در رفع گاز کمک کنند، بنابراین ناراحتی مسبب گریه کردن بچه را کاهش می‎دهند. گریپ واتر از زمان‎های قدیم مورد استفاده قرار می‎گرفته است. نخستین مورد ثبت شده از استفادۀ آن به 1840 میلادی در انگلستان برمی‎گردد که برای درمان بیماری مالاریا که تحت عنوان تب فن شناخته می‎شد مورد استفاده قرار گرفت. ترکیب اولیۀ گریپ واتر که شامل جوش شیرین، الکل و گیاهان بود در سال‎های دهۀ 1850 میلادی مورد اسقبال مادران و پرستاران بچۀ بریتانیایی قرار گرفت. بسیاری بر این باور بودند که گریپ واتر به آرام کردن بچه‌های ناراحت کمک می‎کند که شاید این اثر مقدمتاً ناشی از وجود الکل در گریپ واتر مورد استفاده در آن دوران بود. امروزه الکل از ترکیب گریپ واتر خارج شده است زیرا دانشمندان می‎دانند که دادن الکل به بچه می‎تواند بی‎نهایت خطرناک باشد. به هر جهت، بسیاری از مادران و حامیان طب گیاهی در مورد اثرات آرام‌بخش گریپ واتر قسم می‎خورند. 
برای مطالعه دقیق گریپ واتر روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1025
Synonyms - Gripe Water
گریه

گریه کردن / Crying یک پاسخ طبیعی انسانی است که در برابر طیفی از احساسات شامل اندوه، تأسف، شادی، و ناامیدی بروز می‌کند. اما آیا گریستن هیچ فایده‎ای برای سلامت انسان دارد؟ گریه کردن چیز نامعمولی نیست، و هر دو جنس زن و مرد بیش از آنکه مردم گمان می‎کنند اشک می‎ریزند. در سطح ایالات متحد آمریکا زنان به طور متوسط هر ماه 3.5 باز و مردان به طور متوسط 1.9 بار گریه می‌کنند. مردم سه نوع اشک تولید می‎کنند: بازال: مجراهای اشکلی به طور مدام اشک‎های بازال ترشح می‎کنند که پروتئین‌هایی غنی از مایع ضد باکتریایی هستند که به مرطوب نگه داشتن چشم‎ها هر بار که مردم چشمک می‎زنند کمک می‌کنند؛ رفلکس: برخی اشک‌ها هستند که به تحریک مواد تحریک کننده‌ها مثل باد، دود سیگار یا پیاز ایجاد می‎شوند. این اشک‎ها برای خارج کردن این مواد محرک و حفاظت از چشم ترشح می‎شوند؛ عاطفی: انسان‎ها در پاسخ به طیفی از عواطف و احساسات اشک می‎ریزند. این نوع اشک در مقایسه با دیگر انواع آن دارای مقادیر بیشتری از هورمون‎های استرس است. وقتی مردم در مورد گریه کردن حرف می‎زنند معمولاً اشارۀ آنها به این نوع اشک ریختن است.

برای مطالعه دقیق گریه روی همین سطر کلیک کنید

 

کلیک ها - 1207
Synonyms - Crying
گرگرفتگی

گرگرفتگی / Hot flashes
گرگرفتگی احساس ناگهانی گرما است که به طور معمول بیشترین شدت آن در نواحی صورت، گردن و قفسه سینه بروز می‌کند. گرگرفتگی همچنین می‌تواند سبب تعریق شود و اگر بدن گرمای زیادی از دست بدهد در پایان آن شخص ممکن است به لرز دچار شود. اگرچه اختلالات پزشکی دیگری نیز می‌توانند سبب گرگرفتگی شوند، بیشترین موارد آن مربوط به یائسگی است. در واقع، گرگرفتگی شایع‌ترین علامت انتقال به یائسگی است. میزان تکرار بروز گرگرفتگی در زنان متفاوت است و ممکن است شامل طیفی از چند بار در هفته تا چند بار در ساعت باشد. طیفی از درمان‌ها برای گرگرفتگی‌های مشخصاً آزار دهنده وجود دارد.
برای مطالعه دقیق گرگرفتگی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1095
Synonyms - Hot flashes
گروه خون

