دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فرآیند انتقال HIV کشف شد

اخبار اچ آی وی / ایدز AIDS / HIV

• ماریا کوهوت
• ترجمه محمدقاسم رافعی

تحقیق جدید NIH یک مرحلۀ حیاتی در فرآیند عفونت HIV را شناسایی کرده است که در آن ویروس مزبور مواد ژنتیکی خود را وارد سلول‎های سالم می‎کند. این کشف در نهایت می‎تواند به درمان‎هایی برای مسدود کردن راه انتقال عفونت در مراحل اولیۀ بیماری منجر شود.
بر مبنای اعلام "برنامۀ مشترک سازمان ملل متحد در مورد AIDS/HIV" (UNAIDS) ویروس کمبود ایمنی انسانی (HIV) مبتلابه حدود 46.7 میلیون نفر در سطح جهان است. بر مبنای گزارش CDC از این تعداد 1.1 میلیون نفر آمریکایی هستند.
در حال حاضر هیچ معالجۀ قطعی برای HIV وجود ندارد، اما درمان ضد ویروسی به بیماران این امکان را می‎دهد که سالم‎تر زندگی کنند، ریسک انتقال بیماری را کاهش دهند و پیشرفت بیماری را تا حد ممکن کاهش دهند.
انستیتو ملی آلرژی و بیماری‎های عفونی (NIAID)، یکی از انستیتوهای ملی بهداشت، تحقیقات مربوط به HIV را یکی از سرفصل‌های کار خود قرار داده است به این امید که میزان انتقال ویروس را در حد امکان کاهش دهد.
یک تحقیق اخیر NIH به بررسی راهی می‎پردازد که در آن ویروس می‌‏تواند سلول‎های سالم بدن را از طریق ارسال مواد ژنتیکی خود به درون آنها آلوده کند.

فرآیند انتقال HIV شناسایی شد
این تحقیق توسط دکتر لئونید وی. چرنوموردیک / Leonid V. Chernomordik، پژوهشگر ارشد، و دانشمندان دیگری شامل نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر النا زایتسوا / Elena Zaitseva از انستیتو ملی بهداشت کودکان و رشد انسانی ایونیک کندی شرایور (NICHD) که بخشی از NIH محسوب می‎شود، انجام شد.
کشفیات انجام شده توسط متخصصان که به طور بالقوه به ایجاد داروهای جدید و مؤثرتر ضد ویروسی منجر خواهد شد، اخیراً در "سلول میزبان و میکرب" منتشر شده است.
پژوهشگران یک بخش حیاتی از فرآیند انتقال HIV را شناسایی و آنالیز کرده‎اند که اگر بتوان از آن پیشگیری کرد، می‎توان عفونت را متوقف کرد.
فرآیند عفونت وقتی شکل می‎گیرد که یک پروتئین سطح HIV به مولکول‎های سطح یک سلول پیشتر سالم می‎چسبد. این روند در نهایت به همجوشی و ادغام ویروس و غشاء بیرونی سلول منجر می‎شود که این وضعیت به HIV امکان می‎دهد تا مواد ژنتیکی خود را وارد سلول میزبان کند.
دانشمندان به این موضوع پی بردند که در طول این فرآیند، پروتئینی به نام TMEM 16F فعال می‎شود. TMEM 16F فسفاتیدیلسرین، فسفولیپیدی را که در داخل غشاء سلولی متمایل به سطح بیرونی آن یافت می‎شود، فعال می‎کند.
فسفاتیدیلسرین نقش مهمی در پیام‎رسانی سلولی ایفا می‎کند، که یک فرآیند ارتباطی برای هماهنگی عمل سلول محسوب می‎شود. اگر سیستم پیام‎رسانی مختل گردد، آنگاه سیستم در معرض انواع ناهنجاری قرار می‎گیرد. پژوهش پیشین که در "نشریه وایرولوژی آزاد" منتشر شد، عنوان می‎کند که HIV از پیام‎رسانی سلول سوء استفاده می‎کند اما نتایج مطالعه محل بحث و مناقشه بوده است.

بلوک کردن ارتباط می‎تواند عفونت را متوقف کند
در مطالعۀ اخیر، انجام شده توسط NICHD، محققان مشاهده کردند که مولکول‎های ویروس به فسفاتیدیلسرین می‎چسبند. این یک ویژگی کلیدی برای جاسازی کردن مواد ژنتیکی HIV در داخل سلول‎های سالم است، زیرا پیام‎رسانی فسفاتیدیلسرین فرآیند ادغام را تقویت می‎کند.
تیم تحقیق همچنین متوجه شد که بلوک شیمیایی انتقال فسفولیپید، یا چسبیدن آن به دیگر مولکول‎ها برای پیشگیری از ایجاد اتصال با مواد HIV می‏تواند از فرآیند امتزاج پیشگیری کند. به این طریق فرآیند عفونت مختل می‎شود.
دکتر النا زایتسوا و همکاران می‎گویند: "یافته‎های ما عنوان می‎کنند که توانایی سلول‎ها برای سوار شدن بر پیام‎رسانی فسفاتیدیلسرین یک جنبۀ مهم فعال کردن سلول ایمنی و یکی از مکانیسم‎های کنترلی هم برای تولید و هم برای سقط عفونت سلول‎ها است."
پژوهشگران می‌گویند این کشف، که می‎تواند به توسعۀ درمان‎های بسیار مؤثرتر برای HIV منجر شود، بر مختل کردن انتقال مواد ژنتیکی HIV به درون سلول‎ها تمرکز می‎کند.
اگرچه این پژوهش امید تازه‎ای در مقابله با HIV پدید می‎آورد، بهبود درمان هنوز به آینده تعلق دارد. محققان می‎نویسند، برای تکمیل درک ما از این ویروس به مطالعات بیشتری نیاز است.

Source:
HIV infection boosted by seized cell signaling
By Maria Cohut
Published: Mon 17 Jul 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.