دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فرومون‎ چطور رفتار جنسی را تحریک می‎کند

اخبار مغز و اعصاب

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

بسیاری از ما شنیده‎ایم که فرومون‎ها برخی از مردم را جذاب‎تر از دیگران جلوه می‎دهند، اما دانش اندکی در مورد ساز و کار دقیقی که این موضوع را امکان‌پذیر می‎سازد وجود دارد.
در حیوانات، حس بویایی در تنظیم پاسخ‎های غریزی و اینکه جانوران به رقبا، شکارچیان یا جفت‎های بالقوه واکنش نشان دهند، نقشی کلیدی ایفا می‎کند.
تیمی از پژوهشگران به رهبری کازوشیگ توهارا / Kazushige Touhara، استاد دانشکدۀ فارغ‎التحصیلان کشاورزی و علوم حیات دانشگاه توکیو بر آن شدند تا بررسی کنند که چگونه فرومون‌های نرینه باعث تقویت رفتار جنسی در موش‎های ماده می‎شود.
پروفسور توهارا توضیح می‎دهد: "این را خوب می‎دانیم که برخی مواد شیمیایی، به ویژه بوها، می‎توانند بر رفتار غریزی حیوان حتی در اولین تماس تأثیر بگذارند. ما فرض را بر این گذاشتیم که مکانیسمی عصبی در مغز وجود دارد که با دقت اطلاعات حسی مهم را به مراکز رفتاری متناسب در مغز مرتبط می‎کند."
نگاهی به رفتار جنسی موش‎ها، خویشاوندان پستاندار ما، می‎تواند بینش درونی باارزشی در مورد رفتار باروری در انسان فراهم آورد. یافته‎های مطالعه در نشریۀ نورون / Neuron منتشر شده است.

مطالعۀ فرومون‎ها در مغز
پروفسور توهارا و تیمش یک فرومون نرینه به نام پپتید ترشح غدۀ برون‌ریز 1(ESP1) را بررسی کردند، که در مطالعات پیشین - مورد ارجاع محققان مطالعۀ حاضر - نشان داده شده است که موجب رفتار جنسی در موش‎های ماده و رفتار تهاجمی در موش‎های نر می‎شود.
ESP1 از دیگر فرومون‎ها متفاوت است زیرا یک مادۀ شیمیایی منفرد مرتبط به یک گیرندۀ منفرد است، که این ویژگی، کار ردگیری آن را برای محققان راحت‌تر می‎کند.
برای تحقق هدف خود دانشمندان سلول‎های عصبی گیرندۀ ESP1 را با یک ویروس آلوده کردند. وقتی ویروس گسترش پیدا کرد، دانشمندان سلول‎های مغزی عفونی شده را با استفاده از پروتئین فلورسنت علامت‎گذاری کردند، به شکلی که می‎توانستند مدار عصبی گرفته شده توسط ESP1 را ببینند.
به عبارت دیگر محققان قادر بودند تا ببینند که چگونه پیام‌های ESP1 در مغز منتقل می‎شود، زیرا نورون‎ها از طریق سیناپس‌ها انگیزش‎های الکتریکی را برای سایر سلول‎های عصبی ارسال می‎کنند.
با استفاده از روش ردیابی فلورسنت ویروسی، پروفسور توهارا و تیمش دیدند که مدار گرفته شده توسط پیام ESP1 در امیگدلا در بین موش‌های نر و ماده متفاوت است. نشان داده شده است که امیگدلا دارای زیرناحیۀ دیگری است که به عنوان یک "سوئیچ" عمل می‏کند، و بسته به جنس موش، اطلاعات ESP1 را برای بخش‎های مختلف هیپوتالاموس بازپخش یا تقویت می‎کند.
امیگدلا بخشی از سیستم لیمبیک مغز است که با احساسات، رفتار عاطفی و انگیزش سر و کار دارد.
محققان نقشۀ چگونگی "انتقال اطلاعات ESP1 از دستگاه گیرندۀ محیطی به تنظیم کنندۀ حرکتی مغز میانی به واسطۀ محور امیگدلا – هیپوتالاموس" را ترسیم کردند.
در ماده‎ها، رفتار جنسی به وسیلۀ یک مسیر تازه کشف شده از هیپوتالاموس به مغز میانی تعدیل می‎شد.
هیپوتالاموس ناحیه‎ای از مغز است که مسؤول رهش هورمون‎هایی است که طیفی از عملکردهای جسمانی شامل دمای بدن، اشتها، نیروی جنسی، تشنگی، خواب و خُلق را تنظیم می‌کنند.
مطالعه همچنین نشان داد که فعال کردن سلول‎های عصبی گیرندۀ ESP1 در هیپوتالاموس، فعالیت جنسی را در موش‌های ماده تقویت می‎کند، حتی اگر ESP1 در واقع امر وجود نداشته باشد.

سلول‎های عصبی متفاوت و نشانه‌های وجود شکارچی
به علاوه محققان پاسخ سلول‎های عصبی گیرنده به پوست مار را در همان بخش مغز آزمایش کردند – به طور مشخص‌تر در هیپوتالاموس ونترومدیال پشتی، که ناحیه‎ای مرتبط به رفتار تدافعی است. پوست مار یک پیام نشانۀ وجود شکارچی برای موش‌ها است، که آنها را وامی‎دارد تا در مقام دفاع رفتارهای تهاجمی از خود بروز دهند.
دانشمندان پس از فعال کردن سلول‎های عصبی پاسخ دهنده به پیام‎های نشانۀ وجود شکارچی هیچ تغییری در رفتار جنسی مشاهده نکردند.
 توهارا توضیح می‎دهد، "این یافته نشان می‎دهد که دو نوع متفاوت از سلول‎های عصبی وجود دارد، سلول‎های عصبی ESP1 و سلول‎های عصبی شکارچی، و فقط اولی است که رفتارهای جنسی را در موش‎های ماده کنترل می‎کند."
محققان می‎نویسند که برای رسیدن به درک بهتر از چگونگی کارکرد رفتار جنسی جنس ماده و چگونگی امکان تنظیم آن به مطالعات بیشتری نیاز است. به ویژه محققان توانستند به راهکاری برای چرخش فرومون‎های نر به داخل پاسخ جنسی ماده‎ها دست پیدا کنند. این یافته می‎تواند دیدگاه باارزشی در مورد چگونگی بروز اختلال عملکرد جنسی پدید بیاورد.

Source:
medicalnewstoday.com
Study shows how pheromones drive sexual behavior
By Ana Sandoiu
Published: Mon 26 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.