دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا طب سوزنی کارآیی دارد

اخبار طب مکمل / طب جایگزین

آنا ساندویو
ترجمه نادر اکبری

طب سوزنی از دوران‌های قدیم برای درمان انواع درد مورد استفاده قرار گرفته است. با وجود این بسیاری این روش را نوعی دارونما تلقی و رد می‎کنند، و بر این موضوع اصرار دارند که طب سوزنی یک روش علمی نیست. اما تحقیق جدید به توضیحی علمی برای علت کارآیی طب سوزنی نزدیک‎تر می‎شود.
طب سوزنی اغلب برای تسکین انواع درد، از کمردرد گرفته تا آرتروز (استئوارتریت) و میگرن مورد استفاده قرار می‎گیرد.
اما آیا طب سوزنی کارآیی دارد؟ مطالعات بالینی پیشین نتایج مغشوشی به دست داده‎اند، و دستورالعمل‎های بالینی استفاده از طب سوزنی متناقضند.
تحقیق جدید - منتشر شده در نشریه "پزشکی مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد" - به بررسی دلایلی می‎پردازد که بر مبنای آنها مطالعات پیشین طب سوزنی را مناقشه‎برانگیز تلقی کرده‎اند.
تحقیق جدید توسط تیمی از دانشمندان انستیتو تحقیقات زیست‌پزشکی LA BioMed انجام شد، و نویسندۀ پاسخگوی مطالعه دکتر شنگ – زینگ ما / Sheng-Xing Ma است.

مطالعۀ اثرات طب سوزنی
تازگی تحقیق انجام شده توسط دکتر ما و همکارانش در استفاده از دستگاهی بود که به محققان امکان می‎داد تا نمونه‎هایی از مولکول‎های پوست انسان را به دست بیاورند، که این به محققان اجازه می‎داد تا اثرات سوزن را مورد بررسی قرار دهند.
دکتر ما می‎گوید:
"آزمایشگاه ما یک دستگاه طب سوزنی بدون درد و غیر تهاجمی را توسعه داده است که می‎تواند از نقاط خاص روی پوست زیست‎مولکول‎های انسانی را نمونه‎برداری کند. با این ابزار، ما توانستیم نخستین شواهد را در مورد ترشح اسید نیتریک از سطح پوست انسان به میزان بیشتر در طول انجام طب سوزنی و استفاده از گرما، به دست بیاوریم."
دکتر ما و تیمش یک روش دستی طب سوزنی "کم‎نیرو / دامنه" را مورد استفاده قرار دادند که در آن سوزن‎های مخصوص طب سوزنی به ملایمت در پوست 25 نمونۀ مرد و زن فرو می‎رفت. سن نمونه‎ها بین 18 تا 60 سال و مدت تست 20 دقیقه بود.
سوزن‎ها هر 5 دقیقه در کل دورۀ تست چرخش داده می‎شد. محققان عمل چرخاندن سوزن‎ را بر مبنای روش تقویت استاندارد برای 2 دقیقه ادامه می‎دادند یا تا زمانی که "احساس دی کی" – یا نوعی "احساس تنش، درد یا بی‎حسی" - ایجاد می‎شد.

محققان بر آن بودند تا اثرات سوزن را بر رهش اکسید نیتریک در پوست بررسی کنند. آنها دستگاه گیرندۀ زیستی را با جمع‎آوری محلول، روی پوست نمونه‎ها به کار بردند، که دو مسیر یا مریدین را پوشش می‏داد، که گفته می‎شود انرژی جسمانی در امتداد آنها جریان پیدا می‎کند: غشاء بیرونی قلب و ریه.

تکنیک طب سوزنی اکسید نیتریک را افزایش می‎دهد
دکتر ما و همکارانش همچنین گرمای الکتریکی در حدود 43 تا 44 درجۀ سانتی‎گراد را به مدت 20 دقیقه ایجاد کردند، و دو جلسۀ 20 دقیقه‎ای گیرندۀ زیستی را "در طول درمان و پس از آن" برگزار کردند.
آزمایش وجود مقادیر بالای اکسید نیتریک را در امتداد دو مریدین نقاط تعریف شده برای استفاده از سوزن‎ها نشان داد.
نویسندگان مطالعه توضیح می‎دهند که اکسید نیتریک جریان خون را افزایش می‎دهد، که این به نوبۀ خود ممکن است محرک رها شدن مواد بی‎حسی شود که باعث ایجاد حس گرما در پوست می‎شود و اثرات درمانی سوزن‎ها را تقویت می‎کند.
محققان می‎گویند، به هر جهت "ساز و کار دقیق افزایش ترشح اکسید نیتریک بر اثر تحریک صورت گرفته هنوز ناروشن است." و "رویکرد پیچیده‌تری برای بررسی این موضوع مورد نیاز است."
برای آزمایش بیشتر یافته‎های خود دکتر ما و تیمش همچنین یک "روش کاهش" را که در آن از تحویل سوزن به پوست با نیروی بیشتر و فرکانس بالاتر استفاده شد، به کار بردند.
دکتر ما توضیح می‎دهد: "بر اساس طب سنتی چینی، تقویت طب سوزنی بر مبنای چرخش یا پیچش آرام سوزن همراه نیروی کم یا گرما به دست می‎آید. روش کاهش از چرخش و پیچش سریع سوزن با نیروی بیشتر استفاده می‌کند. نتایج تقویت، احساس گرمای موضعی است، اما روش کاهش سبب بروز احساس سرمای موضعی می‎شود."
در وضعیت کاهش، سطح اکسید نیتریک کاهش پیدا کرد. نویسندگان مطالعه می‎گویند، تفاوت میان این دو روش را می‎توان برای تبیین تفاوت نتایج به دست آمده از مطالعات بالینی مربوط به طب سوزنی لحاظ کرد."
محققان همچنین یادآور می‌شوند که آنها بررسی تفاوت‎های میان این دو روش طب سوزنی دستی را با هدف درک چگونگی اثربخشی هر یک از آنها در تسکین درد و همچنین برای پی بردن به مکانیسم‎های زیست‎مولکولی درگیر در کاهش درد، ادامه خواهند داد.

Source:
Study shows why acupuncture might work
By Ana Sandoiu
Published: Sun 2 Jul 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.