دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لغت نامه

این جستجو 1173 نتیجه در بر داشت.
کلمه یا عبارت مورد نظر را برای جستجو وارد نمایید.
با این شروع شود شامل این باشد عین این باشدشبیه این باشد
کلمه یا عبارت معنی و توضیحات
B-3 ویتامین

کمبود ویتامین B-3 می‌‏تواند چندین فرآیند را در بدن مختل کند و به بروز بیماری موسوم به پلاگر منجر گردد. ویتامین B-3 که به نام نیاسین نیز شناخته می‎شود، نقشی کلیدی در پوست، گوارش و سلامت روانی بر عهده دارد، و عملکرد بیش از 200 آنزیم را در بدن حمایت می‎کند.  ویتامین B-3 ترکیبی از دو مادۀ شیمیایی است: نیکوتینیک اسید و نیکوتینامید. بدن این مواد شیمیایی را برای تولید دو مادۀ شیمیایی دیگر شکسته و تجزیه می‎کند: NAD و VADP. این دو نقشی در طیفی از واکنش‌های شیمایی داخل بدن بر عهده دارند و نیز باعث تقویت سوخت و ساز یا متابولیسم سلولی می‎شوند. بنابراین مردمی که به اندازۀ کافی ویتامین B-3 ندارند طیفی از مشکلات سلامت و علایم اختلال سلامت، از مشکلات کوچک تا مسائل تهدیدگر حیات را تجربه خواهند کرد. مقدار مصرف روزانۀ ویتامین B-3 بر اساس سن، جنس، اهداف مد نظر سلامت، یا تاریخچۀ کمبود ویتامین B-3 متفاوت است. مقدار دریافتی ویتامین B-3 بر اساس معادل نیاسین (NE) اندازه‎گیری می‎شود. در مورد اغلب مردم، دستورالعمل مصرف روزانۀ ارائه شده در زیر از کمبود نیاسین پیشگیری می‎کند:
• نوزادان 6-0 ماهه: 2 NE
• نوزادان 12-7 ماهه: 4 NE
• کودکان 3-1 ساله: 6 NE
• کودکان 8-4 ساله: 8 NE
• کودکان 13-9 ساله: 12 NE
• کودکان 18-14 ساله: 16 NE برای پسران؛ 14 NE برای دختران
• بزرگسالان 19 ساله و بالاتر: 16 NE برای مردان؛ 14 NE برای زنان
• زنان باردار: 18 NE
• زنان شیرده: 17 NE

طیف گسترده‎ای از غذاها سرشار از نیاسین هستند. تعداد اندکی از گزینه‎ها و محتوی نیاسین آنها بر مبنای NE در زیر فهرست شده است:
• قارچ پورتوبلو: 6 NE در هر نصف پیمانه
• گوجه فرنگی پخته: 4-3 NE در هر گوجۀ دارای اندازۀ متوسط
• غلات سبوس‎دار 100%: 6-3 NE در هر 30 گرم
• غلات خانوادۀ گندم تُست شده: 4 NE در هر یک‎چهارم پیمانه
• بلغور جوی دو سر پخته: 5-3 NE در هر سه‎چهارم پیمانه
• پنیر خامه‎ای: 6-5 NE در هر پیمانه
• شیر سویا: 3 NE در هر فنجان
• کبد: 17-10 NE در هر سرویس به مقدار دو و نیم اونس
• ماهی تون پخته یا کنسروی: 20-10 NE در هر سرویس به میزان دو و نیم اونس
• برگرهای سویا: 10 NE در هر سرویس به میزان 2.5 اونس
• دانۀ کدو تنبل: 8 NE در هر یک‌چهارم پیاله
• نخود: 3 NE در هر سه‎چهارم پیاله
اگرچه بدن قادر به ساختن ویتامین B-3 نیست، می‎تواند آمینو اسیدی به نام تریپتوفان را به ویتامین B-3 تبدیل کند. غذاهای سرشار از تریپتوفان مثل بوقلمون و تخم مرغ، نیز حاوی مقدار زیادی ویتامین B-3 هستند، بنابراین اضافه کردن این غذاها به برنامۀ غذایی می‎تواند مانع از ایجاد کمبود ویتامین B-3 در بدن شود.

CT اسکن

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) [مقطع‎نگاری رایانه‎ای] یا توموگرافی محوری کامپیوتری / CT scan داده‎های اشعه X را برای ایجاد تصاویر دارای جزئیات از ساختارهای داخل بدن ترکیب می‎کند. اسکن‎های CT از تصاویر دو‌بُعدی "برش" یا بخش‎های بدن استفاده می‎کنند اما در عین حال می‌توان از آنها برای ایجاد تصاویر سه‌بعدی استفاده کرد. CT اسکن را می‌‏توان با مشاهدۀ یک برش از نان با کل قرص نان مقایسه کرد. CT اسکن‎ها در بیمارستان‎های سراسر جهان مورد استفاده قرار می‎گیرد. CT ابزاری مفید برای ارزیابی تشخیصی در پزشکی است اما در عین حال منبعی از اشعه یونیزه است و به شکل بالقوه می‎تواند باعث ایجاد سرطان شود. "انستیتو ملی سرطان" توصیه می‌کند که بیماران در مورد خطرات و فواید CT اسکن با پزشکان مشورت کنند.
برای مطالعه دقیق CT اسکن روی همین سطر کلیک کنید

MRSA

MRSA (استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‎سلین) یک عفونت باکتریایی بالقوه جدی است. کودکان ممکن است از طریق تماس با دیگر کودکان، اغلب هنگامی که باکتری از طریق یک زخم یا خراش وارد بدن می‎شود، به این بیماری مبتلا گردند. استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‎سلین یا MRSA به شکل بالقوه یک عفونت باکتریایی کشنده است. سال‎ها پیش استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‎سلین عمدتاً یک مشکل مربوط به بیمارستان‎ها و مراکز مراقبت‎های پزشکی بود اما اکنون در سطح جامعه گسترش یافته است. کودکان، بچه‎های نوپا و نوزادان ممکن است از طریق تماس با دیگر همسن‎ و سال‎های خود به این باکتری مبتلاء شوند. درمان MRSA ممکن است دشوار باشد زیرا این بیماری در برابر انواع رایج آنتی‎بیوتیک‎ها مقاوم شده است. این بدان معنی است که داروها دیگر قادر به از بین بردن باکتری مورد بحث نیستند.
برای مطالعه دقیق MRSA روی همین سطر کلیک کنید

pH واژن

حفظ تعادل اسیدیته واژن / Vaginal pH برای حفظ سلامت آن ضروری است. pH واژن زیر 7 اسیدی محسوب می‎شود در حالی که pH واژن بالای 7 بازی یا قلیایی است. pH نرمال واژن به طور معمول کمتر از 4.5 است. هر قدر عدد مزبور پایین‎تر باشد، محیط واژن اسیدی‎تر خواهد بود. پزشکان می‎توانند pH واژن را برای تعیین مقدار اسیدی بودن محیط واژن اندازه‎گیری کنند. در عین حال امکان انجام این تست به صورت خانگی وجود دارد. در محیط واژن، pH بالای واژن می‎تواند سبب ایجاد عفونت شود زیرا این وضعیت به باکتری‎ها و مخمرها ایجاد رشد و تکثیر می‎دهد.
برای مطالعه دقیق pH واژن روی همین سطر کلیک کنید

آئورت

آئورت / Aorta یا شاهرگ، مهم‎ترین سرخرگ بدن و متصل به بطن چپ قلب است و خون سرخرگی را از قلب به تمام بدن می‌رساند. آئورت سه لایۀ داخلی، میانی و خارجی دارد که از کُلاژن، اِلاستین و عضلات صاف ساخته شده‌اند.

