دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

حملة قلبی: بازماندگان جوان‌تر در ریسک مرگ زودرس ناشی از بیماری قلبی

اخبار قلب و عروق

• نوشتة حنا نیکولز
• ترجمة محمدقاسم رافعی

ریسک مرگ زودهنگام در بازماندگان زیر 50 سال حملة قلبی به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. در هر حال، آنها هنوز در مقایسه با جمعیت عمومی تا دو بار بیشتر در معرض مرگ زودرس مرتبط به بیماری قلبی هستند. مقالة منتشر شده در نشریة انجمن قلب آمریکا، سیرکیولیشن: کیفیت و فرجام بیماری‌های قلبی عروقی - چنین درمی‌یابد.
در حدود 735000 نفر هر ساله در ایالات متحد آمریکا دچار حملة قلبی می‌شوند.
علت پیشتاز حملات قلبی وضعیتی است که بیماری کرونری قلب نامیده می‌شود که در آن شریان‌های کرونری با رسوب کلسترول مسدود می‌شوند.
سالانه در حدود 610000 آمریکایی بر اثر بیماری قلبی می‌میرند، در حالی که 370000 مرگ بر اثر بیماری شریان کرونری اتفاق می‌افتاد.
ریسک فاکتورهای کلیدی بیماری قلبی شامل فشار خون بالا، کلسترول بالا و مصرف سیگار است، و در حدود نیمی از آمریکاییان دستکم یکی از این ریسک فاکتورها را دارند.
مشکلات پزشکی و شیوة زندگی شامل دیابت، چاقی یا دارای اضافه وزن بودن، رژیم غذایی نامناسب، عدم فعالیت جسمانی، یا نوشیدن مقدار زیاد الکل، نیز ریسک‌فاکتورهای فرد را برای بیماری قلبی افزایش می‌دهند.
محققان داده‌های مربوط 21693 نفر در سن 50 سال و کمتر را که از حملة قلبی جان به در برده بودند مورد آنالیز قرار دارند و در طول یک دورة پیگیری 11 ساله آنها را با داده‌های 216930 نفر از جمعیت عمومی مقایسه کردند.

بازماندگان زیر 50 سال حملة قلبی دو بار بیشتر در معرض مرگ قرار دارند
از هر 5 نفر از جمع بازماندگان حملة قلبی 4 نفر مرد بودند و میانگین سنی آنها 45 سال بود. اغلب بازماندگان حملة قلبی – 38.6 درصد – در سنین 40 تا 49 سال و فقط 1.8 درصد آنها در سنین زیر 30 سال بودند.
یافته‌های مطالعه نشان می‌دهد که کاهشی در میزان مرگ ناشی از حملة قلبی در فاصلة 1980 تا 1989 و 2000 تا 2009 وجود داشته است: از 12.5 درصد به 3.2 درصد تا 30 روز، 5.1 درصد به 1.6 درصد از 31 تا 365 روز، و 24.2 درصد به 8.9 درصد از 1 تا 10 سال.
وقتی داده‌ها با جمعیت عمومی مقایسه شد، بیماران در سن 50 سال و جوان‌تر که به مدت یک سال بعد از حملة قلبی زنده مانده بودند 1.89 بار بیشتر در معرض خطر مرگ قرار داشتند. علل اصلی مرگ در میان این گروه از افراد بیماری قلبی و بیماری‌های مرتبط به مصرف دخانیات بود.
در میان بازماندگان 1 ساله زنان سه بار بیشتر از مردان در خطر مرگ قرار داشتند و پس از حملة قلبی دارای افزایش ریسک مرگی به میزان 1.7 بار بیشتر در مقایسه با جمعیت عمومی بودند. محققان می‌نویسند که دلایل تفاوت نتایج در میان جنسیت زن و مرد روشن نیست.
دکتر مورتن اشمیت / Morten Schmidt، نویسندة رهبر مطالعه و یکی از محققان بیمارستان دانشگاهی آرهوس در دانمارک، می‌گوید در حالی که ریسک مرگ در طول 30 روز پس از حملة قلبی به شکل قابل توجهی در طول 30 سال اخیر کاهش یافته است، بیماران جوان‌تر هنوز باید نگران سلامت خود در درازمدت باشند.

ریسک‌های درازمدت با قطع مصرف سیگار، ورزش و تغذیة سالم کاهش می‌یابد
دکتر اشمیت می‌گوید: "تخمین زده می‌شود که نیمی از کاهش مرگ ناشی از حملة قلبی از سال 1980 بدواً مربوط به پیشگیری و به طور مشخص کاهش تعداد بیماران سیگاری است."
او اضافه می‌کند: "نیم دیگر احتمالاً مرتبط به ترکیبی از موارد نظیر درمان‌های زودهنگام است که جریان خون را در بخش صدمه دیدة قلب بر اثر حملة قلبی تجدید می‌کند، و بهبود سازماندهی بیمارستانی و مدیریت بهتر فشار خون بالا و کلسترول بالا است."
دکتر اشمیت تأکید می‌کند که قطع مصرف سیگار، ورزش منظم و دنبال کردن رژیم غذایی سالم می‌تواند ریسک حملةسلام قلبی را کاهش دهد. تغییر این رفتارها همچنین می‌تواند به پیشگیری از حملة قلبی بعدی کمک کند."
دکتر اشمیت می گوید: "حتی اگر شما از یک حملة قلبی در سنین جوانی جان بدر ببرید، ریسک شما برای دچار شدن به حملة قلبی بعدی در طول زندگی بیشتر خواهد بود. به همین دلیل مهم است که بیماران با پیروی از درمان‌های پزشکی تجویز شده و بهبود سبک زندگی مخصوصاً با توقف مصرف سیگار در راه کاهش این ریسک درازمدت تلاش کنند."
دکتر اشمیت و همکارانش دریافتند که ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی عروقی در میان گروهی که از یک حملة قلبی زنده مانده بودند در مقایسه با جمعیت عمومی در بالاترین حد بود.
ریسک فاکتورها شامل موارد زیر بودند: آنژین (11.7 درصد در مقابل 0.4 درصد)؛ فشار خون بالا (10.6 درصد در برابر 1.2 درصد)؛ دیابت (7.4 درصد در برابر 1.1 درصد)؛ و چاقی (4.6 درصد در برابر 0.8 درصد)./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.