دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اپیدمی جهانی HIV / ایدز

اپیدمی، جنوب صحرای آفریقا، ایدز، HIV، بیماری‎های عفونی، نقص ایمنی، سیستم ایمنی، AIDS

در پایان سال 2016 میلادی تعداد مبتلایان به HIV/AIDS در کل جهان 36.7 میلیون نفر بود. از این تعداد 2.1 میلیون نفر از بیماران را کودکان (سنین زیر 15 سال) تشکیل می‎دادند.

در پایان سال 2016 میلادی تعداد مبتلایان به HIV/AIDS در کل جهان 36.7 میلیون نفر بود. از این تعداد 2.1 میلیون نفر از بیماران را کودکان (سنین زیر 15 سال) تشکیل می‎دادند. بنا به برآورد انجام شده 1.8 میلیون نفر از بیماران مزبور در سال 2016 دچار بیماری شده‌اند - یعنی حدود 5000 مورد جدید از عفونت در هر روز. این آمار شامل 160.000 کودک (سنین زیر 15 سال) است. اکثر این کودکان در جنوب صحرای آفریقا زندگی می‎کنند و توسط مادران HIV مثبت خود در طول بارداری، زایمان یا شیردهی مبتلا شده‌اند. در حال حاضر فقط 60% مردم دچار HIV از بیماری و وضعیت خود آگاهی دارند. 40% باقی مانده (بیش از 14 میلیون نفر) هنوز نیاز به دسترسی به سرویس‌های تست HIV دارند.

آیا داروی تزریقی HIV به اندازه داروهای خوراکی روزانه مؤثر است؟

یک آزمون بالینی جدید می‎گوید یک داروی ضد رتروویروسی تزریقی طولانی اثر ممکن است جایگزین مؤثری برای دوزهای خوراکی همان دارو در مورد HIV باشد. داروهای ضد رتروویروسی (ARV) برای ممانعت از افزایش HIV در بدن تجویز، و باعث کند شدن روند بیماری و پیشگیری از انتقال آن به دیگران می‎شوند. بر مبنای اعلام CDC، باید ممنون داروهای ARV باشیم که تعداد مرگ و میز ناشی از بیماری ایدز در طول سال‎های اخیر به طور مداوم دچار روند نزولی شده است.

ترکیب گیاهی بسیار مؤثرتر از داروی ضد HIV متداول

ازیدوتیمیدین، نخستین دارویی که در سال‎های 1980 برای مقابله با ایدز تأیید شد، هنوز جزء اصلی ترکیب دارویی تجویزی برای بیماران مبتلاء به HIV است. اما تحقیق جدید شاید یک ترکیب شیمیایی مشتق از گیاه یافته باشد که به مراتب از ازیدوتیمیدن مؤثرتر است.

دانشمندان ویروس HIV را با استفاده از اصلاح ژن در حیوانات از بین بردند

در سطح جهان ده‎ها میلیون نفر با ویروس HIV به زندگی ادامه می‎دهند. در حالی که تاکنون دانشمندان و متخصصان علم پزشکی درمان پایداری برای این ویروس نیافته‎اند، محققان به یک موفقیت بزرگ دست یافته‎اند: آنها توانسته‌اند عفونت HIV-1 را در موش‎ها از بین ببرند.

فرآیند انتقال HIV کشف شد

تحقیق جدید NIH یک مرحلۀ حیاتی در فرآیند عفونت HIV را شناسایی کرده است که در آن ویروس مزبور مواد ژنتیکی خود را وارد سلول‎های سالم می‎کند. این کشف در نهایت می‎تواند به درمان‎هایی برای مسدود کردن راه انتقال عفونت در مراحل اولیۀ بیماری منجر شود. در حال حاضر هیچ معالجۀ قطعی برای HIV وجود ندارد، اما درمان ضد ویروسی به بیماران این امکان را می‎دهد که سالم‎تر زندگی کنند، ریسک انتقال بیماری را کاهش دهند و پیشرفت بیماری را تا حد ممکن کاهش دهند.

تست جدید HIV پنهان را با دقت بیشتر کشف می‎کند

محققان با طراحی یک تست دقیق‎تر، مقرون به صرفه و دارای قابلیت کشف مقدار ویروس باقی مانده در بدن انسان، یک قدم دیگر به درمان کامل HIV نزدیک‎تر شده‌اند. بزرگ‎ترین چالش محققانی که سخت درگیر کار بر روی درمان ویروس HIV بوده‎اند، کشف ویروس پس از انجام درمان ویروسی بوده است. HIV قادر است تا در سطوحی که برای شناسایی دشوارند در سلول‎های ایمنی "مخفی" شود

HIV از کجا آمده است؟

ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) برای اولین بار بیش از 30 سال پیش شناسایی شد. تا به امروز، تقریباً 75 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده‌اند. مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا بیشتر تحت تأثیر آلودگی با این ویروس قراردارد، تقریباً 1 از هر 20 فرد بالغ آلوده به HIV  است.

مقالات دیگر...