آب رز

آب رُز / Rose water مایعی برساخته از آب و گلبرگ گل رز است. این مایع به خاطر بوی خوشش به عنوان عطر استفاده می‎شده، اما در عین حال دارای ارزش‎های طبی و غذایی متعددی است. سنتی دیرینه در استفاده از آب رز در پزشکی وجود دارد که ایران و دیگر بخش‌های خاور میانه را شامل می‎شود و تاریخ این استفادۀ پزشکی از آب رُز به قرن هفتم میلادی برمی‎گردد. در عین حال شواهدی در این مورد وجود دارد که قبایل سرخ‌پوستان بومی آمریکای شمالی آب رز را برای درمان بیماری مورد استفاده قرار می‎داده‎اند. آب رز برای مشکلات مختلف مربوط به پوست، سیستم تنفسی، چشم، زخم، عفونت و مغز و دستگاه مورد استفاده قرار می‎گیرد.
برای مطالعۀ دقیق آب رز روی همین سطر کلیک کنید

آب مروارید

کاتاراکت / Cataracts (آب مروارید) کدر یا تار شدن عدسی‎های چشم است که به صورت طبیعی شفافند. برای مردم دچار آب مروارید، دیدن چیزها از پشت عدسی‎های تار کمی شبیه به تماشای بیرون از پشت پنجره‌ای است که شیشه‌اش را بخار یا مه پوشانده باشد. تاری دید ناشی از کاتاراکت می‎تواند باعث دشوارتر شدن مطالعه، رانندگی (به ویژه در شب) یا مشخصات ظاهری چهرۀ یک دوست شود. در اغلب موارد کاتاراکت به تدریج شکل می‎گیرد و در اوایل ایجاد خود اختلالی در بینایی ایجاد نمی‎کند. اما به مرور زمان کاتاراکت در نهایت باعث ایجاد اختلال در بینایی فرد مبتلاء می‎شود. در ابتدا استفاده از نور قوی‎تر و عینک می‎توانند به مدارای بیمار با کاتاراکت کمک کند. اما اگر اختلال بینایی با فعالیت‎های روزمره بیمار تداخل یابد، در این صورت شخص نیاز به انجام عمل جراحی کاتاراکت خواهد داشت. خوشبختانه عمل جراحی کاتاراکت عموماً عملی ایمن و مؤثر است.
برای مطالعه دقیق کاتاراکت روی همین سطر کلیک کنید

آبسه ریه

آبسه ریه / Lung Abscess عفونتی باکتریایی است که در بافت ریه بروز می‌کند. عفونت باعث از بین رفتن بافت شده و چرک در فضای مورد اشاره انباشته می‌شود. درمان آبسه ریه ممکن است چالش‌برانگیز باشد و نیز این اختلال می‌تواند به تهدیدی برای زندگی تبدیل شود. آبسه‌های ریوی به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شوند. این آبسه‌ها از گونه‌های مختلف باکتری نشأت می‌گیرند و علل مختلفی دارند. آبسه‌های اولیه بر اثر عفونت و پنومونی در ریه‌ها بروز می‌کنند. پنومونی آسپیراسیون عفونتی است که در آن به دنبال ورود غذا از دهان، معده یا سینوس‌ها از طریق استنشاق، غذا به جای مری به درون ریه وارد می‌شود. پنومونی آسپیراسیون یک علت بسیار شایع آبسه‌های اولیه است.
برای مطالعه دقیق آبسه ریه روی همین سطر کلیک کنید

آبسه مقعد

آبسه مقعد / Anal Abscess یا آبسه راست روده هنگامی ایجاد می‎گردد که حفره‎ای در مقعد با چرک پر می‎شود. این آبسه باعث ایجاد درد شدید، خستگی مفرط، ترشحات راست روده و تب می‎گردد. در برخی موارد آبسه مقعد می‌‏تواند به ایجاد فیستول‎های دردناک در مقعد منجر شود. این وضعیت هنگامی ایجاد می‌شود که آبسه‎ها التیام پیدا نمی‎کنند و روی سطح پوست باز می‎شوند. اگر آبسه مقعد التیام نیابد می‎تواند درد زیادی ایجاد کند و ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد. انسداد غده‎ای در مقعد، عفونت‎های واگیردار جنسی، یا وجود یک درز یا شکاف عفونی در مقعد می‎تواند سبب ایجاد آبسه مقعد شود. برخی از دیگر ریسک فاکتورها در این مورد عبارتند از: بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو، دیابت، مختل شدن سیستم ایمنی بدن بر اثر بیماری‎هایی مثل HIV یا AIDS، سکس مقعدی که باعث افزایش خطر آبسه مقعد هم در زنان و هم در مردان می‎شود و...
برای مطالعه دقیق آبسه مقعد روی همین سطر کلیک کنید

آبسه هاله پستان

آبسه هاله پستان / Subareolar Breast Abscess یکی از انواع عفونت پستان که امکان بروز آن در زنان غیر شیرده وجود دارد است. آبسه‎های هاله پستان توده‎هایی هستند که در محدودۀ هاله پستان، ناحیۀ رنگی دور نوک پستان ظاهر، می‎شوند. آبسه ناحیۀ متورمی در بدن است که از مایع یا چرک پر می‎شود. چرک مایعی پر از سلول‎های سفید خون مرده است. ورم و چرک بر اثر عفونت‎های موضعی ایجاد می‎شوند. عفونت موضعی در آنجا مطرح است که باکتری‎ها به یک منطقه خاص در بدن حمله می‎کنند و همان جا باقی می‎مانند. در عفونت موضعی باکتری‎ها به دیگر نقاط بدن سرایت نمی‎کنند. در گذشته این عفونت‌های موضعی زیر عنوان "لاسیفروس فیستولاس" یا "بیماری زوسکا" نامیده می‎شدند که نام پزشکی بود که برای اولین بار در این موارد ادبیات نوشتاری ارائه داد.
برای مطالعه دقیق آبسه هاله پستان روی همین سطر کلیک کنید

آبسه پوست

آبسه پوست / Skin Abscess که زیر عنوان دُمل نیز شناخته می‎شود، نوعی توده یا برآمدگی است که درون یا زیر سطح پوست ظاهر می‎شود. این توده معمولاً پر از چرک یا مایعی به رنگ شفاف است. آبسه معمولاً بر اثر عفونت‌های باکتریایی به وجود می‎آید. آبسه پوست ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شود. به هر حال، بیشترین میزان بروز آبسه‎ها مربوط به برخی نواحی بدن مثل پشت، صورت، قفسه سینه یا باسن است. آبسه‌های پوستی در عین حال ممکن است در آن نواحی که مو رشد می‎کند، مثل زیر بغل یا کشاله ران، نیز ایجاد شوند. بیشتر آبسه‌های پوست بی‌ضررند و این احتمال وجود دارد که خود به خود از بین بروند. کرم‎ها و داروهای غیر نسخه‌ای ممکن است همۀ آن چیزی باشد که برای سرعت گرفتن فرآیند درمان آبسه خفیف مورد نیاز است. برخی اوقات درمان آبسه‎های پوستی دشوارتر است و ممکن است به پاره کردن یا تخلیۀ آنها نیاز باشد. مواردی وجود دارد که در آنها آبسه می‎تواند در صورت عدم درمان به عارضه‎ای جدی و بالقوه کشنده تبدیل شود.
برای مطالعه دقیق آبسه پوست روی همین سطر کلیک کنید

