دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مکمل ویتامین D و خواب خوب شبانه به مدیریت درد کمک می‎کند

اخبار درد


• دکتر کاترین پادوک
• فرهنگ راد

در پی مروری بر مطالعات منتشر شده در مورد ارتباط میان ویتامینخواب، و درد، محققان می‎گویند که مکمل ویتامین D، در کنار خواب خوب، می‎تواند راه مؤثری برای مدیریت درد در برخی بیماری‎ها مثل ارتریت، درد مزمن کمر، فیبرومیالژی، و گرفتگی عضلات در قاعدگی باشد.
این مرور که از سوی محققان بخش روان‎شناسی دانشگاه فدرال سائو پائولو در برزیل انجام شد، در "نشریۀ اندوکرینولوژی" منتشر شده است.
محققان توضیح می‎دهند، در حالی که نقش ویتامین D در متابولیسم استخوان به خوبی مشخص شده است، در عین حال شواهدی مبنی بر سهم این ویتامین در دیگر فرآیندهای زیستی مثل پردازش پیام‎های حسی و تنظیم خواب وجود دارد.
ارتباط دیگری که به خوبی شناخته شده، ارتباط میان درد با اختلالات خواب است. در هر حال آنچه روشن نیست، این است که ویتامین D چگونه در این دو ارتباط جا می‎افتد.
در مرور خود، محققان به مطالعات اخیر که به بررسی ارتباط میان ویتامین D، خواب و درد پرداخته‌اند، نگاه می‎کنند. آنها همچنین می‎گویند که متخصصان مراقبت‎های پزشکی باید این پیوندها را در هنگام ارائۀ توصیه‎های درمانی برای تمامی انواع درد شامل کمردرد مزمن، فیبرومیالژی، ارتریت و گرفتگی‌های عضلانی مد نظر قرار دهند.
نویسندۀ ارشد مطالعه دکتر مایکل لوی اندرسون می‎گوید: "ما به این فرضیه رسیده‎ایم که مکمل مناسب ویتامین D، در ترکیب با بهداشت خواب می‎تواند اثرات درمانی مدیریت بیماری‎های مرتبط به درد مثل فیبرومیالژی را بهینه کند."
خانم دکتر اندرسون بر اهمیت فهم مکانیسم‎هایی که خواب، ویتامین D و درد را به هم مرتبط می‎کنند - مواردی مثل مسیرهای ایمنولوژیک و نوروبیولوژیک - تأکید می‎کند.
مدیریت درد یکی از عرصه‎های پیچیده در علم پزشکی است که طیف گسترده‎ای از تحقیقات و درمان‎ها را شامل می‎شود. درد در ایالات متحد آمریکا بیش از مجموع موارد بیماری قلبی، سرطان و دیابت مردم را رنج می‎دهد.
درد شایع‎ترین علت مراجعۀ مردم به سرویس خدمات پزشکی است، و بخش بزرگی از بودجۀ مراقبت‎های پزشکی را به خود اختصاص می‎دهد.

دو راه تأثیرگذاری ویتامین D بر حساسیت نسبت به درد
در مقالۀ خود، محققان درد را به سه نوع اصلی طبقه‌بندی کرده‌اند: درد نوسیسپتیو (ناشی از جراحت یا آسیب وارد بر بافت و کشف شده توسط سلول‎های عصبی حسی)؛ درد نوروپاتیک (ناشی از صدمه دیدن سیستم عصبی)؛ و درد دارای منشأ احساسی و عاطفی.
محققان توضیح می‎دهند که درد هم توسط سیستم عصبی مرکزی (مغز و طناب نخاعی) و هم سیستم عصبی محیطی (که شامل بخشی است که پیام‎ها را از سلول‌های عصبی حسی می‎گیرد و آنها را برای رسیدن به مغز و نخاع تقویت می‎کند) تنظیم می‎شود.
محققان همچنین فعل و انفعال میان سیستم ایمنی و سیستم اعصاب محیطی را تشریح می‎کنند - و برای مثال، التهاب را که می‎تواند حساسیت نسبت به درد را افزایش دهد و به عنوان هیپرآلژزی شناخته می‌شود.
تحقیق جدید همچنین نشان می‎دهد که دو راه در مورد تأثیر ویتامین D بر حساسیت درد وجود دارد: یکی از این دو تأثیر این ویتامین بر خواب و دیگری از طریق تأثیر آن بر التهاب است.
در مقالۀ خود، محققان 19 مطالعۀ "بسیار مرتبط" را برجسته می‎کنند که در فاصلۀ 2011 تا 2017 انجام شده و به بررسی نقش ویتامین D در خواب پرداخته‌اند. این مطالعات یا در مورد اختلالاتی نظیر سندرم پای بی‎قرار، آپنه خواب انسدادی و نارکولپسی کاوش کرده‎اند یا مقیاس‎های عمومی را برای اندازه‎گیری مواردی نظیر کیفیت خواب و مدت خواب مورد استفاده قرار داده‎اند.
محققان همچنین 16 مطالعۀ دیگر را متمایز کرده‎اند که در فاصلۀ سال‌های 2008 تا 2017 منتشر شده‎اند و بیشترین ارتباط را با پیوند میان ویتامین D و اختلالات درد دارند. وضعیت‎های مورد پوشش آنها عبارتند از: درد اسکلتی عضلانی، فیبرومیالژی، ارتریت روماتوئید، بیماری سلول داسی شکل، سرطان، و درد کمر.

فرضیات کار برای تحقیق بیشتر
در پی مرور خود نویسندگان مطالعه فرضیۀ کاری برای تحقیق بیشتر پیشنهاد می‎دهند. این فرضیه عنوان می‎کند که "درد مزمن و اختلالات خواب یک پیوند دوسویه را به اشتراک می‎گذارند، که در آن کمبود ویتامین D ممکن است نقش مهمی داشته باشد."
این فرضیه پیشنهاد می‎دهد که ویتامین D - در شکل فعال زیستی خود - با تحریک پاسخ ضد التهابی ایجاد شده از سوی سلول‎های ایمنی کار می‎کند. این، باعث کاهش حساسیت به درد می‌شود، که به نوبۀ خود سبب بهبود کیفیت خواب می‎گردد.
بنابراین، نویسندگان مطالعه می‎گویند که مکمل‎های ویتامین D - در کنار برخورداری از بهداشت خواب - می‎تواند اثربخشی رویکردهای مدیریت درد در درمان طیفی از اختلالات را بهبود بخشد.
آنها می‎نویسند این هنوز می‎تواند یک راه ساده برای بهبود کیفیت زندگی بیماران و کاهش بار مالی مراقبت‌های پزشکی باشد.
از موضع خود به عنوان ادیتور نشریه، ساف اندریکوپولوس / Sof Andrikopoulos، استادیار دانشگاه ملبورن استرالیا، اهمیت مطالعه را که او به عنوان "بسیار تازه و هیجان‎انگیز" توصیف کرده است، تفسیر می‎کند:
"ما در حال گره‎گشایی از مکانیسم‎های ممکنی هستیم که به چگونگی درگیری ویتامین D در بسیاری از فرآیندهای پیچیده شامل آنچه مطالعۀ حاضر نشان می‎دهد، می‌پردازند - که یک خواب شبانۀ خوب و سطح نرمال ویتامین D می‎تواند راه مؤثری برای مدیریت درد باشد."

Source:
medicalnewstoday.com
Vitamin D supplements and good night's sleep may help to manage pain
Written by Catharine Paddock PhD
Published: Wed 24 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.