دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لغت نامه

این جستجو 712 نتیجه در بر داشت.
کلمه یا عبارت مورد نظر را برای جستجو وارد نمایید.
با این شروع شود شامل این باشد عین این باشدشبیه این باشد
کلمه یا عبارت معنی و توضیحات
B-3 ویتامین

کمبود ویتامین B-3  می‌‏تواند چندین فرآیند را در بدن مختل کند و به بروز بیماری موسوم به پلاگر منجر گردد. ویتامین B-3 که به نام نیاسین نیز شناخته می‎شود، نقشی کلیدی در پوست، گوارش و سلامت روانی بر عهده دارد، و عملکرد بیش از 200 آنزیم را در بدن حمایت می‎کند.  ویتامین B-3 ترکیبی از دو مادۀ شیمیایی است: نیکوتینیک اسید و نیکوتینامید. بدن این مواد شیمیایی را برای تولید دو مادۀ شیمیایی دیگر شکسته و تجزیه می‎کند: NAD و VADP. این دو نقشی در طیفی از واکنش‌های شیمایی داخل بدن بر عهده دارند و نیز باعث تقویت سوخت و ساز یا متابولیسم سلولی می‎شوند. بنابراین مردمی که به اندازۀ کافی ویتامین B-3 ندارند طیفی از مشکلات سلامت و علایم اختلال سلامت، از مشکلات کوچک تا مسائل تهدیدگر حیات را تجربه خواهند کرد. مقدار مصرف روزانۀ ویتامین B-3 بر اساس سن، جنس، اهداف مد نظر سلامت، یا تاریخچۀ کمبود ویتامین B-3 متفاوت است. مقدار دریافتی ویتامین B-3 بر اساس معادل نیاسین (NE) اندازه‎گیری می‎شود. در مورد اغلب مردم، دستورالعمل مصرف روزانۀ ارائه شده در زیر از کمبود نیاسین پیشگیری می‎کند:
• نوزادان 6-0 ماهه: 2 NE
• نوزادان 12-7 ماهه: 4 NE
• کودکان 3-1 ساله: 6 NE
• کودکان 8-4 ساله: 8 NE
• کودکان 13-9 ساله: 12 NE
• کودکان 18-14 ساله: 16 NE برای پسران؛ 14 NE برای دختران
• بزرگسالان 19 ساله و بالاتر: 16 NE برای مردان؛ 14 NE برای زنان
• زنان باردار: 18 NE
• زنان شیرده: 17 NE

طیف گسترده‎ای از غذاها سرشار از نیاسین هستند. تعداد اندکی از گزینه‎ها و محتوی نیاسین آنها بر مبنای NE در زیر فهرست شده است:
• قارچ پورتوبلو: 6 NE در هر نصف پیمانه
• گوجه فرنگی پخته: 4-3 NE در هر گوجۀ دارای اندازۀ متوسط
• غلات سبوس‎دار 100%: 6-3 NE در هر 30 گرم
• غلات خانوادۀ گندم تُست شده: 4 NE در هر یک‎چهارم پیمانه
• بلغور جوی دو سر پخته: 5-3 NE در هر سه‎چهارم پیمانه
• پنیر خامه‎ای: 6-5 NE در هر پیمانه
• شیر سویا: 3 NE در هر فنجان
• کبد: 17-10 NE در هر سرویس به مقدار دو و نیم اونس
• ماهی تون پخته یا کنسروی: 20-10 NE در هر سرویس به میزان دو و نیم اونس
• برگرهای سویا: 10 NE در هر سرویس به میزان 2.5 اونس
• دانۀ کدو تنبل: 8 NE در هر یک‌چهارم پیاله
• نخود: 3 NE در هر سه‎چهارم پیاله
اگرچه بدن قادر به ساختن ویتامین B-3 نیست، می‎تواند آمینو اسیدی به نام تریپتوفان را به ویتامین B-3 تبدیل کند. غذاهای سرشار از تریپتوفان مثل بوقلمون و تخم مرغ، نیز حاوی مقدار زیادی ویتامین B-3 هستند، بنابراین اضافه کردن این غذاها به برنامۀ غذایی می‎تواند مانع از ایجاد کمبود ویتامین B-3 در بدن شود.

آئورت

آئورت / Aorta  یا شاهرگ، مهم‎ترین سرخرگ بدن و متصل به بطن چپ قلب است و خون سرخرگی را از قلب به تمام بدن می‌رساند. آئورت سه لایۀ داخلی، میانی و خارجی دارد که از کُلاژن، اِلاستین و عضلات صاف ساخته شده‌اند.

آب رز

آب رُز / Rose water مایعی برساخته از آب و گلبرگ گل رز است. این مایع به خاطر بوی خوشش به عنوان عطر استفاده می‎شده، اما در عین حال دارای ارزش‎های طبی و غذایی متعددی است. سنتی دیرینه در استفاده از آب رز در پزشکی وجود دارد که ایران و دیگر بخش‌های خاور میانه را شامل می‎شود و تاریخ این استفادۀ پزشکی از آب رُز به قرن هفتم میلادی برمی‎گردد. در عین حال شواهدی در این مورد وجود دارد که قبایل سرخ‌پوستان بومی آمریکای شمالی آب رز را برای درمان بیماری مورد استفاده قرار می‎داده‎اند. آب رز برای مشکلات مختلف مربوط به پوست، سیستم تنفسی، چشم، زخم، عفونت و مغز و دستگاه مورد استفاده قرار می‎گیرد.

برای مطالعۀ دقیق آب رز روی همین سطر کلیک کنید

آبسه کبد

آبسه کبد / Liver abscess یک کیسه کوچک پر از مایع یا چرک است که در کبد تشکیل می‎شود. عفونت ناشی از برخی اجرام مثل باکتری‎ها یا قارچ‎ها می‎توانند سبب ایجاد آبسه شوند. آبسه می‎تواند سبب آسیب دیدن بافت‎های مجاور، ایجاد خونریزی، عفونت‎های بیشتر و حتی مرگ گردد. درمان می‎تواند شامل مصرف داروهای آنتی‎بیوتیک یا داروهای ضد قارچ باشد و نیز ممکن است آبسه تخلیه شود. تست‎های تصویربرداری پیگیری برای اطمینان از برطرف شدن آبسه و عدم وجود صدمه پایدار معمولاً انجام می‎شود.

آدنیت مزانتریک

آدنیت مزانتریک / mesenteric adenitis یا لنفادنیت مزانتریک، التهاب گره‌های لنفاوی مزانتری است. مزانتری، روده را به دیوارۀ شکم متصل می‎کند و آن را سر جایش نگه می‎دارد. به طور معمول، لنفادنیت مزانتریک بر اثر بروز عفونت در روده ایجاد می‎شود. عفونت به طور معمول خفیف است و بدون درمان و به خودی خود رفع می‎شود. احتمال اشتباه گرفتن لنفادنیت مزانتریک با آپاندیسیت وجود دارد. احتمال آسیب رساندن این بیماری به افراد زیر 16 سال بیشتر است. اگر غدد لنفاوی مزانتری به عفونت پدید آمده در شکم یا روده واکنش نشان دهند، متورم و دردناک می‎شوند، که این سبب ناراحتی شکمی می‌شود. آدنیت مزانتریک معمولاً بر اثر عفونت‎های ویروسی یا باکتریایی ایجاد می‎شود. این بیماری همچنین امکان دارد که با برخی از انواع سرطان یا بیماری التهابی روده (IBD) بروز کند. علایم آدنیت مزانتریک بسیار شبیه علایم آپاندیسیت است اما این بیماری به اندازۀ آپاندیسیت جدی و خطرناک نیست. آدنیت مزانتریک معمولاً خفیف است و فقط تا چند روز ادامه دارد. در اغلب موارد مشکل بدون مداخلۀ تخصصی پزشکی رفع می‎شود.

