دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تأخیر در درمان با رقیق کننده‎های خون ریسک زوال عقل را افزایش می‎دهد

اخبار قلب و عروق

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

فیبریلاسیون دهلیزی یکی از اشکال رایج ناهنجاری قلب است، و بیماران مبتلا به این بیماری اغلب داروهای ضد انعقاد یا رقیق کنندۀ خون می‎گیرند. تحقیق جدید می‎گوید که خطر بروز زوال عقل در آن دسته از بیماران فیبریلاسیون دهلیزی که درمان با داروهای ضد انعقادی در آنها به تأخیر می‎افتد، افزایش پیدا می‎کند.
فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib) شایع‎ترین شکل آریتمی قلب - یا بی‎نظمی ضربان قلب - است که برخی از اوقات می‎تواند سبب بروز مشکلات جدی قلبی نظیر لخته شدن خون، سکته مغزی و حتی نارسایی قلبی شود.
انجمن قلب آمریکا (AHA) تخمین می‎زند که در حال حاضر 2.7 میلیون آمریکایی بزرگسال با A-fib به زندگی ادامه می‎دهند. AHA همچنین گزارش می‎دهد که اگر A-fib بدون درمان به حال خود رها شود، شانس مرگ ناشی از مشکلات قلبی تا دو برابر و خطر استروک تا 5 برابر افزایش پیدا می‎کند.
زوال عقل نیز بیماری شایعی است، و تخمین زده می‎شود که 1 تا 3 میلیون آمریکایی در شرایط ابتلا به این بیماری به پایان عمر خود می‎رسند.
یک مطالعۀ جدید و در مقیاس بزرگ این دو وضعیت را به هم مرتبط می‎کند. محققان انستیتو قلب مرکز پزشکی اینترمونتین در سالک لیک سیتی، در مورد ارتباط میان نرخ زوال عقل و بازۀ زمانی مصرف رقیق کننده‎های خون - یک شکل رایج درمان بیماران A-fib - تحقیق کردند.
یافته‎های مطالعه در "ریتم قلبی 2017"، سی و هشتمین اجلاس علمی سالانه انجمن ریتم قلبی که در شیکاگو برگزار گردید، عرضه شد.

مطالعۀ ارتباط میان درمان با داروهای ضد انعقاد خون و ریسک زوال عقل
محققان وضعیت 76.000 بیمار دچار A-fib را تجزیه و تحلیل کردند که هیچ تاریخچه‎ای از زوال عقل نداشتند و دارو‎های ضد انعقاد خون مثل ضد پلاکت‎ها یا وارفارین می‎گرفتند. مطالعه این بیماران را از زمان تشخیص ابتلا به A-fib تا هنگام آغاز درمان با داروهای ضد انعقادی دنبال کرد.
سپس نمونه‎های مطالعه به دو گروه تقسیم شدند: آنهایی که درمان با رقیق کننده‎های خون را بلافاصله شروع کردند (در کمتر از 30 روز پس از تشخیص)، و آنهایی که درمان را دیرتر آغاز کردند (یک سال پس از تشخیص اولیه).
از کل بیماران در مجموع 26.189 نفر در نهایت داروی رقیق کنندۀ خون گرفتند، 21.781 بیمار داروی ضد پلاکت دریافت کردند و به 4.408 بیمار به عنوان داروی ضد انعقادی وارفارین داده شد.
داروهای رقیق کنندۀ خون عموماً برای پیشگیری از سکتۀ مغزی تجویز می‎شوند، اما برخی پزشکان گاهی از اوقت تجویز آنها را به دلایل مختلف شامل پایین بودن ریسک سکته مغزی به تعویق می‎اندازند.
در نتیجه، تیم تحقیق همچنین از یک ابزار پیش‌بینی موسوم به نمره‎دهی واسک CHADS2 برای تعیین ریسک سکته مغزی در میان نمونه‎ها استفاده کرد.

تأخیر کوچکی در حد فقط 30 روز می‎تواند خطر زوال عقل را افزایش دهد
محققان افزایش قابل ملاحظه‎ای در خطر زوال عقل در میان بیمارانی یافتند که درمان آنها به تأخیر افتاده بود.
بیماران با ریسک کم ابتلا به سکته مغزی که درمان آنها به تأخیر افتاده بود در مقایسه با آنهایی که کار درمانشان بلافاصله شروع شده بود دارای 30 درصد ریسک بالاتر برای ابتلاء به زوال عقل بودند. بیماران با ریسک بالای ابتلا به استروک که درمان آنها دچار تأخیر شده بود دارای 136 درصد ریسک بالاتر برای ابتلا به زوال عقل بودند.
به علاوه مطالعه وجود یک ریسک خطی سکته مغزی را نشان داد که با تعداد روزهایی که درمان به تأخیر می‎افتاد افزایش پیدا می‎کرد. به ویژه این تأخیر به سه بازۀ زمانی زیر تقسیم می‎شد: زیر 30 روز، 31 روز تا 1 سال، 1 تا 3 سال، و در نهایت بیش از 3 سال.
دکتر جیرد بونچ / Jared Bunch، مدیر تحقیقات ریتم قلبی در انستیتو قلب مرکز پزشکی اینترمونتین در تفسیر یافته‎های مطالعه می‌گوید:
"نتایج ما اهمیت درمان فوری با داروهای ضد انعقادی را در صورت تشخیص ابتلا بیمار به فیبریلاسیون دهلیزی مورد تأکید مجدد قرار می‎دهد. ما برای اولین بار مشاهده کردیم که تأخیر حتی در حد 30 روز برای آغاز درمان با داروهای ضد انعقاد خون می‎تواند ریسک درازمدت ابتلا به زوال عقل را در بیمار افزایش دهد.
ما می‎خواهیم مطمئن شویم هر کاری را که ممکن بوده برای محدود کردن ریسک صدمات مغزی برای بیماران خود انجام داده‎ایم. در این مطالعه، فواید ناشی از مصرف وارفارین مشخص بود و ما امیدواریم که داروهای ضد انعقادی جدید‎تر که عملکردی بهتر از وارفارین دارند و استفاده از آنها آسان‎تر است، ریسک زوال عقل را بیشتر کاهش خواهند داد."
محققان انستیتو قلب مرکز پزشکی اینترمونتین در حال حاضر مشغول کار بر روی یک مطالعۀ آینده‎نگر در مقیاس بزرگ هستند که در آن یک داروی ضد انعقاد جدید به نام دابیگتران با وارفارین مقایسه و میزان نزول شناختی در طول یک دورۀ 2 ساله پایش می‎شود.

Source:
medicalnewstoday.com
Delaying blood thinning treatment may raise dementia risk
Written by Ana Sandoiu
Published: Fri 12 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.