دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

موهای سفید بیشتر، ریسک بیماری قلبی بیشتر

اخبار قلب و عروق

•    آنا ساندویو
•    ترجمة محمدقاسم رافعی

سفید شدن موها و بیماری کرونری قلب برخی ساز و کارهای یکسان دارند که همراه سالخوردگی می‌آیند. یک مطالعة از نوع مشاهده‌ای این دو واقعه را به هم مرتبط کرده می‌گوید که سفید شدن مو می‌تواند شاخصی برای بیماری قلبی باشد.
در اترواسکلروزیس، پلاک – که از کلسترول، چربی، کلسیم و مواد دیگر تشکیل می‌شود- شروع به ساخته شدن در داخل رگ‌های خونی می‌کند. به مرور زمان این پلاک، کلسیفیه (استخوانی) می‌شود و انعطاف‌پذیری شریان‌ها و خونرسانی به قلب و دیگر دستگاه‌های حیاتی بدن را محدود می‌کند.
در صورت عدم درمان، اترواسکلروزیس می‌تواند سبب بیماری‌های جدی شامل سکتة مغزی، حملة قلبی و حتی نارسایی قلبی شود.
یکی از حوادث قلبی عروقی اصلی مرتبط به اترواسکلروزیس بیماری شریان کرونری است که به نام بیماری کرونری قلب نیز شناخته می‌شود. این بیماری بر اثر تشکیل شدن پلاک‌ها درون شریان‌های کرونری بروز می‌کند – دو رگ اصلی تغذیه کنندة شریان‌ها که از آئورت قلب منشأ می‌گیرند.
این موضوع به خوبی مشخص شده است که پیری یک ریسک فاکتور بیماری قلبی است. به علاوه اترواسکلروزیس و سفید شدن مو نیز علل مشابهی دارند: آسیب DNA که با پیری همراه است، استرس اکسیداتیو و پیری سلول‌ها را افزایش می‌دهد.
یک مطالعة مشاهده‌ای جدید – که در کنفرانس انجمن کاردیولوژی اروپا  EuroPrevent 2017 ارائه شد – می‌گوید، مقدار موی خاکستری در مردان بزرگسال با افزایش خطر بیماری قلبی همبستگی دارد.

مطالعة ارتباط میان موی خاکستری و بیماری قلبی در مردان بزرگسال
پژوهشگران 545 مرد بزرگسال را که مشکوک به ابتلاء به بیماری شریان کرونری بودند مورد بررسی قرار دادند و بر مبنای دلیل ابتلاء به بیماری و نیز بر مبنای میزان موهای سفید سرشان، آنها را به چند زیرگروه تقسیم کردند. مردان مورد مطالعه همچنین به دلیل ظن به داشتن بیماری با استفاده از یک توموگرافی انژیوگرافی کرونری چندبخشی بررسی شدند.
تیم تحقیق سطح موهای سفید را با استفاده از مقیاس زیر درجه‌بندی کرد: 1 برای موهای کاملاً سیاه، 2 برای موهای دارای تارهای سیاه و سفید، 3 برای موهای یک تار در میان سیاه و سفید، 4 برای موهایی که در آنها تارهای سفید بیشتر از تارهای سیاه بود، و 5 برای موهای کاملاً سفید شده. هر نمونه توسط دو مشاهده‌گر مستقل مورد ارزیابی قرار گرفت و یک نمرة مرتبط با سفید شدن مو دریافت کرد.
به علاوه، محققان داده‌های بالینی ریسک‌فکتورهای نمونه‌ها را برای بیماری قلبی عروقی نظیر فشار خون بالا، سیگار، دیابت، دیس‌لیپیدمی و تاریخچة خانوادگی ابتلاء به بیماری قلبی عروقی، گردآوری کردند.
تیم تحقیق از آنالیز رگرسیون چند متغیری استفاده و مشاهده کرد که سن، درجة سفید شدن مو، فشار خون بالا، و دیس‌لیپیدمی همگی به طور مستقل پیش‌‌بینی کنندة بیماری شریان کرونری اترواسکلروتیک هستند.

از سفید شدن موها "می‌توان به عنوان یک پیش‌بینی کنندة بیماری شریان کرونری استفاده کرد"
مطالعه دریافت که بیماران دچار بیماری کرونری قلب در مقایسه با همتایان سالم خود نمرة سفید شدن موی بالاتر و افزایش میزان کلسیفیه شدن شریان کرونری داشتند.
به زبان مشخص‌تر، درجة سفید شدن موی بالاتر – معمولاً 3 یا بیشتر – با افزایش ریسک بیماری شریان کرونری همبستگی دارد. این همبستگی مستقل از سن یا ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی است.
نویسندة همکار مطالعه دکتر آیرینی ساموئل / Irini Samuel، کاردیولوژیست شاغل در دانشگاه قاهره، اهمیت یافته‌های مطالعه را تفسیر می‌کند:
"اترواسکلروزیس و سفید شدن رنگ موی سر از مسیرهای بیولوژیک مشابهی می‌گذرند و میزان بروز هر دوی آنها با افزایش سن افزایش پیدا می‌کند. یافته‌های ما می‌گوید که صرف‌نظر از سن کرونولوژیک، سفید شدن موها سن بیولوژیک را نشان می‌دهد و می‌تواند یک نشانة هشدار برای افزایش ریسک بیماری قلبی عروقی باشد.
تحقیق بیشتری بر روی علایم پوستی این ریسک که می‌توانند ما را قادر به مداخلات زودهنگام در مورد فرآیند بیماری قلبی عروقی کنند، نیاز است."
دکتر ساموئل همچنین توصیه می‌کند که بیماران دارای ریسک بالا که دچار هیچ‌یک از علایم بیماری شریان کرونری نیستند با هدف اجتناب از بیماری و آغاز دریافت موازین پیشگیرانه چکاپ‌های منظم خود را انجام دهند. خانم دکتر ساموئل می‌نویسد برای تأیید یافته‌های تحقیق آنها به تحقیقات بیشتر نیاز است.
"تحقیق بیشتر با همکاری متخصصان پوست، برای دانستن بیشتر در مورد علل ژنتیکی و عوامل محیطی اجتناب‌پذیر که باعث سفید شدن مو می‌شود، نیاز است. یک مطالعة دیگر با مقیاس بزرگ‌تر شامل مردان و زنان برای تأیید ارتباط میان سفید شدن مو و بیماری قلبی عروقی در بیماران فاقد دیگر ریسک فاکتورهای شناخته شدة بیماری قلبی عروقی مورد نیاز است."
دکتر ساموئل جمع‌بندی می‌کند: "اگر یافته‌های ما تأیید شود، استانداردسازی سیستم ارزیابی خاکستری شدن موی سر می‌تواند به عنوان یک پیش‌بینی کنندة بیماری شریان کرونری مورد استفاده قرار گیرد."

Source:
medicalnewstoday.com
More gray hair linked to higher risk of heart disease
Written by Ana Sandoiu
Published: 9 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.