آبسه کبد

آبسه کبد / Liver abscess یک کیسه کوچک پر از مایع یا چرک است که در کبد تشکیل می‎شود. عفونت ناشی از برخی اجرام مثل باکتری‎ها یا قارچ‎ها می‎توانند سبب ایجاد آبسه شوند. آبسه می‎تواند سبب آسیب دیدن بافت‎های مجاور، ایجاد خونریزی، عفونت‎های بیشتر و حتی مرگ گردد. درمان می‎تواند شامل مصرف داروهای آنتی‎بیوتیک یا داروهای ضد قارچ باشد و نیز ممکن است آبسه تخلیه شود. تست‎های تصویربرداری پیگیری برای اطمینان از برطرف شدن آبسه و عدم وجود صدمه پایدار معمولاً انجام می‎شود.

آتروفی بیضه‌ها

آتروفی بیضه‌ها / Testicular atrophy هنگامی رخ می‎دهد که بیضه‎ها تحلیل رفته و کوچک می‎شوند. بیضه‎ها دو غدۀ تولید مثل هستند که درون کیسه بیضه و درست زیر آلت تناسلی مردانه قرار دارند. این غده‎ها مسؤول ایجاد اسپرم محسوب می‎شوند. دلایل بالقوه متعددی برای شامل افزایش سن، اختلالات زیربنایی پزشکی و انواع عفونت برای چروک خوردن و کوچک شدن بیضه‎ها مطرح است.
برای مطالعه دقیق آتروفی بیضه‌ها رویه مین سطر کلیک کنید

آتروفی واژینال

آتروفی واژینال / Vaginal atrophy التهاب، خشکی و باریک شدن دیوارة واژن است. این اختلال همچنین تحت عنوان واژینیت آتروفیک نیز شناخته می‌شود.
درمان‌های متعددی برای آتروفی واژینال وجود دارد. این مقاله چند مداوای طبیعی، تغییرات شیوة زندگی و درمان‌های دارویی کمک کننده در این مورد را بررسی می‌کند. آتروفی واژینال می‌تواند در هر سنی بروز کند، با وجود این اغلب اوقات در زنان سنین پس از یائسگی یعنی وقتی که میزان تولید استروژن در تخمدان‌ها کاهش می‌یابد دیده می‌شود. استروژن یک هورمون زنانه است که مسؤوول رشد جنسی زنان محسوب می‌شود و به آنها در کنترل چرخة عادت ماهانه کمک می‌کند. این هورمون به تقویت سلامت استخوان کمک می‌کند و می‌تواند بر پوست و دیگر بافت‌های بدن تأثیر بگذارد. استروژن همچنین می‌تواند بر مغز تأثیر کند و بر خلق و خوی فرد مؤثر باشد. زنان در دورة پیش از یائسگی که دچار مشکلات پزشکی مؤثر بر میزان استروژن هستند نیز ممکن است دچار آتروفی واژینال شوند. علت اصلی آتروفی واژینال کاهش میزان استروژن است. میزان استروژن به دلایل زیر ممکن است کاهش یابد: برخی انواع داروهای ضد بارداری، شامل داروهای تزریقی ضد بارداری و قرص‌های ترکیبی، عدم وجود تحریک جنسی پیش از مقاربت به عدم تولید لوبریکانت‌های طبیعی در زنان منجر می‌شود، شیردهی یا زایمان
- درمان‌های هورمونی سرطان، شیمی‌درمانی، و رادیوتراپی ناحیة لگنی، دیابت یا سندرم سیوگرن که در آن غدد مولد مایعات در بدن توسط سیستم ایمنی مورد حمله قرار می‌گیرند.

برای مطالعه دقیق آتروفی واژینال روی همین سطر کلیک کنید

آدنیت مزانتریک

آدنیت مزانتریک / mesenteric adenitis یا لنفادنیت مزانتریک، التهاب گره‌های لنفاوی مزانتری است. مزانتری، روده را به دیوارۀ شکم متصل می‎کند و آن را سر جایش نگه می‎دارد. به طور معمول، لنفادنیت مزانتریک بر اثر بروز عفونت در روده ایجاد می‎شود. عفونت به طور معمول خفیف است و بدون درمان و به خودی خود رفع می‎شود. احتمال اشتباه گرفتن لنفادنیت مزانتریک با آپاندیسیت وجود دارد. احتمال آسیب رساندن این بیماری به افراد زیر 16 سال بیشتر است. اگر غدد لنفاوی مزانتری به عفونت پدید آمده در شکم یا روده واکنش نشان دهند، متورم و دردناک می‎شوند، که این سبب ناراحتی شکمی می‌شود. آدنیت مزانتریک معمولاً بر اثر عفونت‎های ویروسی یا باکتریایی ایجاد می‎شود. این بیماری همچنین امکان دارد که با برخی از انواع سرطان یا بیماری التهابی روده (IBD) بروز کند. علایم آدنیت مزانتریک بسیار شبیه علایم آپاندیسیت است اما این بیماری به اندازۀ آپاندیسیت جدی و خطرناک نیست. آدنیت مزانتریک معمولاً خفیف است و فقط تا چند روز ادامه دارد. در اغلب موارد مشکل بدون مداخلۀ تخصصی پزشکی رفع می‎شود.

برای مطالعۀ دقیق آدنیت مزانتریک روی همین سطر کلیک کنید

آربوویروس

آربوویروس / Arboviruses اصطلاحی است که در توصیف گروهی از عفونت‎های ویروسی منتقله به انسان توسط گروهی از حشرات موسوم به ارتروپادها به کار می‎رود. نژادهای مختلفی از آرتروویروس‌ها وجود دارد. این ویروس‎ها از نظر علایم طیفی از فاقد علامت تا علایم شبه آنفولانزای خفیف تا علایم بسیار شدید را ایجاد می‎کنند. اجتناب از نیش حشرات کلید پیشگیری از این عفونت‎های آزاردهنده است. حشراتی که می‎توانند انسان را به آربوویروس‎ها آلوده کنند شامل کک‌ها، کنه‌ها و پشه‎ها هستند. انواع مختلفی از آربوویروس‌ها وجود دارد. انواع آربوویروس به دسته‎های خاصی تقسیم می‎شود. سه دستۀ اصلی آربوویروس که می‎توانند سبب بروز عفونت در انسان شوند شامل موارد زیرند: فلاویویروس، تاگاویروس، بونیاویروس. انواع فلاویویروس شامل موارد زیر است: تب زرد، ویروس نیل غربی، ویروس زیکا، تب دنگ (دنگی)، آنسفالیت ژاپنی. انواع تاگاویروس شامل موارد زیر است: ویروس رود راس، ویروس ایکوآین شرقی، ویروس ایکوآین غربی. انواع بونداویروس شامل موارد زیرند: آنسفالیت کالیفرنیا، ویروس لا کروس، ویروس تنگه جیمزتاون. آربوویروس عمدتاً از طریق نیش حشرات گسترش پیدا می‎کند. بیشترین انتقال آربوویروس‎ها از طریق نیش پشه‎ها رخ می‎دهد. به هر جهت، این بیماری از طریق گزیده شدن توسط کک‌ها و کنه‎ها نیز قابل انتقال به انسان است.
برای مطالعۀ دقیق آربوویروس‌ها روی همین سطر کلیک کنید

