دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پروبیوتیک‌ها و کمک به درمان آسم ناشی از ورزش

اخبار آسم / سیستم تنفسی

• نوشتة هانر وایتمن

• ترجمة نادر اکبری


مطالعة تازه‌ای که در «نشریة تغذیه بریتانیا» منتشر شده است نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها علاوه بر فواید آنها برای باکتری‌های روده می‌توانند در متوقف کردن آسم ناشی از فعالیت ورزشی مفید باشند.
آسم یکی از شایع‌ترین اختلالات دستگاه تنفسی در ایالات متحد آمریکا است که 17.7 میلیون فرد بزرگسال و 6.3 میلیون کودک از آن رنج می‌برند.
این اختلال با التهاب و باریک شدن راه هوایی که می‌تواند سبب تنگی نفس، گرفتگی قفسة سینه، سرفه و خس خس شود، مشخص می‌گردد.
دو نوع آسم وجود دارد: آلرژیک و غیر آلرژیک. آسم آلرژیک می‌تواند توسط مواد آلرژن (آلرژی‌زا) نظیر گرده و گرد و غبار تحریک شود در حالی که آسم غیر آلرژیک با عوامل دیگر شامل استرس، ورزش، بیماری و داروها تحریک می‌شود.
در هر حال بیش از 90 درصد بیماران مبتلاء به آسم – چه نوع آلرژیک و چه غیر آلرژیک – نشانه‌های بیماری را در طول ورزش یا پس از آن تجربه می‌کنند.
آسم مداوایی ندارد؛ متخصصان بهداشتی توصیه می‌کنند که از عوامل محرک آلرژی اجتناب شود تا مانع از شعله‌وری آن گردد و داروهای رایج – نظیر داروهای ضد التهابی – بر کاهش علایم این اختلال تمرکز دارند.
اکنون، تحقیق رهبری شده از سوی دانشمندان دانشگاه ناتینگهام ترنت در انگلستان عنوان می‌کنند که برای افراد دچار آسم ناشی از ورزش، راه درمانی تازه‌ای هموار شده است: پروبیوتیک‌ها!

پروبیوتیک‌ها و باکتری‌های روده

پروبیوتیک‌ها کربوهیدرات‌های غیر قابل هضمی هستند که در تعدادی از مواد غذایی شامل موز، بلغور جو دوسر، و کنگر فرنگی وجود دارند. آنها رشد باکتری‌ها "مفید" روده را که به نگه‌داری سیستم گوارشی سالم کمک می‌کنند، مورد حمایت قرار می‌دهند.
نویسندة رهبر مطالعه دکتر نیل ویلیامز – از دپارتمان علوم ورزشی و ورزش، ارتقاء سلامت و عملکرد (SHAPE) مرکز تحقیقات ناتینگهام – و همکارانش می‌نویسند که شماری از مطالعات پیوند میان میکروبیوم روده، فعالیت سیستم ایمنی و آلرژی‌ها را نشان داده‌اند.
دکتر ویلیامز می‌گوید: "ما تازه در آغاز راه فهم نقش میکروبیوم روده در سلامت و بیماری هستیم و به طور فزاینده‌ای روشن می‌شود، میکروب‌هایی که در روده زندگی می‌کنند می‌توانند تأثیری حیاتی بر عملکرد ایمنی و آلرژی که احتمالاً در بیماری‌های راه هوایی اهمیت دارند، داشته باشند."
برای آزمون دوسویه‌کور دارای کنترل دارونمای خود دکتر ویلیامز و همکارانش در صدد برآمدند تا در این مورد تحقیق کنند که چگونه مکمل‌های پروبیوتیک به نام بیمونو – گالاکتولیگوساکارید (B-GOS) ممکن است بر شدت آسم مؤثر باشند.

B-GOS مارکرهای التهاب روده را کاهش داد و عملکرد ریه را بهبود بخشید

تیم تحقیق 10 فرد مبتلا به آسم ناشی از ورزش را در کنار 8 نمونة دیگر به عنوان افراد فاقد تاریخچة ابتلا به آسم، که گروه کنترل را تشکیل می‌دادند، وارد مطالعه کرد.
نمونه‌ها برای دریافت  مکمل B-GOS به مدت 3 هفته که با دو هفته زمان "شستشو" – که در خلال آن نونه‌ها هیچ درمانی نمی‌گرفتند – دنبال می‌شد و پیش از آنکه برای 3 هفتة بعدی دارونما بگیرند – تصادفی‌سازی شدند.
همة مکمل‌ها از نظر طعم، بافت و رنگ یکسان بودند.
در زمان آغاز مطالعه و هر 3 هفته در دورة درمان، نمونه‌های خون سوژه‌ها برای برآورد التهاب راه هوایی بررسی شد. به علاوه، نمونه‌ها تحت یک تست آزمون تنفس عمیق و سریع قرار گرفتند – که علایم آسم ناشی از ورزش را القاء می‌کرد – و عملکرد ریوی یا عملکرد شش‌ها اندازه‌گیری شد.
در حالی که گروه کنترل هیچ بهبودی در عملکرد ریه در پی مصرف مکمل‌های B-GOS نشان نداد، گروه پروبیوتیک در این مورد برای نمونه‌های مبتلاء به آسم ناشی از ورزش در مقایسه با گروه دارونما بهبود قابل ملاحظه‌ای را نشان داد.
بیشتر آنکه نمونه‌های مبتلاء به آسم ناشی از ورزش کاهش مارکرهای خونی التهاب راه هوایی را تجربه کردند.
محققان می‌گویند که نتایج آنها نشان می‌دهد که B-GOS ممکن است درمان مؤثری برای بیماران مبتلاء به آسم ناشی از ورزش باشد.
در حالی که مکانیسم‌های دقیقی که به کمک آنها B-GOS ممکن است شدت آسم ناشی از ورزش را کاهش دهد ناروشن است، دکتر ویلیامز می‌گوید که این تأثیر احتمالاً به نقش حمایتی پروبیوتیک بر باکتری‌های "خوب" روده برمی‌گردد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.