گروه خون / Blood group
فارغ از وضعیت سلامت یا سن و سال، دانستن نوع خون برای هر کسی حیاتی است. از همۀ اینها گذشته گروه خون کسی لزوماً برای شریک زندگی وی، والدین او یا بچه‌هایش مشخص نیست. هر کسی ممکن است یکی از 8 نوع گروه خون مختلف موجود را داشته باشد که هر یک از آنها حامل آنتی‌ژن‌هایی است که آن را با انواع دیگر ناسازگار می‌کند. خوشبختانه یک تست ساده می‌تواند گروه خون هر کسی را مشخص سازد، سرنخ‌هایی را در مورد وضعیت سلامت شخص به دست دهد، اطلاعات حیاتی را پیش از انجام اقدامات پزشکی تأمین کند و حتی به شخص بگوید که تا چه حد قابلیت اهداء خون دارد.
برای مطالعه دقیق گروه خون روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 924
Synonyms - Blood group
گره‎های لنفاوی پری‎اوریکولار

گره‎های لنفاوی پری‎اوریکولار / Preauricular lymph nodes
گره‌های لنفاوی پری‌اوریکولار گروهی از گره‌های لنفاوی هستند که درست در قسمت جلو گوش‌ها قرار دارند. این گره‌های لنفاوی مایع لنفی را که از جمجمه، گردن، و قسمت‎های مختلف صورت وارد می‌شود فیلتر می‌کنند. بدن انسان دارای حدود 600 غده کوچک به نام گره‌ لنفاوی است که نقشی اساسی در عملکرد سیستم ایمنی بر عهده دارند. شبکه‌ای از عروق موسوم به سیستم لنفاوی به گره‌های لنفاوی متصل هستند.
برای مطالعه دقیق گره‌های لنفاوی پری‌اوریکولار روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 803
Synonyms - Preauricular lymph nodes
گرمی مفصل

گرمی مفصل / Warm Joints
از زانوها تا انگشتان دست تا آرنج‌ها و غیره، شماری مفصل متحرک در بدن وجود دارد. گرمی مفصل به این معنی است که یک مفصل یا تعداد بیشتری از آنها در لمس داغ یا گرمتر از پوست اطراف خود احساس می‌شوند. مفاصلی که گرم باشند اغلب ناراحت کننده‌اند زیرا گرما با ورم و سرخی همراه است. این علایم و موارد دیگر می‌توانند نشان دهنده برخی اختلالات پزشکی شامل ارتریت و آسیب‌دیدگی باشند. اشکال مختلف ارتریت شایع‌ترین علل ایجاد گرمی مفصل هستند. دو مورد اصلی عبارتند از: ارتریت روماتوئید و استئوارتریت. اما اختلالات دیگری نیز می‌توانند باعث گرمی مفاصل شوند.
برای مطالعه دقیق گرمی مفصل روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 827
Synonyms - Warm Joints
گرمادرمانی

گرمادرمانی / Heat treatment. قرار دادن ناحیۀ آسیب دیده در معرض گرما باعث اتساع رگ‌های خونی شده جریان خون را تقویت می‎کند و به شل یا ریلکس شدن عضلات رنجور و سفت شده کمک می‌کند. بهبود گردش خون می‎تواند به رفع شکل‌گیری اسید لاکتیک اضافی که پس از انجام برخی ورزش‎ها بروز می‎کند، کمک نماید. گرما در عین حال از نظر روان‌شناختی نوعی حالت اطمینان‌بخشی در خود دارد که می‎تواند باعث تقویت اجزاء ضد درد در بدن شود. گرمادرمانی معمولاً بیش از سرمادرمانی در درمان درد مزمن عضلانی یا رنجور شدن مفاصل بر اثر ارتریت (آرتروز) مؤثر است.

