دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار اچ آی وی / ایدز AIDS / HIV
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه دکتر رویا وکیلی

سال‌ها محققان تلاش کرده‌اند تا منشأ همه‌گیری ویروس HIV را که مسؤول حدود 36 میلیون مرگ و میر در سراسر جهان است کشف کنند. در حال حاضر، یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی می‌گوید که آنها پاسخ این سؤال را پیدا کرده‌اند. آنها می‌گویند بیماری در دهة 1920 در کینشازا آغاز شد، که اکنون پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو است.
این تیم تحقیقاتی به رهبری محققان دانشگاه آکسفورد در انگلستان و دانشگاه لوون در بلژیک، یافته‌های خود را در مجلة علوم (Science) منتشر کرد.
ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) برای اولین بار بیش از 30 سال پیش شناسایی شد. تا به امروز، تقریباً 75 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده‌اند. مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا بیشتر تحت تأثیر آلودگی با این ویروس قراردارد، تقریباً 1 از هر 20 فرد بالغ آلوده بهHIV  است.
به گفته محققان، ثابت شده است کهHIV که از پستانداران نخستین و میمون‌ها دست‌کم 13بار به انسان منتقل شده است. البته آنها می‌گویند که تنها یکی از این انتقال‌ها- شامل گونهHIV-1  گروهM-  منجر به همه‌گیری امروز که ما می شناسیم شده است. اما کجا و در چه زمانی این همه‌گیری آغاز شد؟
نویسنده ارشد پروفسور الیور پیباس، از گروه جانورشناسی در دانشگاه آکسفورد، می‌گوید که در اکثر مطالعات HIV  برای تعیین تاریخ ژنتیکی HIVو تجزیه و تحلیل ژنوم‌های خاص HIV از مکان‌های خاص از "رویکرد تدریجی" استفاده می‌شود. اما او و همکارانش تصمیم گرفتند یک رویکرد متفاوت اتخاذ کنند.
پروفسور پیباس چنین شرح می‌دهد: "برای اولین بار ما تمام شواهد موجود را با استفاده از آخرین تکنیک‌های phylogeographic[1] مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم، که ما را قادر به برآورد آماری برای تعیین منشأ ویروس کرد، این به این معنی است که ما می‌توانیم با درجة بالایی از اطمینان بگوییم که همه‌گیری HIV از کجا و چه زمانی سرچشمه می‌گیرد."
با استفاده از این روش، تیم ریشة همه‌گیریHIV را در کینشازا برآورد کرد. کینشازا، واقع در ساحل رود کنگو، در حال حاضر بزرگ‌ترین شهر و پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) است.
پروفسور پیباس می‌گوید که آنها سپس شماری از عوامل را که یک "توفان کامل" HIV از کینشازا به کشورهای جنوب صحرای آفریقا را بین دهة 1920 و50 به وجود آورده بود شناسایی کردند.
نویسنده ارشد پروفسور فیلیپ لمی، از مؤسسة راگ در دانشگاه لوون می‌گوید: "هنگامی که ریشه‌های مکانی و زمانی همه‌گیری مشخص شد، آنها را می‌توان با داده‌های تاریخی مقایسه کرد و نشان داد که گسترش اولیه HIV-1  از کینشازا به سایر مناطق پر جمعیت الگوهای قابل پیش‌بینی را دنبال کرده است."

حمل و نقل و تغییرات اجتماعی به احتمال زیاد به همه‌گیریHIV  منجر شده است
محققان می‌گویند حمل و نقل از کینشازا به آفریقای مرکزی- به ویژه خطوط راه‌آهن - به احتمال زیاد یکی از عوامل عمدة گسترش HIV بوده است و اشاره می‌کنند که بیش از 1 میلیون نفر از مردم کینشازا در سال‌های آخر دهة 1940 از راه‌آهن استفاده می‌کرده‌اند.
نویسندة ارشد تحقیقات، دکتر نانوفاریا از گروه جانورشناسی دانشگاه آکسفورد شرح می‌دهد: "داده‌های ژنتیکی ما به ما می‌گوید که HIV به سرعت در سراسر کنگو با سفر مردم از طریق راه‌آهن و راه‌های آبی برای رسیدن به بوجی‌مایی و لوبومباشی در جنوبی‌ترین مناطق و کیسانگانی در شمال در اواخر دهه 1930 تا اوایل دهه 1950 گسترش یافت. این مسأله به ایجاد کانون‌های ثانویه برای انتقال HIV1 در مناطقی که به کشورهای آفریقای جنوبی و شرق متصل بودند کمک کرد."
محققان اشاره می‌کنند که‌ تغییرات اجتماعی به دلیل استقلال در دهة 1960به احتمال زیاد به گسترش آلودگی از جمعیت‌های کوچک به جمعیت بزرگ‌تر منجر شده است، در نهایت به یک بیماری همه‌گیر در سراسر جهان منجر شده است.
آنها می‌گویند که تعداد زیاد روسپیان در دهه 1960 و نیز مبارزات بهداشت عمومی در برابر بیماری‌های دیگر است که به استفاده از سوزن‌های آلوده ناامن منجر شد- دو عامل اصلی است که می‌تواند به گسترش چشمگیر HIV  منجر شده باشد.
پرفسور پیباس می‌افزاید: "تحقیقات ما نشان می‌دهد که پس از انتقال ویروس از حیوان به انسان (احتمالاً از طریق شکار یا دست زدن به گوشت آن) در طول دوران استعمار بلژیک تنها دریچة کوچکی برای ظهور و گسترش این نوع HIV و همه‌گیری آن وجود داشته است.
در دهه 1960، سیستم‌های حمل و نقل مانند خطوط راه‌آهن که به پخش شدن ویروس در مناطق گسترده کمک کرده بود محدودتر شدند، اما تا آن زمان بذر همه‌گیری این ویروس در سراسر آفریقا و ورای آن کاشته شده بود."
تیم می‌گوید: تحقیقات بیشتر برای تعیین عوامل اجتماعی که ممکن است به همه‌گیری HIV کمک کرده باشد مورد نیاز است./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

رفتار جنسی: هزاره‌ای‌ها "نسل ارتباط"نیستند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.