دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

محرومیت از خواب باعث ناکارآیی داروهای ضد درد می‎شود

اخبار درد

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

تحقیق جدید از ارتباط غیر منتظره میان محرومیت از خواب و حساسیت به درد پرده برمی‎دارد. یافته‎های مطالعه ممکن است پیامدهای مهمی برای درمان‎های مدیریت درد در پی داشته باشد.
مطالعۀ اخیر NIH تخمین می‎زند که بیش از 25 میلیون آمریکا با درد مزمن به زندگی خود ادامه می‎دهند، و تقریباً 40 میلیون آمریکایی بزرگسال در سه ماهۀ اخیر تجربۀ درد شدید را داشته‎اند.
هر دردی که بیش از 12 هفته ادامه داشته باشد درد مزمن تلقی می‎شود. درد مزمن می‎تواند نتیجۀ جراحت، بیماری پنهان یا پیامد علل ناشناخته باشد.
بسیاری از مردم برای توقف درد به روش‎های طب مکمل نظیر یوگا یا مدیتیشن رو می‎آورند. در هر حال تحقیق جدید ارتباط میان کمبود خواب، حساسیت به درد، و داروهای ضد درد رایج را بررسی می‎کند و به نتایج شگفت‎انگیزی می‎رسد. این یافته‎ها در آینده به بیماران دچار درد مزمن کمک می‎کند تا ناراحتی خود را بهتر مدیریت کنند.
مطالعه از سوی بیمارستان کودکان بوستن و مرکز پزشکی بت اسرائیل (BIDMC) در بوستن صورت گرفت و یافته‎ها در نشریۀ نیچر پزشکی منتشر شده است.

مطالعۀ ارتباط میان کمبود خواب و درد در موش‎ها
تیم تحقیق توسط فیزیولوژیست مغز دکتر آلبان لاترمولیر / Alban Latremoliere و فیزیولوژیست خواب دکتر کلو الکساندر / Chloe Alexandre، اثرات محرومیت شدید و محرومیت مزمن از خواب و همچنین نتیجۀ بی‎خوابی را نسبت به حساسیت به محرک‎های دردناک و غیر دردناک مورد مطالعه قرار داد.
محققان همچنین اثرات داروهای ضد درد رایج نظیر ایبوپروفن و مورفین را در کنار اثرات داروهای تقویت کنندۀ بیداری نظیر کافئین و مُدافنیل بر حساسیت درد مورد بررسی قرار دادند.
در آغاز مطالعه تیم تحقیق چرخه‎های خواب و حساسیت حسی را میان 6 و 12 موش با استفاده از سربندهایی که مقیاس‎های الکتروانسفالوگرافی و الکترومیوگرافی ارائه می‎دادند، پایش کرد. این فرآیند داده‎های پایۀ مطالعه را در اختیار محققان قرار داد.
محققان سپس راهی برای بی‎خواب کردن موش‎ها به روشی غیر استرس‎زا پیدا کردند. این روش شامل پرورش موش‎ها برای تحمل بی‎خوابی بود. برای تکرار تجربۀ انسانی از بیدار ماندن طولانی مدت، محققان توجه موش‎ها را در زمانی که می‎باید در خواب می‎بودند با استفاده از اسباب بازی و وسایل سرگرمی از خواب منحرف کردند.
محققان مراقب بودند تا از خوابیدن موش‎ها، بدون توسل به تحریک بیش از حد، پیشگیری کنند. موش‎ها به مدت 12 ساعت یکسره یا برای 6 ساعت در طول 5 روز اضافی بیدار نگه داشته شدند. در کل این دورۀ بیداری محققان بی‎خوابی و سطح استرس را پایش کردند و حساسیت به درد را مورد آزمایش قرار دادند.
حساسیت نسبت به محرک‎های درد با استفاده از مقادبر کنترل شدۀ گرما، سرما یا فشار بر روی موش‎ها اندازه‎گیری شد. به علاوه، موش‎ها همچنین در معرض اثرات کپسیسین - ترکیب فعال موجود در فلفل تند - قرار گرفتند.
محققان اندازه‎گیری کردند که چه مدت طول می‎کشد تا موش‎ها از محرک دردناک یا درد ناشی از لیسیدن ترکیب داغ فلفل دوری کنند.
حساسیت به محرک غیر دردناک با ایجاد یک صدای رعب‎آور ناگهانی و مشاهدۀ پاسخ موش‎ها که معمولاً جهیدن بود، آزمایش شد.

