دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کمردرد خطر مشکلات روانی را افزایش می‌دهد

اخبار درد

• تیم نیومن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

یک مطالعه، شامل حدود 200000 نمونه، چنین درمی‌یابد که افراد دچار درد در ناحیة کمر احتمال بیشتری دارد که طیفی از مشکلات سلامت روانی را تجربه کنند. آگاهی در مورد وجود چنین ارتباطی می‌تواند به ایجاد برنامه‌های درمانی موفق‌تر برای هر دو وضعیت کمک کند.
کمردرد یکی از علل پیشتاز ایجاد ناتوانی در سطح جهان است. در واقع، کمردرد در سطح جهان بیش از هر عارضة دیگری ایجاد ناتوانی می‌کند.
بر مبنای مطالعة «بار جهانی بیماری»، تقریباً از هر 10 نفر جمعیت جهان 1 نفر به درد در ناحیة پایین کمر مبتلاء است.
همچنین انبوهی از شواهد در این مورد وجود دارد که پشت درد بر کیفیت زندگی تأثیر منفی می‌گذارد و خطر ابتلاء به دیگر مشکلات سلامت جسمانی را افزایش می‌دهد. به علاوه، این درد با هزینة مراقبت‌های بهداشتی گزافی همراه است.
یک مطالعة قبلی از سوی «نظرسنجی جهانی سلامت روان» انجام شد و دریافت که درد مزمن پشت و گردن با افزایش ریسک اختلالات خُلقی، سوءمصرف الکل و اختلالات اضطرابی مرتبطند.
علی‌رغم شیوع بالا، کار اندکی در مورد تحقیق بر ارتباط میان درد پشت و فرجام‌های سلامت روانی در کشورهای کم‌در‌آمد و درآمد متوسط (LMICs) انجام شده است.

بزرگ‌ترین مطالعة کمردرد – سلامت روانی تا به امروز
آخرین و بزرگ‌ترین مطالعة مربوط به تحقیق به ارتباط میان درد پشت و ناخوشی روانی در LMICs در نشریة بیمارستان عمومی روان‌پزشکی / General Hospital Psychiatry منتشر شد.
تیم تحقیق – به سرپرستی پروفسور پاتریسیا اسکافیلد / Patricia Schofield و دکتر براندن استابس / Brendon Stubbs از دانشگاه انگلیا راسکین در بریتانیا – داده‌های مربوط به 190595 نفر در سنین 18 سال و بالاتر را از 43 کشور دنیا گردآوری کرد، که این، مطالعة مزبور را به بزرگ‌ترین مطالعه از این نوع تبدیل می‌کند. از کل 43 کشور، 19 کشور جزء کشورهای کم‌درآمد و 24 کشور از جمع کشورهای دارای درآمد متوسط بودند.
تیم تحقیق داده‌های «نظرسنجی بهداشت جهانی» 2004-2002 را مورد استفاده قرار داد، پروژه‌ای که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای "ایجاد اطلاعات در مورد جمعیت بزرگسالان و سیستم‌های بهداشتی" برپا شده بود.
در کل، در کشورهای LMICs، پشت درد مبتلابة 35.1 درصد کل جمعیت است، و 6.9 درصد جمعیت از پشت درد مزمن خبر می‌دهند. از کشورهای مورد تحقیق، میزان پشت درد در کشور چین با 13.7 درصد پایین‌ترین میزان را نشان می‌دهد.
در برخی از کشورها بیش از نیمی از جمعیت مورد نظرسنجی از پشت درد شکایت داشتند. بیشترین میزان پشت درد با 57.1 درصد مربوط به کشور نپال بود. مشابهاً، 53.1 درصد جمعیت بنگلادش و همچنین 52 درصد مردم برزیل دچار پشت درد بودند.

کمردرد و سلامت روانی
آنالیز داده‌های پرسشنامه‌ای نشان داد که در مقایسه با افراد فاقد پشت درد، افراد مبتلاء به این درد بیش از دو برابر بیشتر در معرض تجربة یکی از اختلالات سلامت روانی نظیر اضطراب، افسردگی، سایکوز، استرس و محرومیت از خواب بودند.
افراد دچار پشت درد مزمن همچنین 3 بار بیشتر در معرض ابتلاء به اپیزودهای افسردگی و 2.6 بار بیشتر در خطر تجربة سایکوز قرار داشتند.
جالب توجه است که نتایج در کل 43 کشور مورد بررسی فارغ از جایگاه اقتصادی اجتماعی آنها مشابه بوده است.
دکتر استابس می‌گوید: "داده‌های ما نشان می‌دهد که هم پشت درد و هم پشت درد مزمن با افزایش احتمال افسردگی، سایکوز، اضطراب، استرس و اختلالات خواب مرتبط هستند.
این نشان می‌دهد که پشت درد دارای تبعات سلامت روانی مهمی است که بهبود از پشت درد را بسیار چالش‌برانگیزتر می‌کند. دلایل دقیق این موضوع هنوز باید مورد بررسی قرار گیرد."
از آنجا که مطالعه از چنین گروه وسیعی از افراد جوامع استفاده کرده است، یافته‌ها را می‌توان به میزان زیادی قابل اعتماد قلمداد کرد. از آنجا که پشت درد در LMICs بسیار شایع است (و در جهان به میزان گسترده)، هر ارتباطی با سلامت روانی نیازمند فهم کامل موضوع است.
همچنان که دکتر استابس می‌گوید:
"تحقیقات بیشتر برای دریافت بیشتر از ارتباط میان این مسایل و اطمینان از درمان‌های مؤثر باید انجام شود. همچنین مهم است متخصصان مراقبت‌های پزشکی از وجود این ارتباط آگاه باشند تا در صورت لزوم بیماران را به دیگر بخش‌های پزشکی ارجاع دهند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.