برای مطالعۀ دقیق آدنیت مزانتریک روی همین سطر کلیک کنید

آربوویروس

آربوویروس / Arboviruses اصطلاحی است که در توصیف گروهی از عفونت‎های ویروسی منتقله به انسان توسط گروهی از حشرات موسوم به ارتروپادها به کار می‎رود. نژادهای مختلفی از آرتروویروس‌ها وجود دارد. این ویروس‎ها از نظر علایم طیفی از فاقد علامت تا علایم شبه آنفولانزای خفیف تا علایم بسیار شدید را ایجاد می‎کنند. اجتناب از نیش حشرات کلید پیشگیری از این عفونت‎های آزاردهنده است. حشراتی که می‎توانند انسان را به آربوویروس‎ها آلوده کنند شامل کک‌ها، کنه‌ها و پشه‎ها هستند. انواع مختلفی از آربوویروس‌ها وجود دارد. انواع آربوویروس به دسته‎های خاصی تقسیم می‎شود. سه دستۀ اصلی آربوویروس که می‎توانند سبب بروز عفونت در انسان شوند شامل موارد زیرند: فلاویویروس، تاگاویروس، بونیاویروس. انواع فلاویویروس شامل موارد زیر است: تب زرد، ویروس نیل غربی، ویروس زیکا، تب دنگ (دنگی)، آنسفالیت ژاپنی. انواع تاگاویروس شامل موارد زیر است: ویروس رود راس، ویروس ایکوآین شرقی، ویروس ایکوآین غربی. انواع بونداویروس شامل موارد زیرند: آنسفالیت کالیفرنیا، ویروس لا کروس، ویروس تنگه جیمزتاون. آربوویروس عمدتاً از طریق نیش حشرات گسترش پیدا می‎کند. بیشترین انتقال آربوویروس‎ها از طریق نیش پشه‎ها رخ می‎دهد. به هر جهت، این بیماری از طریق گزیده شدن توسط کک‌ها و کنه‎ها نیز قابل انتقال به انسان است.

برای مطالعۀ دقیق آربوویروس‌ها روی همین سطر کلیک کنید

آریتمی

آریتمی / Arrhythmia یا شکل کامل اصطلاح به صورت آریتمی قلبی / Cardiac arrhythmia به معنی غیر طبیعی بودن ضربآهنگ یا ریتم قلب است. چهار نوع اصلی آریتمی وجود دارد: ضربان اضافی، تاکی‌کاردی فوق بطنی، آریتمی بطنی و برادی‌کاردی. برادی‎کاری، کندی ریتم قلب و تاکی‎کاردی نقطۀ مقابل برای‎کاردی یعنی تندی ریتم قلب است. برادی‎کاردی گاه فیزیولوژیک است مانند مورد ورزشکاران و گاهی از اوقات پاتولوژیک است مانند برادی‎کاردی ناشی از سکته قلبی. تاکی‎کاردی نیز همین وضعیت را دارد.

برای مطالعه دقیق آریتمی، انواع، تشخیص و درمان آن روی همین سطر کلیک کنید

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم / astigmatism یکی از نفایص بزرگمربوط به بینایی محسوب می‎شود. علت آن معمولاً نامنظم بودن شکل و انحنای قرنیه است و گاهی از اوقات نیز علت آستیگماتیسم اثر بی‎نظمی شکل و انحنای لنز است که در پشت عنبیه قرار دارد. اگر چشم را نوعی کروی‎شکل تصور کنیم، هرگاه این عدسی از حالت کروی خارج گردد و حالتی شبه بیضی پیدا کند، در این صورت دارای دو کانون خطی به جای یک کانون نقطه‌ای خواهد بود. در نتیجه تصاویر به دلیل شکست نامتساوی در قسمت‌های مختلف قرنیه کاملاً بر روی شبکیۀ چشم متمرکز نمی‌شوند و تصاویر چه دور باشند و چه نزدیک، تار دیده می‌شوند. بنابراین افرادی که دچار آستیگماتیسم شدید هستند نه تنها همانند افراد نزدیک‌بین اشیاء دور را تار می‌بینند، بلکه دید آنها در مورد اشیاء و مناظر نزدیک نیز همین گونه است.

آسم

آسم / Asthma  یکی از بیماری‎های التهابی شایع و مزمن راه‎های هوایی سیستم تنفسی است که ویژگی‌های آن عبارتند از: نشانه‎های متغیر و عود کننده، انسداد برگشت‎پذیر جریان هوا و اسپاسم برونش‌ها. علایم شایع این بیماری عبارتند از: صدای خس خس سینه، تنگی نفس و سرفه. تصور بر این است که آسم ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. آسم همچنین بر اساس اتوپیک (بیرونی) یا غیر اتوپیک (درونی) بودن عامل ایجاد آن نیز طبقه‌بندی می‌شود. علایم آسم معمولاً شب‌ها و اوایل صبح و یا هنگام ورزش یا در هوای سرد تشدید می‌شود. عوامل محیط نظیر آلودگی هوا، مواد آلرژی‌زا، سیگار و... در شیوع بیشتر آسم در دهه‎های اخیر نقش مهمی دارند. بر مبنای مطالعات عوامل محیطی می‎توانند هم موجب آسم و هم سبب تشدید علایم آن شوند.

آسپیرین

آسپیرین /  Aspirin نام تجاری اسید استیل سالیسیک است که یک گیرنده ضعیف آروماتاز محسوب می‌شود. آسپرین که به طور طبیعی در پوست درخت بید وجود دارد به گروه داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی /  NSAIDs تعلق دارد. آسپیرین یکی از پر طرفدارترین و پرمصرف‌ترین داروها در دنیاست. آسپرین علاوه بر ویژگی مسکن بودن خود، تب‌بُر و ضد التهاب نیز است. مطالعات اثرات پیشگیرانه آسپیرین را در مورد بیماری‎های قلبی عروقی، سرطان، ورم مفاصل، سردرد، دردهای جسمانی در سطح وسیع مورد بررسی و تأیید قرار داده‌اند.

آسیت

آسیت / Ascites بر اثر تجمع مایع در شکم بروز میکند. این تجمع در دو لایۀ غشائی که به اتفاق هم پریتونیوم (کیسۀ نرمی که دستگاههای بدن را در خود جای داده است) را تشکیل میدهند بروز میکند. وجود مقدار کمی مایع در حفرۀ پریتونیوم عادی است.  بسیاری از بیماریهای اصلی و نهفته شامل سل، بیماری کلیه، پانکراتیت، و کمفعالی تیروئید میتوانند مسؤول ایجاد آسیت باشند. به هر جهت، علل اولیۀ ایجاد آسیت شامل نارسایی قلبی، سیروز و سرطان است. آسیت در صورتی که سرطان به نواحی زیر آسیب زده باشد امکان بروز دارد: پریتونیوم، کبد، سیستم لنفاوی، تخمدان‎ها، پستان، روده، معده، لوزالمعده، ریه، رحم (زهدان). آسیت اغلب با درد توأم است و سبب می‎شود تا فرد احساس کند: تهوع دارد، کمتر از معمول احساس گرسنگی می‎کند، خسته است، فاقد نفس است، نیاز عاجل به ادرار دارد و دچار یبوست است. حبس مایع سبب بروز فشار بر دیگر دستگاه‎های داخل بدن می‎شود، که نتیجۀ آن اغلب تجربۀ احساس ناراحتی توسط بیمار است. آسیت همچنین ممکن است سبب بروز نفخ، درد شکم و پشت شود، و نشستن یا حرکت کردن را برای بیمار دشوار کند. اگر علت بروز آسیت سیروز بوده باشد، فرد ممکن است از کاهش مصرف نمک و خوردن قرصهای آب (دیورتیکها) سود ببرد. قرص‌های آب می‎توانند باعث ازدیاد میزان ادرار شوند، و از حبس بیشتر مایعات پیشگیری کنند. در حالی که این کار در بسیاری از مواقع رویکرد مناسبی است، برخی از انواع آسیت در مقابل دیورتیک‎ها مقاوم نشان می‎دهند. در موارد شدید، پیوند کبد می‎تواند بهترین گزینۀ درمانی باشد. دیگر درمان‏ها موارد زیر را شامل می‎شود: پاراسنتز: در موارد آسیت مقاوم، یا در صورتی که مقدار مایع جمع شده در شکم بسیار زیاد باشد، پاراسنتز میتواند یک تکنیک مدیریت وضعیت مؤثر باشد. پاراسنتز به این صورت انجام میشود که پزشک سرنگی را به داخل شکم بیمار فرو برده و مایع جمع شده در آنجا را تخلیه میکند. شانت: وقتی آسیت به علت سرطان بروز کرده باشد، دکتر ممکن است از یک شانت (لوله) برای انتقال مایع از شکم به داخل جریان خون استفاده کند. شیمی درمانی: شیمی درمانی می‎تواند به کوچک شدن یا کنترل تومور سرطانی کمک کند. شیمی درمانی را می‎توان با تعبیۀ یک لوله در شکم انجام داد، که گاهی از اوقات می‎تواند تجمع مایع را متوقف کند. بدبختانه شواهد کافی در مورد کارآیی این روش وجود ندارد.  اختلالات اصلی موجب آسیت اغلب اوقات بیماریهای جدی هستند که سبب کوتاه شدن عمر بیمار میشوند. پیشآگهی و دورنما در آسیت به علت بروز آن بستگی دارد. علایم را باید مدیریت کرد و کاهش داد، اما این درمان علت بروز آسیت است که دورنما و فرجام آسیت را تعیین میکند. در حال حاضر درمان هیچ رضایت‎بخشی برای مردم دچار سیروز همچنین آسیت مقاوم در برابر دیورتیک‎ها وجود ندارد. پاراسنتز و شانت‌ها بدون انجام پیوند کبد ممکن است کیفیت زندگی بیمار را بهبود ببخشند اما گمان نمی‎رود که قادر به بهبود قابل ملاحظۀ طول عمر بیمار باشند.

