دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کمبود ویتامین D خطر آسم یا درماتیت را افزایش نمی‌دهد

اخبار آسم / سیستم تنفسی

• آنا ساندویو
• ترجمۀ نادر اکبری

تحقیقات پیشین عنوان کرده بودند که پایین بودن سطح ویتامین D می‎تواند باعث افزایش خطر آسم، درماتیت و برخی انواع آلرژی شود. یک تحقیق جدید به بررسی داده‎های ژنتیکی موجود می‎پردازد تا مشخص کند که آیا تغییرات ژنتیکی از جمع‎بندی تحقیقات پیشین حمایت می‎کند یا خیر.
برخی مطالعات قبلی سطح پایین ویتامین D در خون را با افزایش ریسک آسم، درماتیت اتوپیک و سطوح بالاتر ایمنوگلوبولین (E (IgE مرتبط دانسته‎اند.
تیمی از محققان - به رهبری دکتر برنت ریچاردز / Brent Richards، از دانشگاه مک‎گیل و انستیتو لیدی دیویس در بیمارستان عمومی یهودی، هر دو در مونترال کانادا - بر آن شدند تا تعیین کنند که آیا پس‎زمینۀ ژنتیکی برای این "اتهام" همبستگی وجود دارد یا خیر.
همچنان که نویسندگان مطالعۀ جدید توضیح می‌دهند، اتوپی اصطلاحی است که به استعداد قبلی برای ابتلاء به بیماری‎های آلرژیک شامل آسم و درماتیت اتوپیک یا اگزما اشاره دارد. اتوپی معمولاً خود را با افزایش سطح IgE نشان می‎دهد - نوعی ایمنوگلوبولین که در خدمت محافظت از ما در برابر عفونت‎های انگلی است.
پژوهشگران تحقیق جدید خاطرنشان می‎کنند، مطالعاتی که میزان کم ویتامین D را با افزایش سطح IgE همبسته و با افزایش خطر بیماری مرتبط کرده بودند، مشاهده‎ای بودند. محققان می‎نویسند، با توجه به اینکه کمبود ویتامین D مبتلابه 40 درصد کل جمعیت ایالات متحد آمریکا است و چارۀ مشکل با استفاده از مکمل‎ها آسان است، اتهام پیوستگی میان کمبود ویتامین D و اختلالات آلرژیک می‎توانست یک معضل بهداشت عمومی باشد.
بر این بستر، دکتر ریچاردز و تیمش تصمیم گرفتند تا به بررسی داده‎های ژنتیکی موجود بپردازند. نتایج مطالعه در نشریه "PLOS مدیسین" منتشر شده است.

مکمل ویتامین D "احتمالاً" ریسک آلرژی اتوپیک را کاهش نمی‎دهد
تیم تحقیق پُلی‎مورفیسم تک نوکلئوتیدی (SNPs) بیش از 100.000 نفر را از داده‎های مطالعات بزرگ مقیاس موجود نظیر "کنسرسیوم SUNLIGHT"، "مطالعۀ چندمرکزی استئوپوروز کانادیی‎ها و "کنسرسیوم اگزمای EAGLE" مورد بررسی قرار داد.
SNPs شایع‎ترین شکل تنوعات ژنتیکی موجود در DNA انسان است. تیم تحقیق به بررسی چهار واریانت ژنتیکی مرتبط به میزان پایین 25 – هیدروکسی‎ویتامین D (یکی از شاخص‎های کمبود ویتامین D) پرداخت.
محققان ارتباط محتمل میان آغاز آسم در دورۀ بزرگسالی را بررسی کردند و همبستگی با آسم دوران کودکی را به طور جداگانه مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
مطالعه هیچ تفاوت معنی‎داری میان شیوع آسم، درماتیت اتوپیک یا افزایش سطح IgE در میان کسانی که دارای چهار تنوع ژنتیکی مزبور بودند و آنانی که فاقد این تنوعات بودند، نیافت.
در هر حال، این موضوع امکان وجود پیوستگی میان تغییرات ژنتیکی و سطوح شکل فعال ویتامین D به نام 1و2- دی‎هیدروکسی‌ویتامین D را از تشخیص خارج نمی‎کند.
یک محدودیت دیگر مطالعه این است که آنالیز آن در مورد جمعیت سفیدپوست دارای تبار اروپایی انجام شد، بنابراین محققان نمی‎دانند ک نتایج، جمعیت غیر اروپایی یا مردمی با "کمبود ویتامین D فرانک" را پوشش می‎دهد یا خیر.
دکتر دسپوآینا مانوساکی / Despoina Manousaki نویسندۀ اول مطالعه در تفسیر نتایج مطالعه می‎گوید:
"یافته‎های ما می‎گوید که ارتباط قبلی میان سطوح پایین ویتامین D و بیماری اتوپیک می‎تواند به علت پیوندهای مجعول عوامل دیگر باشد. تلاش در راستای افزایش سطح ویتامین D احتمالاً به کاهش ریسک آسم بزرگسالان و کودکان، درماتیت اتوپیک یا افزایش سطح IgE منجر نمی‎شود".
دکتر ریچاردز نیز در بیان وزن و نتایج مطالعه می‎گوید: "یافته‎های پیشین ما عنوان می‎کنند که سطح پایین ویتامین D ریسک بیماری‎های التهابی مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS) را افزایش می‎دهد، اما این اثرات قابل تعمیم به دیگر بیماری‎های التهابی نظیر آسم و درماتیت اتوپیک نیست."
سفیدپوستان، جمعیت اروپایی و زنان در ریسک بالاتری برای ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس قرار دارند.

Source:
medicalnewstoday.com
Low vitamin D does not raise risk of asthma or dermatitis, study shows
Written by Ana Sandoiu
Published: Wed 10 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.