برای مطالعه دقیق گرمادرمانی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1115
Synonyms - Heat treatment
گرلین

گرلین
گرلین که به نام "هورمون گرسنگی" نیز شناخته می‌شود، هورمونی در سیستم گردش خون است که عملکردهای متعددی در بدن دارد. تولید و رهش گرلین عمدتاً در معده انجام می‌شود اما در عین حال این فرآیند در روده کوچک، مغز، و لوزالمعده نیز صورت می‌گیرد. اگرچه گرلین نقش‌های مختلفی در بدن ایفاء می‌کند عملکرد اصلی آن مربوط به ناحیه معده‌ای-روده‌ای است. این قسمت از بدن معده و روده کوچک را شامل می‌شود. گریلین حس‌های گرسنگی و سیری را تسهیل و به ذخیره چربی کمک می‌کند. سطح گریلین در طول روز به شکلی قابل ملاحظه تغییر می‌یابد، و در زمان گرسنگی شخص افزایش یافته و پس از خوردن غذا کاهش پیدا می‌کند.
ادامه مطلب...

کلیک ها - 411
Synonyms - Ghrelin
گرفتگی گردن

گرفتگی گردن / Stiff neck اغلب هنگامی بروز می‎کند که یکی از عضلات گردن دچار کشیدگی، رگ به رگ شدگی یا تنش می‎شود. خشکی گردن در عین حال ممکن است بر اثر آسیب دیدگی یکی از مهره‌های گردن ایجاد شود. گرفتگی گردن ممکن است وقتی که فرد سعی دارد تا گردن یا سر خود را حرکت دهد درد ایجاد کند. به طور معمول گرفتگی گردن نتیجه یک آسیب دیدگی یا حادثه کوچک است. مردم اغلب می‎توانند گرفتگی مزبور را در محیط خانه مداوا کنند. به هر حال، در موارد نادر گرفتگی گردن می‎تواند نشانه‌ای از یک ناخوشی جدی باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد. گرفتگی به طور معمول بر اثر کاربرد بیش از حد عضلات گردن، کشیدگی بیش از حد، یا تنش بروز می‎کند. این وضعیت می‎تواند سبب ایجاد دردی شود که طیفی از خفیف تا شدید را شامل می‎شود و می‎تواند حرکت دادن سر یا کاربرد عضلات گردن را دشوار کند.
برای مطالعه دقیق گرفتگی گردن روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 903
Synonyms - Stiff neck
گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات / Muscle cramp انقباض ناگهانی و غیر ارادی یکی از عضلات یا تعداد بیشتری از آنها است. اگر کسی زمانی در طول شب از خواب پریده یا با حرکتی ناگهانی شبیه بر برخوردن اسب به مانع دیوار سر جایش توقف کرده باشد، این را می‎داند که گرفتگی عضله می‎تواند مشکلی دردناک باشد. با وجودی که کرامپ عضلات عموماً بی‌ضرر است می‎تواند باعث شود که فرد نتواند ولو به طور موقتی از عضله آسیب دیده استفاده کند. زمان‌های طولانی ورزش یا تقلای فیزیکی مشخصاً در هوای گرم می‎تواند به گرفتگی عضلات منجر شود. مردم به طور معمول می‎توانند گرفتگی عضلات را در خانه و با استفاده از موازین خوددرمانی برطرف کنند.
برای مطالعه دقیق کرامپ عضله روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 923
Synonyms - Muscle cramp
گرسنگی

