دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پینه‌ها و سرطان گلو چه ارتباطی دارند؟

اخبار گوش، حلق و بینی

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان


بسیاری از ما در برهه‎ای از زندگی دچار پینة پوستی می‎شویم، اما برای برخی افراد پینه‌ها و میخچه‌ها می‌توانند جدی و سخت آزاردهنده شوند. در برخی موارد نادر، زبر شدن بیش از حد پوست نشانه‎ای از نوع مشخصی از سرطان مری است. تحقیق جدید به بررسی ارتباط میان پینه‎های پا و سرطان مری در موش و انسان می‎پردازد.
پینه‎ به طور طبیعی نتیجة وارد شدن فشار بیش از حد بر پوست یا قرار گرفتن پوست در معرض اصطکاک شدید است. زبر شدن لایة بیرونی پوست راهی است که بدن برای محافظت از لایة داخلی پوست در پیش می‎گیرد.
در مورد برخی از مردم میزان زبری پوست به حدی می‌رسد که ناچار به تراشیدن آن با وسایلی نظیر تیغ می‌شوند. "انجمن آمریکایی پزشکی پا" توصیه می‎‌‌کند که افراد دچار دیابت یا مشکلات گردش خون پای خود را به طور مدام مورد وارسی قرار دهند، زیرا پینه‌ها می‌توانند به مشکلات جدی منجر شوند.
تحقیق تازه از سوی دانشگاه کویین مری در لندن، ارتباط میان کراتین (پروتئین موجود در لایة خارجی پوست، که نقشی کلیدی در ایجاد پینه‎ها ایفا می‌کند) و نوعی از سرطان مری موسوم به تیلوزیس را بررسی می‌کند.
تیلوزیس مبتلابه بیش از 8000 نفر از بریتانیایی‌ها است. این اختلال سبب ایجاد زبری شدید در پوست دست و پا می‌شود و با ریسک متجاوز از 95 درصدی برای سرطان مری مرتبط است. در نتیجه متخصصان پزشکی به این وضعیت به عنوان تیلوزیس همراه سرطان مری (TOC) اشاره می‌کنند.
در ایالات متحد آمریکا سرطان مری در رتبة یازدهم علل منجر به مرگ قرار دارد، و بنا بر تخمین موجود 16000 نفر در سال 2016 بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‎اند.
مطالعات پیشین در مورد ارتباط میان تیلوزیس، پینه و سرطان مری تحقیق کرده‎اند، اما این تحقیق جدید بر ژن خاصی که مشخص شده است نقشی حیاتی در سخت شدن پوست بازی می‎کند متمرکز شده است.
مطالعه در نشریة نیچر ارتباطات / Nature Communications منتشر و توسط نویسندگان مطالعه تیویانا مارتاپو / Thiviyani Maruthappu و انیسا چیخ / Anissa Chikh رهبری شده است.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
زگیل پلانتار یا زگیل کف پا -
علایم، علل، تشخیص، و درمان


ژن iRHOM2 بیان کراتین مرتبط به TOC را کنترل می‎کند
محققان از موش‎های دارای اصلاح ژنتیکی برای مطالعة ژن iRHOM2 استفاده کردند.
ژن iRHOM2 یک گروه از موش‎ها برداشته شد و این موش‎ها در مقایسه با موش‎های دارای ژن مزبور در ناحیة پنجه‎ها صاحب پوست نازک‎تری شدند.
به علاوه محققان متوجه کاهش بیان کراتین 16 (K16) در موش‎های فاقد ژن iRHOM2 شدند.
همچنان که نویسندگان توضیح می‎دهند، K16 یک پروتئین داربست اسکلت سلولی است که به وفور در نقاط تحت فشار پوست پهنة پای پستانداران وجود دارد.
محققان همچنین میزان K16 را در افراد دچار TOC بررسی کردند و به افزایش بیان مشابهی برای پروتئین مزبور در انسان رسیدند. این نشان می‎دهد که ژن iRHOM2 به تنظیم K16 هم در انسان و هم در موش کمک می‎کند.
بر مبنای اطلاعات نویسندگان، این برای نخستین بار است که iRHOM2 به عنوان عامل تنظیم کنندة K16 در انسان و موش شناسایی شده است. همچنین این نخستین بار است که مطالعه‎ای عنوان می‎کند iRHOM2 به K16 متصل می‎شود و اینکه این فعل و انفعال در بیماران مبتلاء به TOC افزایش پیدا می‎کند.
به علاوه تحقیق حاضر نشان می‎دهد که فعال و انفعال iRHOM2-K16 همچنین باعث تنظیم کمتر بیان K6 می‎شود – کراتینی که معمولاً با K16 به هم متصل می‎شوند.
نویسندگان اضافه می‎کنند: "این یافته‎ها نقش بدیع و پایه‎ای iRHOM2 را در تنظیم پاسخ مخاطی به استرس مکانیکی، برجسته می‎کند."
محققان همچنین پیامدهای بالقوة یافته‎های خود را در فهم دیگر اختلالات پوستی نظیر پسوریازیس و سرطان پوست مورد تأکید قرار می‎دهند. ماروتاپو و همکاران جمع‎بندی می‎کنند:
"از آنجا که کراتین 16 در وضعیت‎های بیماری نظیر سرطان‎های مخاطی و درماتوزهای التهابی بیش از حد بیان می‎شود، باید اهمیت گسترده‎تری برای نقش iRHOM2 در پاتوفیزیولوژی این اختلالات قائل شد، که موضوعی است که باید در باره‎اش تحقیق شود."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.