برای مطالعۀ دقیق آسیت روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی

آلرژی‌ / Allergy (که معادل نارسای حساسیت برای آن در فارسی آماده است) از مشکلات شایع پزشکی است و نشانگان آن طیف گسترده‌ای از آزارنده تا تهدیدگر حیات را شامل می‌شود. آلرژی از واکنش حاد سیستم ایمنی بدن نشأت می‌گیرد. به صورت معمول سیستم ایمنی بدن را از هجوم متجاوزانی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها که می‌توانند بیماری‌زا باشند محافظت می‌کند. سیستم ایمنی افراد دچار آلرژی به مواد بی‌ضرر به گونه‌ای واکنش نشان می‌دهد که انگار مضر هستند. آنچه سیستم ایمنی بدان واکنش نشان می‌دهد آلرژی‌زا یا آلرژن نامیده می‌شود. آلرژی‌زاهای شایع عبارتند از:  گرد و غبار،  گرده،  موی حیوانات خانگی،  غذاهایی همانند تخم مرغ و آجیل،  نیش زنبور،  داروها،  لاتکس. فرد در معرض آلرژن قرار می‌گیرد. سپس بدن علیه آلرژن آنتی‌بادی تولید می‌کند. وقتی فرد بعدها مجدداً با همان مادة آلرژی‌زا مواجه شود، واکنش آلرژیک به وجود می‌آید.  واکنش حاد سیستم ایمنی به مواد آلرژی‌زا به التهاب منجر شده و این عامل بروز نشانگان آلرژی است. نشانگان آلرژی بر مبنای نوع مادة آلرژی‌زا و شدت واکنش آلرژیک متفاوت است. آنهایی که آلرژی پوستی دارد ممکن است نشانگانی مثل سرخی و دانه در نقاطی که پوستشان با مواد آلرژی‌زا مانند لاتکس یا ترکیبات موجود در پودرهای رختشویی تماس داشته است، ظاهر شود. آلرژی فصلی یا تب بهاری بسیار شایع هستند. در حدود 10 تا 30 درصد مردم دنیا به این آلرژی مبتلا می‌شوند و انواع آنها در حال افزایش است. افراد دچار آلرژی فصلی نشانگانی شامل نشانه‌های سرماخوردگی عادی از جله موارد زیر را دارند:  خارش بینی،  آبریزش بینی،  ورم چشم،  سوزش گلو،  سرفه،  ویزینگ گوش. افراد دچار واکنش‌های آلرژیک به غذاها نشانگان متفاوتی دارند که برخی از آنها ممکن است شدید باشد:  ورم لب، دهان یا صورت،  استفراغ،  اسهال،  کرامپ‌های شکمی،  کهیر ،  نفس تنگی. برخی افراد دچار آلرژی شدید به مواد غذایی، نیش زنبور یا دارو ممکن است آنافیلاکسی یا شوک آنافیلاکتیک را تجربه کنند. آنها شامل برخی از نشانگان زیر هستند:  کرامپ‌های شکمی،  باریک شدن راه‌های هوایی، تورم زبان یا گلو،  ویزینگ و مشکل شنوایی،  دانه یا خارش،  ضربان قلب ضعیف و سریع،  اسهال و استفراغ یا تهوع،  سرگیجه یا غش

برای مطالعۀ دقیق آلرژی روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی دارویی

آلرژی دارویی / Drug allergies باعث ایجاد واکنش‎های خاص آلرژیک به داروها یا درمان‎ها می‌شود. آلرژی‎های دارویی با عوارض جانبی داروها متفاوتند، و این تفاوت را باید درک کرد. برخی از داروها مثل آسپیرین و پنی‎سیلین و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی بیشتر با واکنش‌های آلرژیک مرتبطند. سیستم ایمنی بدن دارو یا مواد دارویی را با چیزهای مضر مثل قارچ، ویروس، یا باکتری اشتباه می‎گیرد، و این سبب بروز آلرژی دارویی می‌شود. در وضعیت‎های نرمال، سیستم ایمنی با رها کردن آنتی‎بادی‎هایی مثل هیستامین و گلبول‎های سفید خون برای مقابله با هر ارگانیسم مهاجم و مضر وارد عمل می‎شود. آنتی‎بادی‎ها تهدید را منزوی و محو می‎کنند، و در نتیجه بدن به وضعیت نرمال خود برمی‎گردد. در مورد واکنش آلرژیک به یک دارو یا مواد دارویی، سیستم ایمنی، دارو را با مهاجم مضر اشتباه گرفته و به دارو حمله می‎کند. این اشتباه به بروز واکنش آلرژیک منجر می‎شود. علایم واکنش آلرژیک به دارو یا مواد دارویی می‎تواند شامل موارد زیر باشد: بروز راش‎هایی مثل کهیر، خارش پوست یا چشم، تب، ورم، خس خس سینه، تنگی نفس یا دشواری در تنفس. علایم آلرژی ناشی از دارو اغلب چند ساعت تا دو هفته پس از مصرف دارو احساس می‌شود. اگرچه مورد نادری است، اما واکنش‎های آلرژیک شدید به داروها می‎تواند به آنافیلاکسی نیز منجر شود، که نوعی واکنش آلرژیک جدی و بعضاً کشنده محسوب می‎شود. این موضوع بسیار اهمیت دارد که بدانیم واکنش آلرژیک نسبت به یک دارو همان عارضۀ جانبی، عدم تحمل، یا فعل و انفعال با دیگر داروها نیست.

برای مطالعۀ دقیق آلرژی دارویی روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی رنگ مو

آلرژی رنگ مو / Hair dye allergies احتمالاً بیش از آنکه مرتبط به کل فرآورده شود مربوط به یکی از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو است. شایع‎ترین علت این نوع واکنش‎های آلرژیک پارا-فنیل‌اندی‌امین است که به نام PPD نیز شناخته می‎شود. PPD در اغلب رنگ‎ موهای عرضه شده تحت مارک‌های تجاری یافت می‎شود. این ماده به طور معمول با پراکسید ترکیب می‎شود تا رنگ مو را تغییر دهد. آنچه پیش از  کامل شدن این واکنش رخ می‎دهد در عین حال این احتمال را ایجاد می‎کند که PPD با پوست تماس یافته و سبب بروز واکنش آلرژیک شود. PPD در رنگ موهای تجاری زیر نام‌های جایگزین متعددی یافت می‎شود. این شامل نام‎هایی مثل PPDA، 1,4- بنزندیامین، و پایه فنیل‌اندی‌امین است. دیگر مادۀ شیمیایی شایع در رنگ مو پارا-تولواند‌ی‌امین (PTD) است، که امکان تحمل آن بیش از PPD است اما کماکان می‎تواند در بسیاری از مردم باعث ایجاد واکنش آلرژِیک شود.

برای مطالعۀ دقیق آلرژی رنگ مو روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی غذایی