آروغ زدن

آروغ زدن / Burping [آروق هم نوشته می‌شود] عمل دفع هوای درون معده از طریق دهان است. آروغ زدن به طور معمول زمانی بروز می‌کند که معده بر اثر هوای زیادی که بلعیده شده است متسع شده یا بیش از حد باد می‌کند. آروغ زدن هوا را خارج کرده و باعث کاهش میزان بادکردگی معده می‌شود. دیگر نام‌های آروغ زدن باد معده یا باد گلو است. دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد که چرا باید هوا به میزان بیش از حد نرمال وارد معده شود. شایع‌ترین دلایل در این مورد عبارتند از: خوردن یا نوشیدن خیلی سریع، نوشیدن نوشابه‌های گازدار، اضطراب. نوزادان و کودکان خردسال ممکن بی‎آنکه درکی از موضوع داشته باشند مقدار زیادی هوا را ببلعند. نوزادان کمی پس از نوشیدن شیر پستان یا شیر خشک آروغ می‌زنند تا هوای اضافی را که در خلال تغذیه بلعیده‌اند از راه دهان دفع کنند.
برای مطالعه دقیق آروغ زدن روی همین سطر کلیک کنید

آریتمی

آریتمی / Arrhythmia یا شکل کامل اصطلاح به صورت آریتمی قلبی / Cardiac arrhythmia به معنی غیر طبیعی بودن ضربآهنگ یا ریتم قلب است. چهار نوع اصلی آریتمی وجود دارد: ضربان اضافی، تاکی‌کاردی فوق بطنی، آریتمی بطنی و برادی‌کاردی. برادی‎کاری، کندی ریتم قلب و تاکی‎کاردی نقطۀ مقابل برای‎کاردی یعنی تندی ریتم قلب است. برادی‎کاردی گاه فیزیولوژیک است مانند مورد ورزشکاران و گاهی از اوقات پاتولوژیک است مانند برادی‎کاردی ناشی از سکته قلبی. تاکی‎کاردی نیز همین وضعیت را دارد.
برای مطالعه دقیق آریتمی، انواع، تشخیص و درمان آن روی همین سطر کلیک کنید

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم / astigmatism یکی از نفایص بزرگمربوط به بینایی محسوب می‎شود. علت آن معمولاً نامنظم بودن شکل و انحنای قرنیه است و گاهی از اوقات نیز علت آستیگماتیسم اثر بی‎نظمی شکل و انحنای لنز است که در پشت عنبیه قرار دارد. اگر چشم را نوعی کروی‎شکل تصور کنیم، هرگاه این عدسی از حالت کروی خارج گردد و حالتی شبه بیضی پیدا کند، در این صورت دارای دو کانون خطی به جای یک کانون نقطه‌ای خواهد بود. در نتیجه تصاویر به دلیل شکست نامتساوی در قسمت‌های مختلف قرنیه کاملاً بر روی شبکیۀ چشم متمرکز نمی‌شوند و تصاویر چه دور باشند و چه نزدیک، تار دیده می‌شوند. بنابراین افرادی که دچار آستیگماتیسم شدید هستند نه تنها همانند افراد نزدیک‌بین اشیاء دور را تار می‌بینند، بلکه دید آنها در مورد اشیاء و مناظر نزدیک نیز همین گونه است.

آسم

آسم / Asthma  یکی از بیماری‎های التهابی شایع و مزمن راه‎های هوایی سیستم تنفسی است که ویژگی‌های آن عبارتند از: نشانه‎های متغیر و عود کننده، انسداد برگشت‎پذیر جریان هوا و اسپاسم برونش‌ها. علایم شایع این بیماری عبارتند از: صدای خس خس سینه، تنگی نفس و سرفه. تصور بر این است که آسم ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. آسم همچنین بر اساس اتوپیک (بیرونی) یا غیر اتوپیک (درونی) بودن عامل ایجاد آن نیز طبقه‌بندی می‌شود. علایم آسم معمولاً شب‌ها و اوایل صبح و یا هنگام ورزش یا در هوای سرد تشدید می‌شود. عوامل محیط نظیر آلودگی هوا، مواد آلرژی‌زا، سیگار و... در شیوع بیشتر آسم در دهه‎های اخیر نقش مهمی دارند. بر مبنای مطالعات عوامل محیطی می‎توانند هم موجب آسم و هم سبب تشدید علایم آن شوند.
برای مطالعه دقیق آسم روی همین سطر کلیک کنید

آسم در کودکان

آسم در کودکان / Childhood asthma نوعی آسم متفاوت از آسم بزرگسالان نیست، اما کودکان ممکن است در این بیماری با چالش‌های منحصر به فردی مواجه باشند. آسم در کودکان یک عامل اصلی در مراجعه به بخش اورژانش، بستری شدن کودکان در بیمارستان و از دست رفتن روزهای تحصیل محسوب می‎شود. بدبختانه آسم در کودکان قابل علاج نیست، و علایم بیماری ممکن است تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا کنند. اما در صورت برخورداری از درمان درست، والدین و کودک می‎توانند علایم بیماری را تحت کنترل قرار دهند و از آسیب‎دیدگی ریه‎های در حال رشد کودک پیشگیری کنند. در آسم دوران کودکی ریه‎ها و راه‎های هوایی در صورت قرار گرفتن در معرض برخی محرک‎ها مثل استنشاق گرده‎های معلق در هوا یا سرماخوردگی یا ابتلاء به دیگر عفونت‎های سیستم تنفسی به آسانی ملتهب می‎شوند. آسم در کودکان می‎تواند باعث بروز علایم آزاردهنده در زندگی روزمره شده و در بازی، ورزش، تحصیل و خواب کودکان اختلال ایجاد کند. در مورد برخی کودکان آسم کنترل نشده می‎تواند به حملات خطرناک آسم منجر شود.
برای مطالعه دقیق آسم در کودکان روی همین سطر کلیک کنید

آسپیرین

آسپیرین / Aspirin نام تجاری اسید استیل سالیسیک است که یک گیرنده ضعیف آروماتاز محسوب می‌شود. آسپرین که به طور طبیعی در پوست درخت بید وجود دارد به گروه داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی /  NSAIDs تعلق دارد. آسپیرین یکی از پر طرفدارترین و پرمصرف‌ترین داروها در دنیاست. آسپرین علاوه بر ویژگی مسکن بودن خود، تب‌بُر و ضد التهاب نیز است. مطالعات اثرات پیشگیرانه آسپیرین را در مورد بیماری‎های قلبی عروقی، سرطان، ورم مفاصل، سردرد، دردهای جسمانی در سطح وسیع مورد بررسی و تأیید قرار داده‌اند.

