دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

اخبار آسم / سیستم تنفسی

• آنا ساندویو
• ترجمة فرهنگ راد

آسم مبتلابه میلیون‌ها نفر در سطح جهان است. تحقیق جدید میکرب روده را با خطر توسعة آسم مرتبط، و نوعی قارچ را در کودکان شناسایی می‌کند که می‌تواند ریسک آسم دوران کودکی را افزایش دهد.
آسم یک بیماری مزمن راه‌های هوایی ریه است که در حدود 334 میلیون نفر در سطح جهان به آن مبتلاء هستند، و در حدود 25 میلیون آمریکایی از آن رنج می‌برند.
از لحاظ تاریخی باور بر این بوده که آسم یک بیماری مرتبط به کشورهای ثروتمند است، اما این نظریه دیگر اعتبار ندارد چرا که بیشتر افراد مبتلاء به آسم در کشورهای کم‌درآمد و دارای درآمد متوسط زندگی می‌کنند.
در سطح جهانی توزیع شیوع آسم یکنواخت نیست. بیشترین میزان شیوع این بیماری در سطح جهان مربوط به کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای انگلیسی زبان (که در آنها متجاوز از 20 درصد جمعیت مبتلا به آسم هستند) است، در حالی که کمترین شیوع این بیماری (به میزان کمتر از 5 درصد) مربوط به هندوستان، آسیا – اقیانوسیه، و بخش شرقی دریای مدیترانه همچنین شمال و شرق اروپا است.
کشورهایی نظیر کانادا و اکوادور با شیوع قابل توجهی از این بیماری مواجهند و در آنها در حدود 10 درصد کل جمعیت با این بیماری به زندگی ادامه می‌دهند.
تحقیق جدید عنوان می‌کند که یک مخمر در بچه‌های متولد اکوادور ممکن است پیش‌بینی کنندة نیرومند برای آسم دوران بچگی باشد. این مطالعه توسط تیمی از محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا انجام شد و رهبری آن با برت فاینالی / Brett Finlay، متخصص میکروبیولوژی بود.
یافته‌های مطالعه در نشست سالانة"انجمن پیشرفت علوم" در بوستُن ارائه شد.

قارچ پیکیا خطر آسم را افزایش می‌دهد
در گذشته فاینالی و همکارانش میکروبیوتای رودة کودکان کانادایی و ارتباطات آن با آسم را بررسی کرده بودند. آنها دریافتند که به نظر می‌رسد وجود چهار نوع باکتری روده در رودة کودکان در طول 3 ماه اول زندگی از آغاز آسم در بچه‌ها پیشگیری می‌کند.
اکنون در این مطالعة پیگیری، فاینالی و تیمش در کوشش برای تحقیق در این مورد که آیا فواید باکتری روده عرصة جهانی دارد یا خیر، آزمایش خود را در روستاهای اکوادور تکرار کردند.
با استفاده از نمونة مدفوع و اطلاعات بهدشتی مربوط به بیش از 100 کودک، دانشمندان دریافتند که باکتری روده نقشی کلیدی در پیشگیری از آسم دارد. در هر حال، در میان میکرب‌های موجود در اوایل زندگی بچه‌ها، مخمری به نام پیکیا به نظر می‌رسد که در صورت وجود داشتن در رودة بچه در ابتدای زندگی وی، خطر ابتلاء به آسم را در فرد افزایش می‌دهد.
تحقیق حاضر حمایت بیشتری را از نقش کلیدی میکرب روده در حفظ سلامت عمومی بدن و محافظت در برابر بیماری‌های جدی فراهم می‌آورد.
نشان داده شده است که باکتری‌های حاضر در رودة ما باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند و نقش یک حایل یا سد را در برابر میکروارگانیسم‌های تازه و مضر بازی می‌کنند. میکربیوم روده – که شامل بیش از 1000 نوع از باکتری‌های شناخته شده است – همچنین به هضم غذا و تولید چند نوع ویتامین مهم کمک می‌کند.
مطالعة انجام شده به رهبری فاینالی، همچنین به موضوع پاکسازی آب و محیط در اکوادور پرداخت و به برخی جمع‌بندی‌های شگفت‌انگیزی رسید.
برت فینالی می‌گوید: "آنهایی که به آب خوب و تمیز دسترسی داشتند، دارای نرخ بالاتری از ابتلاء به آسم بودند و ما فکر می‌کنیم این ناشی از محرومیت این گروه از میکرب‌های مفید باشد. این شگفت‌آور بود زیرا ما تمایل داریم که فکر کنیم تمیزی خوب است اما ما درک می‌کنیم که برای محافظت از خود واقعاً به مقداری کثیفی در دنیا نیاز داریم."
بر مبنای اطلاعات نویسندگان مطالعه، این نخستین تحقیق از نوع خود است. فاینالی می‌نویسد: "این برای نخستین بار است که کسی وجود هر نوع ارتباطی را میان مخمر و آسم نشان می‌دهد."
در مرحلة بعد محققان درصدند تا نمونه‌های کانادایی مطالعة پیشین خود را مجدداً بررسی کنند و به جستجوی قارچ اخیراً کشف شده در رودة بچه‌ها بپردازند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.