دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سفید کننده‎ها و ضد عفونی کننده‌ها خطر بیماری مزمن ریوی را افزایش می‎دهند

مواد ضد عفونی، سفید کننده، گلوتاردئید، پراکسید هیدروژن، بلیچ، پرستاران، مطالعه بهداشت پرستاران II، آلاینده هوا، بیماری انسدادی مزمن ریه، COPD

قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوا در محیط خانه و محل کار یک ریسک فاکتور COPD است

اخبار ریه / سیستم تنفسی

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) گروهی از اختلالات است که در آنها جریان هوای ریه مسدود و سبب مشکلات تنفسی می‎گردد. تحقیق جدید می‎گوید که محصولات نظافت رایج می‎توانند به شکل قابل توجهی ریسک این گروه از بیماری‏‎ها را افزایش دهند.
بر مبنای آخرین برآوردها نزدیک به 15.7 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا با تشخیص ابتلا به COPD مواجهند و گزارش شده است که این بیماری سومین عامل پیشتاز مرگ و میر در بین مردم آمریکا است.
اگرچه سیگار کشیدن بزرگ‎ترین ریسک فاکتور ابتلا به COPD محسوب می‎شود، CDC می‎گوید که "قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوا در محیط خانه و محل کار" یک ریسک فاکتور COPD است.
تحقیق جدید بر استفاده از ضد عفونی کننده‎های رایج خانگی و ارتباط آنها با COPD می‎پردازد.
یافته‌های مطالعه در کنگره بین‎المللی انجمن اروپایی سیستم تنفسی 2017 در میلان، ایتالیا و توسط نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر اُریان دوما / Orianne Dumas از انستیتو ملی بهداشت و تحقیقات پزشکی فرانسه ارائه شد.
مطالعات پیشین به ارتباط میان مشکلات سیستم تنفسی و کاربرد مواد ضد عفونی کننده پرداخته‎اند. برای مثال یک مطالعه پی برده است که بزرگسالان جوانی که از مواد ضد عفونی کنندۀ خانگی استفاده می‎کنند بیش از دو بار بیشتر از افرادی که از این مواد استفاده نمی‎کنند در معرض ابتلا به آسم قرار دارند، و مطالعۀ دیگری به این موضوع پی برده است که افراد نظافتچی در ریسک بالاتری برای ابتلا به COPD قرار دارند.
اما خانم دکتر دوما در توضیح دلایل هم‌بخشی مطالعۀ خود و تیمش می‎گوید، اثرات منفی بالقوۀ مواد ضد عفونی بر ریسک COPD مورد توجه کافی قرار نگرفته است.
دکتر دوما می‎گوید: "بر مبنای آخرین اطلاعات موجود مطالعۀ ما نخستین گزارش در مورد ارتباط میان مواد ضد عفونی کننده و COPD در میان کارکنان بخش مراقبت‎های پزشکی و تحقیق در مورد مواد شیمیایی خاصی است که در پشت این ارتباط وجود دارد."

مطالعۀ محصولات نظافت و COPD
دکتر دوما و همکارانش داده‎های در دسترس مربوط به بیش از 55.000 پرستار حاضر در مطالعۀ بهداشت پرستاران II  یا (NHS II) را مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه بزرگ‎ترین تحقیقی است که تاکنون در مورد ریسک بیماری‎های مزمن در زنان انجام شده است.
برای این تحقیق، دکتر دوما و تیمش پرستاران در حال خدمت و فاقد تاریخچۀ ابتلا به COPD را در زمان آغاز مشارکت در مطالعه انتخاب کردند و وضعیت آنها را به مدت 8 سال، از 2009 تا 2017 پیگیری کردند.
تماس آنها با مواد ضد عفونی کننده با استفاده از یک پرسشنامه و ماتریسی که مواد ضد عفونی کنندۀ مورد تماس را بر مبنای شغل یا وظیفه دسته‎بندی می‎کرد، ارزیابی شد.
ضد عفونی کننده‌های مورد بررسی شامل گلوتارالدئید - که به شکل رایج برای ضد عفونی وسایل پزشکی به کار می‎رود – بلیچ، پراکسید هیدروژن و الکل بود.
محققان همچنین به بررسی ترکیبات چهارگانۀ آمونیاک یا چهارتایی پرداختند. این مواد به شکل گسترده برای ضد عفونی سطوحی مثل کف اتاق‌ها و مبلمان به کار می‎روند و برخی از اوقات می‎توان آنها را در نرم کننده‌های پارچه مشاهده کرد.

ریسک COPD  از 22 تا 32 درصد افزایش یافت
دکتر دوما توضیح می‎دهد: "در جمعیت مورد مطالعۀ ما 37 درصد پرستاران از ضد عفونی کننده‌ها برای نظافت سطوح بر مبنای یک روال هفتگی استفاده می‎کردند و 19 درصد آنان همین کار را بر مبنای روال هفتگی در مورد ابزار و آلات پزشکی انجام می‎دادند."
در طول 8 سال دورۀ پیگیری مطالعه، 663 پرستار دچار COPD شدند. برای محاسبۀ ارتباط بالقوه، محققان مطالعه را برای عوامل بالقوه تأگیرگذار مثل سیگار کشیدن، سن، BMI و پس‌زمینۀ قومی نژادی تنظیم کردند.
دکتر دوما برای خلاصه کردن نتایج مططالعه می‎گوید: "ما پی بردیم پرستارانی که از ضد عفونی کننده‌ها برای نظافت سطوح بر اساس یک روال منظم استفاده می‎کردند - حداقل یک بار در هفته - دچار 22 درصد افزایش ریسک ابتلا به COPD بودند."
این ریسک بر مبنای نوع مواد مورد استفاده و تواتر استفاده از این مواد تا 32 درصد افزایش پیدا می‎کرد.
دکتر اریان دوما می‎گوید:
"برخی از این ضد عفونی کننده‌ها مثل بلیچ و چهار تایی‌ها، به صورت مکرر در خانه‌داری متعارف نیز استفاده می‎شوند، و اثرات بالقوۀ کاربرد خانگی مواد ضد عفونی کننده بر توسعۀ COPD ناشناخته است. تحقیق بیشتر در این زمینه حائز اهمیت است."
خانم دکتر دوما اضافه می‎کند، "یافته‌های ما شواهد بیشتری در مورد اثرات قرار گرفتن در معرض تماس با ضد عفونی کننده‎ها بر مشکلات تنفسی به دست می‎دهد، و فوریت یکپارچه‌سازی ملاحظات بهداشتی در دستورالعمل‎های نظافت و ضد عفونی در تنظیمات بهداشتی مثل بیمارستان‎ها را مورد تأکید قرار می‎دهد."
دکتر دوما یادآور می‎شود که به دلیل طبیعت مشاهده‎ای مطالعه توضیح رابطۀ علّی ممکن نیست. وی مسیر مطالعات آینده را مشخص کرده و می‎گوید، "اینها یافته‌های مقدماتی هستند و به تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.
به طور مشخص ما نیاز به تحقیق در مورد اثرات تماس فرد با این مواد شیمیایی در کل دوران فعالیت کاری و روشن کردن نقش هر ماده به طور مشخص داریم. امید ما این است که برای انجام این تحقیق مهم بودجۀ لازم از طرف CDC در اختیار ما قرار گیرد."

Source:
Household bleach may raise chronic lung disease risk
By Ana Sandoiu
Published: Mon 11 Sep 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.