سیستم ایمنی افراد دچار آلرژی غذایی / Food allergies به برخی از پروتئین‎های موجود در غذا واکنش نشان می‎دهد. سیستم ایمنی این دسته از مردم به این ترکیبات حمله‎ور می‌شود به شکلی که گویی این پروتئین‎ها نوعی عامل مضر بیماریزا مثل میکرب‎ یا ویروس‎ هستند. حدود 5 درصد کودکان و 4 درصد بزرگسالان در آمریکا دچار آلرژی غذایی هستند. این نشان دهندۀ 20% افزایش آلرژی غذایی در میان کودکان در طول 20 سال اخیر است. در سطح جهان بین 250 تا 550 میلیون نفر در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دچار آلرژی غذایی هستند. علایم آلرژِی غذایی ممکن است طیفی از خفیف تا شدید را شامل باشد و به هر فردی به شکل متفاوتی آسیب برساند. همۀ افراد علایم برشمرده در زیر را تجربه نمی‎کنند، و هر واکنشی ممکن است با برخی تفاوت‌های جزئی همراه باشد، اما نشانه‎ها و علایم شایع آلرژی غذایی شامل موارد زیرند: احساس بی‎حسی در دهان، احساس سوزش در لب‎ها و دهان، امکان ورم لب و صورت وجود دارد، راش پوستی، پوست ممکن است دچار خارش و لکه‎دار شود، خس خس سینه، تهوع، اسهال، آبریزش بینی، نمدار شدن چشم. در میان کودکان رایج‎ترین غذاهای منجر به بروز واکنش آلرژیک شامل بادام زمینی، گندم، سویا، شیر و تخم مرغ هستند. در بزرگسالان این غذاها شامل ماهی، بادام زمینی، برخی انواع صدف دریایی، آجیل‎های درختی مثل پسته، آجیل‎های برزیلی و بادام است. رایج‎ترین غذاهای آلرژی‌زا که برای حدود 90 درصد موارد تمامی آلرژی‌ها محاسبه می‎شوند و به صورت عام تحت عنوان "هشت بزرگ" مورد اشاره قرار می‎گیرند شامل موارد زیرند: تخم مرغ، ماهی، شیر، آجیل‎های درختی (شامل فندق، گردو، بادام و آجیل‎های برزیلی)، بادام زمینی، صدف، سویا، گندم. کشورهای اروپایی دارای آلرژی‎زاهای اصلی دیگری هستند که شامل کنجد، کرفس، لوپین (حبوبات) و خردل است.  موارد زیر میزان خطر آلرژی غذایی را در فرد افزایش می‎دهد: تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به آلرژی غذایی، ابتلا به دیگر انواع آلرژی، سال‎های کودکی (تحقیقات همچنین نشان داده‎اند که بچه‌‏های متولد شده به روش سزارین، که در هنگام تولد یا در طول یک سال نخست زندگی خود آنتی‎بیوتیک گرفته‎اند، و آنهایی که دیرتر یعنی پس از 7 ماهگی با غذاهای غیر شیر مادر تغذیه شده‏اند، همگی در معرض خطر ابتلا به آلرژی غذایی قرار دارند)، باکتری روده. تعداد موارد آلرژی غذایی در حال افزایش است.

برای مطالعۀ دقیق آلرژی غذایی روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی هیره

آلرژی هیره / Dust mite allergy توسط جانداران میکروسکپی موسوم به هیره ایجاد می‎شود. جانداران میکروسکپی که در خانه‎های ما زندگی می‎کنند می‎توانند مشکلات بزرگی برای افراد دچار آلرژی و آسم ایجاد نمایند. هیره‎ها که از سلول‎های مردۀ پوست تغذیه می‌کنند یکی از شایع‎ترین آلرژی‎زاهای محیط زیست محسوب می‎شوند. آنها یکی از محرک‎های ایجاد آلرژی مادام‎العمر در مردم سراسر جهان هستند. در هر حال پیشگیری بهترین گزینه است. هیره‎ها در همۀ نقاط جهان هستند غیر از قطب جنوب. آنها در محیط‌های گرم و مرطوب مثل خانۀ مردم رشد می‎کنند. هیره‌ بدواً از سلول‎های پوست تغذیه می‎کند. میزان پوست ریزش یافته از هر انسان در طول روز برای تغذیۀ میلیون‎ها هیره‌ کافی است، که این بدین معنی است که هر خانه‌ای می‎تواند میزبان میلیون‎ها میلیون هیره‌ باشد. سلول‎های ریختۀ پوست انسان و حیوانات خانگی را می‎توان در سطح بخش‌های پارچه‎ای خانه مثل فرش‎ها و رویۀ مبل‎ها و صندلی‎ها و دیگر سطوح منزل یافت. خلاص شدن کامل از شر هیره‌‎ها تقریباً ناممکن است. به هر جهت، کارهایی هست که فرد می‎تواند برای خلاص کردن خانه از دست این هشت‌پایان میکروسکپی مسبب آلرژی انجام دهد.

برای مطالعۀ دقیق آلرژی هیره روی همین سطر کلیک کنید

آلزایمر

بیماری آلزایمر / Alzheimer's disease نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن توانایی‌های ذهنی بیمار به تدریج کاهش می‌یابد. بارزترین نشانةزوال عقل بروز اختلال در حافظه ‌است که معمولاً به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا این اختلال به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی کم‌کم خاطرات قدیمی نیز آسیب می‌بینند. بیمار پاسخ پرسشی را که چند لحظه قبل مطرح کرده فراموش می‌کند و مجدداً همان پرسش را مطرح می‌کند؛ وسایلش را گم می‌کند و نمی‌داند آنها را کجا گذاشته ‌است. در خرید و پرداخت پول دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند حساب مالی خود را نگه دارد. کم‌کم در شناخت دوستان و آشنایان و ذکر اسم آنها نیز مشکل ایجاد می‌شود؛ دچار مشکل مسیریابی شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب دیدن عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است باعث افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود.

آلل

آلل  / allele  در لغت به معنی متقابل یا دوسویه است. هر  ژن بر روی کروموزم جایگاه خاصی دارد؛ در این جایگاه خاص نوکلئوتیدها قرار دارند که به آنتوالی اسید نوکلئوتید  گفته می‌شود. آلل در واقع ژن کنترل کننده یک صفت است که در یک موقعیت مشخص روی کروموزوم قرار گرفته است. آلل‎های قرار گرفته  در جایگاه مشابه هم روی کروموزوم‎های یکسان یک صفت خاص را کنترل می‎کنند. بین آلل‎ها سه ارتباط "غالب و مغلوب"، "غالب ناقص" و "هم‎نیرو" برقرار است.

آلوپسی

آلوپسی / Alopecia یک اصطلاح عمومی به معنی کاهش موی سر یا هر قسمتی از بدن به هر علت است. آلوپسی علل متفاوتی دارد: علل هورمونی، بیماری‌های خودایمنی، عوارض جانبی داروها، کم‌خونی و ...

آمبولی ریوی

آمبولی ریوی / Pulmonary embolism (آمبولی پولموناری) اغلب اوقات با ترومبوز ورید عمقی مرتبط است. در آمبولی ریوی لخته‎های خون ایجاد شده بر اثر ترومبوز ورید عمقی از دیوارۀ ورید جدا می‌شوند و راهشان را از طریق قلب به شریان‎های ریوی دنبال می‎کنند. اگر آمبولی ریوی بروز کند، امکان صدمه دیدن ریه و دیگر دستگاه‏های بدن وجود خواهد داشت و مرگ، محتمل است.

برای مطالعۀ دقیق آمبولی ریوی روی همین سطر کلیک کنید

آمبولی هوا

آمبولی هوا / Air Embolism یا به عبارت درست‎تر آمبولی گاز، وقتی بروز می‎کند که یکی دو حباب گاز وارد یک ورید یا شریان می‎شود. این اتفاق به صورت بالقوه خطر انسداد یک معبر خون را در پی دارد. آمبولی هوا می‎تواند یک اختلال پزشکی کشنده باشد. بسته به محل بروز انسداد، علایم و شدید آمبولی متفاوت است. آمبولی هوا یکی از علل پیشتاز مرگ در میان غواصان است. آمبولی هوا به دلایل مختلفی امکان بروز دارد - که شایع‎ترین آنها غواصی است - اما برخی اقدامات پزشکی نیز می‎توانند سبب ایجاد حباب گاز در خون شوند. شیوع دقیق آمبولی هوا شناخته شده نیست. موارد خفیف‌تر ممکن است بدون درمان برطرف شوند و نیز می‎توانند فاقد علایم باشند. آمبولی در کل به هر چیز نامناسبی اشاره دارد که در سیستم عروقی به دام افتاده باشد.

برای مطالعه دقیق در مورد آمبولی هوا روی همین سطر کلیک کنید

آمفتامین

آمفتامین / Amphetamine یک داروی محرک اعصاب است که در کلاس فنتیلامن قرار دارد. از جمله آثار مصرف آمفتامین بی‌خوابی، افزایش تمرکز، کاهش خستگی و کاهش اشتها است. کاربرد دارویی ترکیبات آمفتامین به طور خاص در مورد اختلال بیش‎فعالی – کمبود تمرکز است.  سوءمصرف آمفتامین در سطح جهان در حال افزایش است. در حالی که عوارض جانبی شایع این داروی مخدر شامل افزایش ضربان قلب، سردرد، درد معده و تغییرات خُلقی است، دانش اندکی در مورد اثرات آن بر قلب وجود دارد. یک تحقیق جدید گزارش می‌دهد که مصرف تفننی آمفتامین باعث شتاب گرفتن سرعت پیری قلب می‌شود. آمفتامین تفننی که عموماً زیر عنوان "آیس"، "اسپید" و اکستازی شناخته می‌شود یک محرک سیستم عصبی مرکزی است. آمفتامین قسمتی از سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند که کار آن شتاب دادن به ضربان قلب، تنگ کردن رگ‌های قلب، بالا بردن فشار خون و تولید پاسخ "بجنگ یا دررو" از سوی هورمون آدرنالین است. با توجه به اثرات آمفتامین بر ضربان قلب، رگ‌های خونی، و فشار خون، سوءمصرف مواد تحریک کننده به مرور زمان احتمالاً دارای اثرات استر‌س‌زا بر سیستم قلبی عروقی است. در مواردی آمفتامین‌ها به عنوان ماده مخدر و روانگردان مورد استفاده قرار می‎گیرد و در درازمدت مدت باعث بروز اعتیاد در فرد می‌شوند. 