آسیب تروماتیک پستان

آسیب تروماتیک پستان / Trauma to the breast ممکن است نتیجۀ هر چیزی باشد که سبب آسیب دیدن بافت پستان می‎شود. در اغلب موارد آسیب تروماتیک پستان باعث عوارض جانبی جدی نمی‎شود، اما عوارض نادر می‎تواند شامل خونریزی شدید باشد. هیچ تحقیقی تاکنون این ادعا را مطرح نکرده است که صدمات پستان می‎توانند به سرطان منجر شود. علامت بلافاصله آسیب تروماتیک پستان درد است. آسیب تروماتیک پستان می‎تواند سبب بروز درد ناشی از ضربه شود که با کبودی دنبال می‎گردد که به نوبه خود می‎تواند سبب درد و ناراحتی شود. در عین حال امکان بروز عوارض جانبی در کنار خونریزی مثل بروز برآمدگی پستان به علت خود آسیب یا فرآیند التیام آن وجود دارد. این برآمدگی‎ها ممکن است در ابتدا نگرانی‎آور باشند اما آنها سبب ایجاد سرطان نمی‎شوند.
برای مطالعه دقیق آسیب تروماتیک پستان روی هیمن سطر کلیک کنید

آسیب مغزی تروماتیک

آسیب مغزی تروماتیک / Traumatic brain injury [توضیح م: آسیب تروماتیک مغزی نیز مصطلح است] معمولاً بر اثر وارد شدن ضربه یا تکان شدید در سر یا بدن ایجاد می‎شود. اشیائی مثل گلوله یا تکه‌ای شکسته از جمجمه نیز که می‎توانند به درون بافت مغز وارد شوند امکان ایجاد آسیب مغزی تروماتیک را دارند. موارد خفیف آسیب مغزی تروماتیک ممکن است باعث آسیب موقتی سلول‎های مغزی شود. موارد جدی‎تر می‎توانند سبب ایجاد کبودی، پارگی بافت‎ها، خونریزی و دیگر صدمات فیزیکی در مغز گردند. این آسیب‎دیدگی‎ها می‏توانند به عوارض درازمدت یا مرگ منجر شوند. آسیب مغزی تروماتیک دارای طیف گسترده‎ای از اثرات جسمانی و روانی است. برخی نشانه‎ها و علایم ممکن است بلافاصله پس از واقعه تروماتیک ظاهر شوند حال آنکه بقیۀ آنها ممکن است در طول روزها یا هفته‎ای بعدی بروز کنند.
برای مطالعه دقیق آسیب مغزی تروماتیک روی همین سطر کلیک کنید

آسیت

آسیت / Ascites بر اثر تجمع مایع در شکم بروز میکند. این تجمع در دو لایۀ غشائی که به اتفاق هم پریتونیوم (کیسۀ نرمی که دستگاههای بدن را در خود جای داده است) را تشکیل میدهند بروز میکند. وجود مقدار کمی مایع در حفرۀ پریتونیوم عادی است.  بسیاری از بیماریهای اصلی و نهفته شامل سل، بیماری کلیه، پانکراتیت، و کمفعالی تیروئید میتوانند مسؤول ایجاد آسیت باشند. به هر جهت، علل اولیۀ ایجاد آسیت شامل نارسایی قلبی، سیروز و سرطان است. آسیت در صورتی که سرطان به نواحی زیر آسیب زده باشد امکان بروز دارد: پریتونیوم، کبد، سیستم لنفاوی، تخمدان‎ها، پستان، روده، معده، لوزالمعده، ریه، رحم (زهدان). آسیت اغلب با درد توأم است و سبب می‎شود تا فرد احساس کند: تهوع دارد، کمتر از معمول احساس گرسنگی می‎کند، خسته است، فاقد نفس است، نیاز عاجل به ادرار دارد و دچار یبوست است. حبس مایع سبب بروز فشار بر دیگر دستگاه‎های داخل بدن می‎شود، که نتیجۀ آن اغلب تجربۀ احساس ناراحتی توسط بیمار است. آسیت همچنین ممکن است سبب بروز نفخ، درد شکم و پشت شود، و نشستن یا حرکت کردن را برای بیمار دشوار کند. اگر علت بروز آسیت سیروز بوده باشد، فرد ممکن است از کاهش مصرف نمک و خوردن قرصهای آب (دیورتیکها) سود ببرد. قرص‌های آب می‎توانند باعث ازدیاد میزان ادرار شوند، و از حبس بیشتر مایعات پیشگیری کنند. در حالی که این کار در بسیاری از مواقع رویکرد مناسبی است، برخی از انواع آسیت در مقابل دیورتیک‎ها مقاوم نشان می‎دهند. در موارد شدید، پیوند کبد می‎تواند بهترین گزینۀ درمانی باشد. دیگر درمان‏ها موارد زیر را شامل می‎شود: پاراسنتز: در موارد آسیت مقاوم، یا در صورتی که مقدار مایع جمع شده در شکم بسیار زیاد باشد، پاراسنتز میتواند یک تکنیک مدیریت وضعیت مؤثر باشد. پاراسنتز به این صورت انجام میشود که پزشک سرنگی را به داخل شکم بیمار فرو برده و مایع جمع شده در آنجا را تخلیه میکند. شانت: وقتی آسیت به علت سرطان بروز کرده باشد، دکتر ممکن است از یک شانت (لوله) برای انتقال مایع از شکم به داخل جریان خون استفاده کند. شیمی درمانی: شیمی درمانی می‎تواند به کوچک شدن یا کنترل تومور سرطانی کمک کند. شیمی درمانی را می‎توان با تعبیۀ یک لوله در شکم انجام داد، که گاهی از اوقات می‎تواند تجمع مایع را متوقف کند. بدبختانه شواهد کافی در مورد کارآیی این روش وجود ندارد.  اختلالات اصلی موجب آسیت اغلب اوقات بیماریهای جدی هستند که سبب کوتاه شدن عمر بیمار میشوند. پیشآگهی و دورنما در آسیت به علت بروز آن بستگی دارد. علایم را باید مدیریت کرد و کاهش داد، اما این درمان علت بروز آسیت است که دورنما و فرجام آسیت را تعیین میکند. در حال حاضر درمان هیچ رضایت‎بخشی برای مردم دچار سیروز همچنین آسیت مقاوم در برابر دیورتیک‎ها وجود ندارد. پاراسنتز و شانت‌ها بدون انجام پیوند کبد ممکن است کیفیت زندگی بیمار را بهبود ببخشند اما گمان نمی‎رود که قادر به بهبود قابل ملاحظۀ طول عمر بیمار باشند.
برای مطالعۀ دقیق آسیت روی همین سطر کلیک کنید

