دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

اخبار فشار خون

• هانا نیکولز
• ترجمة محمدقاسم رافعی

تحقیق جدید – که بر روی بیش از 1 میلیون مرد سوئدی انجام شده است – درمی‌یابد که تفاوت‌ ضربان قلب و فشار خون در اواخر دورة نوجوانی می‌تواند با افزایش مادام‌العمر ریسک اختلالات روانی شامل اختلال وسواس فکری و عملی، شیزوفرنی و اختلالات اضطرابی مرتبط باشد.
مطالعات کوچک‌تر پیشین در مورد افزایش ضربان قلب در حالت استراحت در افراد دچار اختلالات افسردگی اساسی، اختلال استرس پست تروماتیک، اختلال اضطراب جنرالیزه، اختلال پانیک و اختلالات روانی خبر داده بودند. تغییرات فشار خون نیز در افراد دچار شیزوفرنی، اضطراب و افسردگی مشاهده شده است.
در هر حال، نتایج این مطالعات ناهمخوان بوده‌اند، برخی از آنها میزان فشار خون را بالا و دیگران پایین گزارش داده‌اند و نتایج تا حدودی توسط عوارض جانبی داروها دچار انحراف بوده‌اند.
محققان در این مطالعة جدید بزرگ مقیاس طولی بر آن بودند به تحقیق در این موضوع بپردازند که آیا تفاوت در ضربان قلب در حالت استراحت و فشار خون با اختلالات روانی در طول کل زندگی مرتبط است یا خیر.
محققان سوئدی و فنلاندی مطالعه‌ای را بر اساس داده‌های مربوط به 1794361 مرد سوئدی که ضربان قلب و فشار خون آنها در حالت استراحت در دورة خدمت سربازی با متوسط سنی 18 سال و در فاصلة سال‌های 1969 تا 2010 اندازه‌گیری شده بود انجام دادند.

ضربان قلب بالا با OCD، اسکیزوفرنی و اختلالات اضطراب مرتبط است
دکتر آنتی لاتوالا / Antti Latvala، از دانشگاه هلسینکی فنلاند و نویسندة همکار مطالعه چند فاکتور بالقوه مثل عوامل فیزیکی، شناختی و اقتصادی اجتماعی را که ممکن بود به طور بالقوه بر فرجام نتایج تأثیرگذار باشند، در مطالعه وارد کرد. محققان عواملی مانند قد، وزن، و شاخص تودة بدنی (BMI) را بر مبانی ارتباط بالقوة آنها هم با عملکرد قلبی عروقی و هم خطر اختلالات روانی در مطالعه وارد کردند.
داده‌ها با توانایی شناختی عمومی (IQ) تنظیم شد، زیرا بر مبنای نظر نویسندگان IQ با ناخوشی روانی مرتبط است اگرچه ارتباط آن با ضربان قلب و فشار خون در حالت استراحت شناخته شده نیست.
نتایج تحقیق – که به صورت آنلاین در JAMA روان‌پزشکی منتشر شده است – نشان می‌دهد که پسران نوجوانی که ضربان قلب آنها در حالت استراحت بالاتر از 82 ضربان در دقیقه بوده، در معرض 69 درصد افزایش ریسک ابتلاء به OCD (رفتار وسواس فکری عملی) بودند در مقایسه با آنهایی که ضربان قلب آنها در حالت استراحت کمتر از 62 ضربان در دقیقه بوده است.
به طور مشابه، در مقایسه با مردان گروه ضربان قلب پایین‌تر، مردان گروه ضربان قلب بالا دارای 21 درصد ریسک بیشتر برای ابتلاء به شیزوفرنی و 18 درصد ریسک بالاتر برای اضطراب بوده‌اند. در مقابل، پسران نوجوان دارای ضربان قلب پایین‌تر با اختلالات سوء مصرف مواد مخدر و محکومیت به دلیل انجام خشونت، مشخصاً پس از لحاظ کردن تناسب جسمانی مرتبط بودند.
نویسندگان مطالعه ارتباط مشابهی را در مورد OCD، شیزوفرنی، اضطراب، اختلالات سوء مصرف مواد مخدر، و خشونت با فشار خون بالا و پایین گزارش می‌دهند.
محققان می‌گویند: "در این مطالعة کوهورت طولی بزرگ‌مقیاس، ما دریافتیم که نوجوانان دارای ضربان قلب و فشار خون بالا در حالت استراحت احتمال بیشتری دارد که با تشخیص OCD، شیزوفرنی یا اختلال اضطراب در دروه‌های بعدی زندگی مواجه شوند."
قوی‌ترین ارتباط با OCD مشاهده شد. در مردانی که در حالت استراحت دارای ضربان قلب بالاتر بودند، ریسک این گروه نسبت به گروه ضربان قلب پایین‌تر 70 تا 80 درصد بیشتر بود. متقابلاً ‌مردان گروه بالاترین میزان فشار خون 30 تا 40 درصد بیش از گروه پایین‌ترین میزان فشار خون در معرض ریسک ابتلاء به OCD قرار داشتند.

ضربان قلب پایین‌تر با اختلالات سوء مصرف مواد مخدر و محکومیت برای خشونت مرتبط است
محققان می‌نویسند: "یافته‌های ما نو هستند: هیچ مطالعة آینده‌نگر قبلی به ارتباط میان این مقیاس‌های قلبی عروقی با عواقب بعدی مثل OCD، شیزوفرنی یا اختلالات اضطرابی نپرداخته است." در هر حال محققان می‌گویند که مطالعة آنها قادر به برقراری رابطة علت و معلولی نیست.
محققان اشاره می‌کنند که داده‌های مطالعه فقط مردان را شامل می‌شود. بنابراین، نمی‌توان اطمینان داشت که همین نتایج در مورد زنان نیز به دست خواهد آمد.
پژوهشگران می‌نویسند: "در مقایسه با مردان، زنان داری ضربان قلب بالاتری هستند اما در همین ارتباط کنترل قلبی پاراسمپاتیک بیشتری دارند. در حالی که در مورد این تفاوت‌ها شناخت کمی وجود دارد، آنها بر این موضوع دلالت دارند که ممکن است ارتباط بین ضربان قلب در حالت استراحت و اختلالات روانی در زنان و مردان متفاوت باشد."
آنتی لاتوالا و همکارانش یافته‌های خود را چنین خلاصه می‌کنند:
"در یک مطالعة بزرگ و متمرکز بر مردان، ضربان قلب بالا در حالت استراحت و فشار خون در دورة آخر نوجوانی با عواقب بعدی تشخیص OCD، شیزوفرنی و اختلالات اضطرابی مرتبط دانسته شدند، در همین راستا ضربان قلب پایین‌تر و فشار خون با عواقب تشخیص سوء مصرف مواد مخدر و محکومیت بر اثر خشونت مرتبط دانسته شدند."
محققان می‌نویسند، این ارتباط‌ها باید در مطالعات طولی بعدی مورد تأیید قرار گیرند، و جمع‌بندی می‌کنند که ساز و کارهای زیربنایی باید با استفاده از مقیاس‌های جامع‌تر برای روشن کردن رابطة علت و معلولی، مورد تحقیق قرار گیرد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.