دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نتایج مطالعة جهانی در مورد فشار خون بالا

اخبار فشار خون

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمة محمدقاسم رافعی

بزرگ‌ترین مطالعه از نوع خود آشکار می‌کند که تعداد افراد دچار فشار خون بالا در سطح جهان در طول چهار دهة گذشته دو برابر شده است. این کوشش بزرگ بین‌المللی همچنین تضاد کاملی را میان کشورهای فقیر و ثروتمند نشان می‌دهد.
بر مبنای مطالعة منتشر شده در لنست / The Lancet تعداد افراد دچار فشار خون بالا یا هیپرتانسیون در سطح جهان از 594 میلیون نفر در سال 1975 به 1.1 میلیارد نفر در سال 2015 افزایش یافته است که بنا به گفتة مطالعه دلیل اصلی آن رشد جمعیت است.
در هر حال، در حالی که میانگین کلی فشار خون بالا است و در کشورهای کمتر مرفه مخصوصاً در جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا در حال افزایش است، میزان فشار خون بالا در کشورهای پردرآمد نظیر کانادا، بریتانیا و ایالات متحد آمریکا کاهش یافته است.
نویسندگان مطالعه می‌گویند دلیل این تضاد روشن نیست، اما عنوان می‌کنند که یک عامل اصلی می‌تواند این موضوع باشد که در کشورهای ثروتمند مردم در کل از سلامت بهتری برخوردارند و میوه و سبزی بیشتری می‌خورند.
احتمال تشخیص زودهنگام و کنترل فشار خون نیز در کشورهای مرفه‌تر بیشتر است. این دو عامل در کنار هم به کاهش چاقی کمک می‌کنند که یکی دیگر از ریسک فاکتورهای فشار خون بالا است.
مجید عزتی / Majid Ezzati، نویسندة ارشد مطالعه و استاد دانشکدة بهداشت عمومی در کالج سلطنتی لندن می‌گوید، تغذیة دوران کودکی می‌تواند دلیل دیگری باشد و می‌نویسد:
"شواهد رو به رشد نشان می‌دهند که تغذیة ضعیف در دوران اولیة زندگی ریسک فشار خون بالا را در دوران بعدی عمر افزایش می‌دهد، که این می‌تواند مشکل رو به افزایش را در کشورهای فقیر توضیح دهد."

فشار خون بالا قاتل اصلی در سطح جهان
فشار خون بر اساس میلی‌متر جیوه (mmHg) دارای دو مبنای اندازه‌گیری است: فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک
فشار خون سیستولیک اندازه‌گیری خون پمپاژ شده از قلب است. فشار خون دیاستولیک – که در فاصلة استراحت قلب بین ضربان‌ها گرفته می‌شود – مقاومت نسبت به جریان خون در رگ‌های خونی را اندازه‌گیری می‌کند.
فشار خون بالا به فشار 140 میلی‌متر جیوة سیستولیک و 90 میلی‌متر جیوة دیاستولیک یا بیشتر اطلاق می‌شود.
تحقیق اخیر عنوان می‌کند که ریسک مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی نظیر بیماری ایسکمیک قلب و سکتة مغزی با هر 20 میلی‌متر جیوه افزایش فشار سیستولیک یا هر 10 میلی‌متر جیوه افزایش فشار دیاستولیک در افراد میانسال یا پیر دو برابر می‌شود.
پروفسور عزتی می‌گوید: "فشار خون بالا، ریسک فاکتور اول سکتة مغزی و بیماری قلبی است، و سالانه حدود 7.5 میلیون نفر را در سطح جهان می‌کشد."
پروفسور عزتی و همکارانش در مقالة خود می‌نویسند، این وضعیت بر اثر عوامل مختلفی بروز می‌کند.
این عوامل شامل رژیم غذایی (برای مثال خوردن نمک زیاد و عدم مصرف کافی میوه‌ها و سبزیجات)، چاقی، فقدان فعالیت جسمانی، به اضافة عوامل محیطی – نظیر آلودگی هوا و و تماس با موادی نظیر سرب است.

"مشکل اصلی سلامت با فقر مرتبط است"
برای تحقیق مزبور، سازمان بهداشت جهانی (WHO) به همراهی صدها دانشمند از سراسر جهان تیمی تشکیل داد و به بررسی تغییرات فشار خون در تمامی کشورهای دنیا از سال 1975 تا 2015 پرداخت.
آنها داده‌های نزدیک به 1500 مطالعة اندازه‌گیری بر اساس جمعیت را که شامل 19 میلیون نمونه در مجموع می‌شد، استخراج و آنالیز کردند.
محققان نشان دادند که در سطح جهان، کشورهای کره جنوبی، ایالات متحد آمریکا، و کانادا دارای کمترین میزان جمعیت دچار فشار خون بالا هستند. بریتانیا در سطح اروپا از این نظر در رتبة اول قرار دارد.
تحقیق حاضر در عین حال نشان داد که در اغلب کشورها، مردان بیش از زنان دچار مشکل فشار خون بالا هستند. در سطح جهان، 597 میلیون مرد در مقایسه با 529 میلیون زن دچار معضل فشار خون بالا هستند.
شاخص‌های مربوط به سال 2015 نشان می‌دهد که بیش از نیمی از بزرگسالان دچار فشار خون بالا در آسیا زندگی می‌کنند، که شامل 226 میلیون نفر در چین و 200 میلیون نفر هندی می‌شود.
پروفسور عزتی می‌گوید، فشار خون بالا دیگر نه مشکل مرتبط به کشورهای ثروتمند بلکه معضل کشورهای فقیر است. او می‌گوید یافته‌های آنها نشان می‌دهد که تحقق کاهش قابل توجه در مورد فشار خون بالا، چنان که در داده‌های مربوط به کشورهای پردرآمد در طول چهار دهة گذشته مشاهده می‌شود، امکان‌پذیر است. او اضافه می‌کند:
"آنها همچنین نشان می‌دهند که تحقق هدف سازمان بهداشت جهانی برای کاهش شیوع فشار خون بالا به میزان 25 درصد تا سال 2025 بدون اتخاذ سیاست‌های مؤثر که امکان تغذیة سالم‌تر – مشخصاً کاهش میزان نمک مصرفی و مصرف میوه‌ها و سبزیجات کافی- را برای مردم فقیرترین کشورها فراهم کند، و همچنین بهبود کشف و درمان فشار خون با داروهای کاهش دهندة فشار خون - نامحتمل خواهد بود."
پروفسور مجید عزتی می‌گوید: "فشار خون بالا دیگر به مسألة دارا بودن مرتبط نیست – چنان که در سال 1975 بود – بلکه اکنون یک معضل اساسی مرتبط به فقر است."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.