آمفیزم

آمفیزم  / Emphysema اصطلاحی است که به معنی نابودی پارانشیم ریه است. بروز آمفیزم  به از بین رفتن خاصیت ارتجاعی ریه و از بین رفتن دیواره آلوئول‌های ریوی منجر می‌شود. از بین رفتن کشش شعاعی ریه به دنبال این روند٬ به افزایش تمایل مجاری هوایی به روی هم افتادن یاکُلاپس منجر و در نهایت سبب پُرهوایی ریه و محدودیت جریان هوا در ریه‌ها و حبس هوا در ریه می‌شود. آمفیزم یکی از ارکان بیماری انسدادی مزمن ریه است. تمامی افراد سیگاری‌  به درجاتی از آمفیزم دچار می‌شوند. در این بیماری دیوارة کیسه‌های هوایی ریه‌ها به تدریج از بین می‌رود و فرد به تنگی نفس مبتلاء می‌شود. میزان پیشروی آمفیزم بستگی به تعداد سیگار مصرفی در روز و مدت زمان اعتیاد به سیگار دارد. آمفیزم معمولاً به تدریج پیشرفت کرده و به نارسایی تنفسی منجر می‌شود.

آمنزی

آمنزی / Amnesia از دست دادن حافظه در مقیاس گسترده است. وقتی مردم توانایی حفظ اطلاعات یا به خاطر آوردن اطلاعات پیشتر ذخیره شده را از دست می‎دهند، مبتلا به آمنزی محسوب می‎شوند. اگرچه آمنزی مضمون و دستمایۀ بسیار شایعی در فیلم‌ها و کتاب‎ها است، در عالم واقع اختلال بسیار نادری به شمار می‏رود. اندکی فراموشکار بودن یا فراموشکار شدن، کاملاً متفاوت از آمنزی است. آمنزی به از دست دادن حافظه در مقیاس گستردۀ اطلاعاتی اشاره دارد که نباید فراموش می‎شده‎اند. اینها ممکن است شامل مهم‎ترین نقطه عطف‎های زندگی فرد، اتفاقات خاطره‎انگیز، مردمان دارای نقش کلیدی در زندگی انسان و نکات حیاتی باشد که بر زبان آمده‎اند یا در موردشان فکر شده است. مردم دچار آمنزی همچنین تصور آینده را دشوار می‎یابند، زیرا ساختار سناریوهای آیندۀ ما اغلب اوقات بر مبنای بازگردآوری تجارب گذشتۀ ما استوار است. فهرست زیر علایم شایع آمنزی محسوب می‌شود: توانایی فراگیری اطلاعات جدید مختل می‎شود (آمنزی انتروگراد)، توانایی یادآوری اتفاقات گذشته و اطلاعات آشنا مختل می‎شود (آمنزی رتروگراد)، خاطرات کاذب - این خاطرات ممکن است کاملاً ابداعی باشند یا شامل خاطراتی واقعی باشند که دچار جابجایی یا خطای زمانی شده‎اند (خیال‎بافانه)، حرکات فاقد تعادل، که گاهی اوقات با رعشه توأم می‎شود (مشکلات مغز و اعصاب)، گیجی یا پریشان‎حالی، مشکلات حافظۀ کوتاه مدت، از دست دادن بخشی از حافظه، از دست دادن کامل حافظه، ناتوانی در به یاد آوردن چهره‎ها، ناتوانی در به یاد آوردن مکان‎ها. آمنزی با زوال عقل تفاوت دارد. اگرچه زوال عقل شامل از دست دادن حافظه است، این بیماری همچنین شامل مشکلات شناختی مهمی است که ممکن است به توانایی بیمار در ادارۀ فعالیت‎های روزمرۀ زندگی صدمه بزنند. هر بیماری یا صدمه‎ای که بر مغز تأثیر بگذارد می‎تواند در ساختار پیچیدۀ حافظه فعل و انفعال ایجاد کند. عملکرد حافظه در آن واحد بخش‌های متعددی از مغز را درگیر می‎کند. صدمه به ساختارهای سیستم لیمبیک مغز مثل هیپوتالاموس و تالاموس می‎تواند به آمنزی منجر شود - سیستم لیمبیک احساسات و خاطرات (حافظه) را در ما کنترل می‎کند. علل پزشکی آمنزی عبارتند از: ، استروک، آنسفالیت، بیماری سلیاک، کمبود یا محرومیت اکسیژن، برخی داروها - مثل داروی خواب امبین، خونریزی ساب‎آراکنوئید، تومور مغزی، برخی اختلالات تشنجی، الکتروشوک درمانی یا ECT، آسیب‌دیدگی سر. آمنزی فیزیولوژیک به نام آمنزی متضاد نیز شناخته می‎شود به علت شوک‎های عاطفی رخ می‎دهد که نمونه‎هایی از آنها در زیر آمده است: قربانی خشونت جنایی بودن، تجاوز یا آزار جنسی، کودک آزاری، حضور در کوران جنگ (سربازان)، حضور در کوران یک فاجعۀ طبیعی مثل سیل و توفان، حضور در کوران یک عمل تروریستی. در بیشتر موارد آمنزی به صورت خود به خود و بدون درمان رفع می‎شود. به هر جهت، اگر یک اختلال فیزیکی اصلی یا روانی در میان باشد، در صورت امکان باید به درمان آن اقدام شود. در مورد برخی از بیماران ممکن است در بعضی مواقع روان‎درمانی مفید باشد. هیپنوز نیز می‎تواند راه مؤثری برای به یاد آوردن خاطراتی باشد که فراموش شده‎اند. در حال حاضر هیچ دارویی برای ذخیرۀ مجدد اطلاعات حافظه در بیماران دچار آمنزی وجود ندارد. از آنجا که سندرم ورونیک - کورساکف مستلزم کمبود تیامین (ویتامین B1) است، تغذیۀ هدفمند در درمان بیماری می‎تواند کمک کننده باشد. غلات کامل، حبوبات (انواع لوبیا و عدس)، آجیل‎ها، و مخمرها منابع غنی تیامین محسوب می‎شوند.

برای مطالعۀ دقیق آمنزی روی همین سطر کلیک کنید

آناسارکا

آناسارکا / Anasarca ورم کل بدن است، که وقتی بروز می‎نماید که آب بیش از حد در بافت‎های بدن حبس می‎شود. این اختلال در عین حال به نام ادم منتشر بیش از حد نیز شناخته می‎شود. انباشت مایع ممکن است به علت بیماری و اختلالاتی که پروتئین‎های بدن را تغییر می‎دهند بروز کند، که باعث می‎شوند تعادل مایعات به هم خورده ناهنجاری‎هایی‎ در رگ‎های خونی یا سیستم لنفاوی ایجاد گردد. اغلب اوقات وقتی آناسارکا وجود داشته باشد، نشانه‎ای از یک بیماری یا صدمه دیدگی شدید دستگاه‎های بدن است.

برای مطالعه دقیق آناسارکا روی همین سطر کلیک کنید

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی /  Anaphylaxis نوعی واکنش آلرژیک جدی و بعضاً کشنده محسوب می‎شود. علایم آنافیلاکسی عبارتند از: تورم در ناحیۀ گلو، دهان و صورت، بروز راش‎ها یا کهیرهای شدید، احساس خراشیدگی یا بی‎حسی در ناحیۀ گلو، تهوع و استفراغ، درد یا گرفتگی عضلات شکم، افت یا خیزش ناگهانی فشار خون، گیجی یا از دست رفتن حس خودآگاهاهی. هر کسی که دچار این علایم شده باشد نیازمند توجهات پزشکی اورژانسی است. آنافیلاکسی در صورت عدم درمان فوری می‎تواند کشنده باشد.

آنتی‌بادی

آنتی‌بادی / antibody نوعی پروتئین است که در سیستم ایمنی بدن و در پاسخ به حضور آنتی‌ژن‌های خاص، تولید می‌شود و در خون به گردش درمی‌آید یا در محل تولید خود باقی می‌ماند تا به آنتی‌ژن حمله‌ور شود  و آن ‌را بی‌زیان سازد. هر آنتی‌بادی یک آنتی‌ژن خاص را هدف قرار می‌دهد. آنتی‌بادی، آنتی ژن را از بین نمی برد. بلکه آن را خنثی می‌کند. در ساده‌ترین شکل روند به آنتی‌ژن می‌چسبد و مانع از اتصال آن به سلول میزبان می‌شود. آنتی‌بادی‌ها در ایجاد آسم و آلرژی و خودایمنی نقش دارند؛ تولید نابجا و نامناسب آنها باعث ایجاد این بیماری‌ها می‌شود. البته آنتی‌بادی‌ها در مقابله با بسیاری از بیماری‌ها نقشی اساسی دارند. آنتی‌بادی در مبارزه با سلول‌های سرطانی و پیوندی نقش کمتری دارد.

