دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آسپیرین با دوز کم خطر سرطان پستان را تا 20 درصد کاهش می‎دهد

اخبار سرطان سینه

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

بر مبنای یک مطالعه جدید، مصرف دوز کم آسپیرین به میزان دستکم سه بار در هفته ریسک سرطان سینه را در زنان تا 20 درصد کاهش می‌دهد.
نویسنده همکار مطالعه دکتر لزلی برنستاین / Leslie Bernstein از "بخش زیست‎مارکرهای کشف و پیشگیری زودهنگام در انستیتو تحقیقات شهر امید در مونرویا" و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریه "تحقیقات سرطان پستان" منتشر کردند.
پس از سرطان پوست، سرطان سینه شایع‎ترین نوع سرطان در میان زنان آمریکایی است. در سال 2017 بیش از 252.000 مورد تازه از این سرطان در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده خواهد شد.
تحقیقات پیشین عنوان کرده‌اند که ممکن است ارتباطی میان مصرف روزانه آسپیرین و کاهش ریسک سرطان پستان وجود داشته باشد.
در هر حال، بر مبنای اعلام برنستاین و همکارانش، مطالعات معدودی در مورد اثرات دوز پایین آسپیرین بر ریسک برخی زیرگونه‌های سرطان پستان تحقیق کرده‎اند، و این موضوع ناروشن باقی مانده بود که آیا دوز پایین آسپیرین یا آسپیرین "بچه" باعث محافظت در برابر سرطان پستان می‌شود یا خیر.
با این پس‌زمینه ذهنی، محققان در صدد برآمدند تا اثرات دوز کم آسپیرین را – که بر مبنای دوز 81 میلی‎گرم تعریف می‌شود – بر ریسک کلی سرطان پستان و همچنین اثرات آن را بر زیرگونه‎های سرطان پستان که بر مبنای وضعیت گیرنده هورمونی(HR) و فاکتور رشد اپیدرمی انسان(HER2) تعریف می‌شود، مشخص کنند.
وضعیت HR به این معنی است که سلول‎های سرطان سینه دارای گیرند‎های هورمون‎های استروژن و پروژسترون هستند یا خیر. برای مثال سلول‎های سرطان پستان که دارای گیرنده‌هایی برای استروژن هستند به عنوان استروژن گیرنده مثبت (ER – مثبت) تلقی می‎شوند.
وضعیت HER2 به این معنی است که سلول‎های سرطان سینه گیرنده‌هایHER2 زیادی دارند که این می‎تواند محرک رشد سرطان پستان شود.

ریسک سرطان سینه HR – مثبت / HER2 - منفی تا 20 درصد کاهش یافت
محققان با آنالیز داده‌های مربوط به 57.164 زن که بخشی از مطالعه معلمان کالیفرنیا (مطالعه‎ای که از سال 1995 وضعیت سلامت بیش از 133.000 معلم و مدیر را در کالیفرنیا پایش می‎کند) به نتایج خود رسیدند.
در سال 2005 نمونه‎های مطالعه پرسشنامه‌هایی را کامل کردند که به صورت مشروح استفاده آنها از آسپیرین و دیگر داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) را بررسی می‎کرد.
تا ژانویه سال 2013، تعداد 1457 زن دچار سرطان سینه تهاجمی شدند. از این تعداد 998 زن HR – مثبت / HER2 منفی بودند، 138 زن به HR – منفی / HER2 – منفی مبتلا شدند، 120 نفر HR – مثبت / HER2 مثبت داشتند، و 44 زن مبتلا به HR – منفی / HER2 – مثبت بودند. داده‎های وضعیت HR و HER2 برای 157 زن دیگر مشخص نشد.
در کل، محققان دریافتند، زنانی که خبر از مصرف آسپیرین با دوز کم دستکم به مدت 3 بار در هفته می‌دادند 16 درصد کمتر از زنانی که از آسپیرین با دوز پایین به مقدار کمتری استفاده کرده بودند در معرض ابتلاء به سرطان سینه قرار داشتند.
در بررسی زیرگونه‎های سرطان تیم تحقیق متوجه شد که ریسک توسعه سرطان سینه HR – مثبت / HER2 منفی برای زنانی که دستکم سه بار در هفته آسپیرین با دوز کم مصرف کرده بودند، 20 درصد کمتر بود.
تیم تحقیق گزارش می‎دهد که هیچ ارتباطی میان مصرف دیگر داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی و ریسک سرطان سینه یافت نشد.
نویسنده ارشد مطالعه دکتر کریستینا ای. کلارک / Christina A. Clarke از "انستیتو پیشگیری سرطان کالیفرنیا" می‎نویسد: "ما همچنین ارتباطی با مصرف منظم آسپیرین نیافتیم زیرا این نوع دارو گهگاه برای سردرد یا درد نیز استفاده می‎شود، و نیز نه به صورت روزانه، برای پیشگیری از بیماری‎های قلبی عروقی."
یافته‎های مطالعه پس از ملاحظه شماری از عوامل مخدوش کننده محتمل شامل مصرف داروهای هورمونی و تاریخچه خانوادگی ابتلاء به سرطان سینه به قوت خود باقی بود.

"داده‎های ما جذابند"
مطالعه برای مشخص کردن مکانیسم‌هایی که به کمک آنها دوز پایین آسپیرین می‎تواند ریسک سرطان سینه را کاهش دهد طراحی نشده بود، اما محققان می‌گویند که این کاهش ریسک می‎تواند ناشی از اثرات ضد التهابی آسپیرین باشد.
به علاوه تیم تحقیق می‌نویسد مهار کننده‎های آروماتاز برای مداوای سرطان‌های سینه ER – مثبت استفاده می‌شوند. از آنجا که آسپیرین یک مهارکننده ضعیف آروماتاز است، این ویژگی می‎تواند بخشاً توضیح دهنده اثرات محافظتی این دارو بر علیه سرطان‌های سینه HR- مثبت باشد.
در کل، محققان معتقدند که یافته‎های آنها نشان می‎دهد آسپیرین با دوز پایین می‎تواند در پیشگیری از سرطان سینه موثر باشد، اما آنها اصرار دارند که پیش از ارائه هر توصیه‎ای به مطالعات بیشتر در این مورد نیاز است.
نویسندگان جمع‎بندی می‎کنند: "داده‎های ما جذابند چرا که به نقش دوز کم آسپیرین در پیشگیری از سرطان سینه می‌پردازند اما این پرسش باید در مطالعات طولی با نمونه‌های بیشتر سرطان‌های سینه که در آنها وضعیت HR و HER2 نیز ثبت می‌شود دوباره در دستور کار قرار گیرد."

Source:
medicalnewstoday.com
Low-dose aspirin may cut breast cancer risk by a fifth
Written by Honor Whiteman
Published: Sat 2 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.