دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ریسک سرطان ریه در زنان سیگاری بیشتر از مردان نیست

اخبار سرطان ریه

ترجمه دکتر شهریار عباسیان

مقالة منتشر شده در لانست اُنکولوژی نتیجه‌گیری کرده است که زنان سیگاری بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سرطان ریه نیستند. در هر حال در میان کسانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض ابتلاء به این بیماری قرار دارند.
در ایالات متحد آمریکا، جامعة بهداشتی و پزشکی عموماً اتفاق نظر دارند که سیگار کشیدن مسؤول 90٪ سرطان‌های ریه است. به هر جهت یکی از نقاط مجادله میان دانشمندان و محققان، در این مورد است که چگونه سیگار کشیدن به شکل متفاوتی روی مردان و زنان تأثیر می‌گذارد. تحقیق حاضر قادر به ارائة شواهد قطعی مبنی بر اینکه خطر ابتلاء به سرطان ریه در زنان سیگاری بیشتر یا کمتر از مردان است، نیست.
در تحقیق بیشتر روی مسأله، نیل فریدمن و همکاران (انستیتو ملی سرطان، راکویل مین داکوتا . ایالات متحد آمریکا) در حال بررسی روی داده‌های حدود 500000 نفر آمریکایی زن و مرد در مورد عادات سیگار کشیدن، رژیم غذایی، فعالیت بدنی و بروز سرطان ریه هستند. با توجه به سیگار کشیدن، از 279214 مرد و 184623 زن (همگی در سنین 50 تا 71 سال) پرسیده شد که آیا در حال حاضر دخانیات مصرف می‌کنند، یا هرگز سیگاری بوده‌اند و در روز چند نخ سیگار دود می‌کرده‌اند.

نتایج کلیدی مطالعه شامل این موارد است:
میزان بروز سرطان ریه در مردان 47/1٪ و در زنان 21/1٪ است.
در مقایسة زنان و مردانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند خطر بروز سرطان ریه برای زنانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند 1.3 برابر بیشتر است.
ارتباط بین استعمال دخانیات و ریسک سرطان هم برای مردان و هم برای زنان قوی است.
در مقایسه با مردان سیگاری زنان سیگاری فقط 9/0 بار کمتر خطر ابتلا به سرطان ریه را دارند.
کشیدن دو بسته سیگار در روز در مقایسه با آنانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند شما را 50 بار بیشتر در معرض ابتلاء به سرطان ریه قرار می‌دهد.
سرطان ریه به صورت‌های مختلف ظاهر می‌شود. نرخ سلول‌های کوچک، سنگفرشی شدن یا پولکی شدن و وجود تومورهای نامشخص برای زنان و مردانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند مشابه است. با این حال آدنوکارسینوم‌ها در زنان شایع‌تر از مردان است. در مقایسه با زنان، مردان سیگاری به احتمال زیاد سنگفرشی شدن دو برابر به وقوع می‌پیوندد اما در مورد زنان به وجود آمدن تومورها شایع‌تر است.
مؤلفان نتیجه‌گیری می‌کنند: «یافته‌های ما به این نتیجه می‌رسد که زنان در ابتلا به سرطان ریه حساس‌تر از مردان نیستند. تلاش بسیار باید برای حذف کشیدن سیگار برای هر دوجنس انسان ادامه یابد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.