دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نوردرمانی و تقویت میل جنسی در مردان

اخبار طب مکمل / طب جایگزین

• هانر وایتمن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

نتایج یک مطالعة کوچک خبرهای مثبتی برای مردان دچار کمبود اشتیاق جنسی دارد. محققان عنوان می‌کنند که نوردرمانی – قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی سفید که اغلب برای درمان اختلال خُلقی فصلی به کار می‌رود – همچنین می‌تواند شهوت جنسی را در مردان تقویت کند.
تخمین زده می‌شود که حدود یک‌چهارم مردان دچار کمبود میل جنسی هستند – که به عنوان عدم علاقه به ارتباط جنسی تعریف می‌شود. اضطراب، استرس، افسردگی و دیگر عوامل فیزیولوژیک و همچنین کاهش هورمون جنسی مردانه، یعنی تستوسترون، می‌توانند سبب کاهش میل جنسی در مردان شوند.
مطالعة جدید – که اخیراً در کنگرة کالج اروپایی نوروپسیکوفارماکولوژی (ECNP) در وین ارائه شد – چنین دریافته است که قرار گرفتن در معرض نور صبحگاهی به مدت دو هفته میزان تستوسترون را در مردان افزایش داده و رضایت جنسی را در آنها افزایش می‌دهد.
رهبر مطالعه خانم پروفسور آندرئا فاگیولینی / Andrea Fagiolini، از دپارتمان سلامت روان دانشگاه سیینا در ایتالیا می‌گوید که این یافته‌ها جای شگفتی ندارد.
"در واقع ما پیشتر می‌دانستیم که عملکرد جنسی در طول بهار و تابستان افزایش می‌یابد و فرض کردیم که این باید نتیجة تأثیر قرار گرفتن در معرض نور باشد. همچنین، یک مطالعة قبلی به ارتباط میان قرار گرفتن در معرض نور برای نوردرمانی و افزایش میزان LH پی برده بود – یک هورمون هیپوفیز به نام هورمون لوتاینایزینگ که میزان تستوسترون را در مردان افزایش می‌دهد.

افزایش 300 درصدی در رضایت جنسی با نوردرمانی
برای مطالعة خود، پروفسور فاگیولینی و همکاران تصمیم گرفتند به تحقیق بیشتری در این مورد بپردازند که چگونه قرار گرفتن در معرض نور صبحگاهی بر میزان تستوسترون در مردان تأثیر می‌گذارد و این موضوع چه تأثیری می‌تواند بر اشتیاق جنسی داشته باشد.
تیم تحقیق برای مطالعه از 38 مرد استفاده کرد که یا دارای تشخیص اختلال کم‌فعالی میل جنسی (HSDD) یا اختلال نعوظ آلت تناسلی بودند. هر دو اختلال با کمبود اشتیاق به رابطة جنسی مشخص می‌شوند.
نمونه ها به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه به مدت 30 دقیقه از طریق یک باکس نور مخصوص هر روز صبح به مدت 2 هفته در معرض نور قرار می‌گرفتند، در حالی که گروه دیگر – یعنی گروه کنترل – در معرض نور بسیار کمتری قرار داشتند.
میزان تستوسترون و اشتیاق جنسی مردان پیش و پس از دو هفته قرار گرفتن در معرض نور اندازه‌گیری شد.
تیم تحقیق گزارش می‌دهد که در مقایسه با گروه کنترل، مردان قرار گرفته در معرض درمان با نور فعال افزایش معنی‌داری را در رضایت جنسی نشان دادند.
پروفسور فاگیولینی توضیح می‌دهد: "پیش از درمان هر دو گروه دارای نمرة متوسط رضایت جنسی 2 از 10 بودند، اما بعد از درمان گروه قرار گرفته در معرض نور صبحگاهی دارای نمرة رضایت جنسی 6.3 بود – یعنی افزایشی سه برابری بر مبنای مقیاس مورد استفادة ما."
در مقایسه، گروه کنترل متوسط نمرة 2.7 را در پی 2 هفته درمان گزارش داد.
به علاوه، محققان متوجه شدند مردانی که در معرض درمان نور فعال قرار گرفته بودند افزایشی در میزان تستوسترون خود بعد از گذشت دو هفته نشان دادند که از 2.3 نانوگرم بر میلی‌لیتر تا 6.3 گرم بر میلی‌لیتر متغیر بود. در گروه کنترل هیچ افزایشی در میزان تستوسترون مشاهده نشد.

افزایش تستوسترون توضیح‌دهندة بهبود رضایت جنسی
تیم تحقیق می‌گوید، افزایش میزان تستوسترون در میان مردان قرار گرفته در معرض درمان با نور فعال احتمالاً توضیح‌دهندة افزایش رضایت جنسی است.
پروفسور فاگیولینی می‌نویسد، در میان افرادی که در نیم‌کره شمالی زندگی می‌کنند، میزان تستوسترون در فاصلة ماه‌های نوامبر و آوریل به طور طبیعی کاهش پیدا می‌کند، و به صورت پایدار در خلال بهار و تابستان افزایش می‌یابد و اوج آن در ماه اکتبر است.
خانم پروفسور فاگیولینی اضافه می‌کند: "شما تأثیر این موضوع را در میزان زاد و ولد مشاهده می‌کنید، ماه ژوئن دارای بیشترین میزان لقاح است. استفاده از جعبة نور از آنچه واقعاً در طبیعت اتفاق می‌افتد تقلید می‌کند."
تیم تحقیق برخی از راه‌هایی را که توسط آن قرار گرفتن در معرض نور روشن می‌تواند میزان تستوسترون را افزایش دهد مطرح می‌کند. برای مثال، این نور می‌تواند فعالیت غدة صنوبری را در مغز بلوک کند که این می‌تواند میزان تولید تستوسترون را افزایش دهد و نیز می‌تواند همچنان که در بالا توضیح داده شد میزان LH را افزایش دهد.
در حالی که مطالعات بزرگ‌تر با تعداد نمونه‌های بیشتر برای تصمیم‌گیری بهتر در مورد چنین مکانیسم‌هایی ضروری است، پروفسور فاگیولینی و همکاران می‌گویند که مطالعة آزمایشی آنها نشان می‌دهد که نوردرمانی می‌تواند یک رویکرد درمانی غیردارویی محتمل برای کمبود میل جنسی در مردان باشد.
"ما هنوز در مرحله‌ای نیستیم که این روش را به عنوان یک درمان بالینی توصیه کنیم. در هر حال، اگر بتوان در یک مطالعة بزگ‌تر کارآیی این درمان را نشان داد، آنگاه نوردرمانی می‌تواند راهی به پیش را عرضه کند. این مطالعة کوچکی بود، بنابراین در این لحظه ما باید از آن با احتیاط استقبال کنیم."
پروفسور فاگیولینی همچنین می‌گوید که درمان جعبة نور می‌تواند به زنان دارای کمبود میل جنسی کمک کند.
مشخصاً فاگیولینی به اهمیت افزایش LH به عنوان نتیجة قرار گرفتن در معرض نور اشاره می‌کند، چرا که کمبود LH به عنوان یکی از دلایل کمبود شهوت در زنان شناخته شده است.
"LH همچنین می‌تواند محرک تخمک‌گذاری در زنان باشد، که این نیز با LH کنترل می‌شود و می‌تواند موضوع جالب نظری برای مطالعات مربوط به باروری باشد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.