گرسنگی / Hungry
گرسنگی راهی است که توسط آن بدن نیاز خود به غذا را اعلام می‌کند. پس از خوردن غذای کافی گرسنگی معمولاً به شکل موقت برطرف می‌شود. به هر حال برخی از اوقات ممکن است شخص احساس کند که به طور مداوم گرسنه است. وی ممکن است متوجه شود که پس از خوردن غذا احساس سیری کامل نمی‌کند یا اینکه میل دارد تا خوردن غذا را سراسر روز ادامه دهد. مردم ممکن است بتوانند با اعمال تغییرات در رژیم غذایی یا سبک زندگی میزان گرسنگی خود را کاهش دهند. به هر جهت، گرسنگی پایدار می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال پزشکی باشد که نیاز به درمان دارد.
برای مطالعه دقیق گرسنگی روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 783
Synonyms - Hungry
گرانولوما اینگوئینال

گرانولوما اینگوئینال / Granuloma Inguinale
گرانیولوما اینگوئینالی (گرانولوما اینگوئینال) یک عفونت واگیردار جنسی است. این بیماری باعث بروز ضایعاتی در ناحیه مقعد و تناسلی می‎شود. ضایعات مورد اشاره می‎توانند حتی پس از درمان برگشت کنند. گرانولوما اینگوئینال برخی از اوقات "دونووانوسیس" نامیده می‎شود. نشانه‌های این بیماری آغازی کند دارند. به طور معمول حداقل یک هفته زمان نیاز است تا علایم توسط فرد مبتلاء تجربه شود. ممکن است برای رسیدن علایم به اوج شدت خود به حدود 12 هفته زمان نیاز باشد. به طور معمول فرد دچار گرانولوما اینگوئینال ابتدا متوجه وجود یک جوش یا برآمدگی روی پوست خود می‎شود. این لکه کوچک بوده و معمولاً فاقد درد است، بنابراین فرد ممکن است در ابتدا متوجه وجود آن نشود. در اغلب موارد عفونت در ناحیه تناسلی آغاز می‎شود. زخم‎های مقعدی یا دهانی فقط در بخش کوچکی از موارد بروز می‎کنند و بروز آنها مستلزم تماس جنسی در این نواحی است.
برای مطالعه دقیق گرانولوما اینگوئینال روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 841
Synonyms - Granuloma Inguinale
گرانولوم اینگوینال

گرانولوم اینگوینال / Granuloma inguinale نوعی بیماری است که بر اثر باکتری کلبسیلا گرانولوماتیس ایجاد می‎شود. افراد دچار این اختلال دچار زخم‎هایی به رنگ گوشت و خونریزی دهنده می‎شوند. این زخم‎ها گرایشی به عدم ایجاد درد از خود نشان می‎دهند. گرانولوم اینگوینال را، که در سطح ایالات متحد آمریکا نادر است، می‎توان با آنتی‎بیوتیک‎ها درمان کرد، اگرچه امکان بازگشت عفونت در فاصلۀ 6 تا 18 ماه بعد وجود دارد.

کلیک ها - 1376
Synonyms - Granuloma inguinale
گرافستزیا

گرافستزیا / Graphesthesia
گرافستزیا که گرافگنوسیا نیز نامیده می‌شود توانایی شناسایی نمادها و نشانه‌ها در زمان ردیابی آنها بر روی پوست است. واژه "گراف" به معنی نگارش و "اتزیا" به معنی حس کردن است. این توانایی یک مقیاس عملکرد یا کنش قشر مغز محسوب می‌شود. به طور مشخص این توانایی نیازمند یک سیستم حسی نرمال در قشر مغز است، که شامل قشر مغزی حسی-بدنی اولیه و اتصالات آن است. این قسمت از مغز مردم را از حس‌های مختلف شامل موارد زیر آگاه می‌کند: لمس، فشار، دما، درد، وضعیت قرارگیری اندام‌ها. این شامل حس حرف یا عدد تحریر شده بر روی پوست می‌شود. یک قشر مغز حسی-بدنی اولیه نرمال به ما اجازه می‌دهد تا حس ایجاد شده را تفسیر و نماد را شناسایی کنیم.
برای مطالعه دقیق گرافستزیا روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 729
Synonyms - Graphesthesia
گالاکتوریا

