دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کتامین درد و دلیریوم پس از عمل را کاهش نمی‎دهد

اخبار درد / بی‌حسی

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

کتامین اغلب برای کمک به تخفیف درد و دلیریوم پس از عمل جراحی تجویز می‎شود، اما یک آزمون تازه و چند مرکزی عنوان می‎کند که این دارو ممکن است برای درمان این علایم بی‎فاید باشد.
تیمی از متخصصان بیهوشی و مراقبت‎های ویژۀ دانشکدۀ پزشکی دانشگاه واشینگتن در سنت لوئیز، و دانشکدۀ پزشکی دانشگاه میشیگان در آن آربور بر آن شدند تا فواید کتامین را در مورد بیمارانی که اخیراً تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند مورد بررسی قرار دهند.
در حال حاضر اعتقاد بر آن است که کتامین برای پیشگیری از درد و هذیان پس از عمل جراحی مفید است. به این دلیل متخصصان پزشکی - به ویژه آنانی که مایلند از تجویز داروهای مخدر مثل مورفین اجتناب کنند - به شکل معمول این دارو را تجویز می‎کنند.
مخدرها به عنوان کاهش دهندۀ دردهای شدید مطرحند، اما بسیاری از بیماران مصرف کنندۀ آنها دچار اختلال وابستگی به دارو می‎شوند، به ویژه اگر استفاده از این داروها در دوره‎های طولانی ادامه داشته باشد.
رهبر همکار مطالعه محقق دکتر جورج ای. میشور / George A. Mashour، استاد رشتۀ آنستزیولوژی در دانشکدۀ پزشکی دانشگاه میشیگان، و نویسندۀ اول مطالعه دکتر مایکل اس. اویدن / Michael S. Avidan، استاد جراحی و آنستزیولوژی در دانشگاه واشینگتن بود.
در توضیح زمینۀ تحقیق جدید خود دکتر اویدن می‎گوید: "در سالیان اخیر، افزایش بسیاری در مقدار کتامین مصرفی در اتاق‎های عمل ایجاد شده است زیرا متخصان بالینی سعی دارند تا بدون استفاده از داروهای مخدر از درد پس از عمل جراحی پیشگیری کنند."
تحقیق جدید در نشریۀ لنست / The Lancet منتشر شده است.

مطالعۀ اثرات کتامین در بیماران پس از جراحی
اویدن و همکاران، 672 بیمار 60 ساله و مسن‎تر را که در چهار کشور مختلف مورد عمل جراحی قرار گرفته بودند مورد پیگیری بالینی قرار دادند: کانادا، هندوستان، کره جنوبی و ایالات متحد آمریکا.
در طول جراحی، بیماران یا در کل دوز کمی کتامین می‎گرفتند یا اصلاً این دارو به آنها داده نمی‎شد، یا اینکه دارو در دوزی اندکی بیشتر از میزان معمول به آنها داده می‎شد. تمامی دوزهای مورد استفاده در مطالعه همان دوزهایی بودند که به صورت معمول توسط متخصصان مراقبت‎های پزشکی در تلاش برای کاهش درد پس از عمل در بیماران تجویز می‎شود.
اویدن و تیم تحقیق این بیماران را در طول چندین روز پس از انجام عمل جراحی دنبال کردند، که در خلال آن در مورد درد بیماران پرسش می‎شد، وضعیت آنها مورد پایش قرار می‎گرفت، موضوع وجود یا عدم وجود دلیریوم در آنها بررسی، و نیز مقدار اپیوئید مورد نیاز برای کنترل درد بیماران اندازه‎گیری می‎شد.
دلیریوم یک وضعیت روانی است که با گیجی، سردرگمی، و دشواری در به یاد آوردن چیزها یا شناسایی افراد خانواده و دوستان مشخص می‎شود. برخی از اوقات، بیماران دچار دلیریوم علایم توهم و تحریک‎پذیری را نیز تجربه می‎کنند.
برخی مطالعات برآورد کرده‎اند که دلیریوم مبتلابۀ 50 درصد بیماران مسن بستری شده در بخش‎های بیمارستانی است، در حالی که تحقیق شخصی پیشین خود اویدن این میزان را 20 درصد برآورده کرده است.
اویدن توضیح می‎دهد: "وقتی بیمار پس از انجام جراحی دچار هذیان می‎شود، گرایشی به سمت اقامت بیشتر در بخش مراقبت‎های ویژه، افزایش طول مدت بستری شدن در بیمارستان، و افزایش خطر مرگ پدید می‎آید. در کل، بیماران دچار دلیریوم فرجام بدتری داشته و در خطر بالاتری برای نزول شناختی درازمدت قرار دارند. بنابراین سعی در پیشگیری از این وضعیت در حد امکان، مهم است."

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

مت‌آمفتامین یا شیشه 

کاربردها و عوارض جانبی ترامادول

کتامین برای کاهش دلیریوم یا درد "مؤثر نیست"
اگرچه برخی مطالعات پیشین با تعداد کم نمونه در انسان، و تعداد اندکی از مطالعات بر روی جوندگان، عنوان کرده‎اند که کتامین می‎تواند در ریکاوری بیهوشی و کاهش نسبت توسعۀ دلیریوم پس از عمل کمک کننده باشد، این مطالعۀ جدید دید کمتر خوشبینانه‎ای در این مورد دارد.
اویدن می‎گوید: "مطالعۀ ما مؤثر بودن کتامین را نشان نمی‎دهد."
میشور توضیح بیشتری در مورد نتایج مطالعه به دست می‎دهد، و اضافه می‌کند که محققان "مشخصاً از فقدان اثربخشی بر درد پس از عمل شگفت‌زده شدند."
میشور می‎گوید: "دادن دوز منفرد کتامین در طول جراحی برای پیشگیری از درد پس از عمل به شکل فزاینده‎ای شایع است اما داده‎های ما چنین عملی را به چالش می‎کشد و عنوان می‎کند که پس از دهه‎ها کاربرد، اگر ما امیدوار به فهم کتامین هستیم این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز دارد."
پروفسور مایکل اس. اویدن می‎گوید: "ما پی بردیم که عمل فعلی دادن کتامین در دوزهای پایین به بیماران در طول جراحی دارای اثرات مورد نظر نیست. بنابراین ما باید تعیین کنیم که دوزهای بالاتر دارو می‎تواند مؤثر باشد، یا باید به دنبال جایگزین‎های دیگری برای داروهای مخدر باشیم.
دلایل مختلفی در این مورد وجود داشت که این دارو در محدودۀ پیرامون عمل محافظتی برای مغز ایجاد می‎کند، و ما فرض کردیم که کتامین باید در واقع درد و دلیریوم پس از عمل را کاهش دهد. بدبختانه این دارو چنین تأثیری نداشت."
محققان همچنین اضافه می‎کنند که کتامین نه فقط باعث کاهش دلیریوم و درد نمی‎شود، بلکه در مورد برخی بیماران، همچنین باعث ایجاد توهم و کابوس شبانه می‎گردد.

Source:
medicalnews.today.com
Ketamine may not reduce post-surgery pain, delirium
Written by Ana Sandoiu
Published: Wed 31 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.