آنتی‌بیوتیک

آنتی‎بیوتیک‏ / Antibiotic که بـــه نام ضد باکتری‎ نیز شناخته می‌شود، دارویی است که باکتری‎ها را نابود کرده یا رشد آنها را کُند می‎کند. آنتی‎بیوتیک‎‏ها طیفی از داروهای قدرتمند را تشکیل می‎دهند و برای درمان بیماری‎های ناشی از باکتری‌ها به کار می‎روند. عفونت‌های ایجاد شده توسط ویروس‎ها مثل سرماخوردگی، آنفولانزا، اغلب سرفه‌ها و گلودرد را نمی‎توان به کمک آنتی‎بیوتیک‌‏ها درمان کرد. پیش از اینکه باکتری تکثیر و سبب بروز علایم شود، سیستم ایمنی بدن معمولاً قادر است تا آنها را از بین ببرد. گلبول‎های سفید خون انسان به باکتری‎های مضر هجوم می‎برند و حتی اگر علایم بروز کرده باشند، سیستم ایمنی بدن معمولاً می‎تواند به مقابله بپردازد و عفونت را از بین ببرد. به هر جهت موقعیت‎هایی وجود دارد که در آنها میزان باکتری بیش از حد زیاد است و سیتم ایمنی به کمک نیاز دارد. در اینجاست که آنتی‎بیوتیک‎ها مفید هستند. پنی‎سیلین اولین آنتی‎بیوتیک بود. آنتی‎بیوتیک‎های مرتبط به پنی‎سیلین مثل آمپی‎سیلین، آموکسی‎سیلین، و بنزیل‎پنی‎سیلین امروزه در سطح گسترده برای درمان طیفی از عفونت‎ها استفاده می‌شوند. این آنتی‎بیوتیک‎ها از دیرباز در دسترس عموم بوده‎اند. چند نوع مدرن آنتی‎بیوتیک وجود دارد که در اغلب کشورها دسترسی به آنها تنها با داشتن نسخه از سوی پزشک امکان‌پذیر است. در سطح جهان نگرانی زیادی در مورد استفادۀ بیش از حد از آنتی‎بیوتیک‎ها وجود دارد. این استفادۀ بیش از حد تقویت کنندۀ مسیری است که در آن برخی از عفونت‎های باکتریایی در حال مقاوم شدن نسبت به داروهای ضد باکتریایی هستند. بر مبنای اعلام CDC، استفادۀ بیش از حد از آنتی‎بیوتیک در سطح ایالات متحد آمریکا مشخصاً مشکل نواحی جنوب شرقی این کشور است. مرکز اروپایی کنترل و پیشگری از بیماری (ECDC) می‌گوید، مقاومت آنتی‎بیوتیکی در شرف تبدیل شدن به یک تهدید جدی برای سلامت عمومی در سطح جهان است. 

برای مطالعۀ دقیق آنتی‎بیوتیک روی همین سطر کلیک کنید

 

آنتی‌هیستامین

آنتی‌هیستامین / Antihistamine  یا Histamine antagonist یکی از رده‌های دارویی پرمصرف است. هیستامین یکی از مهم‌ترین واسطه‌های شیمیایی آزاد شده در بدن از ناحیة سلول‌ها است که عملکردهای متفاوت و مهمی دارد. برای مثال در موارد حساسیت، التهاب و بیماری‌های ساده مانند سرماخوردگی آزاد می‌شود. هیستامین با تحریک گیرندة نوع دو هیستامین موجب تحریک ترشح اسید معده می‌شود. داروهای بلوک کننده این نوع گیرنده داروهایی نظیر سایمتیدین و رانیتیدین هستند.  به طور معمول منظور از آنتی‌هیستامین بلوک کننده‌های گیرندة نوع یک است. داروهایی نظیر کلرفنیرامین، پرومتازین، کلماستین، دیفن هیدرامین و... در موارد بروز حساسیت، التهاب و اثرات گرد و خاک و ریزگردها و بیماری‌های تنفسی با منشأ ویروسی مانند سرماخوردگی به کار می‌روند. آنتی‌هیستامین‌های غیر اختصاصی عوارضی مثل خواب‌آلودگی و عوارض آنتی‌کولینرژیک مانند خشکی دهان به همراه دارند. نسل‌های جدیدتر آنها مانند لوراتادین و  فکسوفنادین خواب‌اور نیستند.

آنتی‌ژن

آتی‌ژن / Antigen ماده‌ای است که توانایی تحریک دستگاه ایمنی بدن را دارد و اختصاصاً با آنتی‌کورهای تولید شده توسط دستگاه ایمنی واکنش می‌دهد. ماهیت شیمیایی آنتی‌ژن می‌تواند شامل پروتئین، پُلی‌ساکارید، لیپید و حتی اسید نوکلئیک باشد.

آنتی‎اکسیدان

آنتی‎اکسیدان‎ها / Antioxidants مولکول‎هایی هستند که از اکسیداسیون دیگر مولکول‎ها پیشگیری می‎کنند. آنها مواد شیمیایی هستند که اثرات رادیکال‎های آزاد را کاهش می‎دهند یا از این اثرات پیشگیری می‎کنند. هیچ آنتی‎اکسیدان منفردی نمی‎تواند با اثرات همۀ رادیکال‎های آزاد مقابله کند. از آنجا که رادیکال‎های آزاد اثرات متفاوتی در بخش‎های مختلف بدن دارند، هر آنتی‎اکسیدانی بر مبنای ترکیبات شیمیایی خاص خودش رفتار متفاوتی بروز می‏دهد. به هر جهت، در برخی بسترها، برخی آنتی‎اکسیدان‎ها ممکن است در نقش حامی اکسیداسیون ظاهر شوند، که الکترون‎ها را از دیگر مولکول‎ها می‎ربایند و نوعی ناپایداری شیمیایی ایجاد می‎کنند که می‎تواند سبب استرس اکسیداتیو شود. هزاران مادۀ شیمیایی می‎توانند در نقش آنتی‎اکسیدان ظاهر شوند. ویتامین C، ویتامین E، گلوتاتیون، بتا کاروتن، و استروژن‎های گیاهی موسوم به فیتواستروژن‎ها در میان انبوه آنتی‎اکسیدان‎هایی قرار دارند که ممکن است قادر به خنثی کردن اثرات رادیکال‎های آزاد باشند. بسیاری از غذاها غنی از آنتی‎اکسیدان هستند. توت‎ها، مرکبات و بسیاری از دیگر میوه‌ها مقدار زیادی ویتامین C دارند، در حالی که هویج به عنوان منبع بتا کاروتن شناخته می‎شود. سویای موجود در دانه‎های سویا و برخی جایگزین‎های دیگر گوشت، غنی از فیتواستروژن‎ها هستند. دسترسی آسان به آنتی‎اکسیدان‎های موجود در غذاها الهام‎بخش برخی متخصصان بهداشتی در توصیۀ رژیم غذایی غنی از آنتی‎اکسیدان بوده است. تئوری پیری آنتی‎اکسیدان همچنین بسیاری از کمپانی‎ها را به عرضۀ مکمل‏های آنتی‎اکسیدان سوق داده است. نتایج تحقیقات مربوط به آنتی‎اکسیدان‎ها متناقض است. برخی تحقیقات در این مورد فایده‌ای نیافته یا فواید اندکی مشاهده کرده‎اند. یک مطالعه در  2010 که به بررسی مکمل‎های آنتی‎اکسیدان برای پیشگیری از سرطان پروستات پرداخت، در این مورد هیچ فایده‎ای مشاهده نکرد. یک مطالعۀ سال 2012 پی برد که آنتی‎اکسیدان‎ها ریسک سرطان ریه را کاهش نمی‎دهند. در واقع، برای مردمی که هم‏اکنون در معرض افزایش ریسک ابتلا به سرطان قرار دارند، مثل افراد سیگاری، آنتی‎اکسیدان‎ها نقش ناچیزی هم در افزایش ریسک ابتلا به سرطان داشتند. برخی از تحقیقات حتی به این موضوع پی برده‎اند که مکمل‎های حاوی آنتی‎اکسیدان مضر هستند، مشخصاً اگر به میزانی بیش از میزان توصیه شده برای مصرف روزانه مصرف شوند. یک تجزیه و تحلیل در سال 2013 پی برده است که دوزهای بالای بتا کاروتن یا ویتامین E به شکل قابل ملاحظه‌ای خطر مرگ را افزایش می‎دهند. مطالعات اندکی به فواید همراه مصرف آنتی‎اکسیدان پی برده‎اند، اما نتایج ضعیف بوده‌اند. برای مثال یک مطالعه در سال 2007 پی برد که مصرف درازمدت بتا کاروتن می‎تواند کاهشی جزئی در ریسک مشکلات فکری مرتبط به سن ایجاد کند. مطالعات عنوان می‎کنند که آنتی‎اکسیدان‎ها نمی‎توانند اثرات رادیکال‎های آزاد را "مداوا" کنند – دستکم هنگامی که این آنتی‎اکسیدان‎ها از منابع صناعی تأمین می‎شوند. 