گالاکتوریا / Galactorrhea نوعی ترشح شیری نوک پستان است که به تولید نرمال شیر در هنگام شیردهی از پستان مرتبط نیست. گالاکتوریا به خودی خود بیماری محسوب نمی‎شود اما می‎تواند نشانه‎ای از وجود اختلالی زیربنایی باشد. گالاکتوریا معمولاً در زنان، حتی آنهایی که هرگز بچه‌دار نشده‎اند و نیز در دورۀ یائسگی بروز می‎کند؛ اما احتمال بروز گالاکتوریا در مردان و حتی نوزادان نیز وجود دارد. تحریک بیش از حد پستان، عوارض جانبی برخی داروها یا اختلالات غده هیپوفیز همگی می‎توانند تقویت کننده امکان بروز گالاکتوریا باشند. اغلب اوقات، گالاکتوریا نتیجۀ افزایش سطح پرولاکتین است، هورمونی که محرک تولید شیر محسوب می‎شود. برخی از اوقات علت بروز گالاکتوریا قابل تشخیص نیست. این وضعیت ممکن است خود به خود برطرف شود.
برای مطالعه دقیق گالاکتوریا روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1039
Synonyms - Galactorrhea
گال

گال / Scabies [جرب، گری] یک بیماری خارش‌‎آور پوستی است که توسط یک هیره کوچک نقب‌زن به نام سارکوپتس اسکابیئی ایجاد می‎شود. خارش شدید در نقاطی که هیره زیر پوست نقب زده است ایجاد می‎گردد. نیاز عاجل به خارش دادن بدن به ویژه در طول شب شدت می‌گیرد. گال مُسری است و بر اثر تماس فیزیکی در میان اعضاء خانواده، مهد کودک، کلاس درس، شیرخوارگاه‎ها یا زندان‌ها به سرعت گسترش پیدا می‎کند. به دلیل شدت مسری بودن گال پزشکان در اغلب موارد درمان کل اعضاء خانواده یا افراد در تماس را توصیه می‎کنند. گال به سرعت قابل درمان است. داروهای تحویل داده شده به پوست هیره‎های مسبب گال و تخمک‎های آنها را از بین می‎برد. اما حتی پس از درمان نیز ممکن است تا چند هفته فرد دچار خارش باشد.
برای مطالعه دقیق گال روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1076
Synonyms - Scabies
گاستریت مزمن

گاستریت مزمن / Chronic gastritis هنگامی بروز می‎کند که جدار داخلی معده ملتهب و متورم می‏شود. این اتفاق معمولاً پس از آن رخ می‎دهد که دیوارۀ داخلی معده دچار آسیب دیدگی می‎گردد. گاستریت درازمدت یا برگشت کننده زیر عنوان گاستریت مزمن شناخته می‎شود. گاستریت مزمن یکی از شایع‌ترین اختلالات مزمن است و در صورت عدم درمان ممکن است تا سال‎ها یا برای تمام عمر ادامه داشته باشد. طیف گسترده‎ای از اختلالات و عوامل به عنوان علل تقویت کنندۀ توسعۀ گاستریت مزمن شناخته می‎شوند. رفع موارد خفیف گاستریت از طریق استفاده از دارو و تغییرات مربوط به سبک زندگی امکان‎پذیر است. به هر حال در مورد برخی از مردم مبتلا به گاستریت مزمن، علاج قطعی ممکن است امکان‎پذیر نباشد، و تمرکز درمان بر مدیریت علایم خواهد بود.
برای مطالعه دقیق گاستریت مزمن روی همین سطر کلیک کنید

کلیک ها - 1865
Synonyms - Chronic gastritis