دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مغز به فقط یک جلسه ورزش چطور جواب می‎دهد؟

اخبار مغز و اعصاب


• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

این را می‎دانیم که فعالیت جسمانی برای سلامت ما مفید است، اما آیا صرفاً یک جلسه ورزش می‎تواند اثرات مثبتی بر مغز ما داشته باشد؟ تحقیق جدید به این موضوع پرداخته است.
مطالعۀ جدید که در نشریۀ "انعطاف‌ مغز" منتشر شده است، به تحقیق در مورد اثرات ورزش حاد – که به عنوان یک جلسه فعالیت جسمانی تعریف می‌شود – بر خُلق و شناخت در انسان می‌پردازد.
تحقیق از سوی دانشمندان مرکز علوم عصبی در دانشگاه نیویورک (NYU)، واقع در نیویورک انجام شد.
همچنان که نویسندگان تحقیق جدید توضیح می‎دهند، اگرچه پیشتر تحقیق در مورد اثرات ورزش حاد بر خلق و شناخت صورت گرفته، کمتر مطالعه‎ای بر شالودۀ نوروبیولوژیک این اثرات متمرکز شده است.
تمرکز بر اثرات یک جلسۀ واحد ورزش مهم است زیرا به محققان کمک می‎کند تا به درک بهتری از این موضوع دست یابند که چگونه ورزش مداوم در یک بازۀ زمانی طولانی می‎تواند به تغییرات درازمدت در مغز منجر شود.
در کنار دقت به یافته‎های حاضر، مرور جدید همچنین بر تغییرات شناختی و رفتاری که فقط بر اثر یک جلسه ورزش پدید می‎آید، هم در مورد انسان و هم در پیوند با جوندگان، متمرکز شده است. این مرور همچنین به نقاط قوت و محدودیت‎های متون فعلی اشاره دارد و مسیرهایی را برای تحقیقات آینده مشخص می‎کند.
محقق رهبر مطالعه دکتر وندی ای. سوزوکی / Wendy A. Suzuki ، استاد علم اعصاب و روان‎شناسی در مرکز علوم اعصاب NYU زمینۀ مطالعۀ جدید را توضیح می‎دهد:
"مداخلات ورزشی اکنون برای مخاطب گرفتن هر چیزی، از اختلالات شناختی گرفته تا سالخوردگی طبیعی... تا کمبودهای حرکتی در بیماری پارکینسون و وضعیت‎های خلقی در افسردگی، مورد استفاده قرار می‎گیرد. مرور ما مکانیسم‎های عصبی و مسیرهایی را که توسط آنها ورزش ممکن است موجب این اثرات مرتبط بالینی شود، در متن توجه قرار می‎دهد."
این مرور اساساً اثرات یک جلسه ورزش اروبیک را که تقریباً یک ساعت ادامه دارد بررسی می‎کند. پروفسور سوزوکی و تیمش اطلاعات موجود از تصویربرداری مغز و مطالعات الکتروفیزیولوژیک در دسترس را مرور کردند.

ورزش حاد باعث بهبود خلق، تمرکز، و کاهش استرس می‎شود
تحقیق حاضر نشان می‎دهد که فعالیت جسمانی می‎تواند ما را در برابر تباهی عصبی و دیگر اشکال مرتبط به سن اختلالات شناختی محافظت کند. نویسندگان چند یافتۀ کلیدی را گزارش می‎دهند.
در درجۀ نخست، در میان تمامی مطالعات مرور شده، ورزش حاد به صورت ثابت سه تأثیر اصلی را نشان داده است: عملکرد اجرایی بهتر (پردازش ذهنی که به ما در برنامه‎ریزی، تمرکز و انجام تکالیف چندوجهی کمک می‎کند)؛ خُلق بهتر؛ و کاهش سطح استرس.
به علاوه مطالعات نشان داده‎اند که ورزش حاد چندین ناحیۀ دیگر مغز را نیز فعال می‎کند. نویسندگان مطالعه می‎گویند: "یکی از چشمگیرترین این اثرات تغییر سطح عصبی‎شیمیایی است."
این عصب شامل انتقال دهنده‎های سلول عصبی است؛ ورزش نشان داده داده است که باعث افزایش سطح دوپامین، اپی‎نفرین، نوراپی‎نفرین، و سروتونین می‎شود. دوپامین به مغز در امر یادگیری کمک می‎کند و در چرخۀ پاداش مغز دخالت دارد.
به نظر می‎رسد که سطح معینی از فعالیت جسمانی برای افزایش سروتونین کافی است، که این باعث تخفیف اضطراب و افسردگی، هم در نوع انسان و هم در جوندگان، می‎شود.
به علاوه، چنین به نظر می‎رسد که یک جلسۀ واحد ورزش باعث افزایش سطح آنچه تعدیل کننده‎های عصبی خوانده می‌شوند، می‎گردد. اینها شامل مخدرهای درون‌زا و کانابینوئیدهای درون‎زا – مواد شیمیایی موجب "حس خوب" می‎شوند که به صورت طبیعی در هنگام ورزش توسط مغز تولید می‌گردند.
مخدرهای درون‌زا در پاسخ مغز به درد و استرس و همچنین در کنترل بر خود و پاداش دخالت دارند.
یکی از چالش‎برانگیزترین عرصه‎های تحقیقات آینده فهم ارتباط میان تغییرات شیمیایی عصبی پس از ورزش است که در جوندگان یافت شده، و نیز تغییرات رفتاری که در انسان مشاهده شده است.
این به علت وجود "شکافی" در متون فعلی است که توسط محققان مورد توجه قرار گرفته، که در مجموعه‎ای ناکافی از مطالعات در مورد اثرات شناختی و رفتاری ورزش حاد در جوندگان به بررسی پرداخته‎اند.
نویسندۀ همکار مطالعه، دکتر جولیا سی. بَسو / Julia C. Basso از مرکز علم اعصاب NYU می‎گوید: "مطالعات مورد استفاده در این مرور به طور شفاف عنوان کرده‌اند که ورزش حاد اثرات عمیقی بر شیمی و فیزیولوژی مغز بر جا می‎گذارد، که دارای پیامدهای مهمی برای پیشرفت شناخت در افراد سالم و علایم مداوا در جمعیت بالینی است."

Source:
medicalnewstoday.com
How does the brain respond to a single bout of exercise?
By Ana Sandoiu
Published: Sat 17 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.