آنزیم

آنزیم / Enzyme یا کاتالیزور یک مادۀ آلی است که فرآیندهای شیمیایی را در ارگانیسم یا موجودات زنده تقویت یا تضعیف می‌کند ولی خودش دچار دگرگونی نمی‌شود. آنزیم‌ها کاتالیزور فرآیندهای زیستی هستند و نسبت به کاتالیزورهای غیر زیستی کارآیی بالایی دارند. بیشتر آنزیم‌ها دارای ساختار پروتئینی هستند، اما برخی انواع محدود آنزیم‎ها جنس ریبونوکلئیک اسیدی دارند. آنزیم‌ها با پایین آوردن انرژی لازم برای فعال‌سازی واکنش‎ها، فعالیت می‌کنند.

برای مطالعۀ دقیق در مورد آنزیم‎ها روی همین سطر کلیک کنید

آنفولانزای پرندگان

آنفولانزای مرغی یا آنفولانزای پرندگان / Bird flu، به گروهی از بیماری‎های عفونی اشاره دارد که توسط ویروس‎های آنفولانزایی ایجاد می‎شود که پرندگان را به عفونت مبتلا و بیمار می‏‌کند. یک زیرنوع آنفولانزای پرندگان H5N1 است. H5N1 عفونتی شدید با نرخ بالای مرگ و میر است. نخستین طغیان آنفولانزای پرندگان H5N1 در دسامبر 2003 به وقوع پیوست. از آن زمان به بعد بیش از 700 مورد آن در آفریقا، آسیا، و اروپا گزارش شده است. بزرگ‎ترین موارد بروز این عفونت مربوط به اندونزی، ویتنام و مصر بوده است. جدیدترین مورد طغیان H5N1 (در زمان نگارش این مقاله در می 2017) مربوط به ماه مارچ 2017 در مالزی گزارش شده است. این بیماری تعدادی مرغ را از بین برد اما موردی از تلفات انسانی گزارش نشده است. ابتلا انسان به این بیماری ساده نیست اما در صورت بروز در 60 درصد موارد کشنده خواهد بود.

برای مطالعۀ دقیق آنفولانزای پرندگان روی همین سطر کلیک کنید

آنمی سلول داسی شکل

بیماری سلول داسی شکل / Sickle cell disease، که به نام آنمی سلول داسی شکل نیز شناخته می‌شود گروهی از اختلالات است که به گلبول‌های قرمز خون بدن آسیب می‌رساند. چگونگی فهم مردم از بیماری سلول داسی شکل (SCD) به مرور زمان گسترش پیدا کرده است. SCD سبب می‌شود که بدن سلول‌های هموگلوبین غیر نرمال تولید کند. هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را در بدن حمل می‌کند. سلول‌های منتج از این اختلال شکل داس یا هلال ماه را به خود می‌گیرند و این بیماری نام خود را از این موضوع گرفته است. بیماری سلول داسی شکل ژنتیکی است، که بدین معنی است که این بیماری نسل اندر نسل در میان مردمی که دچارش بوده‌اند انتقال پیدا می‌کند. ممکن است افراد فقط دارای یک ژن سلول داسی شکل باشند، اما خود دچار این اختلال نباشند. این افراد ژن مزبور را برای فرزندان خود به ارث می‌گذارند که در این صورت فرزندان مزبور در صورت داشتن همین ژن توسط همسرانشان در ریسک ابتلاء به بیماری قرار دارند. بیماری سلول داسی شکل افراد هر گروه و طبقة اجتماعی را مبتلاء می‌کند. بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، مردمان ساکن جنوب صحرای آفریقا بیشترین احتمال داشتن این ژن را برای ابتلاء به SCD دارند. این بیماری همچنین در آمریکای مرکزی و جنوبی بیش از دیگر نواحی نیمکره غربی رایج است. عربستان سعودی، ترکیه، یونان و ایتالیا نیز نسبت به دیگر نواحی درصد بیشتری از ابتلاء به این بیماری را دارند. در ایالات متحد آمریکا بیماری مزبور مبتلابه حدود 100000 نفر است.

برای مطالعه دقیق بیماری سلول داسی شکل روی همین سطر کلیک کنید

آنمی میکروسیستیک

آنمی میکروسیستیک / Microcytic anemia وضعیتی است که در آن بافت‌ها و دستگاه‎های بدن به اکسیژن کافی دسترسی ندارند. فقدان اکسیژن ممکن است به دلیل عدم وجود گلبول قرمز کافی در بدن رخ دهد یا به این دلیل که گلبول‌های قرمز خون حاوی هموگلوبین کافی نیستند. هموگلوبین، پروتئینی است که اکسیژن را در خون حمل می‎کند. وقتی موضوع فقدان هموگلوبین در سلول‎های قرمز خون باشد، سلول دارای ابعاد کوچک‎تری بوده و اکسیژن کمتری حمل می‎کند. آنمی میکروسیستیک یک اختلال منفرد نیست بلکه بیشتر توصیف کنندۀ چند نوع مختلف آنمی است. بسیاری از مردم در مراحل اولیه آنمی فیبروسیستیک دچار هیچ‎گونه علایمی نمی‎شوند. آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) عنوان می‎کند که دکترها این نوع آنمی را به صورت تصادفی و در هنگام تست خون برای موارد دیگر کشف می‎کنند. برای افراد دچار آنمی شدید علایم ممکن است شامل موارد زیر باشد: رنگ‌پریدگی که ممکن است به خاکستری متمایل شود، رنگ پریدگی زیر پلک چشم یا زیر ناخن‎ها، ضعف یا احساس خستگی، تحریک‎پذیری، تنگی نفس، سرعت گرفتن ضربان قلب، جوع، که اشتیاق به خوردن چیزهایی مثل یخ، خاک و گل است. چندین اختلال پزشکی می‎توانند باعث آنمی فیبروسیستیک شوند: تالاسمی، آنمی بیماری مزمن، بیماری کلیه، برخی انواع سرطان مثل بیماری هاجکین، لنفوم غیر هاجکین، و سرطان پستان، بیماری‎های التهابی مثل دیابت، نارسایی قلبی، بیماری کرون، بیماری روده التهابی، ارتریت روماتوئید و لوپوس، بیماری‎های عفونی شامل HIV، ایدز، سل، و برخی عفونت‏های قلب و استخوان. بر مبنای اعلام AAFP کمبود آهن شایع‎ترین علت آنمی فیبروسیستیک است. علت پشت کمبود آهن بر مبنای سن و جنس فرد متفاوت است. در مورد کودکان کمبودهای تغذیه‎ای معمولاً علت آنمی کمبود آهن است. در زنان دارای عادت ماهانه، خون از دست رفته در دورۀ قاعدگی علت اصلی کمبود آهن قلمداد می‎شود. شایع‎ترین دلیل کمبود آهن در بزرگسالان و زنان فاقد عادت ماهانه کمبود خون است. اغلب اوقات این کاهش یا کمبود خون در روده بروز می‎کند، که می‎تواند نتیجۀ اولسر خونریزی دهنده در معده باشد. در برخی موارد، وجود توموری در روده می‎تواند سبب خونریزی شود. برخی از مردم نیاز به تست‎های اضافی برای پی بردن به تومور یا از تشخیص خارج کردن آن دارند. افراد سالخورده ممکن است بر اثر نوع تغذیه یا به دلیل ابتلاء به بیماری‎های مزمن مشخصی که توانایی جذب آهن را در بدن آنها کاهش می‎دهد دچار آنمی کمبود آهن شوند. یک مقاله در "پزشکان خانواده آمریکا" پی برده است که شیوع آنمی در بزرگسالان مرد بین 8 تا 44 درصد است. کودکانی که به دلیل زندگی در خانه‌های قدیمی، یا به دلیل وجود سرب در اسباب بازی‎ها و اشیاء در معرض رنگ مبتنی بر سرب قرار دارند، ممکن است بر اثر گذاشتن اشیاء در دهان خود دچار مسمومیت سرب شوند. آب آلوده و قرار گرفتن در معرض آلودگی صنعتی سنگین نیز می‎تواند سبب مسمومیت سرب شود اگرچه این مورد کمتر شایع است. آنمی سیدروبلاستیک مادرزادی یک نوع اختلال خونی ارثی است که بر توانایی مغز استخوان در تولید گلبول‌های قرمز خون تأثیر منفی می‎گذارد. اگرچه این اختلال می‎تواند به آنمی فیبروسیستیک منجر شود، از دیگر دلایل منجر به این وضعیت شیوع کمتری دارد.