آلبومین

آلبومین / Albumin یکی از فراوان‎ترین انواع پروتئین در خون است. کبد به عنوان بخشی از فعالیت نرمال خود آلبومین ترشح می‎کند. آلبومین باعث ایجاد تعادل مایعات در بدن می‎شود. این پروتئین به پیشگیری از نشت بیش از حد رگ‎های خونی کمک می‎کند. آلبومین در عین حال در ترمیم بافت و کمک به رشد بدن نقش دارد که در آن هورمون‎های حیاتی و مواد مغذی را به اطراف بدن انتقال می‎دهد. مردم در صورت ابتلاء به یک زخم باز یا سوختگی یا به دنبال عمل جراحی در ریسک بالاتری برای غیر نرمال شدن سطح آلبومین قرار دارند. کبد سالم پروتئین مصرف شده توسط انسان را به آلبومین تبدیل می‎کند. وقتی کبد دارای عملکرد صحیح نباشد این فرآیند کاهش می‎یابد و ممکن است به افت سطح آلبومین منجر شود.
برای مطالعه دقیق آلبومین روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی

آلرژی‌ / Allergy (که معادل نارسای حساسیت برای آن در فارسی آماده است) از مشکلات شایع پزشکی است و نشانگان آن طیف گسترده‌ای از آزارنده تا تهدیدگر حیات را شامل می‌شود. آلرژی از واکنش حاد سیستم ایمنی بدن نشأت می‌گیرد. به صورت معمول سیستم ایمنی بدن را از هجوم متجاوزانی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها که می‌توانند بیماری‌زا باشند محافظت می‌کند. سیستم ایمنی افراد دچار آلرژی به مواد بی‌ضرر به گونه‌ای واکنش نشان می‌دهد که انگار مضر هستند. آنچه سیستم ایمنی بدان واکنش نشان می‌دهد آلرژی‌زا یا آلرژن نامیده می‌شود. آلرژی‌زاهای شایع عبارتند از:  گرد و غبار،  گرده،  موی حیوانات خانگی،  غذاهایی همانند تخم مرغ و آجیل،  نیش زنبور،  داروها،  لاتکس. فرد در معرض آلرژن قرار می‌گیرد. سپس بدن علیه آلرژن آنتی‌بادی تولید می‌کند. وقتی فرد بعدها مجدداً با همان مادة آلرژی‌زا مواجه شود، واکنش آلرژیک به وجود می‌آید.  واکنش حاد سیستم ایمنی به مواد آلرژی‌زا به التهاب منجر شده و این عامل بروز نشانگان آلرژی است. نشانگان آلرژی بر مبنای نوع مادة آلرژی‌زا و شدت واکنش آلرژیک متفاوت است. آنهایی که آلرژی پوستی دارد ممکن است نشانگانی مثل سرخی و دانه در نقاطی که پوستشان با مواد آلرژی‌زا مانند لاتکس یا ترکیبات موجود در پودرهای رختشویی تماس داشته است، ظاهر شود. آلرژی فصلی یا تب بهاری بسیار شایع هستند. در حدود 10 تا 30 درصد مردم دنیا به این آلرژی مبتلا می‌شوند و انواع آنها در حال افزایش است. افراد دچار آلرژی فصلی نشانگانی شامل نشانه‌های سرماخوردگی عادی از جله موارد زیر را دارند:  خارش بینی،  آبریزش بینی،  ورم چشم،  سوزش گلو،  سرفه،  ویزینگ گوش. افراد دچار واکنش‌های آلرژیک به غذاها نشانگان متفاوتی دارند که برخی از آنها ممکن است شدید باشد:  ورم لب، دهان یا صورت،  استفراغ،  اسهال،  کرامپ‌های شکمی،  کهیر ،  نفس تنگی. برخی افراد دچار آلرژی شدید به مواد غذایی، نیش زنبور یا دارو ممکن است آنافیلاکسی یا شوک آنافیلاکتیک را تجربه کنند. آنها شامل برخی از نشانگان زیر هستند:  کرامپ‌های شکمی،  باریک شدن راه‌های هوایی، تورم زبان یا گلو،  ویزینگ و مشکل شنوایی،  دانه یا خارش،  ضربان قلب ضعیف و سریع،  اسهال و استفراغ یا تهوع،  سرگیجه یا غش
برای مطالعۀ دقیق آلرژی روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی دارویی

آلرژی دارویی / Drug allergies باعث ایجاد واکنش‎های خاص آلرژیک به داروها یا درمان‎ها می‌شود. آلرژی‎های دارویی با عوارض جانبی داروها متفاوتند، و این تفاوت را باید درک کرد. برخی از داروها مثل آسپیرین و پنی‎سیلین و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی بیشتر با واکنش‌های آلرژیک مرتبطند. سیستم ایمنی بدن دارو یا مواد دارویی را با چیزهای مضر مثل قارچ، ویروس، یا باکتری اشتباه می‎گیرد، و این سبب بروز آلرژی دارویی می‌شود. در وضعیت‎های نرمال، سیستم ایمنی با رها کردن آنتی‎بادی‎هایی مثل هیستامین و گلبول‎های سفید خون برای مقابله با هر ارگانیسم مهاجم و مضر وارد عمل می‎شود. آنتی‎بادی‎ها تهدید را منزوی و محو می‎کنند، و در نتیجه بدن به وضعیت نرمال خود برمی‎گردد. در مورد واکنش آلرژیک به یک دارو یا مواد دارویی، سیستم ایمنی، دارو را با مهاجم مضر اشتباه گرفته و به دارو حمله می‎کند. این اشتباه به بروز واکنش آلرژیک منجر می‎شود. علایم واکنش آلرژیک به دارو یا مواد دارویی می‎تواند شامل موارد زیر باشد: بروز راش‎هایی مثل کهیر، خارش پوست یا چشم، تب، ورم، خس خس سینه، تنگی نفس یا دشواری در تنفس. علایم آلرژی ناشی از دارو اغلب چند ساعت تا دو هفته پس از مصرف دارو احساس می‌شود. اگرچه مورد نادری است، اما واکنش‎های آلرژیک شدید به داروها می‎تواند به آنافیلاکسی نیز منجر شود، که نوعی واکنش آلرژیک جدی و بعضاً کشنده محسوب می‎شود. این موضوع بسیار اهمیت دارد که بدانیم واکنش آلرژیک نسبت به یک دارو همان عارضۀ جانبی، عدم تحمل، یا فعل و انفعال با دیگر داروها نیست.
برای مطالعۀ دقیق آلرژی دارویی روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی رنگ مو

آلرژی رنگ مو / Hair dye allergies احتمالاً بیش از آنکه مرتبط به کل فرآورده شود مربوط به یکی از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو است. شایع‎ترین علت این نوع واکنش‎های آلرژیک پارا-فنیل‌اندی‌امین است که به نام PPD نیز شناخته می‎شود. PPD در اغلب رنگ‎ موهای عرضه شده تحت مارک‌های تجاری یافت می‎شود. این ماده به طور معمول با پراکسید ترکیب می‎شود تا رنگ مو را تغییر دهد. آنچه پیش از  کامل شدن این واکنش رخ می‎دهد در عین حال این احتمال را ایجاد می‎کند که PPD با پوست تماس یافته و سبب بروز واکنش آلرژیک شود. PPD در رنگ موهای تجاری زیر نام‌های جایگزین متعددی یافت می‎شود. این شامل نام‎هایی مثل PPDA، 1,4- بنزندیامین، و پایه فنیل‌اندی‌امین است. دیگر مادۀ شیمیایی شایع در رنگ مو پارا-تولواند‌ی‌امین (PTD) است، که امکان تحمل آن بیش از PPD است اما کماکان می‎تواند در بسیاری از مردم باعث ایجاد واکنش آلرژِیک شود.
برای مطالعۀ دقیق آلرژی رنگ مو روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی سویا

