دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مشکلات مرتبط به حس بویایی علی‎رغم اهمیت موضوع اغلب نادیده گرفته می‎شوند. حس بویایی می‎تواند تأثیر بزرگی بر اشتها، ترجیحات غذایی و توانایی استشمام پیام‎های دال بر خطر مثل آتش، نشت گاز، و غذاهای فاسد شده داشته باشد.

اخبار گوش، حلق و بینی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• تیم نیومن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه محمدقاسم رافعی

آیا شما بوهایی را حس می‎کنید که وجود خارجی ندارند؟ اگر چنین است شما تنها نیستید. یک مطالعه اخیراً منتشر شده پی برده است که حس موسوم به شبح بو بسیار شایع‌تر از آن چیزی است که برخی مردم تصور می‎کنند. حس شبح بو (POP) توصیف کنندۀ تجربه‎ بوی چیزی - شاید موی سوخته یا خاکستر - است که در محل حضور فرد وجود ندارد. این وضعیت به خوبی مستند شده است اما تحقیق خاص اندکی در مورد آن صورت گرفته است. دانشمندان برنامه اپیدمیولوژی و آمار زیستی در انستیتو ناشنوایی و دیگر اختلالات ارتباطی (NIDCD) اخیراً مطالعه‌ای در این مورد انجام دادند که در آن این پرسش مطرح شده بود که چرا POP در برخی از مردم بروز می‎کند و در دیگران خیر. دکتر کاتلین بین‎بریج / Kathleen Bainbridge این مطالعه را رهبری کرد. یافته‎های مطالعه در "JAMA اتالارینگولوژی - جراحی سر و گردن" منتشر شده است.
پژوهشگر، دکتر جودیت ای. کوپر / Judith A. Cooper، مدیر اجرایی NIDCD توضیح می‎دهد که چرا مبحث مورد اشاره مهم است.
وی می‎گوید، "مشکلات مرتبط به حس بویایی علی‎رغم اهمیت موضوع اغلب نادیده گرفته می‎شوند. حس بویایی می‎تواند تأثیر بزرگی بر اشتها، ترجیحات غذایی و توانایی استشمام پیام‎های دال بر خطر مثل آتش، نشت گاز، و غذاهای فاسد شده داشته باشد."

آمارهای پشت POP
محققان داده‎های خود را از نظرسنجی سلامت ملی و بررسی تغذیه استخراج کردند. آنها داده‎های مربوط به بیش از 7000 نفر از مردم 40 ساله و مسن‎تر، مربوط به فاصلۀ 2011 تا 2014 را مورد استفاده قرار دادند.
پرسشنامه شامل این سؤال بود که، "آیا شما در جایی که چنین چیزهایی وجود ندارد بوی نامطبوع، سوختگی یا بوی بدی استشمام می‌کنید؟"
پژوهشگران پی بردند که در کل 6.5 درصد مردم در سنین بالای 40 سال با تجربۀ POP مواجه هستند که این رقم معادل یک‌پانزدهم کل جمعیت است.
حس بویایی گرایشی به نزول همراه بالا رفتن سن از خود نشان می‎دهد، اما در مورد POP به نظر می‎رسد که روند برعکس است. در حدود 5 درصد افراد بالای 60 سال این پدیده را تجربه کرده بودند، اما این رقم در میان افراد 40 تا 60 ساله به مراتب بالاتر بود.
مطالعه در عین حال آشکار کرد که میزان بروز POP در میان زنان تقریباً دو برابر مردان است، و تفاوت جنسی در این مورد در گروه سنی 40 تا 60 سال بارزتر است.
وقتی دانشمندان به ریسک فاکتورهای بالقوه پرداختند، پی بردند که ریسک مورد بحث در میان مردم دچار ضعف سلامت عمومی یا وضعیت اقتصادی اجتماعی بد بیشتر است.
محققان چنین فرض کرده‎اند که عامل اخیر ممکن است ناشی از آن باشد که مردم دچار وضعیت بد اقتصادی اجتماعی ممکن است با میزان بالاتری از عوامل سمی و آلوده کننده زیست محیطی مواجه باشند. آنان در عین حال ممکن است دچار دیگر اختلالات سلامت و مصرف کنندۀ داروهایی باشند که باعث ایجاد POP می‎شود.

در همین زمینه بیشتر بخوانید:

فانتوسمیا یا شبح بو (بوی خیالی) - بویی که احساس می‎کنیم اما در واقعیت وجود ندارد

بویایی، حس شبح بو، بینی، وضعیت اقتصادی - اجتماعی، سن 40 تا 60 سال، زنان، بینی، رایحه، مغز، سیگار، الکل، زروستومیا، حس شبح بود،

آسیب دیدگی سر، مصرف دخانیات و مشروب الکلی
افراد دچار زروستومیا (خشکی دهان) سه بار بیشتر از افراد غیر مبتلاء به این اختلال در معرض POP هستند. آسیب دیدن سر نیز ریسک مزبور را افزایش می‎دهد. یک نفر از هر ده نفر دارای سابقۀ ضربه به سر خبر از ابتلاء به POP می‎دهد. به هر حال، آسیب دیدن صورت، بینی، یا جمجمه بدون از دست دادن هشیاری نمی‎تواند بر ریسک مورد بحث تأثیر بگذارد.
به علاوه افرادی که منظماً دخانیات (سیگار) مصرف می‎کنند بیشتر محتمل است که به POP مبتلاء شوند. مصرف الکل در کل با POP مرتبط نیست اما افرادی که بیش از سه بار در هفته به مصرف الکل اقدام می‎کنند در ریسک پایین‎تری قرار دارند.
دکتر کاتلین بین‎بریج می‎گوید، "علل احساس شبح بو شناخته شده نیست. این اختلال ممکن است با بیش‎فعالی سلول‎های بویایی در حفره بینی یا شاید وجود سوءعملکرد در بخشی از مغز که پیام‎های بویایی را می‎گیرد، مرتبط باشد."
وی ادامه می‎دهد، "نخستین گام مناسب برای فهم هر اختلال پزشکی توصیف روشن پدیده است. از این نقطه به بعد محققان بعدی می‎توانند ایده‎هایی را در مورد مکان جستجوی بیشتر برای علل محتمل و در نهایت راه‎های پیشگیری و درمان اختلال دنبال کنند."
این نخستین بار است که POP در سطح ایالات مـتحد آمریکا کمیت‎سنجی شده است و این بر دانش ما در این مورد اضافه می‎کند. این وضعیت در گذشته اثبات کرده که کیفیت‎سنجی در مورد آن دشوار است زیرا مردم لزوماً آن را به اطلاح متخصصان بالینی نمی‎رسانند. در این نمونه، برای مثال، فقط 11.1 درصد افراد دارای تجربه POP وضعیت خود را با پزشک در میان گذاشته بودند./
امید است که آگاهی بیشتر در مورد این اختلال به ایجاد دیدگاهی شفاف‎تر در آینده نزدیک کمک کند./

Source:
Do you perceive smells that aren't there?
Published Friday 17 August 2018
By Tim Newman
Fact checked by Jasmin Collier