 

آنورکسیا نرووسا

آنورکسیا نرووسا / Anorexia nervosa یک اختلال روان‌شناختی و یکی از اختلالات خوردن است که در آن فرد بیش از آنچه محدودۀ سالم برای قد و وزن او محسوب می‎شود وزن از دست می‎دهد. فرد در این بیماری به میزان 85 درصد یا کمتر از وزن مورد نظر و طبیعی خود را حفظ می‎کند. فرد دچار آنورکسی به صورت خودخواسته مصرف غذای خود را محدود می‌کند و عموماً بر اثر ترس از چاق شدن این کار را انجام می‎دهد، حتی در زمانی که شاخص تودۀ بدنی (BMI) وی کمتر از میزان ضروری است. فرد دچار این اختلال ممکن است در عین حال ورزش شدید، مصرف ملین‎ها و اقدام به استفراغ خودخواسته را برای کاهش وزن به خود تحمیل کند، اما میزان این رویکرد کمتری از آن چیزی است که در بولیمی دیده می‎شود. عوارض بیماری می‎توانند شدید باشند. در میان مجموع اختلالات روانی بالاترین میزان مرگ و میر مربوط به اختلالات خوردن است. درمان در این بیماری شامل بستری کردن فرد در بیمارستان و مشاورۀ روان‌شناسی است.

برای مطالعۀ دقیق آنورکسیا نرووسا روی همین سطر کلیک کنید

آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی / Brain aneurysm تورم یا برآمدگی در شریان خون است که به طور بالقوه امکان پارگی یا ترکیدن آن وجود دارد. پارگی آنوریسم می‌تواند سبب بروز نوعی از سکتة مغزی شود که خونریری ساب‌اراکنوئید (خونریزی زیر عنکبوتیه) نامیده می‌شود. بر مبنای نظر کلینیک می‌فیلید / Mayfield Clinic فقط در‌ آمریکا حدود 5 درصد جمعیت هر ساله دچار آنوریسم ‌شده یا در آستانة ابتلاء به آن هستند. همة آنوریسم‌ها سبب سکتة مغزی نمی‌شوند و برعکس این موضوع نیز محتمل است. در هر حال، اگر فردی در خطر ترکیدگی آنوریسم قرار داشته باشد، در اغلب موارد برای پیشگیری از این عارضة بالقوه کشنده درمان مورد نیاز است. پزشکان معمولاً در 85 درصد موارد تا هنگام ترکیدن آنوریسم متوجه وجود آن نمی‌شوند. خوشبختانه اگر فرد به قدر کافی سرعت عمل در جستجوی آنها داشته باشد، برای هر دو عارضة سکتة مغزی و آنوریسم درمان‌هایی وجود دارد. اشکال مختلفی از آنوریسم و سکتة مغزی وجود دارد. نوع درمان مورد استفادة پزشک بستگی به نوع عوارض دارد.

برای مطالعۀ دقیق آنوریسم مغزی روی همین سطر کلیک کنید

آنوزمی

آنوزومی / Anosmia اصطلاحی پزشکی به معنی فقدان کامل حس بویایی است. برخی از مردم با این بیماری از مادر زاده می‎شوند، که در این حالت آنوزمی مادرزادی نامیده می‎شود. به هر جهت، این بیماری بیشتر اوقات بر اثر صدمات وارده بر سر یا مشکلات مربوط به حفره‎ها و سوراخ‌های بینی روی می‎دهد. این مشکلات می‎تواند شامل بیماری التهابی مزمن سینوس یا بینی یا یک عفونت ویروسی شدید مربوط به سیستم تنفسی فوقانی باشد. به هر جهت، بر مبنای اعلام "بنیاد آنوزمی" در حدود 22 درصد موارد آنوزمی ایدیوپاتیک است. این بدین معنی است که نمی‎توان علت مشخصی را برای بروز کاهش توانایی بویایی عنوان کرد.

آنژین

آنژین / Angina نوعی درد قفسة سینه است که به درد حملة قلبی شباهت دارد. در آنژین بیش از آنکه کاهش جریان خون در قلب به دلیل مسدود شدن شریان‌های کرونری دخیل باشد علت، باریک شدن رگ‌ها است. افراد دچار آنژین بیش از دیگران در معرض حملة قلبی قرار دارند. تمامی افراد مبتلاء به آنژین باید تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرند و نسبت به ریسک حملة قلبی هشیار باشند. شایع‌ترین علامت آنژین درد گذرا است که پس از استراحت یا مصرف دارو رفع می‌شود. انژین دو نوع دارد. آنژین پایدار و آنژین ناپایدار. آنژین پایدار قابل پیش‎بینی و مدیریت است. این نوع آنژین در زمان‏های فعالیت جسمانی یا استرس عاطفی بروز می‎کند. در این شرایط قلب مجبور است بیش از حد معمول کار کند و برای این کار نیاز به اکسیژنی بیش از آنکه شریان‎های باریک شده فراهم می‎کنند، نیاز دارد. این نوع آنژین را می‎توان با استراحت و در صورت نیاز داروی آرام‌بخش شریان‎ها به نام نیتروگلیسیرین درمان کرد. آنژین ناپایدار، غیر قابل پیش‎بینی و خطرناک است. این نوع آنژین حتی ممکن است در حالت استراحت فرد بروز کند، که بدین معنی است که قلب شخص به صورت مدام از اکسیژن کافی محروم است. آنژین ناپایدار پیامی در این مورد است که یک حملۀ قلبی اتفاق خواهد افتاد، و باید در بخش اورژانس مورد ارزیابی قرار گیرد.

برای مطالعۀ دقیق آنژین روی همین سطر کلیک کنید

آنیزوسیتوز

آنیزوسیتوز (آنایسوسایتوسیس) / Anisocytosis اختلالی است که در آن گلبول‌های قرمز خود از نظر اندازه نامساوی هستند. "آنایسو" به معنی نامساوی است، و "سایتوسیس" به حرکت، ویژگی‎ها یا تعداد سلول‎ها اشاره دارد. آنیزوسیتوز خود یک اصطلاح یک غیر خاص است، زیرا چند راه مختلف برای ایجاد عدم تساوی میان سلول‎ها وجود دارد. این اختلال در موارد آنمی کمبود آهن شاخص است. آهن عمدتاً در گلبول‎های قرمز خون ذخیره می‌شود، که به حمل و ذخیرۀ اکسیژن در خون کمک می‎کند. فقدان آهن در خون به کاهش سلول‎های قرمز خون منجر می‎شود. وقتی شکل و اندازۀ سلول‎های قرمز خون صحیح نباشد، آنگاه عمل انتقال اکسیژن در سطح خون به میزان مورد نیاز انجام نخواهد شد. در نتیجه مردم دچار آنیزوسیتوز ممکن است دچار تجربۀ علایم زیر شوند: خستگی، تنگی نفس، سرگیجه، سردرد، خنکی دست و پا، پریدگی رنگ پوست، درد قفسۀ سینه. عوامل مختلفی مثل آنمی می‎توانند بر اندازۀ گلبول‌های قرمز خون تأثیر بگذارند و سبب آنیزوسیتوز شوند: آنمی کمبود آهن و ویتامین C. برخی از دیگر اختلالات پزشکی، بیماری‏ها و سندرم‏ها نیز می‎توانند به آنیزوسیتوز منجر شوند: سندرم میلودیس‌پلاستیک، بیماری مزمن کبدی، بیماری هموگلوبین H، کمبود پروتئین، تالاسمی و دیگر اختلالات ارثی خون. برخی از مردم ممکن است پس از انتقال خون دچار آنیزوسیتوز شوند. علت بروز این موضوع تغییر خون از اهداء کننده به گیرندۀ خون است و این اختلال موقتی خواهد بود. آنیزوسیتوز با استفاده از اسمیر خون انجام می‌شود. درمان به علت بروز آنیزوسیتوز بستگی دارد. این موضوع حیاتی است که علت اصلی بروز مشکل شناسایی شود تا بتوان درمان صحیح را در دستور کار قرار داد.