دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سیگاری بودن مادر باردار به سلامت کودک در ادامة زندگی آسیب می‌رساند

اخبار سیگار / دخانیات / ترک سیگار

ترجمه هامیک رادیان

مطالعه‌ای جدید دلیل دیگری را برای اینکه چرا مادران باید در طول دوران بارداری سیگار را ترک کنند، ارائه می‌دهد؛ سیگار کشیدن مادر باردار می‌تواند به تناسب آیروبیک فرزند وی در ادامة زندگی آسیب برساند.
این نکته به خوبی جا افتاده است که سیگار کشیدن مادر در خلال بارداری می‌تواند هم برای مادر و هم برای بچه مضر باشد. سیگار کشیدن مادر می‌تواند خطر زایمان زودرس، آسیب‌های هنگام تولد و مرگ نوزاد را افزایش دهد.
علی‌رغم این خطرات بسیاری از زنان در آستانة مادر شدن سیگار کشیدن را ادامه می‌دهند؛ بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها  (CDC)، در سال 2011 از 24 ایالت آمریکا حدود 10٪ زنان گزارش دادند که سیگار کشیدن را در طول 3 ماه پایانی بارداری ادامه می‌دادند.
اکنون رهبر مطالعه دکتر ماریا هاگناس از دانشگاه اولو در فنلاند و همکاران اظهار می‌دارند که سیگار کشیدن زنان در طول دوران بارداری ممکن است بر تناسب ایروبیک فرزندان مذکر در ادامة زندگی آنها تأثیر بگذارد.
دکتر هاگناس می‌گوید: «مطالعة ما به شواهد موجود در مورد اثرات منفی و درازمدت سیگاری بودن زنان در دوران بارداری اضافه می‌شود.»
محققان مطالعة خود را در نشریة BJOG (یک نشریة بین‌المللی مامایی و ژنیکولوژی) – نشریه‌ای متعلق به کالج سلطنتی متخصصان زنان و زایمان بریتانیای کبیر منتشر کرده‌اند.

مطالعه موضوع نیاز زنان باردار برای ترک سیگار را برجسته می‌کند
برای رسیدن به جمع‌بندی‌ خود، تیم تحقیق تناسب ایروبیک 508 مرد با سن متوسط 19 سال را در یک تست 12 دقیقه‌ای دویدن، که به نام تست کوپر شناخته می‌شود، بررسی کرد.
تناسب ایروبیک توانایی بدن برای گرفتن و استفاده از اکسیژن در طول تمرین هوازی برای فراهم کردن انرژی برای عضلات را بازتاب می‌دهد؛ هرچه تناسب هوازی فرد کمتر باشد، بدن اکسیژن کمتری جذب می‌کند.
مثال‌هایی از تمرینات ایروبیک شامل پیاده‌روی، دویدن با گام‌های آهسته، دویدن با گام‌های تند، شنا و دوچرخه‌سواری است – فعالیت‌هایی که به کار شدید قلب، ریه‌ها و عضلات نیازمندند.
محققان همچنین داده‌های وضعیت مصرف سیگار مادران شرکت کننده در مطالعه در خلال بارداری را همانند شاخص تودة بدن مادران پیش از بارداری و وزن اضافه شده در طول بارداری جمع‌آوری کردند.
از میان مردان وارد شده در مطالعه، 59 نفر از آنها مادرانشان حداقل روزانه یک سیگار در سراسر دورة بارداری مصرف می‌کردند.
تیم تحقیق دریافت مردانی که مادرانشان در طول دورة بارداری سیگار می‌کشیدند تناسب هوازی کمتری در تست دویدن نسبت به آنهایی که مادرانشان در دورة بارداری سیگار نمی‌کشیدند نشان می‌دادند.
این یافته مستقل از شاخص تودة بدن هم مادران و هم فرزندان، همچنین مستقل از وضعیت سیگاری بودن و فعالیت فیزیکی فرزندان بود.
به علاوه، محققان تناسب هوازی کمتری را در میان مردانی که مادرانشان اضافه وزن زیاد را در طول دوران بارداری تجربه کرده بودند و آنهایی که شاخص تودة بدن آنان در دورة پیش از بارداری بالا بود، تشخیص دادند، اما آنها دریافتند که این خطر به واسطة وزن فرزندان ایجاد می‌شد.
تیم تحقیق می‌گوید که یافتة آنان به شواهد فزایندة خطرات سلامت درازمدت مادران سیگاری که می‌تواند گریبانگیر سلامت بچه‌ها شود اضافه می‌گردد، با تأکید بر نیاز به انتظار برای اینکه زنان در آستانة مادر شدن از عادت سیگار کشیدن دست بردارند.
دکتر گیتا کومار، رییس کالج سلطنتی متخصصان زنان و زایمان بریتانیای کبیر می‌گوید: «توقف سیگار کشیدن از مهم‌ترین کارهایی است که زن باردار می‌تواند برای بهبود سلامت فرزند خود، و رشد و توسعة آن انجام دهد، و این مطالعه نشان می‌دهد که سیگار کشیدن در دورة بارداری همچنین می‌تواند اثرات منفی بر سلامت درازمدت فرزند بجا بگذارد.»
دکتر هاگناس می‌افزاید: «زنان باید مشاوره بگیرند و برای توقف سیگار کشیدن در دورة بارداری حمایت شوند؛ همچنین راهنمایی در مورد نگهداری زن در محدودة سالم خطرات متوجه فرزند نازادة آنها را به حداقل می‌رساند.»

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.