دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

گروه خون بر خطر حمله قلبی موثر است

اخبار قلب و عروق

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

گروه خونی شما چیست؟ بر مبنای یک تحقیق جدید جواب شما به این سوال ممکن است بر سلامت قلب شما تأثیر داشته باشد.
محققان پی برده‌اند که افراد دارای گروه‌های خونی A، B و AB ممکن است بیش از افراد دارای گروه خونی O در ریسک بالاتری از مشکلات قلبی عروقی – به ویژه حمله قلبی - قرار داشته باشند.
نویسنده رهبر مطالعه تسا کول / Tessa Kole از مرکز پزشکی دانشگاه گرونینخن در ندرلند (هلند)، و همکارانش می‌گویند یافته‎های مطالعه عنوان می‎کند که متخصصان مراقبت‎ها پزشکی در هنگام ارزیابی ریسک قلبی عروقی فرد باید گروه‎ خون وی را نیز در نظر بگیرند.
محققان اخیراً یافته‎های خود را در "نارسایی قلبی 2017"، گردهم‌آیی سالیانه "انجمن کاردیولوژی اروپا" در پاریس ارائه دادند.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) گزارش می‎دهد که سالانه 735.000 نفر آمریکایی دچار حمله قلبی یا آنفارکتوس میوکارد می‌شوند.
حمله قلبی چند ریسک فاکتور از جمله تغذیه ضعیف، فقدان فعالیت جسمانی و سیگار کشیدن دارد که می‎توان مورد توجه قرار داد.
در هر حال برخی از ریسک فاکتورهای حمله قلبی نظیر سن، جنس، و تاریخچه خانوادگی بیماری قلبی را نمی‎توان تغییر داد. تحقیق جدید می‌گوید که گروه خون را نیز باید به فهرست مزبور اضافه کرد.

گروه‎های خونی غیر O دارای 9 درصد ریسک بیشتر هستند
کول و تیمش با متاآنالیز مطالعاتی که نوع خون نمونه‌ها و میزان شیوع حوادث قلبی عروقی شامل حمله قلبی، بیماری قلبی، نارسایی قلبی، و مرگ قلبی عروقی را گزارش داده بودند، به یافته‎های خود رسیدند.
داده‌ها شامل اطلاعات مربوط به 1.3 میلیون فرد بزرگسال بود که بخشی از 11 کوهورت در 9 مطالعه بودند.
محققان داده‎ها را برای ارزیابی چگونگی تأثیر هر گروه خونی بر ریسک حوادث کرونری در ترکیب با حوادث قلبی عروقی و حوادث کشنده کرونری مورد استفاده قرار دادند.
تیم تحقیق 771.113 نفر را با گروه خونی غیر O و 519.743 را با گروه خونی O در آنالیز حوادث کرونری شناسایی کرد. در میان افراد دارای گروه خونی غیر O، 1.5 درصد (11.437) دچار حوادث کرونری شدند، در حالی که این رقم برای افراد دارای گروه خونی O، 1.4 درصد (7.220) بود.
در آنالیز حوادث قلبی عروقی ترکیبی، محققان 708.726 نفر را با گروه خونی غیر O و 476.868 را با گروه خونی O شناسایی کردند. در میان افراد دارای گروه خونی غیر O، 2.5 درصد (17.449) یک حادثه قلبی عروقی را تجربه کردند، حال آنکه این رقم برای گروه خونی O، 2.3 درصد (19.916 نفر) بود.
کول در توضیح معنی این یافته‌ها می‌گوید: "ما ادعا می‎کنیم که داشتن گروه خونی غیر O با 9 درصد ریسک بیشتر برای حوادث کرونری و 9 درصد ریسک بیشتر برای حوادث قلبی عروقی مخصوصاً آنفارکتوس میوکارد مرتبط است."

گروه خون باید در ارزیابی‎های ریسک قلبی عروقی لحاظ شود
اگرچه مطالعه برای مشخص کردن مکانیسم‎های پشت ارتباط میان نوع خون و ریسک قلبی عروقی طراحی نشده است، محققان توضیحاتی برای ارائه دارند.
برای مثال آنها می‌نویسند افراد داری گروه‌های خونی غیر O دارای غلظت بالاتری از یک پروتئین لخته کننده خون به نام فاکتور فن ویلبراند هستند، که مطالعات پیشین آن را با حوادث ترومبوتیک مرتبط دانسته‎اند.
به علاوه محققان خاطرنشان می‌کنند که افراد دارای گروه خون غیر O – به ویژه افراد دارای گروه خون A – تمایل بیشتری به داشتن سطوح بالاتر کلسترول دارند، که یک ریسک فاکتور شناخته شده برای بیماری قلبی عروقی است.
در هر حال، کول می‎گوید که تحقیق بیشتر برای تعیین علل دقیق افزایش ریسک حوادث قلبی عروقی در افراد دارای گروه خونی غیر O مورد نیاز است.
در این اثناء محققان می‎گویند که یافته‎های آنها می‎تواند پیامدهای مهمی برای پیشگیری و درمان اتفاقات قلبی عروقی داشته باشد.
تسا کول می‌گوید:
"در آینده گروه خونی را باید در کنار کلسترول، جنس، سن، و فشار خون سیستولیک به عنوان ریسک ارزیابی پیشگیری از حوادث قلبی عروقی تلقی کرد."

Source:
medicalnewstoday.com
Blood group may affect heart attack risk
Written by Honor Whiteman
Published: 2 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.