ضد دردها دیگر کار نمی‎کنند اما کافئین کارآیی دارد
مطالعه وجود ارتباط قوی میان محرومیت از خواب و حساسیت نسبت به درد را آشکار کرد.
دکتر کلو الکساندر می‌گوید: "ما پی بردیم که 5 روز محرومیت متوسط از خواب می‎تواند به شکل قابل ملاحظه‎ای حساسیت به درد را به مرور زمان در موش‌های سالم تشدید کند. پاسخ خاص درد بود و ناشی از وضعیت قابلیت تحریک نسبت به هر نوع محرکی نبود."
احتمالاً شگفت انگیزترین یافتۀ مطالعه این بود که به نظر می‎رسید ضد دردهای رایج دیگر هیچ نوع کارآیی در مورد کاهش درد ناشی از محرومیت از خواب ندارند.
نه ایبوپروفن و نه مورفین نتوانستند اثرات تحریک‎پذیری بیش از حد ناشی از فقدان خواب را کاهش داده یا پیشگیری کنند.
در مقابل، داروهای تقویت کنندۀ بیداری با موفقیت حساسیت بیش از حد درد ناشی از محرومیت حاد و مزمن خواب را متوقف کردند.
در هر حال، مدافینیل و کافئین فاقد ملزومات کاهش دهندۀ درد در موش‎های دارای خواب نرمال بودند.
یافته‎های مطالعه می‎گوید، بیماران دچار درد مزمن که از داروهای ضد درد رایج استفاده می‎کنند ممکن است در صورت محرومیت از خواب ناچار به افزایش دوز داروهای مصرفی خود باشند، که این خود باعث ایجاد عوارض جانبی می‎شود. خستگی مفرط و اختلال خواب معمولاً همراه درد مزمن بروز می‎کنند.
محققان می‎گویند که یافته‎های آنها می‎تواند هموار کنندۀ راه برای یافتن نوع جدیدی از داروهای ضد درد باشد.
نویسندۀ همکار مطالعه کلیفورد وولف / Clifford Woolf می‎گوید: "این نمایندۀ نسل جدیدی از ضد دردها است که پیشتر مورد نظر نبوده‎اند، که به وضعیت خاص هر حیوان بستگی دارد. چنین داروهایی می‎توانند به ایجاد اختلال در چرخۀ درد کمک کنند، که در آن درد باعث مختل شدن خواب می‎شود، که این به نوبۀ خود درد را تقویت می‎کند که این نیز در ادامه سبب اختلال در خواب می‎شود."
محققان همچنین توصیه می‎کنند که بیماران دچار درد مزمن در کوشش برای شکستن چرخۀ درد، داروهای ضد درد خود را با داروهای خواب‎آور در شب و داروهای هشیار کننده در طول روز تلفیق کنند
دکتر کایرن مسکی / Kiran Maski، متخصص اختلالات خواب در BIDMC نیز در ارزیابی وزن و وقر یافته‎ها می‎گوید: "بسیاری از بیماران دچار درد مزمن از کمبود خواب و خستگی مفرط روزانه رنج می‎برند و برخی داروهای ضد درد خود می‎توانند تقویت کنندۀ این بیماری‎های همراه باشند."
خانم مسکی اضافه می‎کند: "این مطالعه یک رویکرد بدیع را در مورد مدیریت درد عرضه می‎کند که می‎توان آن را نسبتاً به سادگی در مراقبت بالینی اجرا کرد. تحقیقات بالینی برای فهم مدت خواب مورد نیاز و آزمایش قابلیت داروهای تقویت کنندۀ بیداری در بیماران دچار درد مزمن باید انجام گیرد."

Source:
medicalnewstoday.com
Painkillers might not work if you are sleep deprived, study suggests
Written by Ana Sandoiu
Published: Mon 8 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.