دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

قاعدگی به عملکرد شناختی زنان آسیب نمی‎‏رساند

اخبار مغز و اعصاب

• هانر وایتمن
• ترجمه هستی فراست‎فر

گرفتگی‎های ناحیۀ شکم، نوسانات خلق و حالت، و درد پستان‎ها فقط جزئی از علایم آزاردهندۀ همراه عادت ماهانه هستند. به هر جهت، برخلاف باور عامه، مه‎دود مغزی یکی از علایمی است که نامحتمل است در طول قاعدگی ایجاد شود.
محققان پی برده‎اند که تغییرات هورمونی ظاهر شده در عادت ماهانه بر عملکرد شناختی در زنان آسیب نمی‎زند - یافته‎ای که احتمالاً خبر خوبی برای زنان در سنین باروری است.
نویسندۀ رهبر مطالعه پروفسور بریجیت لینرز / Brigitte Leeners از دانشگاه زوریخ در سوئیس و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "مرزهای علم اعصاب رفتاری" گزارش داده‎اند.
چرخۀ قاعدگی اوج و فرود سه هورمون کلیدی را درگیر می‎کند: استروژن، پروژسترون، و تستوسترون. این هورمون‎ها در راستای آماده‎سازی جدار رحم برای بارداری عمل می‎کنند. اگر بارداری اتفاق نیفتد، جدار رحم خونریزی می‎کند.
تغییر سطح هورمون‎ها در سراسر چرخۀ قاعدگی اثرات دیگری شامل تغییرات خلق نیز دارد. اما آیا چرخۀ ناگزیر ماهانه بر عملکرد شناختی نیز تأثیر سوء دارد؟ بسیاری از زنان چنین گمان می‎کنند.
پروفسور لینرز می‎گوید: "به عنوان یک متخصص پزشکی باروری و روان‎درمانگر، من با زنان بسیاری سر و کار داشته‎ام که بر این تصور بوده‎اند که چرخۀ قاعدگی بر احساس سلامت و عملکرد شناختی آنان تأثیر سوء می‎گذارد."
به هر جهت، پروفسور لینرز و تیمش می‎گویند که تحقیق آنها در مورد این باور بسیار شایع نتایج متضادی در پی داشته است.
محققان می‎نویسند: "تفسیر مطالعات مشاهده‎ای در مورد ارتباط میان عملکرد شناختی پری‎فرونتال و سطح هورمون‎ها در چرخۀ عادت ماهانۀ زنان به علت تعداد کم نمونه‎ها و ضعف تکرارپذیری موضوع پیچیده‌ای است."
برای مطالعۀ خود پژوهشگران بر آن شدند تا به درک بهتری در مورد تأثیر یا عدم تأثیر قاعدگی بر عملکرد شناختی زنان دست پیدا کنند.

تغییرات هورمونی و شناخت
برای رسیدن به یافته‎هایشان، محققان 88 زن در سنین باروری را که دارای عادت ماهانۀ منظم بودند وارد مطالعه کردند.
در چهار برهه از کل دورۀ چرخۀ قاعدگی نمونه‌ها در تست‎های اندازه‎گیری تغییرات شناختی در سه عملکرد شناختی شرکت کردند: توجه، تبعیض (تعصب) شناختی، و حافظۀ کاری. سطح هورمون‎ها نیز در نمونه‌ها پایش شد.
داده‎ها آشکار کرد که تغییرات در سطح استروژن، پروژسترون، و تستوسترون چنین به نظر می‎رسد که به تبعیض شناختی و توجه تأثیر می‎گذارد. به هر جهت، این یافته را نمی‎توان تکرار کرد.
در تجزیه و تحلیل بیشتر بر روی 68 زن در طول چرخۀ قاعدگی دوم، محققان به هیچ شواهدی در مورد تأثیر سوء تغییرات هورمونی بر توجه، تبعیض شناختی یا حافظۀ کاری دست نیافتند.
بر اساس این نتایج، محققان معتقدند که نامحتمل است که عادت ماهانه بر قدرت مغز زنان تأثیر منفی بگذارد.
پروفسور لینرز می‎گوید: "اگرچه ممکن است موارد استثناء وجود داشته باشد، عملکرد شناختی زنان در کل توسط تغییرات هورمونی بروز یافته در طول قاعدگی مختل نمی‎شود."
اگرچه این یافته‎ها ممکن است در زنان آرامش ذهنی ایجاد کند، پروفسور لینرز می‎نویسد که برای رسیدن به درکی شفاف‎تر از چگونگی تأثیر قاعدگی بر شناخت به مطالعات بیشتری نیاز است.
خانم پروفسور لینرز اضافه می‎کند که برخورداری از تعداد نمونه‎های بیشتر به سود چنین مطالعاتی خواهد بود.

Source:
Menstruation does not affect cognitive function, study finds
By Honor Whiteman
Published: Wed 5 June 2017

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.