دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ازدواج و پدر شدن می‎تواند مردان را چاق کند

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

باوری شایع وجود دارد که ازدواج، باعث اضافه کردن وزن در مردم نیز می‎شود. تحقیق جدید عنوان می‎کند که این باور ممکن است تا حدی واقعیت هم داشته باشد.
به علاوه این تحقیق آشکار می‎کند که مردان – و نه زنان – در اولین سال‌های پس از پدر شدن نیز دچار اضافه وزن می‎گردند.
نویسندۀ همکار مطالعه خانم دکتر جوانا سیردا / Joanna Syrda از دانشکدۀ مدیریت دانشگاه بت در انگلستان، و همکارانش می‎گویند یافته‎های آنها به روشن شدن عوامل اجتماعی منجر به اضافه وزن کمک می‌کنند، که می‎تواند به افراد در پیشگیری از ابتلا به اضافه وزن یا چاقی کمک کند.
این مطالعه اخیراً در نشریۀ "علوم اجتماعی و پزشکی" منتشر شده است.
محققان با تجزیه و تحلیل داده‎های 8.729 جفت دگرجنس‌گرا – که بخشی از مطالعۀ پنجم درآمد دینامیک 2013-1999 بودند، که از ابتدا به مطالعۀ درآمد خانوار متصل شده بود – به یافته‎های خود رسیدند.
به عنوان بخشی از مطالعه، از زوجین خواسته شد تا اطلاعاتی در مورد وضعیت ازدواج، BMI، و فرزندان خود ارائه دهند. داده‎ها در طول 2 سال گردآوری شد.

مردان متأهل سه پوند سنگین‌ترند
محققان پی بردند که در مقایسه با مردان مجرد، مردان متأهل دارای BMI بیشتری هستند، و حدود 1.4 کیلوگرم (3 پوند) سنگین‎ترند.
همچنین به نظر می‎رسد پدر شدن بر BMI تأثیر می‎گذارد. وزن مردان متأهل در نخستین سال‎های پس از پدر شدن افزایش یافته بود.
به هر جهت، محققان مشخص کردند که درست قبل و بعد از طلاق، کاهشی در میزان BMI به وجود می‎آید.
محققان گزارش می‎دهند که BMI زنان تحت تأثیر ازدواج یا مادر شدن قرار نگرفته بود.
تیم تحقیق می‎نویسد که مطالعات پیشین عنوان کرده‎اند که افراد مجرد اما در جستجوی شریک زندگی بیشتر از افراد متأهل گرایش به تمرکز بر تناسب اندام خود دارند. محققان بر این باورند که یافته‎های آنها از چنین نتایجی حمایت می‎کند.
به علاوه، محققان معتقدند که مطالعۀ آنها این فرضیه را تقویت می‎کند که افراد متأهل در نتیجۀ کثرت مشغلۀ اجتماعی به خوردن غذاهای ناسالم‎تر و پرخوری رو می‏آورند.
به هر جهت، نتایج این مطالعه در تقابل با یافته‎های مطالعات دیگری قرار می‎گیرد که بر مبنای آنها مردم متأهل به دلیل برخورداری از حمایت همسر، از سلامت بهتری برخوردار هستند.

مشغلۀ فکری پس از ازدواج
در حالی که برای رسیدن به درک بهتر در این مورد که چگونه ازدواج بر وزن تأثیر می‎گذارد به مطالعات بیشتری نیاز است، محققان معتقدند که مطالعۀ کنونی برخی بینش‎ها در این مورد به دست می‎دهد.
سیردا می‎گوید: "برای افراد مفید است که بفهمند کدام عوامل اجتماعی ممکن است بر وزن گرفتن تأثیر بگذارند، مخصوصاً آن دسته عوامل مثل ازدواج و پدر و مادر شدن، بنابراین آنها می‎توانند در مورد سلامت و تندرستی خود تصمیمات آگاهانه اتخاذ کنند.
"برای مردان متأهل که مایلند از افزایش BMI اجتناب کنند این به معنی داشتن مشغلۀ ذهنی برای تغییر انگیزش‌ها، رفتار و عادات غذا خوردن خود خواهد بود. با توجه به نگرانی بزرگ عمومی در مورد چاقی درک بیشتر از عوامل اجتماعی که می‏توانند سبب بروز نوسان در وزن شوند اهمیت دارد."

Source:
medicalnewstoday.com
Marriage, fatherhood may cause men to gain weight
By Honor Whiteman
Published: Mon 26 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.