آلرژی سویا / Soy allergy، یکی از فرآورده‎های دانه سویا، یک آلرژی غذایی شایع است. اغلب اوقات آلرژی سویا در دوران کودکی با واکنش نسبت به شیر خشک بر پایۀ سویا شروع می‎شود. اگرچه بیشتر کودکان آلرژی سویا را پشت سر می‎گذارند، در برخی از آنان این آلرژی تا دوران بزرگسالی ادامه می‎یابد. نشانه‎ها و علایم خفیف آلرژی سویا شامل بروز کهیر یا خارش درون و اطراف دهان است. در موارد نادر آلرژی سویا می‎تواند باعث ایجاد واکنش آلرژیک مهلک (آنافیلاکسی) ‎شود. اگر فرد یا کودک وی دچار واکنش نسبت به سویا باشد، باید به دکتر مراجعه شود. تست‎های موجود می‏توانند آلرژی نسبت به سویا را مشخص کنند. دچار بودن به آلرژی سویا به معنی اجتناب از محصولات حاوی سویا است که می‏تواند کار مشکلی باشد. بسیاری از غذاها مثل فرآورده‎های گوشت قرمز، انواع نان، شکلات و سریال‎های صبحانه حاوی سویا هستند.
برای مطالعه دقیق آلرژی سویا روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی غذایی

سیستم ایمنی افراد دچار آلرژی غذایی / Food allergies به برخی از پروتئین‎های موجود در غذا واکنش نشان می‎دهد. سیستم ایمنی این دسته از مردم به این ترکیبات حمله‎ور می‌شود به شکلی که گویی این پروتئین‎ها نوعی عامل مضر بیماریزا مثل میکرب‎ یا ویروس‎ هستند. حدود 5 درصد کودکان و 4 درصد بزرگسالان در آمریکا دچار آلرژی غذایی هستند. این نشان دهندۀ 20% افزایش آلرژی غذایی در میان کودکان در طول 20 سال اخیر است. در سطح جهان بین 250 تا 550 میلیون نفر در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دچار آلرژی غذایی هستند. علایم آلرژِی غذایی ممکن است طیفی از خفیف تا شدید را شامل باشد و به هر فردی به شکل متفاوتی آسیب برساند. همۀ افراد علایم برشمرده در زیر را تجربه نمی‎کنند، و هر واکنشی ممکن است با برخی تفاوت‌های جزئی همراه باشد، اما نشانه‎ها و علایم شایع آلرژی غذایی شامل موارد زیرند: احساس بی‎حسی در دهان، احساس سوزش در لب‎ها و دهان، امکان ورم لب و صورت وجود دارد، راش پوستی، پوست ممکن است دچار خارش و لکه‎دار شود، خس خس سینه، تهوع، اسهال، آبریزش بینی، نمدار شدن چشم. در میان کودکان رایج‎ترین غذاهای منجر به بروز واکنش آلرژیک شامل بادام زمینی، گندم، سویا، شیر و تخم مرغ هستند. در بزرگسالان این غذاها شامل ماهی، بادام زمینی، برخی انواع صدف دریایی، آجیل‎های درختی مثل پسته، آجیل‎های برزیلی و بادام است. رایج‎ترین غذاهای آلرژی‌زا که برای حدود 90 درصد موارد تمامی آلرژی‌ها محاسبه می‎شوند و به صورت عام تحت عنوان "هشت بزرگ" مورد اشاره قرار می‎گیرند شامل موارد زیرند: تخم مرغ، ماهی، شیر، آجیل‎های درختی (شامل فندق، گردو، بادام و آجیل‎های برزیلی)، بادام زمینی، صدف، سویا، گندم. کشورهای اروپایی دارای آلرژی‎زاهای اصلی دیگری هستند که شامل کنجد، کرفس، لوپین (حبوبات) و خردل است.  موارد زیر میزان خطر آلرژی غذایی را در فرد افزایش می‎دهد: تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به آلرژی غذایی، ابتلا به دیگر انواع آلرژی، سال‎های کودکی (تحقیقات همچنین نشان داده‎اند که بچه‌‏های متولد شده به روش سزارین، که در هنگام تولد یا در طول یک سال نخست زندگی خود آنتی‎بیوتیک گرفته‎اند، و آنهایی که دیرتر یعنی پس از 7 ماهگی با غذاهای غیر شیر مادر تغذیه شده‏اند، همگی در معرض خطر ابتلا به آلرژی غذایی قرار دارند)، باکتری روده. تعداد موارد آلرژی غذایی در حال افزایش است.
برای مطالعۀ دقیق آلرژی غذایی روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی لاتکس

آلرژِی لاتکس / Latex allergy واکنش بدن نسبت به برخی پروتئین‎های موجود در لاتکس لاستیک طبیعی است، فرآورده‏ای که از درخت لاستیک (کائوچو) به دست می‎آید. اگر کسی دچار آلرژی لاتکس باشد بدن وی لاتکس را با ماده‎ای مُضر اشتباه می‎گیرد. آلرژِی لاتکس می‎تواند باعث ایجاد خارش پوست و کهیر یا حتی آنافیلاکسی شود، اختلالی بالقوه کُشنده که می‎تواند سبب ورم گلو و دشواری شدید تنفسی گردد. پزشک می‎تواند تعیین کند که آیا کسی دچار آلرژِی لاتکس بوده یا ریسکی در مورد ابتلاء به این نوع آلرژی در مورد وی مطرح است. درک آلرژِی لاتکس و دانستن منابع شایع ایجاد آن می‎تواند به پیشگیری از واکنش‌های آلرژیک در این مورد کمک کند.
برای مطالعه دقیق آلرژی لاتکس روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی منی

آلرژی منی / Semen Allergy - که به نام حساسیت بیش از حد به پلاسمای منی انسانی نیز شناخته می‎شود – واکنشی آلرژیک نسبت به پروتئین‎هایی است که در اسپرم اغلب مردان وجود دارد. این وضعیت نسبتاً نادر بیشتر در میان زنان شایع است و در سطح ایالات متحد آمریکا حدود 400.000 زن به آن مبتلا هستند. این موضوع روشن نیست که وضعیت مزبور در میان مردان دارای روابط جنسی با مردان دیگر تا چه میزان گستردگی دارد. مطالعات نشان می‎دهند که احتمال آلرژی داشتن فرد به منی خود وی نیز وجود دارد. وقتی چنین وضعیتی رخ می‎دهد زیر عنوان سندرم ناخوشی پساارگاسمی شناخته می‎شود.
برای مطالعه دقیق آلرژی منی روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی نیکل

