دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خنده شما را مسن‌تر نشان می‎دهد

اخبار روان‌شناسی

• تیم نیومن
• ترجمه هامیک رادیان

وقتی بپرسید، اغلب مردم می‌گویند که لبخند زدن شما را چند سالی جوان‎تر نشان می‎دهد. بر مبنای آخرین تحقیق انجام شده این مورد درست برعکس است. تحقیق نشان می‎دهد که اگر می‎خواهید جوان‎تر به نظر برسید، حالت شگفتی بهترین ژست برای شما خواهد بود.
اگر بخواهید جوان‎تر به نظر برسید موارد متعددی هست که باید رعایت کنید - ورزش، تغذیۀ صحیح، و داشتن خواب کافی. همچنین باید سعی کنید کمتر بخندید.
لبخند عموماً به جوانی و شادابی ربط داده می‌شود، و هر کس که یک بار گریم‌های تجاری را تماشا کرده باشد این موضوع را می‌داند. در هر حال، دانشمندان کشف کرده‎اند که اگر شما لبخند بزنید، دیگر مردم، به طور متوسط، شما را مسن‌تر ارزیابی می‎کنند.
یک مطالعۀ جدید از دانشگاه وسترن کانادا که این هفته در نشریۀ بولتن و مرور سایکونومیک منتشر می‌شود این موضوع را اثبات می‌کند و اندکی عمیق‌تر در ناخودآگاه ما به کاوش می‌پردازد.

درهم شکستن باورهای نادرست
نویسندۀ همکار مطالعه ملوین گودیل / Melvyn Goodale، مدیر انستیتو مغز و ذهن در دانشگاه وسترن می‎گوید: "باوری در این مورد وجود دارد که مردم وقتی تبسم می‌کنند جوان‌تر از زمانی به نظر می‎رسند که لبخند نمی‎زنند. البته، شما یقیناً وقتی لبخند می‎زنید شاد و سلامت به نظر می‌رسید، با خودتان در صلح و صفا بسر می‎برید و احتمالاً این ایده را در خود دارید که هنگام لبخند زدن جوان‌تر به نظر می‎آیید."
تحقیق پیشین نشان داده است که اغلب مردم به صورت‎های خندان نمرۀ جوان‌تر بودن می‎دهند. نویسندگان مطالعۀ کنونی معتقدند که نتایج مزبور گمراه کننده‎اند. بسیاری از مطالعات قدیمی‎تر به نمونه‎‌های مطالعات خود عکس یکسانی از یک فرد را در حال لبخند زدن و عکس دیگری از همان فرد را در یک حالت خنثی یا بی‎تفاوتی نشان داده‎اند.
به دلیل درک غلط موجود در مورد جوان‌تر قلمداد کردن چهره‌های خندان، مردم نیز بر مبنای باور رایج پاسخ داده‎اند.
در مطالعۀ حاضر، محققان مطالعه را به شکلی طراحی کردند که مطمئن شوند این نوع سوگیری بر نتایج مطالعه تأثیر نخواهد گذاشت. گودیل و نویسندۀ همکار مطالعه تزوی گانل / Tzvi Ganel، از دانشگاه بن گوریون در اسرائیل به نمونه‎ها همان تصاویر چهره‎های خندان و خنثی را نشان دادند، اما مطالعه را به شکلی تنظیم کردند که مطمئن شوند هر نمونۀ مطالعه در طول آزمون فقط چهرۀ در حال لبخند زدن یا چهرۀ بی‌تفاوت یک شخص را خواهد دید. به این طریق، باور طبعیی مردم در این مورد که لبخند زدن باعث جوانسال‌تر نمودن فرد می‎شود، تحریک نمی‌شد.
ملوین گودیل می‎گوید: "از نمونه‎ها خواسته شد تا حدس بزنند که صاحبان تصاویر چند سال سن دارند. پس از انجام مطالعه، ما پی بردیم که به طور متوسط مردم به صاحبان چهره‎های خندان سنی حدود یک سال بیشتر از چهره‎های دارای حالت خنثی داده بودند."
در چیدمان دوم آزمون، محققان تصاویری را که چهره‌ها را در حالت شگفتی نشان می‎داد به نمونه‌ها نشان دادند. در این مورد، مردم صاحبان چهره‎های مزبور را دو سال جوان‌تر ارزیابی کردند. بنابراین، شاید کلید جوان‎تر به نظر رسیدن همانا حفظ حالت مداومی از شوک در چهره باشد.

