دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

یوگا به اندازه ورزش‎درمانی برای کمردرد مفید است

اخبار طب مکمل / طب جایگزین

• آنا ساندویو
• ترجمه هستی فراست‎فر

درمان‎های مرسوم برای کمر درد مزمن اغلب نامؤثرند. تحقیق جدید نشان می‎دهد که یوگا می‎تواند جایگزین مناسبی برای درمان این بیماری باشد.
بر مبنای اعلام NIH، تقریباً هشتاد درصد آمریکاییان بزرگسال در برهه‎ای از زندگی دچار کمردرد می‎شوند، و میزان شیوع این بیماری میان زنان و مردان یکسان است.
برای اکثر این بیماران کمردرد به شکل حاد بروز می‎کند و چندان به طول نمی‎کشد. به هر جهت برای دیگران این درد به درد مزمن تبدیل می‎شود – به این معنی که درد دستکم به مدت 12 هفته ادامه پیدا می‎کند، حتی وقتی که با علت بروز درد مقابله شده باشد.
گزینه‎های درمانی کمردرد شامل تمرینات کششی عضلات، برگزاری جلسات ورزش‎درمانی، و استفاده از داروهای ضد درد است. وقتی این درمان‎ها فایده نکنند جراحی تنها گزینۀ پیش رو است.
بدبختانه هیچ‎یک از گزینه‎های درمانی فهرست بالا موفقیت قابل توجهی نشان نداده‎ است. در حدود 25 تا 80 درصد مردمی که برای کمردرد مزمن تحت درمان قرار می‎گیرند در فاصلۀ یک سال از درمان مجدداً دچار این بیماری می‎شوند.
به همین دلیل مردم دچار درد مزمن اغلب به درمان‎های جایگزین مثل یوگا و طب سوزنی رو می‎آورند. NIH گزارش می‎دهد که شواهد کافی برای حمایت از "فواید کوتاه و بلند مدت یوگا" برای تخفیف کمردرد مزمن وجود دارد.
مطالعات پیشین عنوان کرده‌اند که یوگا و حرکات کششی به کاهش درد مزمن کمک می‎کنند.
اما کمردرد گرایشی به آسیب زدن به اقلیت‎های قومی و نژادی به طور خاص و نیز مردم دارای زمینۀ اقتصادی اجتماعی پایین‎تر دارد. در این گروه جمعیتی – همچنین در میان آنهایی که دچار دردهای شدیدتر هستند – فواید یوگا به شکل کافی مورد بررسی قرار نگرفته است.
بنابراین محققان "مرکز پزشکی بوستُن" در صدد برآمدند تا اثرات یوگا را بر یک گروه 320 نفری افراد بزرگسال دچار کمردرد مزمن مورد بررسی قرار دهند. نمونه‎ها از قومیت‎ها و نژادهای مختلف بودند؛ در مجموع آنها در عین حال درآمدی مساوی هم یا کمتر از 30.000 دلار درآمد سالانه داشتند.
یافته‎های مطالعه در نشریه "سالنامه پزشکی داخلی" منتشر شده است. نویسندۀ اول مطالعه دکتر رابرت بی. سیپر / Robert B. Saper است.

یوگا "جایگزینی عاقلانه‎‎ای" است
320 نمونۀ مطالعه به صورت تصادفی به یکی از گروه‎های زیر تقسیم شدند: 12 جلسۀ هفتگی یوگا، 15 جلسه درمان فیزیکی، یا فقط خواندن کتاب و نشریات آموزشی در مورد چگونگی مدیریت کمردرد مزمن.
پس از این مداخلات، محققان پیگیری نمونه‎ها را به مدت یک سال ادامه دادند، که شامل یک مرحلۀ چهل هفته‌ای نگهداری بود.
در طول مرحلۀ نگهداری، نمونه‎های گروه یوگا یا در کلاس‌های یوگا شرکت می‎کردند و یا تمرینات یوگا را در محیط خانه ادامه می‎دادند. نمونه‎های گروه درمان ورزشی در جلسات حمایتی ورزش‎درمانی شرکت می‎کردند یا اینکه این درمان را در محیط خانه انجام می‎دادند.
برای ارزیابی عملکرد نمونه‎ها، سیپر و همکارانش از "پرسشنامۀ ناتوانی رولاند موریس" استفاده کردند. برای ارزیابی میزان درد، آنها از یک مقیاس 11 نمره‎ای به مدت 12 هفته استفاده کردند.
آزمون به این نتیجه رسید که یوگا "از نظر آماری" هم‎اندازۀ ورزش‎درمانی برای تسکین درد، کمک به بالا رفتن توان عملکردی بیماران، و کاهش میزان مصرف داروهای ضد درد "مؤثر" است.
این بهبودها برای هر دو گروه پس از گذشت یک سال نیز پیامدهای مشابه در پی داشت. در نتیجه، نویسندگان به این جمع‎بندی می‎رسند که یوگا "جایگزینی معقولی" برای درمان ورزشی است. آنها می‎نویسند:
"در کل، ما پی بردیم که یوگا برای بهبود درد متوسط تا شدید کمردرد مزمن در جمعیت متنوع عمدتاً کم‌درآمد، یک جایگزین غیر رسمی برای درمان فیزیکی محسوب می‎شود."
با توجه به هزینۀ کلاس‎های یوگا و دسترسی بیماران، یوگا می‎تواند خود را به عنوان یک درمان جایگزین مقرون به صرفه اثبات کند. در حال حاضر، تخمین زده می‎شود که کمردرد مزمن سالانه تقریباً 50 میلیارد دلار هزینه روی دست آمریکایی‌ها می‎گذارد.

Source:
Medicalnewstoday.com
Yoga just as good as physical therapy for low back pain
By Ana Sandoiu
Published: Tue 20 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.