آلرژی نیکل / Nickel allergy یک علت شایع درماتیت تماسی آلرژیک است، که در آن یک راش خارش‌دار در جایی که پوست با یک ماده معمولاً بی‌ضرر تماس پیدا می‎کند، ظاهر می‎شود. آلرژی نیکل اغلب با گوشواره‎ها و دیگر جواهرات یا بدلیجات مرتبط است. اما نیکل در بسیاری از وسایل مورد استفاده روزمره مثل سکه‎ها، زیپ‎ها، تلفن‎های هوشمند و قاب عینک وجود دارد. ممکن است تماس مکرر یا طولانی مدت با اقلام دارای نیکل به ایجاد آلرژی نیکل منجر شود. درمان می‎تواند به کاهش علایم این نوع آلرژی منجر گردد. به هر حال وقتی کسی دچار آلرژی نیکل شود، وی همیشه نسبت به این فلز دچار حساسیت بوده و نیاز به اجتناب از تماس با آن دارد.
برای مطالعه دقیق آلرژی نیکل روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی هیره

آلرژی هیره / Dust mite allergy توسط جانداران میکروسکپی موسوم به هیره ایجاد می‎شود. جانداران میکروسکپی که در خانه‎های ما زندگی می‎کنند می‎توانند مشکلات بزرگی برای افراد دچار آلرژی و آسم ایجاد نمایند. هیره‎ها که از سلول‎های مردۀ پوست تغذیه می‌کنند یکی از شایع‎ترین آلرژی‎زاهای محیط زیست محسوب می‎شوند. آنها یکی از محرک‎های ایجاد آلرژی مادام‎العمر در مردم سراسر جهان هستند. در هر حال پیشگیری بهترین گزینه است. هیره‎ها در همۀ نقاط جهان هستند غیر از قطب جنوب. آنها در محیط‌های گرم و مرطوب مثل خانۀ مردم رشد می‎کنند. هیره‌ بدواً از سلول‎های پوست تغذیه می‎کند. میزان پوست ریزش یافته از هر انسان در طول روز برای تغذیۀ میلیون‎ها هیره‌ کافی است، که این بدین معنی است که هر خانه‌ای می‎تواند میزبان میلیون‎ها میلیون هیره‌ باشد. سلول‎های ریختۀ پوست انسان و حیوانات خانگی را می‎توان در سطح بخش‌های پارچه‎ای خانه مثل فرش‎ها و رویۀ مبل‎ها و صندلی‎ها و دیگر سطوح منزل یافت. خلاص شدن کامل از شر هیره‌‎ها تقریباً ناممکن است. به هر جهت، کارهایی هست که فرد می‎تواند برای خلاص کردن خانه از دست این هشت‌پایان میکروسکپی مسبب آلرژی انجام دهد.
برای مطالعۀ دقیق آلرژی هیره روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی گرده

آلرژی گرده / Pollen allergy اختلال شایعی است. فرآیند گرده‌افشانی برای رشد گیاهان حیاتی است، اما گرده گیاهان می‎تواند برای مردم دچار آلرژی نسبت به این گرده علایم نامطبوعی به دنبال داشته باشد. در طول فصول رشد، گرده گیاهان از طریق هوا جابجا می‌شود و گیاهان را بارور می‎کند. وقتی مردم دچار آلرژی از این گرده تنفس می‎کنند بدن آنان گرده را به عنوان یک تهدید شناسایی می‎کند، که می‎تواند محرک ایجاد یک واکنش آلرژیک باشد. آلرژی گرده باعث می‌شود تا فرد دچار این نوع آلرژی برخی از علایم فهرست زیر را تجربه کند: نمناک شدن چشم‌های نمناک و خارش آنها، خارش گلو، آبریزش بینی، عطسه، گرفتگی بینی، خس خس سینه. برخی مردم دچار آسم نیز ممکن است پی ببرند که آلرژی گرده باعث تشدید علایم آسم در آنان می‌شود، که این می‌تواند شامل خس خس سینه و سرفه کردن باشد.
برای مطالعه دقیق آلرژی گرده روی همین سطر کلیک کنید

آلرژی گندم

آلرژی گندم / Wheat allergy در مردم دچار پاسخ ایمنی غیر نرمال نسبت به مصرف مقادیر کم پروتئین‎های موجود در گندم ایجاد می‎شود. تماس با گندم یا مصرف آن می‎تواند به بروز مشکلات تنفسی، تهوع، کهیر، نفخ شکم و ناتوانی تمرکز در مبتلایان به آلرژی گندم منجر شود. در برخی از افراد امکان بروز آنافیلاکسی وجود دارد که یک واکنش آلرژیک تهدید کنندۀ زندگی محسوب می‎شود. برخی از مردم در صورت استنشاق آرد گندم دچار واکنش آلرژیک می‎شوند، در حالی که در مورد دیگران خوردن گندم محرک بروز این واکنش‌ها می‎گردد. واکنش آلرژیک ممکن است در طول چند دقیقه یا در برخی مواقع ساعاتی پس از مصرف یا استنشاق گندم رخ دهد. آلرژی گندم یکی از شایع‌ترین انواع آلرژی غذایی در دوران کودکی است، اما در عین حال احتمال بروز آن در افراد بزرگسال نیز وجود دارد. فرد دچار آلرژی گندم یک آنتی‎بادی خاص را نسبت به پروتئین گندم توسعه می‌دهد و گاهی از اوقات تعداد پروتئین در این مورد بیش از یک مورد است. آلرژی گندم با بیماری سلیاک یکی نیست.
برای مطالعه دقیق آلرژی گندم روی همین سطر کلیک کنید

آلزایمر

بیماری آلزایمر / Alzheimer's disease نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن توانایی‌های ذهنی بیمار به تدریج کاهش می‌یابد. بارزترین نشانةزوال عقل بروز اختلال در حافظه ‌است که معمولاً به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا این اختلال به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی کم‌کم خاطرات قدیمی نیز آسیب می‌بینند. بیمار پاسخ پرسشی را که چند لحظه قبل مطرح کرده فراموش می‌کند و مجدداً همان پرسش را مطرح می‌کند؛ وسایلش را گم می‌کند و نمی‌داند آنها را کجا گذاشته ‌است. در خرید و پرداخت پول دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند حساب مالی خود را نگه دارد. کم‌کم در شناخت دوستان و آشنایان و ذکر اسم آنها نیز مشکل ایجاد می‌شود؛ دچار مشکل مسیریابی شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب دیدن عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است باعث افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود.

برای مطالعه دقیق آلزایمر روی همین سطر کلیک کنید

آلل

آلل / allele در لغت به معنی متقابل یا دوسویه است. هر  ژن بر روی کروموزم جایگاه خاصی دارد؛ در این جایگاه خاص نوکلئوتیدها قرار دارند که به آنتوالی اسید نوکلئوتید  گفته می‌شود. آلل در واقع ژن کنترل کننده یک صفت است که در یک موقعیت مشخص روی کروموزوم قرار گرفته است. آلل‎های قرار گرفته  در جایگاه مشابه هم روی کروموزوم‎های یکسان یک صفت خاص را کنترل می‎کنند. بین آلل‎ها سه ارتباط "غالب و مغلوب"، "غالب ناقص" و "هم‎نیرو" برقرار است.

آلوپسی

آلوپسی / Alopecia یک اصطلاح عمومی به معنی کاهش موی سر یا هر قسمتی از بدن به هر علت است. آلوپسی علل متفاوتی دارد: علل هورمونی، بیماری‌های خودایمنی، عوارض جانبی داروها، کم‌خونی و ...