تناقضات میان ادراک و واقعیات
شاید شگفت‎آورترین بخش یافته‎ها وقتی بروز کرد که محققان پس از پایان بخش اصلی آزمون با نمونه‎ها صحبت کردند.
گودیل توضیح می‌دهد: "وقتی ما در این موقع از مردم سؤال می‎کردیم، سؤالمان ایی بود که، ‘ببین، ما فقط انبوهی از چهره‎ها – خندان و خنثی – را به شما نشان دادیم. به نظرتان کدام ژست مردم را جوان‎تر نشان می‌داد؟’ و آنها می‎گفتند، اوه، چهره‎های خندان جوان‎تر به نظر می‎آمدند! حساب مربوط به گذشتۀ افراد کاملاً متفاوت از عملکرد آنها در واقع امر بود."
بنابراین نمونه‌ها این باور را حفظ کرده بودند که چهر‎ه‌های خندان جوان‎تر به نظر می‎رسند، در حالی که در واقعیت آنها این چهره‎ها را پیرتر قلمداد کرده بودند! از دیدگاه روان‌شناسی، این نتیجۀ جالبی است. گودیل می‎گوید: "باورهای مردم لزوماً با رفتارهای آنها مطابقت ندارد. مردم می‌توانند باوری را حفظ کنند و در عمل مخالف آن باور رفتار کنند."
در یک مطالعۀ قدیمی‎تر گانل پی برد که چین و چروک دور چشم باور مربوط به بالاتر قلمداد کردن سن چهره‎های خندان را تقویت می‎کند. در مقابل، حالت شگفتی در چهره، چین و چروک‎ها را باز می‎کند و نمای جوان‎تری به صاحب چهره می‌بخشد.
اگرچه این نوع مطالعات ممکن است ایجادگر موجی بزرگ در علم پزشکی نباشند، یافته‎های این مطالعه بخشی از یک پروژۀ بزرگ‌تر هستند. گودیل و تیمش به موضوع "ارتباط میان باور و داوری در مورد چهره‌ها" علاقمند هستند.
چه واقعیت امر را بدانیم یا ندانیم، ما همگی پس از بروز حالت لبخند در چهرۀ مردم در موردشان به صورت خلق‌الساعه قضاوت می‌کنیم. چه خوب، چه بد، این طبیعت بشر است. وقتی ما در جهان وحشی در حال تکامل بودیم، این موضوع که به سرعت در مورد تهدید بودن یا نبودن کسی تصمیم بگیریم امری حیاتی بود، و حالت چهرۀ آن کس می‎توانست داستان صاحبش را برایمان بگوید.
گذشته از این بهتر بود که تصادفاً دیگری را ابتدا به عنوان تهدید تلقی کنیم و بر خطا باشیم تا اینکه اشتباه کرده او را ایمن تلقی کنیم در حالی که این‎گونه نبود. به این دلیل، ما پاسخ‌های ریشه‎داری را در مورد چهره‎ها در خود داریم. هر قدر ما در مورد این پاسخ‎های خودکار بیشتر بفهمیم، به شکل آسان‎تری خواهیم توانست تا این باورها را تغییر دهیم و تحت کنترل درآوریم.

Source:
medicalnewstoday.com
Smiling makes you look older
Written by Tim Newman
Published: Sat 13 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.